Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva İçərişəhərdə Marionet Teatrının açılışında iştirak ediblər
Dekabrın 24-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva İçərişəhərdə Marionet Teatrının açılışında iştirak ediblər.
Azərbaycan Prezidenti və xanımı teatrın binasında yaradılan şəraitlə tanış olublar.
Müslüm Maqomayev 20 ünvanında yerləşən Marionet Teatrının binası 1880-ci ildə antik obraz və motivlərdən istifadə edilərək neoklassisizm üslubunda inşa olunub. Yerli əhəmiyyətli tarixi-memarlıq abidəsi olan bina Bakı zadəganlarından olan Səlimxanovlara aid idi. Tarixi binanın fasadında XIX əsrin sonuna xas klassik rus memarlığı elementlərindən və Avropa dekorlarından istifadə edilib.
Milli dəyərlərə bağlılığı qorumaq və mədəni irsimizi gələcək nəsillərə ötürmək məqsədilə “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin nəzdində Marionet Teatrı 2013-cü ildən fəaliyyət göstərir. Tarixi və mədəni irsimizin, milli-mənəvi dəyərlərimizin qoruyucusu olan, onu beynəlxalq aləmdə tanıdan Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevanın xüsusi dəstəyi ilə teatrın fəaliyyətinin genişləndirilməsi istiqamətində kompleks işlər həyata keçirilib. Nəticədə teatr üçün İçərişəhərdə bina ayrılıb və bu binanın teatrın fəaliyyətinə uyğunlaşdırılması işləri uğurla tamamlanıb. Teatrda istifadə olunan kuklalar buradakı emalatxanada hazırlanacaq.
Marionet Teatrı fenomeni yetərincə maraqlı olmaqla yanaşı, dünyada populyar olan teatr incəsənəti janrlarındandır. Bu janr teatr növləri arasında çox çətin başa gələn və eyni zamanda, ən maraqlı və cəlbedici sayılanlardan biridir. Çətin olduğuna görə, əksər ölkələrdə belə teatr ənənəsi mövcud deyil. Azərbaycanda Marionet Teatrı ilk dəfə 1980-ci illərin ortalarında rejissor və rəssam Tərlan Qorçunun təşəbbüsü ilə yaranıb. Bütün yaş qrupuna aid insanlarda maraq doğuran bu teatr janrı xalqımızın zəngin, çoxşaxəli mədəni irsinin ən müxtəlif sahələrini - memarlıq, milli geyim və musiqi, dilimizin nitq melodikasını, xalqımızın həyat tərzini və bayramlarımızı, rəqslərimizi özündə birləşdirir.
Sonra dövlətimizin başçısı və xanımı teatrın səhnəsində marionet kuklalarının ifasında “Leyli və Məcnun” operasından bir hissəyə tamaşa ediblər.
Qədim Şərq folkloruna məxsus məhəbbət əfsanəsi “Leyli və Məcnun” orta əsrlər dövrü ədəbiyyatının ən məşhur mövzusu olub, 50-dən çox şair, o cümlədən dahi Azərbaycan şairləri Nizami Gəncəvi və Məhəmməd Füzuli eyniadlı poemalar yazıblar. Dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəyli 1907-ci ildə Şərq muğamı və Qərb klassik musiqisinin sintezi əsasında “Leyli və Məcnun” operasını bəstələyib. “Arşın mal alan” operettası və “Leyli və Məcnun” operası hazırda Marionet Teatrının repertuarında xüsusi yerlərdən birini tutur. Teatr 1990-cı ildə Fransada “Arşın mal alan”ın uğurlu premyerasını keçirib, sonrakı illərdə bu operettanı dünyanın bir çox ölkələrində nümayiş etdirib. Bu gün isə artıq teatrın qastrol xəritəsində Almaniya, ABŞ, Rusiya, Polşa, İsveçrə kimi ölkələr də yer alır.
Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva burada İçərişəhər Ənənəvi İncəsənət Mərkəzinin yeni “Şirvanşahlar” kolleksiyası ilə də tanış olublar.
İncəsənət Mərkəzi 2012-ci ilin oktyabrında Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə Nazirlər Kabineti yanında “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsi və Londonda yerləşən Ənənəvi İncəsənət üzrə Şahzadə Məktəbi arasındakı razılaşma əsasında yaradılıb. Mərkəzin dördillik uğurlu fəaliyyəti nəticəsində Azərbaycan incəsənəti və sənətkarlığının gələcək inkişafı üçün yaradıcı gənc sənətkarlar qrupu yetişdirilib. Mərkəzdə Azərbaycanın tarixi və mədəni irsindən ilhamlanan, eyni zamanda, müasir bazarın kommersiya tələblərinə və estetik həssaslığına cavab verən müxtəlif məhsullar ərsəyə gətirilir. IX-XVI əsrlərdə Azərbaycan ərazisində hökmranlıq edən Şirvanşahlar dövlətinin zəngin mədəniyyəti kolleksiyada öz əksini tapıb. XIII əsrdə Şirvanşah III Fəribürzün əmri ilə tikilən Bayıl Qəsri, Şirvan-Abşeron memarlıq məktəbinin XIII-XVI əsrlərə aid Şirvanşahlar Saray Kompleksi memarlıq abidəsi, eləcə də Şirvanşahlar dövlətinin atributları kolleksiyanı yaradan dizaynerlər tərəfindən əsas ilham mənbəyi olaraq seçilib.

Президент Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева приняли участие в открытии Театра марионеток в Ичеришехер
24 декабря Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева приняли участие в открытии Театра марионеток в Ичеришехер.
Президент Азербайджана и его супруга ознакомились с условиями, созданными в здании театра.
Здание Театра марионеток, расположенное по адресу: улица Муслима Магомаева, 20, было построено в 1880 году в стиле неоклассицизма с использованием античных образов и мотивов. Здание, являющееся историко-архитектурным памятником местного значения, принадлежало представителю бакинской аристократии Салимханову. Фасад исторического здания выполнен с использованием элементов классической русской архитектуры конца XIX века и европейских декоров.
С целью сохранения привязанности к национальным ценностям и передачи грядущим поколениям нашего культурного наследия с 2013 года при Управлении Государственного историко-архитектурного заповедника «Ичеришехер» функционирует Театр марионеток. При особой поддержке президента Фонда Гейдара Алиева, первой леди Азербайджана Мехрибан Алиевой проделана комплексная работа по расширению деятельности театра. В результате для театра было выделено здание в Ичеришехер, успешно проведена работа по его адаптации к деятельности театра. Используемые в театре куклы будут изготовляться в здешней мастерской.
Театр марионеток является одним из популярных в мире жанров театрального искусства. Из-за сложности этого жанра в большинстве стран такой театральной традиции не существует. Впервые Театр марионеток был создан в Азербайджане в середине 1980-х годов по инициативе режиссера и художника Тарлана Горчу. Этот театральный жанр, представляющий интерес для людей всех возрастных групп, объединяет в себе самые разные сферы богатого, многогранного культурного наследия нашего народа – архитектуру, национальные костюмы и музыку, речевую мелодику нашего языка, образ жизни народа и наши праздники, танцы.
Затем Президент Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева посмотрели отрывок из поставленной на сцене театра оперы «Лейли и Меджнун» в исполнении кукол-марионеток.
Легенда о любви Лейли и Меджнун была самой распространенной темой средневековой литературы, одноименные поэмы написали более 50 поэтов, в том числе великие азербайджанские поэты Низами Гянджеви и Мухаммед Физули. Гениальный композитор Узеир Гаджибейли в 1907 году написал оперу «Лейли и Меджнун», основанную на синтезе восточного мугама и западной классической музыки. Оперетта «Аршин мал алан» и опера «Лейли и Меджнун» в настоящее время занимают особое место в репертуаре Театра марионеток. В 1990 году театр успешно представил во Франции премьеру «Аршин мал алана», впоследствии эта оперетта была показана во многих странах. Сегодня гастрольные маршруты театра уже охватывают такие страны, как Германия, США, Россия, Польша, Швейцария.
Президент Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева ознакомились здесь также с новой коллекцией «Ширваншахи» «Центра традиционного искусства Ичеришехер».
Центр искусства был создан в октябре 2012 года по инициативе Фонда Гейдара Алиева на основе договоренности между Управлением Государственного историко-архитектурного заповедника «Ичеришехер» и британской Prince's School of Traditional Arts, расположенной в Лондоне. В результате четырехлетней успешной работы центра была подготовлена группа творческой молодежи для дальнейшего развития азербайджанского искусства и ремесел. В центре изготовляется различная продукция, создание которой вдохновлено историческим и культурным наследием Азербайджана. В то же время эта продукция отвечает коммерческим требованиям и эстетическому вкусу рынка. В коллекции нашла отражение богатая культура государства Ширваншахов, правивших на территории Азербайджана в IX-XVI веках. Построенный в XIII веке по приказу Ширваншаха Фарибурза III Баиловский замок, относящийся к XIII-XVI векам архитектурный памятник Ширван-Абшеронской архитектурной школы – Комплекс Дворца Ширваншахов, а также атрибуты государства Ширваншахов стали основным источником вдохновения для дизайнеров, создавших коллекцию.