Heydər Əliyev Fondu “Buta” sarayında uşaq evlərində və internat məktəblərində təlim-tərbiyə alan, şəhid, qaçqın və məcburi köçkün ailələrindən olan, yetim və valideyn himayəsindən məhrum, təhsildə xüsusilə fərqlənən uşaqlar üçün Yeni il şənlikləri keçirmişdir.
Dekabrın 30-da Fondun prezidenti, Azərbaycanın birinci xanımı, YUNESKO-nun və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri, Milli Məclisin deputatı Mehriban Əliyeva növbəti bayram şənliyində iştirak etmiş, qızı Arzu ilə birlikdə uşaqların sevinc və fərəhini bölüşmüşdür.
Hörmətli müəllimlər və valideynlər!
Əziz uşaqlar!
İlk növbədə mən sizi Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü və Yeni il münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edirəm. Yeni ildə sizə möhkəm cansağlığı, gələcək uğurlar, xoşbəxtlik və əmin-amanlıq arzulayıram.
Biz artıq Yeni ili ənənəvi olaraq birlikdə qarşılayırıq, yeni – 2010-cu ili qarşılayırıq. Amma, eyni zamanda, biz bu gün keçmiş 2009-cu illə vidalaşırıq. Əgər keçmiş ilə nəzər salsaq, görərik ki, bu il bir çox vacib hadisələrlə və nailiyyətlərlə ölkəmizin tarixində qalacaqdır. Baxmayaraq ki, dünyanı maliyyə böhranı bürüyüb, Azərbaycanda iqtisadi artım davam edir. Biz bunu demək olar ki, həyatımızın bütün sahələrində görə bilərik. Təkcə paytaxtımıza nəzər salsaq, görərik doğma Bakımız gündən-günə necə gözəlləşir, yeni bağçalar, yeni parklar salınır, abidələr, dənizkənarı park bərpa olunur. Ölkəmizdə yeni elm, təhsil, səhiyyə obyektləri inşa olunur, yeni yollar, körpülər tikilir.
Siz hamınız yaxşı bilirsiniz ki, 2009-cu ildə Bakı İslam mədəniyyətinin paytaxtı elan olunmuşdu. Bununla əlaqədar Bakıda bir çox beynəlxalq görüşlər, simpoziumlar, festivallar keçirildi. Yəqin ki, xatırlayırsınız, mart ayında Bakıda I Beynəlxalq Muğam Festivalı keçirildi. Yeddi gün həqiqətən böyük bir musiqi bayramına çevrildi və bir daha sübut etdi ki, Azərbaycan muğamı təkcə bizim mədəniyyətimizin yox, bütün dünya musiqi xəzinəsinin incisidir.
Eyni zamanda, 2009-cu il “Uşaq ili” elan olunub və bu sahədə də ölkədə bir çox mühüm addımlar atılıb. 2009-cu ildə Azərbaycanda 68 yeni məktəb binası və əlavə korpuslar inşa olunub, 28 məktəbdə əsaslı təmir aparılıb, 10-dan artıq körpələr evi və uşaq bağçası təmir edilib və yenidən qurulub.
Heydər Əliyev Fondu da bu sahədə öz fəaliyyətini davam etdirir. Bu il Ağdaş şəhərində uşaq musiqi məktəbi inşa olunaraq istifadəyə verilib. Şamaxı şəhərində Nəsimi adına uşaq incəsənət məktəbinin təməli qoyulub. Bir çox beynəlxalq görüşlər keçirilib. Oktyabr ayında Azərbaycanda uşaqların müdafiəsi islahatı üzrə milli konfrans, I Uşaq Forumu, olimpiada keçirilib. Bir sözlə, 2009-cu ildə bir çox mühüm, vacib işlər həyata keçirilib və nailiyyətlər əldə edilib.
Mən demək istəyirəm ki, bütün bu işləri birləşdirən bir amil, bir məqsəd var - o da, əziz uşaqlar, sizlərin gələcəyini müstəqil, daha güclü, daha inkişaf etmiş, daha firavan Azərbaycanda görməkdir. Hər bir dövlətin gələcəyi onun uşaqlarıdır. Ona görə bu gün bütün işlər sabah üçün – sizin üçün görülür.
Mən bir daha sizə təhsilinizdə, öz həyatınızda böyük-böyük uğurlar, yaxşı, möhkəm cansağlığı, yaxşı əhval-ruhiyyə arzulayıram. Qeyd etmək istəyirəm ki, bu il Heydər Əliyev Fondu sizin üçün bu bayramı yeni bir məkanda - yenə də bu il, 2009-cu ildə istifadəyə verilmiş “Buta” sarayında keçirir. Əminəm ki, siz bu sarayı, bu şənliyi sevəcəksiniz və yadınızda saxlayacaqsınız.

Heydar Aliyev Foundation held New Year celebrations at Buta Palace for children from children homes and boarding schools, martyr, refugee and IDP families, orphans, children deprived of parental care and schoolchildren distinguished in education.
December 30, Azerbaijan`s First Lady, President of Heydar Aliyev Foundation, Goodwill Ambassador of UNESCO and ISESCO, MP Mehriban Aliyeva attended along with her daughter Arzu the next celebration, talked to children and were photographed with them.
Dear teachers and parents,
Dear children,
First of all, I cordially congratulate you on the World Azerbaijanis Solidarity Day and New Year, wish you good health, successes, happiness and peace in the New Year.
Traditionally, we see the New Year together. Today we see New Year – 2010 and say bye to 2009, which went down in the history of our country with a number of necessary events and achievements. Economic growth in Azerbaijan goes on, despite the global financial crisis. We can see it almost in all fields of life. Our native Baku gets more beautiful day by day, new gardens, parks are built, monuments, seaside park restored. New educational, scientific, medical objects, roads, bridges are constructed in our country.
You all well know that Baku was declared the capital of the Islamic culture in 2009. In this connection, a number of international meetings, symposiums, festivals were held in Baku. The 1st International Mugham Festival was held in Baku in March. 7 days were a grand music festivity and once more proved mugham of Azerbaijan is the pearl of not our culture only but of the universal music.
2009 was the Children’s Year at the same time and a number of important steps were taken in the country in this sphere. In 2009, 68 new school buildings and additional buildings were constructed in Azerbaijan, 28 schools capitally repaired, over 10 children homes and kindergartens repaired and reconstructed.
Heydar Aliyev Foundation continues its activity in this field too. Children’s Music School was built and opened in Aghdash City this year. Foundation of the Nesimi Children’s Art School was laid in Shamakhy City. A number of international meetings were held. National conference on children’s protection reform in Azerbaijan, I Children’s Forum, Olympiad were held in October. In a word, a number of important works were done and achievements gained in 2009.
Dear children, all these works have one goal – to see your future in independent, stronger, more developed and more prosperous Azerbaijan. Future of every state is its children. So, all these works are done for tomorrow – for you.
I wish you huge successes, good health and good spirit in your education and life. This year Heydar Aliyev Foundation holds this celebration for you in a new place – Buta Palace that was opened in 2009. I believe you will love and remember this palace, this celebration.