İstanbulda İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının XIII Sammiti işə başlayıb
Aprelin 14-də İstanbulda İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) XIII Sammiti işə başlayıb. İƏT-in qurucu üzvlərindən olan Türkiyənin ev sahibliyi etdiyi Sammit “Ədalət və sülh üçün birlik və həmrəylik” devizi altında keçirilir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Sammitdə iştirak ediblər.
Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevi, digər dövlət və hökumət başçılarını qarşılayıb.
Sonra dövlət və hökumət başçıları birgə foto çəkdiriblər.
Sammit müqəddəs “Qurani-Kərim”dən ayələrin oxunması ilə başlayıb.
İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının XII Sammitinə sədrlik edən Misirin xarici işlər naziri Sameh Şukri təşkilata sədrliyin Türkiyə Respublikasına keçdiyini elan edib.
İƏT-ə sədrliyi qəbul edən Türkiyənin Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan Sammitdə çıxış edərək bu tədbirin bütün İslam dünyası üçün uğurlu olmasını arzulayıb.
İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının baş katibi İyad Amin Madani Sammitdə çıxış edib.
Müsəlman ölkələrində baş verən proseslərlə bağlı qısa film nümayiş etdirildikdən sonra Asiya, ərəb və Afrika ölkələri qrupları adından çıxışlar dinlənilib.
Bəhreyn, Bruney, Küveyt, Qətər, Səudiyyə Ərəbistanı, Türkiyə, İran, Qazaxıstan, Pakistan, Fələstin, Əfqanıstan, İndoneziya, Malayziya, Banqladeş, İordaniya, Livan, Oman, Özbəkistan, Tacikistan, Qırğızıstan, Maldiv adaları, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Yəmən, Türkmənistan, Suriya, İraqın daxil olduğu Asiya qrupu adından çıxış edən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Sammitin işinə və yeni sədrlik dönəmində Türkiyəyə uğurlar arzulayıb.
Sonra ərəb ölkələri qrupu adından Qətər Dövlətinin Əmiri Şeyx Təmim bin Həməd Al Tani, Afrika ölkələri qrupu adından isə Qambiya Prezidenti Yəhya Camme çıxış ediblər.

13th Summit of the Organization of Islamic Cooperation starts in Istanbul
14.04.2016The 13th Summit of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) started in Istanbul, April 14. Hosted by Turkey, one of the founders of OIC, the Summit is held under the slogan of “Unity and Solidarity for Justice and Peace”.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attended the Summit.
Turkish President Rejeb Tayyib Erdogan welcomed Azerbaijani President Ilham Aliyev and other heads of states and governments.
Then the heads of states and governments were photographed.
The Summit started with reading ayahs from the holy Koran.
Chairing the 12th Summit of the Organization of Islamic Cooperation, Egypt’s foreign minister Sameh Shookri announced that chairmanship of the organization is handed over to Turkey.
Accepting chairmanship of the organization, Turkey’s President Rejeb Tayyib Erdogan, addressing the Summit, wished this event to be successful for the whole Islamic world.
Secretary General of the Organization of Islamic Cooperation Iyad Amin Madani addressed the Summit.
After demonstrating a short film about the processes occurring in Muslim Countries, speeches on behalf of Asian, Arabic and African countries groups were heard.
Speaking on behalf of the Asian group representing Bahrein, Brunei, Kuwait, Qatar, Saudi Arabia, Turkey, Iran, Kazakhstan, Pakistan, Palestine, Afghanistan, Indonesia, Malaysia, Bangladesh, Jordan, Lebanon, Oman, Uzbekistan, Tajikistan, Kyrgyzstan, Maldives Islands, United Arab Emirates, Yemen, Turkmenistan Syria, Iraq, Azerbaijani President Ilham Aliyev wished every success to the Summit and Turkey during the period of its chairmanship.
Then, Emir of the State of Qatar Sheikh Tamin bin Hamad Al Tani spoke on behalf of the Arabic countries group, and President of Gambia Yahiya Jamme talked on behalf of the African countries group.