Abşeron rayonunda məcburi köçkün ailələri üçün salınmış yaşayış kompleksi istifadəyə verilib
24.12.2018Dekabrın 24-də Abşeron rayonunun ərazisində 1000 məcburi köçkün ailəsi üçün salınmış yeni yaşayış kompleksi istifadəyə verilib.
Prezident İlham Əliyevin 2011-ci ildə imzaladığı Sərəncama əsasən, Sumqayıt şəhəri ərazisindəki yataqxanalarda müvəqqəti məskunlaşmış 2900 məcburi köçkün ailəsi üçün çoxmərtəbəli binalardan ibarət yeni yaşayış məhəlləsinin tikilməsi qərara alınıb. Məhəllənin salınması üçün 50 hektar torpaq sahəsi ayrılıb. Birinci mərhələdə 1000 ailənin yerləşdirilməsi üçün 17,5 hektar torpaq sahəsi istifadə edilib. Yeni yaşayış məhəlləsinin layihələndirilməsi və tikintisi Məcburi Köçkünlərin Sosial İnkişaf Fondu tərəfindən həyata keçirilib. Kompleksin inşasına bu ilin martında başlanılıb və tikinti işləri yüksək səviyyədə həyata keçirilib. Layihə üzrə 23-ü 42, biri isə 35 mənzilli olan 7 mərtəbəli yaşayış binaları inşa olunub. Məktəb və uşaq bağçasının daxil olduğu yeni yaşayış kompleksində digər zəruri infrastruktur obyektləri - klub-icma mərkəzi, həkim məntəqəsi, ATS binası tikilib, istirahət parkı salınıb, uşaq meydançaları yaradılıb. Ərazidə geniş abadlıq və yaşıllaşdırma işləri görülüb. Kompleks salınarkən elektrik, su, qaz, istilik təchizatı və suvarma sisteminin, rabitə və televiziya şəbəkəsinin qurulmasına xüsusi diqqət göstərilib.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva yeni kompleksdəki mənzillərdə yaradılan şəraitlə tanış olublar. Qeyd edilib ki, buradakı mənzillərdən 77-i birotaqlı, 420-sı ikiotaqlı, 406-sı üçotaqlı, 96-sı isə dördotaqlıdır. Mənzillərin ümumi sahəsi 76 min kvadratmetrdir. Bütün mənzillər təmir edilib və mətbəx mebeli ilə təchiz olunub. Yeni yaşayış kompleksində hazırda Sumqayıt şəhəri və Abşeron rayon ərazisində yataqxanalarda və digər inzibati binalarda müvəqqəti məskunlaşmış məcburi köçkün ailələri mənzillə təmin olunacaq.
Sonra dövlətimizin başçısı və birinci xanım uşaq bağçasında yaradılan şəraitlə tanış olublar. Qeyd edilib ki, burada balacaların təlim-tərbiyəsi üçün bütün imkanlar var. 140 yerlik bağça uşaqların zövqünə uyğun qurulub, onların rahatlığını, istirahətini və ilkin biliklərə yiyələnməsini təmin edəcək. Otaqlar və dəhlizlər uşaqların sevimli nağıl qəhrəmanlarının şəkilləri ilə bəzədilib. Binada videomüşahidə, yanğınxəbərverici sistemlər quraşdırılıb, uşaq bağçası zəruri mebel-inventar və avadanlıqla təchiz edilib. Bağçanın yerləşdiyi ərazidə genişmiqyaslı abadlıq-quruculuq işləri görülüb, müxtəlif çiçək və gül kolları, ağaclar əkilib. Ətrafda abadlıq və quruculuq işləri görülüb.
Daha sonra yaşayış kompleksində tikilən Qubadlı rayonu Mirağa Əliyev adına Hal kənd tam orta məktəbindəki şəraitlə tanış olan Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyevaya məlumat verilib ki, bu təhsil ocağı 792 şagird yerlikdir. Yüksək şəraiti ilə seçilən, müasir təlim avadanlıqları ilə diqqət çəkən bu təhsil ocağında təlim-tədris üçün hər cür şərait yaradılıb. Məktəbin kompüter otağında şagirdlər informasiya texnologiyalarının sirlərinə yiyələnəcək. İdman zalı da zəruri avadanlıqla təchiz edilib və burada şagirdlərin bədən tərbiyəsi ilə məşğul olmaları üçün hər cür imkan var. Akt zalında müxtəlif tədbirlər keçirmək mümkündür.
Məktəblə tanışlıqdan sonra Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva məcburi köçkünlərlə görüşüblər.
Dövlətimizin başçısı yeni şəhərciyin istifadəyə verilməsi münasibətilə sakinləri təbrik edib.
Məcburi köçkünlər adından çıxış edən Milli Qəhrəman atası Nəriman Həmidov və Aqil Quliyev yaradılan gözəl şəraitə görə Prezident İlham Əliyevə və birinci xanım Mehriban Əliyevaya sakinlərin minnətdarlıqlarını çatdırıblar.

A residential complex constructed for LDP families in Absheron district is commissioned
24.12.2018On December 24, the residential complex constructed for 1000 IDP families in Absheron district was commissioned.
In accordance with the Resolution signed by President Ilham Aliyev in 2011, a decision was taken on the construction of a new residential block consisting of apartment buildings for 2900 IDP families who had been temporarily settled in dormitories in Sumgait city. 50 hectares of land plot was allocated under the construction. 17.5 hectares of land was commissioned to settle 1000 families. Design and construction of the new residential block have been carried out by the LDP’s Social Development Fund. Construction of the complex started in March this year, with the construction works having been performed with high quality. Seven-storied buildings – 23 of them with 42 apartments, one with 35 apartments – were constructed under the project. Other infrastructure facilities, such as a club-public centre, a physician’s station, and ATS building have been constructed, a recreation park laid out and child playgrounds created in the new residential block, which includes a secondary school and a kindergarten. Renovation and greenery planting works have been carried out on the territory. Special attention has been shown - while designing the complex - to building of an electricity, water, gas, heating and irrigation systems.
President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva became familiarized with new apartments in the complex. Of these apartments, 77 are one-room, 420 two-room, 406 three-room, and 96 four-room apartments. Total area of the apartments is 76 thousand square metres. All apartments have been finished and provided with kitchen furniture. IDP families temporarily settled in dormitories and administrative buildings in Sumgait city and Absheron district will be provided with apartments in this new residential complex.
Then, the President and the First Lady became familiarized with the kindergarten. All necessary possibilities have been ensured here to engage in the education of children. Designed for 140 children, the kindergarten has been built to children’s taste, which will ensure their comfort, rest, and mastering primary knowledge. Rooms and corridors have been decorated with pictures of children’s favourite fairy tale characters. A video surveillance, fire alarm systems have been installed here, the kindergarten been provided with necessary furniture and equipment. Extensive renovation and development works have been carried out on the kindergarten’s territory, various flowers and rose shrubs and trees planted. The surrounding area has been renovated.
Having, thereafter, become familiarized with Gubadly district’s secondary school named after Miragha Aliyev, constructed in the complex, President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva were informed that the school building is designed for 792 pupils. All necessary conditions have been created for education in this school, which is distinguished by its high-level possibilities and state-of-the-art training equipment. Pupils will master secrets of the information technologies in the computer room of the school. The sports hall too has been provided with necessary equipment, with all possibilities for pupils to engage in physical training. Various events can be arranged in the assembly hall.
After becoming familiarized with the school, President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva met with IDP families.
The Head of the State congratulated the residents on the commissioning of the new residential block.
Speaking on behalf of the IDPs, father of a National Hero Nariman Hamidov and Agil Guliyev thanked President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva for the beautiful conditions created for them.