Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Xətai rayonunda salınan idman-əyləncə park kompleksinin açılışında iştirak ediblər
24.08.2018Avqustun 24-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva paytaxtın Xətai rayonunda salınan idman-əyləncə park kompleksində yaradılan şəraitlə tanış olublar.
İdman-əyləncə park kompleksi Bakının Xətai rayonunda Yusif Səfərov, Ələddin Quliyev və Sergey Senyuşkin küçələrini əhatə edən ərazidə salınıb.
Görülən işlərlə tanışlıq zamanı Heydər Əliyev Fondunun icraçı direktoru Anar Ələkbərov yeni yaradılan idman-əyləncə park kompleksi barədə Prezident İlham Əliyevə məlumat verib. Bildirilib ki, yeni park kompleksinin ümumi sahəsi 36833 kvadratmetrdir. Parkın salındığı ərazi geoloji araşdırmalar nəticəsində aşkar edilən neft və mərmər tozu tullantılarından təmizlənib, torpaq münbitləşdirilib, yaşıllıq zolağı salınıb, onlarla ağac və dekorativ kollar əkilib, müasir işıqlandırma sistemi və müşahidə kameraları quraşdırılıb. İdman-əyləncə park kompleksində təbii daşlardan və metaldan düzəldilən heykəllər landşaftla vəhdət təşkil edir. Buradakı heykəllər xüsusi dizayn və üslubu ilə fərqlənir. Parkda müxtəlif daş heykəllər, o cümlədən ürək formasında heykəllər və “Love” kompozisiyası quraşdırılıb. Park kompleksinin ərazisində örtülü şahmat pavilyonu da var. Bundan başqa, iki futbol meydançası, voleybol, həndbol və basketbol oyunları üçün universal idman meydançası və trenajor meydançası qurulub. Burada kafe də fəaliyyət göstərəcək.
Qeyd edilib ki, idman-əyləncə park kompleksi ilə 2016-cı ildə Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə yaradılan “Sevirəm” parkını asfaltlanmış sahə, avtodayanacaqlar və müasir metal körpü birləşdirir.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в открытии спортивно-развлекательного паркового комплекса, заложенного в Хатаинском районе
24 августа Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с условиями, созданными в спортивно-развлекательном парковом комплексе, открывшемся в Хатаинском районе столицы.
Спортивно-развлекательный парковый комплекс создан на территории, охватывающей улицы Юсифа Сафарова, Аладдина Гулиева и Сергея Сенюшкина в Хатаинском районе Баку.
Во время ознакомления с проделанной работой исполнительный директор Фонда Гейдара Алиева Анар Алакбаров проинформировал Президента Ильхама Алиева о новом спортивно-развлекательном парковом комплексе. Было сообщено, что общая площадь нового паркового комплекса составляет 36833 квадратных метра. Территория парка была очищена от нефтяных отходов и мраморной пыли, обнаруженных в результате геологических исследований, почва удобрена, заложена полоса озеленения, посажены десятки деревьев и декоративных кустов, установлены современная осветительная система и камеры наблюдения. Скульптуры, изготовленные из натуральных камней и металлов, составляют единство с ландшафтом, отличаются особым дизайном и стилем. В парке установлены различные каменные скульптуры, в том числе скульптуры в форме сердца, и композиция Love. На территории комплекса также имеется крытый шахматный павильон. Кроме того, построены две футбольные площадки, универсальная спортивная площадка для волейбола, гандбола и баскетбола, тренажерная площадка. Здесь также будет функционировать кафе.
Было отмечено, что спортивно-развлекательный парковый комплекс и парк «Севирям», созданный в 2016 году по инициативе Фонда Гейдара Алиева, объединяют асфальтированный участок, автостоянки и современный металлический мост.