Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Pirallahı rayonunda yaradılmış “NərəMİZ” balıqyetişdirmə zavodunun istehsalat prosesi ilə tanış olublar
Avqustun 7-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Pirallahı rayonunda “Nərəkənd” balıqyetişdirmə kompleksi layihəsi çərçivəsində yaradılan “NərəMİZ” balıqyetişdirmə zavodunun istehsalat prosesi ilə tanış olublar.
Dövlətimizin başçısına və birinci xanıma müəssisə haqqında məlumat verilib. Pirallahı adasının girişində təməli Prezident İlham Əliyev tərəfindən 2017-ci ildə qoyulan kompleksin qapalı tipli istehsal sexləri inşa olunub. Ümumi sahəsi altı hektar olan bu müəssisənin ilkin mərhələsində illik istehsal gücü 100 ton nərə, 25 ton çökə əti və 4 ton qara kürüdən ibarət olacaq. Burada 30 iş yerinin açılması nəzərdə tutulur və perspektivdə onların sayı 70-ə çatdırılacaq. Kompleks çərçivəsində açıq tipli ferma, mehmanxana, yaxt-klub və koteclər də layihələndirilib.
“NərəMİZ” balıqyetişdirmə zavodunda müasir texnologiyalarla suyun təkrar dövriyyəsini təmin edən qapalı tipli fermanın inşası tamamlanıb. Qapalı sistemdə suyun təkrar dövriyyəsini təmin edən texnoloji proses nərə balığı istehsalının təbii faktorların təsirindən qorunmasına və yetişdirmə templərinin artmasına imkan yaradır. Burada yetişdirilən nərə balığı inkubasiya olunmuş yumurta mərhələsindən etibarən təxminən 2 il müddətinə 5 kiloqram əmtəə çəkisinə çatdırılır. Layihənin növbəti mərhələsində dənizdə qəfəs təsərrüfatının qurulması nəzərdə tutulur. Hazırda münasib yerin seçilməsi üçün ölçmə-axtarış işləri aparılır. Nəticədə ümumi illik istehsalat həcminin 200 ton balığa və 20 ton kürüyə çatdırılması planlaşdırılır. Kompleksin fermalarında yetişdirilmiş, habelə balıqçıların dənizdə tutduğu balığın mərkəzləşdirilmiş qaydada və zəruri normativlərə uyğun satışının təşkili məqsədilə zəruri şərait yaradılıb, balıq bazarı inşa olunub.
Layihə çərçivəsində ərazinin yaşıllaşdırılması və əhalinin istirahəti üçün şəraitin yaradılması məqsədilə kompleksin ətrafındakı sahil zonası abadlaşdırılıb və ərazidə müasir park salınıb.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с производственным процессом на рыборазводном завода «НереМИЗ» в Пираллахинском районе
7 августа Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с производственным процессом на рыборазводном завода «НереМИЗ», созданном в рамках проекта рыборазводного комплекса «Нерекенд» в Пираллахинском районе.
Глава государства и первая леди были проинформированы о предприятии. На въезде на остров Пираллахи построены производственные цеха закрытого типа комплекса, фундамент которого был заложен Президентом Ильхамом Алиевым в 2017 году. На первоначальном этапе годовая производственная мощность этого предприятия общей площадью 6 гектаров будет составлять 100 тонн осетровых, 25 тонн стерляди и 4 тонны черной икры. Здесь предусматривается открытие 30 рабочих мест, а в перспективе их число будет доведено до 70-ти. В рамках комплекса спроектированы ферма открытого типа, отель, яхт-клуб и коттеджи.
На рыборазводном заводе «НереМИЗ» завершилось строительство фермы закрытого типа, которая благодаря современным технологиям обеспечивает повторный круговорот воды. Технологический процесс, обеспечивающий повторный круговорот воды в закрытой системе, позволяет защитить производство осетровых от влияния природных факторов и ускорить темпы выращивания. Выращенные здесь осетровые в течение примерно двух лет будут доведены от стадии инкубационного яйца до 5 кг товарного веса. На очередном этапе проекта предусматривается сооружение клеточного хозяйства в море. В настоящее время проводятся измерительно-поисковые работы для выбора подходящего места. В результате общегодовой объем производства планируется довести до 200 тонн рыбы и 20 тонн икры. В целях организации централизованной и в соответствии с необходимыми нормативами продажи рыбы, выращенной на фермах комплекса, а также выловленной рыбаками в море, созданы необходимые условия, построен рыбный рынок.
В рамках проекта в целях озеленения территории и создания условий для отдыха населения благоустроена береговая зона вокруг комплекса, на территории заложен современный парк.