Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Azərbaycanın 10 milyonuncu sakininin valideynləri ilə görüşüblər
Aprelin 9-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Respublika Perinatal Mərkəzində Azərbaycanın 10 milyonuncu sakini Mehriban Həsənovanın valideynləri Rauf Həsənov və Nigar Ocaqova ilə görüşüblər.
Dövlətimizin başçısı və xanımı uşağın valideynləri ilə söhbət ediblər.
Rauf Həsənov: 2019-cu il aprelin 6-da saat 03.30 radələrində dünyaya gəldi.
Prezident İlham Əliyev: Bilirəm. Biz bu hadisəni izləyirdik. Aprelin 6-da sizin həyatınızda, eyni zamanda, ölkəmizin həyatında çox əlamətdar hadisə baş vermişdir. Sizin körpəniz ölkəmizin 10 milyonuncu sakinidir. Sizi təbrik edirəm, sağlam böyüsün, sizi sevindirsin, xalqımızı sevindirsin. Bu, tarixi hadisədir. Bu gözəl hadisə münasibətilə Azərbaycan xalqını təbrik edirəm.
Rauf Həsənov: Biz gözləmirdik ki, bizim körpəmiz Azərbaycanın 10 milyonuncu sakini olar.
Prezident İlham Əliyev: Əhalimiz artır. Yadımdadır, 9 milyonuncu sakin 2010-cu ildə dünyaya gəldi. Doqquz il ərzində əhalimiz 1 milyon artdı. Amma son 15 il ərzində əhali 1,7 milyon nəfər artdı. Bu, bizim gücümüzü, ölkəmizin qüdrətini artırır. Eyni zamanda, onu göstərir ki, ölkəmizdə sosial-iqtisadi inkişaf gedir. Çünki əhalinin artımı birbaşa sosial vəziyyətlə bağlıdır.
Rauf Həsənov: Mənim xəbərim yox idi. Mətbuat xəbərlərinə girib oxudum, gördüm ki, sağ olun, elə ilk öncə Siz təbrik etmisiniz.
Prezident İlham Əliyev: Bəli, bəli.
Rauf Həsənov: Çox sağ olun, çox minnətdarıq.
Mehriban Əliyeva: Çox göyçək uşaqdır.
Prezident İlham Əliyev: Bu, sizin birinci uşağınızdır?
Rauf Həsənov: Bəli, ilk övladımızdır.
Mehriban Əliyeva: İlk uşağınızdır?
Nigar Ocaqova: Bəli, ilk uşağımızdır.
Mehriban Əliyeva: Maşallah, Allah qorusun.
Rauf Həsənov: Elə ilk olaraq Siz təbrik etdiyinizə görə adını da Sizin adınızı qoyduq.
Nigar Ocaqova: Siz də xeyir-duasını verin.
Mehriban Əliyeva: Verirəm. Xoşbəxt böyüsün, sağlam böyüsün.
Prezident İlham Əliyev: Bu hadisəni bütün xalqımız bayram edir.
Rauf Həsənov: Bəli, bütün ölkəmiz bayram edir. Biz də çox sevincliyik, çox sevinirik.
Nigar Ocaqova: Biz də şəhərimizin belə gözəl tibb ocaqlarının olmasına sevinirik. Perinatal Mərkəzin direktoru Sevinc xanıma, körpənin sağlam şəkildə dünyaya gəlməsinə görə Rübabə xanıma təşəkkürümüzü bildiririk. Sağ olsunlar.
Prezident İlham Əliyev: Bu mərkəz çoxdan fəaliyyət göstərirdi. Təqribən 10 il bundan əvvəl əsaslı şəkildə yenidən quruldu, təmir olundu və indi ölkəmizin aparıcı tibb mərkəzlərindən biridir. Son illərdə ölkəmizin hər bir yerində doğum evləri, doğum şöbələri, xəstəxanalar tikilir. Yəni, indi tibbi xidmət almaq üçün bütün şərait var.
Mehriban Əliyeva: Götürmək olar balacanı?
Rauf Həsənov və Nigar Ocaqova: Buyurun.
Mehriban Əliyeva: Maşallah.
Nigar Ocaqova: Maşallah gününüz olsun.
Mehriban Əliyeva: Allah qorusun! Xoşbəxt, sağlam, analı-atalı böyüsün!
Rauf Həsənov: Çox sağ olun ki, gəldiniz.
Prezident İlham Əliyev: Bu, Həsənova Mehriban Rauf qızının sertifikatıdır. Ölkəmizin 10 milyonuncu sakinidir. Bunu sizə təqdim edirəm.
Rauf Həsənov: Çox sağ olun.
Prezident İlham Əliyev: Bu həmin sertifikatın başqa variantıdır. Sizə dövlət tərəfindən mənzil hədiyyə olunur. Bu da mənzilin çıxarışıdır.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева встретились с родителями 10-миллионного жителя Азербайджана
9 апреля Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева встретились в Республиканском перинатальном центре с родителями 10-миллионного жителя Азербайджана Мехрибан Гасановой – Рауфом Гасановым и Нигяр Оджаговой.
Глава государства и его супруга побеседовали с родителями ребенка.
Рауф Гасанов: Она родилась 6 апреля 2019 года приблизительно в 03.30.
Президент Ильхам Алиев: Знаю. Мы наблюдали за этим событием. 6 апреля в вашей жизни, в то же время в жизни нашей страны произошло очень знаменательное событие. Ваша малышка – 10-миллионный житель нашей страны. Поздравляю вас, пусть растет здоровой, радует вас, радует наш народ. Это - историческое событие. Поздравляю азербайджанский народ с этим прекрасным событием.
Рауф Гасанов: Мы не ожидали, что наш ребенок станет 10-миллионным жителем Азербайджана.
Президент Ильхам Алиев: Наше население растет. Помню, 9-миллионный житель родился в 2010 году. За девять лет наше население выросло на 1 миллион. А за последние 15 лет население увеличилось на 1,7 миллиона человек. Это повышает нашу силу, могущество нашей страны. Вместе с тем, это демонстрирует, что в нашей стране идет социально-экономическое развитие. Потому что рост населения напрямую связан с социальным положением.
Рауф Гасанов: Я и не знал. Прочитал в новостях, увидел что, спасибо, первым поздравили Вы.
Президент Ильхам Алиев: Да, да.
Рауф Гасанов: Большое спасибо, очень признательны.
Первая леди Мехрибан Алиева: Очень симпатичный ребенок.
Президент Ильхам Алиев: Это ваш первый ребенок?
Рауф Гасанов: Да, наш первенец.
Первая леди Мехрибан Алиева: Первый ваш ребенок?
Нигяр Оджагова: Да, наш первый ребенок.
Первая леди Мехрибан Алиева: Машаллах, да хранит ее Аллах.
Рауф Гасанов: И поскольку Вы поздравили первой, мы ей дали Ваше имя.
Нигяр Оджагова: И Вы дайте ей свое благословение.
Первая леди Мехрибан Алиева: Даю. Пусть растет счастливой, здоровой.
Президент Ильхам Алиев: Это событие празднует весь наш народ.
Рауф Гасанов: Да, вся наша страна празднует. Мы тоже очень рады, очень радуемся.
Нигяр Оджагова: Нас также радует то, что в нашем городе имеются такие прекрасные медицинские учреждения. Выражаем признательность директору перинатального центра Севиндж ханым, за то, что ребенок появился на свет здоровым - Рубабе ханым. Спасибо им.
Президент Ильхам Алиев: Этот центр функционировал давно. Примерно 10 лет назад он был капитально реконструирован, отремонтирован, и сейчас это - один из ведущих медицинских центров нашей страны. В последние годы во всех уголках нашей страны строятся родильные дома, родильные отделения, больницы. То есть, сейчас имеются все условия для получения медицинских услуг.
Первая леди Мехрибан Алиева: Можно взять малышку на руки?
Рауф Гасанов и Нигяр Оджагова: Пожалуйста.
Первая леди Мехрибан Алиева: Машаллах.
Нигяр Оджагова: Спасибо.
Первая леди Мехрибан Алиева: Да хранит ее Аллах! Пусть растет счастливой, здоровой, окруженной родительской заботой!
Рауф Гасанов: Большое спасибо, что пришли.
Президент Ильхам Алиев: Это сертификат Гасановой Мехрибан Рауф гызы. Она - 10-миллионный житель нашей страны. Вручаю это вам.
Рауф Гасанов: Большое спасибо.
Президент Ильхам Алиев: Это другой вариант данного сертификата. Государство дарит вам квартиру. А это выписка на квартиру.