14.11.2017Noyabrın 14-də Parisdə, Royal Pavilyonda Azərbaycanın paytaxtı Bakının Beynəlxalq Sərgilər Bürosunun 2025-ci ildə keçiriləcək Ümumdünya Sərgisinə namizəd şəhər olması münasibətilə qəbul təşkil edilib.
- Cənab baş katibin müavini.
Cənab Baş Assambleyanın prezidenti.
Hörmətli Beynəlxalq Sərgilər Bürosunun üzvləri.
İlk növbədə hamınızı salamlamaq, dəvətimizi qəbul etdiyiniz və bu axşam bizimlə bir yerdə olduğunuz üçün sizə təşəkkürümü bildirmək istəyirəm.
Azərbaycan hökuməti adından Bakının 2025-ci ildə keçiriləcək Ümumdünya Sərgisinə ev sahibliyi etmək üçün namizədliyini təqdim etmək mənim üçün böyük şərəfdir.
Bu axşam aramızda olduğu üçün Beynəlxalq Sərgilər Bürosunun baş katibinin müavini Dimitri Kerkentzesə təşəkkürümü bildirmək istəyirəm. Bu fürsətdən istifadə edib Beynəlxalq Sərgilər Bürosunun rəhbərliyinə və onların fədakar komandasına Azərbaycan hökuməti ilə yüksək səviyyəli əməkdaşlığa görə dərin minnətdarlığımı bildirirəm.
Azərbaycan 2000-ci ildən etibarən “Expo” hərəkatının fəal üzvüdür. Bizim pavilyonlarımız son üç sərgidə - 2015-ci ildə pavilyonumuzu üç milyondan çox insanın ziyarət etdiyi Milanda, 2016-cı ildə Antalyada və 2017-ci ildə Astanada mükafatlar qazanıb. Beynəlxalq Sərgilər Bürosunun işinə sadə töhfəmizin bu cür qiymətləndirilməsindən qürur duyuruq.
Ümumdünya sərgisi bütün mədəniyyətlərə bərabərlik və hörmət prinsipinə əsaslanan müxtəlifliyi sərgiləmək üçün bir platformadır. Bu sərgilər qlobal müzakirələr və əməkdaşlıq üçün bütün beynəlxalq ictimaiyyəti nadir bir məkanda bir araya gətirir. Buna görə də əminəm ki, Azərbaycan bu universal platformaya ev sahibliyi etmək üçün ən yaxşı məkanlardan biridir.
Əsrlər boyu ölkəmiz qitələrin və sivilizasiyaların kəsişməsində yerləşib. Avropa və Asiyanın qovuşuğunda yerləşən Azərbaycan Şərq ilə Qərb, Şimal ilə Cənub arasında ticari, siyasi və mədəni körpü rolunu oynayır.
İki min il ərzində qədim İpək Yolu bugünkü Azərbaycandan keçib. Ümumdünya Sərgisi kimi bu yol bilik və bacarıqların paylaşılması üçün əhəmiyyətli bir dəhliz olub. Bu, ölkəmizin tarixini, mədəniyyətini və tolerant imicini formalaşdırıb.
Əsrlər boyu Azərbaycanda müxtəlif etnik qruplar və dinlər sülh, harmoniya və qarşılıqlı hörmət şəraitində birgə yaşayıblar. Etnik və dini müxtəliflik və multikulturalizm sadəcə dövlət siyasətimiz deyil, eyni zamanda, bizim həyat tərzimizdir. Bu, bizim tariximizdir və günümüzün reallığıdır. Biz dünyəvi, multikultural və çoxkonfessiyalı cəmiyyətik və bundan qürur duyuruq.
Bu gün Azərbaycan dünyada mədəniyyətlərarası və dinlərarası dialoq mərkəzlərindən biri hesab olunur. Biz hazırda dünyanın üzləşdiyi bir çox ciddi problemlərin daha səmərəli həll olunmasına imkan verəcək müxtəlif mədəniyyətlərə və dinlərə mənsub olan insanlar arasında daha yaxşı anlaşmanı təşviq etmək üçün beynəlxalq platforma yaradırıq. Tariximiz və bugünkü reallıq bunun mümkünlüyünü sübut edir. Mən Azərbaycanın təşəbbüsü ilə başlanan və BMT, UNESCO, Avropa Şurası, BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı, Ümumdünya Turizm Təşkilatı və ISESCO kimi beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən dəstəklənən Dünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunu misal göstərə bilərəm. Bu siyasətə uyğun olaraq, biz 2016-cı ili Azərbaycanda “Multikulturalizm İli”, 2017-ci ili isə “İslam Həmrəyliyi İli” elan etdik. 2015-ci ildə keçirilən birinci Avropa Oyunları və bu ilin əvvəlində təşkil olunan dördüncü İslam Həmrəyliyi Oyunları Azərbaycanın mədəniyyətlərarası dialoqa verdiyi digər töhfədir.
Xanımlar və cənablar, gələn il biz müsəlman dünyasında ilk parlamentar və dünyəvi respublika olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasının 100 illiyini qeyd edəcəyik. Cəmi 23 ay mövcud olmasına baxmayaraq, bu respublika irqindən, etnik mənsubiyyətindən, dinindən, cinsindən və sosial statusundan asılı olmayaraq bütün vətəndaşlarının hüquqlarının bərabərliyinə hörmət prinsipinə əsaslanan müasir Azərbaycan dövlətçiliyinin demokratik ənənəsinin təməlini qoymuşdur. Hələ 1918-ci ildə Azərbaycan dünyada kişilərlə bərabər qadınlara siyasi hüquqlar verən, o cümlədən səsvermə hüququ verən ilk ölkələrdən biri olmuşdur.
Azərbaycan 1991-ci ildə müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra biz dərhal müstəqil dövlət kimi mövcudluğumuza real təhlükə yaradan böyük siyasi, iqtisadi və humanitar çağırışlarla üzləşdik. Bunlardan ən ciddisi qonşu Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzü idi və bunun nəticəsində ölkəmizin ərazisinin 20 faizi, o cümlədən Dağlıq Qarabağ bölgəsi və ətraf yeddi rayon işğal olunmuşdur və işğal hələ də davam edir. Ermənistan tərəfindən həyata keçirilən etnik təmizləmə nəticəsində bir milyondan artıq azərbaycanlı qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşüb. Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Təhlükəsizlik Şurası erməni qoşunlarının Azərbaycanın ərazisindən dərhal, tamamilə və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən dörd qətnamə qəbul edib. Bu qətnamələr yerinə yetirilməlidir və Azərbaycanın ərazi bütövlüyü bərpa olunmalıdır.
Münaqişəyə, yeni siyasi sistemə və bazar iqtisadiyyatına keçidin yaratdığı əlavə çağırışlara baxmayaraq, Azərbaycan uğurlu inkişaf strategiyasını tətbiq edərək, zəruri siyasi və iqtisadi islahatları həyata keçirə bilmişdir. Bu, bizə müstəqilliyimizi möhkəmləndirməyə, vətəndaşlarımızın həyat səviyyəsini yaxşılaşdırmağa və Azərbaycanın beynəlxalq aləmdə layiqli yerini təmin etməyə imkan vermişdir. Siyasi, iqtisadi və sosial sabitlik uğurlu inkişafımızın möhkəm təməlini təşkil edir.
Nəticədə, 2004-cü ildən 2014-cü ilədək ümumi daxili məhsulumuzun həcmi üç dəfə artdı və Azərbaycan dünyanın ən sürətlə inkişaf edən iqtisadiyyatlarından birinə çevrildi. Bu müddətdə 1 milyon 600 mindən çox iş yeri yaradıldı. İşsizliyin səviyyəsi 5 faizdir – bu, dünyada ən aşağı göstəricilərdən biridir. Həmin dövr ərzində biz yoxsulluğun səviyyəsini 40 faizdən 5 faizədək azaltmağa nail olduq. Ölkə üzrə 3 mindən çox məktəb, 600-dən çox xəstəxana və 50-dən artıq idman kompleksi inşa edildi.
2009-cu ildə Azərbaycan Dünya Bankı tərəfindən “Dünyanın aparıcı islahatçı ölkəsi” kimi qiymətləndirildi. Dünya İqtisadi Forumunun “2017-2018 Qlobal Rəqabətlilik İndeksi” Azərbaycanı 137 ölkə arasında 35-ci yerə layiq gördü.
Azərbaycan öz nadir geostrateji mövqeyindən faydalanaraq Avropa ilə Asiya arasında qarşılıqlı əlaqəni yaradan əsas tərəfə çevrildi və Avropanın enerji təhlükəsizliyinə mühüm töhfə verən ölkələrdən biri oldu.
Azərbaycan Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft, Bakı-Tbilisi-Ərzurum qaz kəmərləri, 2017-ci il oktyabrın 30-da açılışı qeyd edilən Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu xətti kimi bir sıra nəhəng beynəlxalq infrastruktur layihələrinin təşəbbüskarı olub və onları həyata keçirib. Uzunluğu 850 kilometr olan Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu xətti Avropa ilə Asiyanı birləşdirən ən qısa yoldur.
Bu gün biz, həmçinin beynəlxalq bazarlar üçün yeni təbii qaz mənbəyi olan və Avropanın enerji təhlükəsizliyini gücləndirən, dəyəri 40 milyard ABŞ dolları olan Cənub Qaz Dəhlizinin reallaşmasında aparıcı rol oynayırıq. Bu nümunələrin hər zaman ən böyük dəyəri - müxtəlif qitələr, ölkələr, mədəniyyətlər və sivilizasiyalar arasında dialoqu, bacarıq və biliklərin mübadiləsini təşviq edən qədim İpək Yolunun bərpasına Azərbaycanın verdiyi əməli töhfəni sübuta yetirir.
Hörmətli qonaqlar, Azərbaycan yüksələn xətlə inkişaf edən dövlətdir və indi ölkəmizin iddiası 2025-ci ildə Ümumdünya Sərgisinə ev sahibliyi etmək və bütün dünyanı qəbul etmək hüququnu qazanmaqdır.
Bizim “İnsan kapitalının inkişaf etdirilməsi, daha yaxşı gələcəyin qurulması” mövzusu həqiqətən hamını narahat edən bir məsələdir. Bu mövzu dövrümüzün əsas çağırışını – texnologiyanın və artan bağlılığın bəşəriyyətə təsirini əhatə edir. “Bakı Expo 2025” sərgisində düşünürük ki, texnologiyadan daha uzağa baxmaq, diqqətimizi rəhbərlərdən sıravi vətəndaşlara yönəldərək iqtisadiyyatların, cəmiyyətlərin və yaradıcılığın aparıcı qüvvəsi olan insanlar üzərində cəmləşdirmək mühüm əhəmiyyət kəsb edəcək.
Biz insanları – dünyada ən güclü resurs olan insan kapitalını universal müzakirəyə çıxaracağıq.
Bakıda keçiriləcək Ümumdünya Sərgisi Beynəlxalq Sərgilər Bürosuna yeni bazarda yeni auditoriya ilə təmasa girmək imkanı verəcək. Bu sərgi yeni bölgədə, yeni dövrdə yeni bir tarix yazmaq imkanı yaradacaq. Bu sərgi, həmçinin Azərbaycan xalqına bizim Beynəlxalq Sərgilər Bürosunun mümkün olan ən yaxşı tərəfdaşlarından biri ola biləcəyini nümayiş etdirmək fürsətini verəcək.
Təklifimiz uğurlu olarsa, Bakı bütün Şərqi Avropa, Qafqaz və Xəzər hövzəsi regionunda Ümumdünya Sərgisinə ev sahibliyi edəcək ilk şəhər olacaq.
Biz sərgi məkanının yaradılmasına və istismarına bütün lazımi vəsaiti ayırmağa, həmçinin inkişaf etməkdə olan ölkələrin sərgidə iştirakını dəstəkləməyə hazırıq.
Sonda, əziz dostlar, mən Ümumdünya Sərgisinə ev sahibliyi etmək üçün bizim təklifimizi dəstəkləmək məqsədilə əsas məqamları bir daha diqqətinizə çatdırmaq istəyirəm:
1. Bizim müxtəlif dinlərə və etnik mənşəyə mənsub olan insanlar arasında multikulturalizm və qarşılıqlı hörmət ənənələri ilə zəngin olan qədim tariximiz var.
2. Avropa ilə Asiyanın kəsişməsində yerləşən, asanlıqla çıxış əldə oluna bilən coğrafi mövqeyimiz Ümumdünya Sərgisinin keçirilməsi üçün yeni bir məkandır.
3. Biz siyasi və iqtisadi sabitliyə, maliyyə imkanlarına, yüksək səviyyəli təhlükəsizliyə malik gənc müstəqil ölkəyik.
4. Sürətlə inkişaf edən infrastruktura malik Bakı şəhəri özündə tarixin və müasirliyin nadir qarışığını təcəssüm etdirir.
5. Azərbaycan turist axınının sürətlə artdığı və 90-dan artıq ölkənin vətəndaşlarına asan girişi və onlara elektron vizaların verilməsini təmin edən ölkədir.
6. Zəngin mətbəximiz, xoş iqlimimiz və ənənəvi qonaqpərvərliyimiz əlbəttə ki, bizim üstünlüyümüzdür.
Bakı sərgisi 26 illik müstəqillik dövründə Azərbaycanın əldə etdiyi nailiyyətlərin tanıdılması üçün daha bir imkan olacaqdır.
Bu, həmçinin bütün gənc, müstəqil ölkələr üçün çox güclü bir stimul olacaqdır.
2025-ci ildə Ümumdünya Sərgisini təşkil etmək bizim səmimi istəyimizdir. Əgər bu şərəfə layiq görüləriksə, biz bütün dünyanı Azərbaycanda və gözəl şəhərimiz olan Bakıda qürurla qarşılayacağıq.

Mr President of the General Assembly,
It is an honour to introduce on behalf of the Government of Azerbaijan the bid of Baku to host the World Expo in 2025.
I would like to thank Deputy Secretary General Dimitri Kerkentzes for being with us tonight and I take this opportunity to express our gratitude to the leadership of the BIE and to their dedicated team for the excellent cooperation with the Government of Azerbaijan.
Since 2000 Azerbaijan has been an active member of the EXPO movement. Our pavilions received awards in the last three exhibitions in Milan in 2015 with more than 3 million visits, in Antalya in 2016 and in Astana in 2017. We are proud of this recognition of our modest contribution to the work of the BIE.
World Expos are a showcase for diversity, based on equality and respect for all cultures. They bring the entire international community together in a unique space for global discussion and cooperation. I therefore believe that Azerbaijan is one of the best places to host this universal platform.
For centuries our country has been at the crossroads of continents and civilizations. With lands spanning Europe and Asia, Azerbaijan plays a role of a commercial, political and cultural bridge between East and West, North and South.
For two thousand years, the ancient Silk Road passed through modern-day Azerbaijan. Much like World Expos, it served as an important channel for sharing knowledge and skills. It shaped the history, culture and tolerant outlook of the country.
Different ethnic groups and religions have been coexisting in Azerbaijan throughout centuries in an atmosphere of peace, harmony and mutual respect. Ethnic and religious diversity and multiculturalism are not simply our state policy but at the same time our lifestyle. This is our history and our today’s reality. We are a secular, multicultural and multi-faith society. And we are proud of that.
Today Azerbaijan is recognized as one of the world’s centres of inter-cultural and inter-religious dialogue. We create international platforms to promote better understanding between people of different cultures and religions that would allow us to address more efficiently many serious problems that the world faces today. Our history and our today’s reality prove that this is possible. Just as one example, I can mention World Forum on Intercultural Dialogue initiated by Azerbaijan and supported by such international organizations as UN, UNESCO, Council of Europe, UN Alliance of Civilizations, World Tourism Organization and ISESCO. In line with this policy, we proclaimed 2016 as the Year of multiculturalism and 2017 as the Year of Islamic Solidarity in Azerbaijan. First European Games in 2015 and Fourth Islamic Solidarity Games held earlier this year have been Azerbaijan’s another contribution to dialogue between cultures.
Next year we will celebrate the one hundredth anniversary of the establishment of Azerbaijan Democratic Republic - the first parliamentary and secular republic in the Muslim world. Even if it had lasted only for 23 months, this Republic laid the foundations of democratic tradition for the contemporary Azerbaijani statehood on the basis of respect of equal rights to all of its citizens regardless of their race, ethnic origin, religion, sex or social status. It was back in 1918, that Azerbaijan became one of the first countries in the world to grant women equal political rights with men, including the right to vote.
When Azerbaijan restored its independence in 1991, we were immediately faced with huge political, economic and humanitarian challenges posing a real threat to our existence as an independent and sovereign state. The most serious of these was military aggression on the part of neighbouring Armenia that resulted in the continuing occupation of 20 percent of Azerbaijan’s territory, including Nagorno-Karabakh region and seven surrounding districts. As a result of ethnic cleansing committed by Armenia, more than one million Azerbaijanis became refugees and internally displaced persons. The UN Security Council adopted four resolutions, demanding immediate, complete and unconditional withdrawal of Armenian troops from the territory of Azerbaijan. These resolutions must be implemented and the territorial integrity of Azerbaijan must be restored.
But despite the conflict and additional challenges of transition to a new political system and a market economy, Azerbaijan has been able to put in place a successful development strategy and implemented necessary political and economic reforms. This allowed us to strengthen our independence, improve the quality of life of our citizens and secure a dignified place for Azerbaijan in the community of nations. Political, economic and social stability are a solid basis of our successful development.
As a result, from 2004 to 2014 our GDP tripled and Azerbaijan became one of the fastest growing economies of the world. More than one million six hundred thousand jobs were created. Level of unemployment – 5 percent - is one of the lowest in the world. During the same period, we managed to reduce the level of poverty from 40% down to 5%. More than 3000 schools, over 600 hospitals and more than 50 sports complexes have been built across the country.
In 2009 Azerbaijan was assessed by the World Bank as a “leading reformer of the world”. World Economic Forum’s Global Competitiveness Index for 2017-2018 ranked our country as 35th among 137 economies.
Taking advantage of its unique geo-strategic location, Azerbaijan has developed itself into a key player in facilitating the interconnection between Europe and Asia and became one of the major contributors to European energy security.
Azerbaijan initiated and implemented several major international infrastructure projects, such as Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline, Baku-Tbilisi-Erzurum gas pipeline and Baku–Tbilisi–Kars railroad which was inaugurated on 30 October 2017. This 850 km road is the shortest route linking Europe to Asia.
Today, we are also playing a leading role in the realization of the Southern Gas Corridor- a 40 bln USD project providing a new source of natural gas for international markets and strengthening European energy security. These examples testify to Azerbaijan’s practical contribution to the revival of the ancient Silk Road, the greatest value of which has been at all times promotion of dialogue and exchange of skills and knowledge between various continents, cultures and civilizations.
Azerbaijan is a nation on the rise and now it is our ambition to win the right to host World Expo and to host the whole world in 2025.
Our theme – ‘Developing human capital, building a better future’ – is indeed of universal concern.
It addresses the great challenge of our time - the impact of technology and increasing connectivity on humankind.
At Baku Expo 2025, we believe it will be crucial to look beyond technology, and to focus on the people who power economies, communities and creativity – from leaders to ordinary citizens.
We will put people… human capital – the world’s most powerful resource – at the centre of universal debate.
World Expo in Baku will offer the organisation a chance to engage with new audiences in a new market.
It will offer the chance to write new history, in a new region, in a new era.
And it will offer the people of Azerbaijan the chance to show that we can be one of the best possible partners for the BIE. If our bid is successful, we will be the first city in the whole region of Eastern Europe, Caucasus and the Caspian to host a World Expo.
We are ready to allocate all the necessary funds for the site’s construction and operation as well as to support the participation of developing countries.
In conclusion, I would like to once again bring to your attention main arguments in favour of our bid to host a World Expo:
1. We have an ancient history rich with the traditions of multiculturalism and mutual respect between people of different religious and ethnic origin;
2. Our easily accessible geographical location at the crossroads of Europe and Asia provides a new destination for a world expo;
3. We are a young independent country with political and economic stability, financial capability and high level of security and safety;
4. The City of Baku with its rapidly growing infrastructure is a unique mixture of history and modernity;
5. Azerbaijan is a rapidly growing tourist destination with an easy access and electronic visas for citizens of more than 90 countries;
6. Our rich cuisine, nice climate and traditional hospitality are definitely an advantage.
EXPO in Baku would be another recognition of our achievements during the 26 years of independence.
It will also be a strong encouragement for all young, independent countries.
It is our sincere ambition to host World Expo 2025. If you entrust us with the honour, we will proudly welcome the world to Azerbaijan and to our beautiful city, Baku.