Şüvəlandakı “Cırtdan” istirahət və sağlamlıq mərkəzi yenidənqurmadan sonra istifadəyə verilib
07.11.2018Noyabrın 7-də Bakının Xəzər rayonunun Şüvəlan qəsəbəsində yerləşən “Cırtdan” Respublika Uşaq-Gənclər İstirahət və Sağlamlıq Mərkəzinin yenidənqurmadan sonra açılışı olub.
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva və Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva açılışda iştirak ediblər.
Mərkəzin binası 1986-cı ildə inşa edilib və uşaq düşərgəsi olub. Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın tapşırığı ilə burada yenidənqurma işləri aparılıb. Bundan sonra bu məkan “Cırtdan” Respublika Uşaq-Gənclər İstirahət və Sağlamlıq Mərkəzi kimi fəaliyyət göstərəcək.
Mərkəzdə yaradılan şəraitlə tanışlıq zamanı Mehriban Əliyevaya burada aparılmış yenidənqurma, təmir-bərpa və abadlıq işləri barədə ətraflı məlumat verilib.
Qeyd edilib ki, uşaq və yeniyetmələr üçün maraqlı dizaynla qurulan düşərgənin binasında yenidənqurma işləri nəticəsində uşaqların daha rahat qalmaları, onların maraqlı, faydalı və əyləncəli vaxt keçirmələri üçün hər cür şərait yaradılıb. Bu məkan uşaqların sosiallaşması, asudə vaxtlarının təşkili, düşüncə tərzinin, məntiqinin inkişaf etdirilməsi üçün mühüm funksiya daşıyacaq. Mərkəzin həyətində əsaslı abadlaşdırma işləri aparılıb, yaşayış kompleksi və yeməkxana tamamilə yenilənib, yeni akvapark, parkur, yoqa və idman meydançaları, qaçış zolağı, kitabxana, akt zalı, yay səhnəsi, əyləncə zonası və s. inşa edilib. Təhlükəsizlik məqsədilə videomüşahidə sistemi qurulub. Uşaqlar üçün daha bir yenilik isə burada “Radio Cırtdan”ın fəaliyyət göstərməsi olacaq.
Sovet dövründə düşərgə kimi fəaliyyət göstərən bu məkanda çoxlu sayda uşaq və yeniyetmə hər yay öz istirahətini maraqlı keçirirdi. Azərbaycan dövlət müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra da düşərgə fəaliyyətini davam etdirib. Hər il 1500 nəfərə yaxın uşaq və gənc bu mərkəzdə istirahət edir. Mərkəzdə aztəminatlı ailələrə və sağlamlıq imkanları məhdud olan yeniyetmələrə xüsusi diqqət göstərilir. Düşərgənin dəniz yaxınlığında yerləşməsi isə uşaqların yay aylarında istirahətini çimərlikdə keçirməsinə də imkan yaradır.

“Jyrtdan” Recreation and Health Centre in Shuvalan is commissioned into operation after reconstruction
07.11.2018On November 7, inauguration of “Jyrtdan” Republican Child-Youth Recreation and Health Centre, located in Shuvalan settlement, Khazar district of Baku, took place.
First Vice-president of the Republic of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva and Vice-president of the Foundation Leyla Aliyeva attended the opening ceremony.
The building of the centre was constructed in 1986 and functioned as a child summer camp. Reconstruction works were carried out here following the instructions of First Vice-president Mehriban Aliyeva. Henceforth, this place will function as “Jyrtdan” Republican Child-Youth Recreation and Health Centre.
While becoming familiarized with the centre, Mehriban Aliyeva was given comprehensive information about the reconstruction, repair-restoration and renovation works carried out here.
As a result of the reconstruction works carried out in the camp’s building, built in a style to be interesting for children and juveniles, all conditions have been ensured for children to stay comfortably, and spend their leisure interestingly, efficiently, and funny. This place will carry a very important function for the socialization of children, arranging their leisure, developing their way of thinking, and logic. Basic renovation works have been carried out in the centre’s front yard, the residential complex and the canteen have been completely renewed, and a new aqua park, course, yoga and sports grounds, a running strip, a library, an assembly hall, a summer scene, an entertainment area etc. built. A video surveillance system has been installed for security purpose. Another novelty for children will be the Radio Jyrtdan to function here.
In this place, which functioned as a camp during the Soviet time, a number of children and juveniles used to spend their summer holidays. The camp continued to function after Azerbaijan regained its state independence. Each year, some 1500 children and juveniles spend their holiday here. Low-income families and juveniles with restricted health condition are shown special attention here. The fact that the camp is located near the sea, children have a chance to spend their summer recreation on the beach.