Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva ADA Universitetinin iki yeni korpusunun açılışında iştirak ediblər
04.09.2020Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva sentyabrın 4-də ADA Universitetinin iki yeni korpusunun açılışında iştirak ediblər.
Dövlətimizin başçısı və birinci xanım universitetin kampusunda yerləşən parkda yaradılan şəraitlə də tanış olublar.
ADA Universitetinin rektoru Hafiz Paşayev Prezident İlham Əliyevə və birinci xanım Mehriban Əliyevaya yeni korpuslarda yaradılan şərait barədə məlumat verdi. Bildirdi ki, yeni korpusların inşası 2016-2019-cu illər ərzində aparılıb. Yeni korpuslarda təlim-tədrisin ən müasir səviyyədə aparılması üçün bütün imkanlar var. Burada 535 nəfərlik akt zalı, 42 sinif otağı, 18 qrup otağı, 3 laboratoriya, kitabxana, kafe müəllim və tələbələrin ixtiyarına veriləcək. Sinif otaqları tərcümə sistemi, smart lövhə və digər zəruri tədris avadanlığı ilə təchiz olunub.
Bu korpuslarda server otaqları da mövcuddur. Server otaqlarından bütün tədris prosesləri dəstəklənir. Burada 42 otaqda smartkodlar quraşdırılıb, avadanlıqlar, kompüterlər var. Bu avadanlıqlar vasitəsilə tələbələr həm onlayn şəkildə təhsil ala biləcəklər, yəni, müəyyən mühazirələr videoformatda təqdim olunacaq, həm də canlı dərslər keçiriləcək.
Yeni istifadəyə verilən korpusların birində ADA Universitetinin Dövlət və ictimai münasibətlər, Biznes-iqtisadiyyat fakültələri yerləşir. Təkcə bu korpusda 1500-ə yaxın tələbə, o cümlədən 45 ölkə vətəndaşı təhsil alır. İndiyədək ADA Universitetində 2000 diplomat və dövlət qulluqçusu təlim keçib.
Yeni inşa olunan digər korpusda isə ADA Universitetinin 2019-cu ildə fəaliyyətə başlayan kollec tipli ADA Məktəbi yerləşir. ADA Məktəbində 500-ə yaxın X və XI sinif şagirdi Azərbaycan və ingilis dillərində təhsil alır.
Dövlətimizin başçısı və birinci xanım ADA Universitetinin kampusunda yerləşən parkda yaradılan şəraitlə də tanış oldular.
Bildirildi ki, ümumi ərazisi 4 hektardan artıq olan parkın əsas hissəsi yaşıllıq zonasıdır. Burada 280 bitki növü əkilib. Orijinal üslubda yaradılan bu istirahət məkanında təbii ekoloji mühit maksimum qorunub. Parkda göllər də yaradılıb.
Universitetin rektoru Hafiz Paşayev Prezident İlham Əliyevə və birinci xanım Mehriban Əliyevaya bu ali təhsil müəssisəsinin gələcək iş planı barədə məlumat verdi.
ADA Universitetinin perspektiv planlarına gəldikdə qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin cari il fevralın 19-22-də İtaliya Respublikasına rəsmi səfəri zamanı humanitar və təhsil sahəsində əməkdaşlıq barədə müzakirələr aparılıb, sənədlər imzalanıb. Razılaşdırılıb ki, Bakıda İtaliya-Azərbaycan Universiteti təsis olunsun və bu təhsil ocağının yaradılması ADA Universiteti ilə birlikdə həyata keçirilsin.
Universitetin inkişaf planına uyğun olaraq yeni təhsil ocağının istiqamətləri hazırlanmış konseptual sənədlərdə öz əksini tapıb. Yeni universitetdə Azərbaycanın iqtisadiyyatı üçün vacib olan elektrik mühəndisliyi, su təsərrüfatı mühəndisliyi, nəqliyyat mühəndisliyi, kənd təsərrüfatı və qida biznesinə aid sahələr, arxitektura və dizayn peşələri, menecment, marketinq və digər sahələr üzrə kadrlar hazırlanacaq.
Beləliklə, ADA Universitetində təhsil infrastrukturunun modernləşdirilməsi konsepsiyası müasir trendləri əhatə etməklə gələcəyə istiqamətlənib.

President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attend the inauguration of new buildings of ADA University
04.09.2020President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attended the inauguration of two new buildings of ADA University, September 4.
The head of the state and the first lady became familiar with the conditions created in the campus park.
Rector of ADA University Hafiz Pashayev gave information to President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva about the conditions created in the buildings. It was noted that construction of the new buildings was performed in the course of 2016 to 2019. All possibilities were ensured in the new buildings to conduct education on the most advanced level. An assembly hall for 535, 42 classrooms, 18 group rooms, 3 laboratories, a library and a café will be placed at the disposal of teachers and students.
There are server rooms in these buildings. All education rooms are supported from the server rooms. Smart-codes were installed here in 42 rooms, and there are also other equipment and computers. Using this equipment, students will be able to study also online, i.e. some lectures will be presented in a video format, and there will also be live lessons.
In one of the newly commissioned buildings are located the State and Public Relations and Business and Economy faculties of ADA University. Some 1500 students, including 45 foreign nationals, are studying only in this building. So far, 2000 diplomats and state officials were trained at ADA University.
In another newly constructed building, college type ADA School of ADA University, which started to operate in 2019, is located. Some 500 pupils of 10th and 11th forms are studying at ADA School in the Azerbaijani and English languages.
The head of the state and the first lady became familiar with the conditions created in the park located in the university campus.
With the area of over 4 hectares, the park mainly consists of a green area. 280 types of plants have been planted here. Natural ecological environment has been preserved to maximum in this recreation space, created in an original style. Lakes were also created in the park.
Rector of the university Hafiz Pashayev gave information to President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva about the future works’ plan of this education establishment.
As to perspective plans of ADA University, discussions were held over cooperation in the humanitarian and education spheres during the Azerbaijani President Ilham Aliyev’s official visit to the Italian Republic during 19 to 22 June this year, and documents were signed. It was agreed that the Italia-Azerbaijan University be founded in Baku, and that ADA University be involved in the establishment of this education institution.
Directions of the new education establishment have been reflected in the concept documents, in accordance with the university’s development plan. Specialists required for the Azerbaijani economy – electrical engineering, water industry engineering, transport engineering, agriculture and food business, architecture and design, management, marketing etc. – will be trained at the new university.
Thus the education infrastructure’s modernization concept at ADA University aims at future by covering state-of-the-art trends.