Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva Bakının Binə qəsəbəsində “Ümid yeri” uşaq sığınacağının yeni binasının açılışında iştirak edib
13.06.2019İyunun 13-də Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva Bakının Xəzər rayonunun Binə qəsəbəsində “Ümid yeri” uşaq sığınacağının yeni inşa olunan binasının açılışında iştirak edib.
“Ümid yeri” uşaq sığınacağının köhnə binası müasir tələblərə cavab vermədiyindən Heydər Əliyev Fondu tərəfindən yeni bina inşa olunub.
Mehriban Əliyeva binada yaradılan şəraitlə tanış olub.
Məlumat verilib ki, uşaq sığınacağı 1997-ci ildə təsis olunub. Burada 18 yaşınadək şəxslər məskunlaşır. Sığınacaqda qaldıqları müddətdə onlara hüquqi, mənəvi, sosial və tibbi yardımlar edilir, uşaqların cəmiyyətə adaptasiya olunmalarına və təhsil almalarına dəstək göstərilir.
Müəssisədə sığınacaq sakinlərinin zövqlərinin formalaşması, istedad və bacarıqlarının inkişafı məqsədilə müxtəlif sənət sahələri - xalçaçılıq, rəssamlıq, əl işləri üzrə emalatxanalar yaradılıb.
Uşaqların iştirakı ilə yaradılan “Keçə” rəsm əsəri Heydər Əliyev Fondunun prezidentinə hədiyyə edilib.
İkimərtəbəli müəssisənin binası 53 yerlikdir. Yeni bina oğlanlar, qızlar və kiçik yaşlı uşaqlar üçün bölmələrin yaradılmasına imkan verib. Bütün otaqlar müasir avadanlıqla təchiz edilib. Uşaq sığınacağında yataq, sinif otaqları, informatika kabinetləri, sakinlərin asudə vaxtlarını səmərəli keçirmələri üçün istirahət və əyləncə zonaları, yeməkxana yaradılıb.
Sonra Mehriban Əliyeva uşaq sığınacağının sakinləri ilə görüşərək onlarla söhbət edib. On yaşlı Ömər Musayev yeni binada yaradılan şəraitin onların ürəyincə olduğunu söyləyib. Deyib ki, burada təhsil almaq, asudə vaxtlarını maraqlı keçirmək üçün bütün imkanlar var. O, görülən işlərə görə sığınacaq sakinlərinin adından Mehriban Əliyevaya təşəkkürünü bildirib. Uşaqların arzuları ilə maraqlanan Mehriban Əliyeva sığınacaq sakinlərinin yanına yenə də qonaq gələcəyini deyib. Qeyd edib ki, indi bütün lazımi şəraitlə təmin olunan uşaqların əsas vəzifəsi yaxşı oxumaqdır. Müəssisənin balaca sakinləri Mehriban Əliyevaya musiqiyə, rəsm çəkməyə həvəs göstərdiklərini söyləyiblər, mahnı ifa ediblər.

First Vice-president Mehriban Aliyeva attends the inauguration of a new building of the children’s shelter “Place of Hope” in Bina settlement
13.06.2019On June 13, First Vice-president of the Republic of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva attended the inauguration of a new building of the children’s shelter “Place of Hope” in Bina settlement, Khazar district.
As the old building of the children’s shelter “Place of Hope” did not meet contemporary requirements, a new building was constructed by the Heydar Aliyev Foundation.
Mehriban Aliyeva became familiarized with the conditions created in the new building.
According to the information given, the children’s shelter was instituted in 1997. Children under 18 have been inhabiting this place. While in the shelter, they are provided with legal, moral, social and medical aid, and supported in adaptation to the society, and receiving education.
Workshops on various spheres of art – carpet making, painting, handicraft - have been created at the institution, in order to shape tastes of the children inhabiting the shelter, and developing their talents and skills.
Created with participation of children, the painting “Keche” was presented to the president of the Heydar Aliyev Foundation.
The building of the two-storied establishment is designed for 53 children. The new building allowed to create separate sections for boys, girls, and small-age children. All rooms have been provided with state-of-the-art equipment. Sleeping rooms, classrooms, computer rooms, resting zones for the inhabitants to spend their leisure efficiently, and a canteen have been created at the children’s shelter.
Then, Mehriban Aliyeva met inhabitants of the children’s shelter, and talked with them. Ten year- old Omar Musayev said they liked the conditions created in the new building, and that there were all necessary conditions to study, and spend leisure hours. Taking interest in children’s wishes, Mehriban Aliyeva said she would visit them again, noting that the primary duties of the children, now provided with all necessary conditions, is to study well. Little inhabitants of the institution told Mehriban Aliyeva that they were interested in music, painting, and performed songs.