Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Azərbaycanın 10 milyonuncu sakininin valideynləri ilə görüşüblər
Aprelin 9-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Respublika Perinatal Mərkəzində Azərbaycanın 10 milyonuncu sakini Mehriban Həsənovanın valideynləri Rauf Həsənov və Nigar Ocaqova ilə görüşüblər.
Dövlətimizin başçısı və xanımı uşağın valideynləri ilə söhbət ediblər.
Rauf Həsənov: 2019-cu il aprelin 6-da saat 03.30 radələrində dünyaya gəldi.
Prezident İlham Əliyev: Bilirəm. Biz bu hadisəni izləyirdik. Aprelin 6-da sizin həyatınızda, eyni zamanda, ölkəmizin həyatında çox əlamətdar hadisə baş vermişdir. Sizin körpəniz ölkəmizin 10 milyonuncu sakinidir. Sizi təbrik edirəm, sağlam böyüsün, sizi sevindirsin, xalqımızı sevindirsin. Bu, tarixi hadisədir. Bu gözəl hadisə münasibətilə Azərbaycan xalqını təbrik edirəm.
Rauf Həsənov: Biz gözləmirdik ki, bizim körpəmiz Azərbaycanın 10 milyonuncu sakini olar.
Prezident İlham Əliyev: Əhalimiz artır. Yadımdadır, 9 milyonuncu sakin 2010-cu ildə dünyaya gəldi. Doqquz il ərzində əhalimiz 1 milyon artdı. Amma son 15 il ərzində əhali 1,7 milyon nəfər artdı. Bu, bizim gücümüzü, ölkəmizin qüdrətini artırır. Eyni zamanda, onu göstərir ki, ölkəmizdə sosial-iqtisadi inkişaf gedir. Çünki əhalinin artımı birbaşa sosial vəziyyətlə bağlıdır.
Rauf Həsənov: Mənim xəbərim yox idi. Mətbuat xəbərlərinə girib oxudum, gördüm ki, sağ olun, elə ilk öncə Siz təbrik etmisiniz.
Prezident İlham Əliyev: Bəli, bəli.
Rauf Həsənov: Çox sağ olun, çox minnətdarıq.
Mehriban Əliyeva: Çox göyçək uşaqdır.
Prezident İlham Əliyev: Bu, sizin birinci uşağınızdır?
Rauf Həsənov: Bəli, ilk övladımızdır.
Mehriban Əliyeva: İlk uşağınızdır?
Nigar Ocaqova: Bəli, ilk uşağımızdır.
Mehriban Əliyeva: Maşallah, Allah qorusun.
Rauf Həsənov: Elə ilk olaraq Siz təbrik etdiyinizə görə adını da Sizin adınızı qoyduq.
Nigar Ocaqova: Siz də xeyir-duasını verin.
Mehriban Əliyeva: Verirəm. Xoşbəxt böyüsün, sağlam böyüsün.
Prezident İlham Əliyev: Bu hadisəni bütün xalqımız bayram edir.
Rauf Həsənov: Bəli, bütün ölkəmiz bayram edir. Biz də çox sevincliyik, çox sevinirik.
Nigar Ocaqova: Biz də şəhərimizin belə gözəl tibb ocaqlarının olmasına sevinirik. Perinatal Mərkəzin direktoru Sevinc xanıma, körpənin sağlam şəkildə dünyaya gəlməsinə görə Rübabə xanıma təşəkkürümüzü bildiririk. Sağ olsunlar.
Prezident İlham Əliyev: Bu mərkəz çoxdan fəaliyyət göstərirdi. Təqribən 10 il bundan əvvəl əsaslı şəkildə yenidən quruldu, təmir olundu və indi ölkəmizin aparıcı tibb mərkəzlərindən biridir. Son illərdə ölkəmizin hər bir yerində doğum evləri, doğum şöbələri, xəstəxanalar tikilir. Yəni, indi tibbi xidmət almaq üçün bütün şərait var.
Mehriban Əliyeva: Götürmək olar balacanı?
Rauf Həsənov və Nigar Ocaqova: Buyurun.
Mehriban Əliyeva: Maşallah.
Nigar Ocaqova: Maşallah gününüz olsun.
Mehriban Əliyeva: Allah qorusun! Xoşbəxt, sağlam, analı-atalı böyüsün!
Rauf Həsənov: Çox sağ olun ki, gəldiniz.
Prezident İlham Əliyev: Bu, Həsənova Mehriban Rauf qızının sertifikatıdır. Ölkəmizin 10 milyonuncu sakinidir. Bunu sizə təqdim edirəm.
Rauf Həsənov: Çox sağ olun.
Prezident İlham Əliyev: Bu həmin sertifikatın başqa variantıdır. Sizə dövlət tərəfindən mənzil hədiyyə olunur. Bu da mənzilin çıxarışıdır.

President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva meet the parents of the 10 millionth citizen of Azerbaijan
09.04.2019On April 9, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva met, at the Republican Perinatal Centre, with Rauf Hasanov and Nigar Ojagova - the parents of the 10 millionth citizen of Azerbaijan Mehriban Hasanova.
The President and the First Lady talked with the parents of the child.
Rauf Hasanov: the child was born at around 03:30, on April 6, 2019.
President Ilham Aliyev: I know. We had been watching this event. A very important event happened on April 6 both in your and in our country’s life too. Your child is the 10 millionth citizen of our country. Congratulations. We wish her to grow up healthily, to make you and the people of Azerbaijan happy. This is a historical event. I want to congratulate our people on this event.
Rauf Hasanov: We did not expect our child to be the 10 millionth citizen of Azerbaijan.
President Ilham Aliyev: Our population is growing. I remember, our 9 millionth citizen was born in 2010. Over the course of nine years, the number of our population grew by another one million. For the last 15 years, the number of the population increased by 1.7 million. This makes our country stronger. At the same time, it shows that social and economic development is taking place in our country, since the growth in the population’s number is directly associated with the social status.
Rauf Hasanov: I didn’t know. When reading the press, I saw that You were the first to congratulate, thank You.
President Ilham Aliyev: Yes, yes.
Rauf Hasanov: Thank You, we are grateful.
Mehriban Aliyeva: Very beautiful child.
President Ilham Aliyev: Is it your first child?
Rauf Hasanov: Yes, the first child.
Mehriban Aliyeva: Your first child?
Nigar Ojagova: Yes, the first child.
Mehriban Aliyeva: Mash ‘Allah, may God protect her.
Rauf Hasanov: As You were first to congratulate, we named the child after You.
Nigar Ojagova: You can give Your blessings.
Mehriban Aliyeva: I give my blessings. May she grow up healthily and happy.
President Ilham Aliyev: The whole nation is celebrating this event.
Rauf Hasanov: Yes, the whole country is celebrating it. We too are very happy.
Nigar Ojagova: We are glad to see so nice medical establishments in our city. We want to thank director of the Perinatal Centre Sevinj khanum, and Rubaba khanum who delivered the child in a healthy manner. We thank them.
President Ilham Aliyev: This centre has been operating since long ago. Some 10 years ago, it was basically reconstructed, repaired, and now is one of the leading medical institutions of our country. Recent years, maternity hospitals, delivery departments and hospitals have been built everywhere in the country. That is to say, now people have all conditions to receive medical service.
Mehriban Aliyeva: May I take the child?
Rauf Hasanov and Nigar Ojagova: Please.
Mehriban Aliyeva: Mash ‘Allah.
Nigar Ojagova: Thank You.
Mehriban Aliyeva: May God protect her! May she grow up happy, healthily, surrounded by the parents!
Rauf Hasanov: Thank you for coming.
President Ilham Aliyev: This is the certificate of Hasanova Mehriban Rauf gyzy, the 10 millionth citizen of our country. I am presenting it to you.
Rauf Hasanov: Thank You very much.
President Ilham Aliyev: This is another variant of that certificate. You are presented an apartment by the state. This is an excerpt for the apartment.