Mehriban Əliyeva “Buta” sarayında uşaqlar üçün təşkil olunmuş Yeni il şənliyində iştirak edib
30.12.2009Heydər Əliyev Fondu “Buta” sarayında uşaq evlərində və internat məktəblərində təlim-tərbiyə alan, şəhid, qaçqın və məcburi köçkün ailələrindən olan, yetim və valideyn himayəsindən məhrum, təhsildə xüsusilə fərqlənən uşaqlar üçün Yeni il şənlikləri keçirmişdir.
Dekabrın 30-da Fondun prezidenti, Azərbaycanın birinci xanımı, YUNESKO-nun və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri, Milli Məclisin deputatı Mehriban Əliyeva növbəti bayram şənliyində iştirak etmiş, qızı Arzu ilə birlikdə uşaqların sevinc və fərəhini bölüşmüşdür. Mehriban xanım və qızı uşaqlarla səmimi söhbət etdilər, onlarla şəkil çəkdirdilər.
Əvvəlcə ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin müxtəlif illərdə Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü və Yeni il bayramlarında uşaqlarla bir yerdə olmasından, Prezident İlham Əliyevin və Mehriban xanım Əliyevanın uşaqlara qayğısından bəhs edən film göstərildi.
Üç saatdan çox davam edən tədbirdə uşaqları şənləndirmək üçün aktyorlar bütün istedad və bacarıqlarını sərf edirdilər. Salona toplaşmış uşaqların çöhrələrində bu gözəl bayram şənliyini onlara bəxş edən Heydər Əliyev Fonduna, onun prezidenti Mehriban xanıma minnətdarlıq hissləri aydın sezilirdi. Həmin gün şənlik iştirakçıları arasında məcburi köçkün və qaçqın ailələrindən olan uşaqlar, qayğıya gündəlik ehtiyac duyan, uşaq evlərində və xüsusi məktəblərdə təlim-tərbiyə alan balaca soydaşlarımız əksəriyyət təşkil edirdi.
Respublikamızın tanınmış estrada müğənniləri, məktəblilərin özfəaliyyət kollektivləri, rəqs qrupları, gənc istedadlar oynaq, şux mahnıları, rəqsləri ilə bayram şənliyini daha da rövnəqləndirirdilər. Rəqqaslara qoşulan, al-əlvan yolkalar ətrafında yallı gedən, məharətlərini göstərən, özlərini möcüzələr aləmində hiss edən uşaqların sevinci hədsiz idi. Çünki tanınmış sənətçilərin, klounların, sehrbazların, cizgi filmləri personajlarının, nağıl qəhrəmanlarının bir-birindən maraqlı çıxışları məhz onlara ünvanlanmışdı.
Balacalar Mehriban xanımla xatirə şəkli çəkdirdilər. Şənliyə gəlmiş hər bir uşağa Heydər Əliyev Fondunun bayram hədiyyəsi və Azərbaycan bəstəkarlarının 16 populyar və sevilən uşaq mahnısından ibarət yeni disk hədiyyə olundu.
Yeni il şənliyi bu dəfə də uşaqların qəlbində silinməz xatirəyə çevrildi. Fondun Yeni il şənliklərində ümumilikdə 3 min uşaq iştirak edəcəkdir.
Onu da deyək ki, Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevanın tövsiyəsi ilə müvafiq tədbirlər görülmüş, şənlikdə iştirak edən uşaqların “Buta” sarayına təhlükəsiz gəlib-getməsi üçün rahat avtobuslar ayrılmışdır.

Mehriban Aliyeva attended the New Year celebration organized for children at the Buta Palace
30.12.2009Heydar Aliyev Foundation held New Year celebrations at Buta Palace for children from children homes and boarding schools, martyr, refugee and IDP families, orphans, children deprived of parental care and schoolchildren distinguished in education.
December 30, Azerbaijan`s First Lady, President of Heydar Aliyev Foundation, Goodwill Ambassador of UNESCO and ISESCO, MP Mehriban Aliyeva attended along with her daughter Arzu the next celebration, talked to children and were photographed with them.
First, film reflecting participation of national leader Heydar Aliyev in different years in children’s celebrations on World Azeris Solidarity Day and New Year, the care by President Ilham Aliyev and Mrs Mehriban Aliyeva to children was shown.
Santa Claus lighted the New Year Tree with his ‘magic pipe’.
In the party, which lasted more than 3 hours, actors did their best to cheer children whose faces reflected feeling of gratitude to Heydar Aliyev Foundation and its President Mrs Mehriban Aliyeva for presenting this wonderful festivity to them. Majority of participants was children from refugee and IDP families, living at children homes and boarding schools, needing daily care.
Children were entertained by famous singers, amateur bands of schools, dance groups, young talents, clowns, magicians.
Children and parents highly valued warm attitude and care by employees of the Foundation.
Children thanked President of Heydar Aliyev Foundation Mrs Mehriban Aliyeva for the care on behalf of children of Azerbaijan and were photographed with her.
Every child was presented a gift by Heydar Aliyev Foundation and a new CD of 16 child songs by Azeri composers.
To assure safety of 3000 children attending Heydar Aliyev Foundation’s New Year celebrations, necessary measures have been taken upon recommendation by First Lady Mehriban Aliyeva, buses allocated to take children to Buta Palace.