Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva Parisdə Bakının “Expo 2025” Sərgisinə namizəd şəhər olması şərəfinə təşkil edilmiş qəbulda iştirak edib
14.11.2017Noyabrın 14-də Parisdə, Royal Pavilyonda Azərbaycanın paytaxtı Bakının Beynəlxalq Sərgilər Bürosunun 2025-ci ildə keçiriləcək Ümumdünya Sərgisinə namizəd şəhər olması münasibətilə qəbul təşkil edilib.
Azərbaycanı “Qafqazın mirvarisi” adlandıran tədbirin aparıcısı ölkəmizin qədim tarixə, zəngin mədəniyyətə malik olduğunu deyib. O, Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın bu tədbirdə iştirak etməsindən şərəf hissi duyduğunu bildirib.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva tədbirdə çıxış edib.
Sonra Azərbaycan haqqında videoçarx nümayiş olunub.
Qədim tarixə, zəngin mədəniyyətə və adət-ənənələrə malik Azərbaycan bu gün sürətlə inkişaf edən ölkə kimi bütün dünyanın diqqət mərkəzindədir. Azərbaycanın paytaxtı Bakının “Expo 2025” Ümumdünya Sərgisinə namizəd şəhər olması da təsadüfi deyil.
Bu gün Azərbaycan dünyada həm də müxtəlif sahələrə aid mötəbər beynəlxalq tədbirlərin, idman yarışlarının yüksək səviyyədə keçirildiyi ölkə kimi tanınır. Bununla yanaşı, ölkəmizin indiyədək iştirak etdiyi bütün beynəlxalq sərgilərdəki pavilyonları və stendləri həm təşkilatçılar, həm də iştirakçılar tərəfindən yüksək qiymətləndirilib. Bu tədbirlərdə Azərbaycan layiqincə təmsil olunub, ölkəmizin tarixi, mədəniyyəti, incəsənəti, adət-ənənələri geniş təbliğ edilib, Azərbaycan həqiqətləri dünya ictimaiyyətinin diqqətinə çatdırılıb.
Bakının “Expo 2025” Ümumdünya Sərgisinə namizəd şəhər olması şərəfinə keçirilən qəbulda Azərbaycan və dünya bəstəkarlarının əsərləri, həmçinin xalq mahnıları səsləndirilib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan milli pavilyonla ilk dəfə “Milan Expo 2015” Ümumdünya Sərgisində iştirak edib. Ölkəmizin “Milan Expo 2015”dəki pavilyonunu sərgi günlərində 3 milyondan çox insan ziyarət edib. Türkiyədə təşkil olunan “Antalya Expo 2016” Beynəlxalq Botanika Sərgisində də Azərbaycan milli pavilyonu iştirakçılarda böyük maraq doğurub. Astanada keçirilən “Expo 2017” Beynəlxalq Sərgisində isə ölkəmiz “Enerji Yurdu - keçmişdən gələcəyə daşınan enerji” konsepsiyası əsasında hazırlanan pavilyonla təmsil olunub.
Azərbaycan “Expo 2025 Bakı” Sərgisini mayın 10-dan noyabrın 10-dək təşkil etmək təklifini irəli sürüb. Sərginin mövzusu isə “İnsan kapitalını inkişaf etdirək, daha yaxşı gələcək quraq” olacaq.
Bakı ilə yanaşı, Rusiyanın Yekaterinburq, Yaponiyanın Osaka və Fransanın Paris şəhərlərinin də “Expo 2025” Ümumdünya Sərgisinin keçirilməsi üçün namizədliyi irəli sürülüb.
Bakının “Expo 2025” Ümumdünya Sərgisinə namizəd şəhər olması şərəfinə təşkil edilən qəbulda Azərbaycanın və Fransanın tanınmış ictimai-siyasi xadimləri, diplomatik korpusun nümayəndələri və digər nüfuzlu şəxslər iştirak ediblər.
Tədbir zamanı qurulmuş xüsusi monitorlarda Azərbaycan haqqında nümayiş olunan videoçarxlar, ölkəmiz barədə nəşrlər böyük maraqla qarşılanıb.
Sonda tədbir iştirakçılarına Azərbaycanla bağlı suvenirlər, paytaxtımızın “Expo 2025”ə namizədliyinə həsr olunmuş kataloqlar və digər xatirə hədiyyələri təqdim edilib.

First Vice-president Mehriban Aliyeva attends the reception hosted in Paris on the occasion of Baku's being a candidate-city for "Expo-2025" Exhibition
Naming Azerbaijan “The Pearl of the Caucasus”, the host of the event talked about our country’s old history and rich culture. He said he took pride in the participation of Azerbaijan’s First Vice-president Mehriban Aliyeva in this event.
First Vice-president Mehriban Aliyeva addressed the event.
Then a video footage was shown about Azerbaijan.
With its old history, rich culture and traditions, Azerbaijan is today the world’s focus of attention as a fast developing country. And it is no accident that Baku, Azerbaijan’s capital, is a candidate-city for “Expo-2025” World Exhibition.
Today, Azerbaijan is recognized by the world also as a country which has hosted high level international events, and sports competitions. Moreover, pavilions and stands of our country in all the international exhibitions that our country has participated have received high appreciation of both organizations, and also by participants. At these events, Azerbaijan was worthily represented, our country’s history, culture, art and traditions widely promoted, and the truths about the country were brought to the world society’s attention.
Works by Azerbaijani and world composers, as well as popular songs were performed at the reception hosted on the occasion of Baku’s being a candidate-city for “Expo-2025” World Exhibition.
For the first time, Azerbaijan participated with its national pavilion in “Milan Expo 2015” World Exhibition. Over 3 million people visited our country’s pavilion at “Milan Expo 2016” during the exhibition. At the “Antalya Expo 2016” International Botany Exhibition too, Azerbaijan’s national pavilion aroused great interest in the participants. And at the “Expo 2017” International Exhibition held in Astana, Azerbaijan was represented by a pavilion made on the basis of a concept entitled “The Land of Energy – Energy Carried from the Past to the Future”.
Azerbaijan put forward a proposal to arrange the “Expo 2025 Baku” Exhibition from May 10 to November 10. The Exhibition’s theme will be “Developing Human Capital, Building A Better Future”.
Along with Baku, Russia’s Yekaterinburg, Japan’s Osaka and Paris city of France too offered their candidature to host the “Expo 2025” World Exhibition.
The reception hosted in connection with Baku’s being a candidate-city for the “Expo 2025” World Exhibition were attended by well-known public and political figures of Azerbaijan and France, representatives of the diplomatic corps, and other influential persons.
Video footages about Azerbaijan demonstrated on the monitors installed for the event, publications about our country aroused great interest .
At the end of the event, attendees of the event were presented souvenirs associated with Azerbaijan, booklets related to Baku’s candidature for “Expo 2025”, as well as other keepsakes.