Heydər Əliyev Fondu “Buta” sarayında uşaq evlərində və internat məktəblərində təlim-tərbiyə alan, şəhid, qaçqın və məcburi köçkün ailələrindən olan, yetim və valideyn himayəsindən məhrum, təhsildə xüsusilə fərqlənən uşaqlar üçün Yeni il şənlikləri keçirmişdir.
Dekabrın 30-da Fondun prezidenti, Azərbaycanın birinci xanımı, YUNESKO-nun və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri, Milli Məclisin deputatı Mehriban Əliyeva növbəti bayram şənliyində iştirak etmiş, qızı Arzu ilə birlikdə uşaqların sevinc və fərəhini bölüşmüşdür.
Hörmətli müəllimlər və valideynlər!
Əziz uşaqlar!
İlk növbədə mən sizi Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü və Yeni il münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edirəm. Yeni ildə sizə möhkəm cansağlığı, gələcək uğurlar, xoşbəxtlik və əmin-amanlıq arzulayıram.
Biz artıq Yeni ili ənənəvi olaraq birlikdə qarşılayırıq, yeni – 2010-cu ili qarşılayırıq. Amma, eyni zamanda, biz bu gün keçmiş 2009-cu illə vidalaşırıq. Əgər keçmiş ilə nəzər salsaq, görərik ki, bu il bir çox vacib hadisələrlə və nailiyyətlərlə ölkəmizin tarixində qalacaqdır. Baxmayaraq ki, dünyanı maliyyə böhranı bürüyüb, Azərbaycanda iqtisadi artım davam edir. Biz bunu demək olar ki, həyatımızın bütün sahələrində görə bilərik. Təkcə paytaxtımıza nəzər salsaq, görərik doğma Bakımız gündən-günə necə gözəlləşir, yeni bağçalar, yeni parklar salınır, abidələr, dənizkənarı park bərpa olunur. Ölkəmizdə yeni elm, təhsil, səhiyyə obyektləri inşa olunur, yeni yollar, körpülər tikilir.
Siz hamınız yaxşı bilirsiniz ki, 2009-cu ildə Bakı İslam mədəniyyətinin paytaxtı elan olunmuşdu. Bununla əlaqədar Bakıda bir çox beynəlxalq görüşlər, simpoziumlar, festivallar keçirildi. Yəqin ki, xatırlayırsınız, mart ayında Bakıda I Beynəlxalq Muğam Festivalı keçirildi. Yeddi gün həqiqətən böyük bir musiqi bayramına çevrildi və bir daha sübut etdi ki, Azərbaycan muğamı təkcə bizim mədəniyyətimizin yox, bütün dünya musiqi xəzinəsinin incisidir.
Eyni zamanda, 2009-cu il “Uşaq ili” elan olunub və bu sahədə də ölkədə bir çox mühüm addımlar atılıb. 2009-cu ildə Azərbaycanda 68 yeni məktəb binası və əlavə korpuslar inşa olunub, 28 məktəbdə əsaslı təmir aparılıb, 10-dan artıq körpələr evi və uşaq bağçası təmir edilib və yenidən qurulub.
Heydər Əliyev Fondu da bu sahədə öz fəaliyyətini davam etdirir. Bu il Ağdaş şəhərində uşaq musiqi məktəbi inşa olunaraq istifadəyə verilib. Şamaxı şəhərində Nəsimi adına uşaq incəsənət məktəbinin təməli qoyulub. Bir çox beynəlxalq görüşlər keçirilib. Oktyabr ayında Azərbaycanda uşaqların müdafiəsi islahatı üzrə milli konfrans, I Uşaq Forumu, olimpiada keçirilib. Bir sözlə, 2009-cu ildə bir çox mühüm, vacib işlər həyata keçirilib və nailiyyətlər əldə edilib.
Mən demək istəyirəm ki, bütün bu işləri birləşdirən bir amil, bir məqsəd var - o da, əziz uşaqlar, sizlərin gələcəyini müstəqil, daha güclü, daha inkişaf etmiş, daha firavan Azərbaycanda görməkdir. Hər bir dövlətin gələcəyi onun uşaqlarıdır. Ona görə bu gün bütün işlər sabah üçün – sizin üçün görülür.
Mən bir daha sizə təhsilinizdə, öz həyatınızda böyük-böyük uğurlar, yaxşı, möhkəm cansağlığı, yaxşı əhval-ruhiyyə arzulayıram. Qeyd etmək istəyirəm ki, bu il Heydər Əliyev Fondu sizin üçün bu bayramı yeni bir məkanda - yenə də bu il, 2009-cu ildə istifadəyə verilmiş “Buta” sarayında keçirir. Əminəm ki, siz bu sarayı, bu şənliyi sevəcəksiniz və yadınızda saxlayacaqsınız.

30.12.2009Фонд Гейдара Алиева проводит во дворце «Бута» новогодние веселья для воспитанников детских домов и школ-интернатов, детей из семей шехидов, беженцев и вынужденных переселенцев, сирот и лишенных родительского попечения, а также детей, особо отличившихся в учебе.
30 декабря президент Фонда, первая леди Азербайджана, посол доброй воли ЮНЕСКО и ИСЕСКО, депутат Милли Меджлиса Мехрибан Алиева приняла участие в очередном празднестве, вместе с дочерью Арзу разделила радость детей.
-Уважаемые гости!
Уважаемые учителя и родители!
Дорогие дети!
Прежде всего, я сердечно поздравляю вас с Днем солидарности азербайджанцев мира и Новым годом. Желаю вам в новом году крепкого здоровья, дальнейших успехов, счастья и спокойствия.
Мы уже традиционно встречаем Новый год вместе, встречаем новый, 2010 год. Но в то же время сегодня мы прощаемся с уходящим 2009 годом. Если оглянуться на завершающийся год, то можно убедиться, что он останется в истории нашей страны многими важными событиями и достижениями. Несмотря на то, что мир охвачен финансовым кризисом, в Азербайджане продолжается экономический рост. Мы видим это, можно сказать, во всех областях нашей жизни. Если посмотреть только на нашу столицу, то мы увидим, как день ото дня хорошеет наш родной Баку, закладываются новые сады и парки, восстанавливаются памятники, Приморский парк. В нашей стране возводятся новые объекты науки, образования, здравоохранения, строятся новые дороги и мосты.
Всем вам хорошо известно, что в 2009 году Баку был объявлен столицей исламской культуры. В связи с этим в Баку прошли многие международные встречи, симпозиумы и фестивали. Вы, наверное, помните, что в марте в Баку состоялся I Международный фестиваль мугама. Те семь дней стали поистине большим праздником музыки и в очередной раз подтвердили, что азербайджанский мугам является жемчужиной не только нашей культуры, но и всей мировой музыкальной сокровищницы.
Одновременно 2009 год был объявлен Годом ребенка, и в этой области в стране также были предприняты многие важные шаги. В 2009 году в Азербайджане были построены 68 новых школ и дополнительных корпусов, в 28 школах произведен капитальный ремонт, отремонтировано и реконструировано более 10 яслей и детских садов.
Фонд Гейдара Алиева продолжает свою деятельность и в этой сфере. В этом году в городе Агдаш была построена и сдана детская музыкальная школа, а в городе Шамаха заложен фундамент детской школы искусств имени Насими. Проведено много международных встреч. В октябре в Азербайджане состоялись Национальная конференция по реформе защиты детей, I Детский форум, олимпиада. Словом, в 2009 году была выполнена очень важная работа и достигнуты успехи.
Я хочу сказать, что есть один фактор, одна цель, объединяющие все эти дела - это видеть ваше, дорогие дети, будущее в независимом, более сильном, более развитом, более благополучном Азербайджане. Будущее каждого государства – это его дети. Поэтому сегодня все делается для завтрашнего дня – для вас.
Я еще раз желаю вам больших успехов в учебе и жизни, доброго и крепкого здоровья, прекрасного настроения. Хочу отметить, что в нынешнем году Фонд Гейдара Алиева проводит этот праздник для вас в новом месте – во дворце «Бута», сданном в эксплуатацию опять же в этом 2009 году. Уверена, что вы полюбите и сохраните в своей памяти этот дворец и это торжество.