Şüvəlandakı “Cırtdan” istirahət və sağlamlıq mərkəzi yenidənqurmadan sonra istifadəyə verilib
07.11.2018Noyabrın 7-də Bakının Xəzər rayonunun Şüvəlan qəsəbəsində yerləşən “Cırtdan” Respublika Uşaq-Gənclər İstirahət və Sağlamlıq Mərkəzinin yenidənqurmadan sonra açılışı olub.
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva və Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva açılışda iştirak ediblər.
Mərkəzin binası 1986-cı ildə inşa edilib və uşaq düşərgəsi olub. Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın tapşırığı ilə burada yenidənqurma işləri aparılıb. Bundan sonra bu məkan “Cırtdan” Respublika Uşaq-Gənclər İstirahət və Sağlamlıq Mərkəzi kimi fəaliyyət göstərəcək.
Mərkəzdə yaradılan şəraitlə tanışlıq zamanı Mehriban Əliyevaya burada aparılmış yenidənqurma, təmir-bərpa və abadlıq işləri barədə ətraflı məlumat verilib.
Qeyd edilib ki, uşaq və yeniyetmələr üçün maraqlı dizaynla qurulan düşərgənin binasında yenidənqurma işləri nəticəsində uşaqların daha rahat qalmaları, onların maraqlı, faydalı və əyləncəli vaxt keçirmələri üçün hər cür şərait yaradılıb. Bu məkan uşaqların sosiallaşması, asudə vaxtlarının təşkili, düşüncə tərzinin, məntiqinin inkişaf etdirilməsi üçün mühüm funksiya daşıyacaq. Mərkəzin həyətində əsaslı abadlaşdırma işləri aparılıb, yaşayış kompleksi və yeməkxana tamamilə yenilənib, yeni akvapark, parkur, yoqa və idman meydançaları, qaçış zolağı, kitabxana, akt zalı, yay səhnəsi, əyləncə zonası və s. inşa edilib. Təhlükəsizlik məqsədilə videomüşahidə sistemi qurulub. Uşaqlar üçün daha bir yenilik isə burada “Radio Cırtdan”ın fəaliyyət göstərməsi olacaq.
Sovet dövründə düşərgə kimi fəaliyyət göstərən bu məkanda çoxlu sayda uşaq və yeniyetmə hər yay öz istirahətini maraqlı keçirirdi. Azərbaycan dövlət müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra da düşərgə fəaliyyətini davam etdirib. Hər il 1500 nəfərə yaxın uşaq və gənc bu mərkəzdə istirahət edir. Mərkəzdə aztəminatlı ailələrə və sağlamlıq imkanları məhdud olan yeniyetmələrə xüsusi diqqət göstərilir. Düşərgənin dəniz yaxınlığında yerləşməsi isə uşaqların yay aylarında istirahətini çimərlikdə keçirməsinə də imkan yaradır.

В Шувелане сдан после реконструкции Центр отдыха и здоровья «Джыртдан»
07.11.20187 ноября в поселке Шувелан Хазарского района Баку состоялось открытие после реконструкции Республиканского детско-юношеского центра отдыха и здоровья «Джыртдан».
В открытии приняли участие Первый вице-президент Азербайджанской Республики, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева и вице-президент Фонда Лейла Алиева.
Здание центра было построено в 1986 году, здесь располагался детский лагерь. По поручению Первого вице-президента Мехрибан Алиевой в здании проведена реконструкция. Отныне оно будет функционировать как Республиканский детско-юношеский центр отдыха и здоровья «Джыртдан».
Во время знакомства с условиями, созданными в центре, Первому вице-президенту Мехрибан Алиевой была предоставлена подробная информация о проделанной здесь работе по реконструкции, ремонту, реставрации и благоустройству.
Было отмечено, что в результате реконструкции лагеря для детей и подростков, имеющего интересный дизайн, созданы все условия для более комфортного пребывания здесь детей, интересного, полезного и веселого проведения ими свободного времени. Новое учреждение играет важную функцию для социализации детей, организации их досуга, развития образа мышления, логики. Во дворе центра проведена основательная работа по благоустройству, полностью обновлены жилой комплекс и столовая, построены новый аквапарк, паркур, площадки для занятий йогой и спортом, беговая дорожка, библиотека, актовый зал, летняя сцена, зона развлечений и др. С целью обеспечения безопасности установлена система видеонаблюдения. Еще одним новшеством для детей здесь будет деятельность «Радио Джыртдан».
В этом месте, действующем в советский период как лагерь, каждое лето увлекательно проводили свой отдых большое число детей и подростков. После восстановления Азербайджаном государственной независимости этот лагерь продолжил деятельность. Каждое лето в центре отдыхает до 1500 детей, юношей и девушек. Особое внимание в центре уделяется малообеспеченным семьям и подросткам с ограниченными возможностями здоровья. То, что лагерь расположен вблизи побережья моря, также позволяет детям в летние месяцы проводить свой отдых на пляже.