Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Qala-Pirallahı avtomobil yolunun ikinci hissəsinin açılışında iştirak ediblər
Dekabrın 26-da Bakının Xəzər rayonunda Qala-Pirallahı avtomobil yolunun ikinci hissəsinin açılışı olub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva tədbirdə iştirak ediblər.
Uzunluğu 21,6 kilometr olan Qala-Pirallahı avtomobil yolunun tikintisi layihəsinin 7 kilometrlik ikinci hissəsinin yenidən qurulması işləri tamamlanıb. Birinci texniki dərəcəli avtomobil yolunun 7 kilometrlik hissəsi 6 hərəkət zolaqlıdır. Hər bir hərəkət zolağının eni 3,75 metrdir. Ümumi eni 34 metr olan yolun kənarlarında piyadaların rahat və təhlükəsiz hərəkətinin təmin edilməsi üçün səkilər inşa edilib. Asfalt-beton örtüklü yol boyunca drenaj xətti çəkilib. Marşrut avtobuslarının ümumi hərəkətə maneçilik törətməməsi üçün yol boyunca 14 dayanacaq inşa olunub. Tikinti işlərindən sonra zəruri olan yerlərə yol nişanları və məlumatverici lövhələr quraşdırılıb, yol-cizgi və yolgöstərici xətlərin çəkilişi işləri aparılıb. Bütün işlər qrafikə uyğun, texnoloji ardıcıllığa riayət olunmaqla və yüksək keyfiyyətlə aparılıb. Layihənin reallaşdırılmasında əsas məqsəd həm şəhər mərkəzi, Mərdəkan və Bilgəh, həm də Qala və Pirallahı istiqamətlərində avtonəqliyyat vasitələrinin rahat və təhlükəsiz hərəkətini təmin etməkdır.
Xatırladaq ki, yolun 4 hərəkət zolağından ibarət olan 14 kilometrlik hissəsi 2014-cü ilin oktyabr ayında istismara verilib. Yolun 6 hərəkət zolağından ibarət olan ikinci hissəsinin tikintisinə isə 2015-ci ildə başlanıb.

President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attend the opening of the second section of the Gala-Pirallahy motorway
On December 26, opening of the second section of the Gala-Pirallahy motorway in Khazar district took place.
Azerbaijani President Ilham Aliyev and Mrs Mehriban Aliyeva attended the event.
Reconstruction of the second 7km section of the 21.6 km-long Gala-Pirallahy motorway has been completed. 7-km section of the first technical category motorway has 6 traffic lanes. Each traffic lane is 3.75 metres wide. Side-walks have been built on each side of the 34-metre road to ensure pedestrians’ easy and safe movement. A drainage line has been made along the road with asphalt-concrete cover. 14 bus stops have been built along the road to ensure that public transport does not create obstacles to the general traffic. Traffic signs and information boards have been installed, where necessary, after the construction works were completed, and road-line painting works performed. All works have been performed according to the schedule, following the technological sequence, and with high quality. The primary objective of the project was to ensure easy and safe movement of transport facilities in the direction of the city centre, Mardakan and Bilgah, as well as Gala and Pirallahy.
14-km section of the road, with 4 traffic lanes, was commissioned in October 2014. Construction works on the second section of the road, with 6 traffic lanes, started in 2015.