Mehriban Əliyeva “Macarıstanın Xidmətlərə görə Komandor Xaçı” ordeni ilə təltif olunub
06.03.2016Martın 6-da Macarıstanın Baş naziri Viktor Orbanın ölkəmizə rəsmi səfəri çərçivəsində Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevanın “Macarıstanın Xidmətlərə görə Komandor Xaçı” ordeni ilə təltif olunması mərasimi keçirilib.
Macarıstanın Baş naziri Viktor Orban mərasimdə çıxış edərək dedi:
- Hörmətli cənab Prezident, hörmətli birinci xanım.
Biz birinci xanıma “Macarıstanın Xidmətlərə görə Komandor Xaçı” ordeninin təqdim edilməsi üçün buraya toplaşmışıq. Sizin göstərdiyiniz xidmətlər burada orden ilə qiymətləndirilir. Bu orden macar xalqını özündə təcəssüm etdirir və Macarıstan Prezidentinin qərarı ilə təqdim olunur. Bu münasibətlə biz bütün macar xalqının Sizə olan hörmət və ehtiramını ifadə edirik. Biz bu ordeni cənab Prezidentin həyat yoldaşına yox, məhz ən tanınan Azərbaycan xanımına təqdim edirik. Mənə elə gəlir ki, ümumiyyətlə, Azərbaycan və macar xanımları arasında oxşarlıqlar çoxdur. Adət-ənənələrimizdən irəli gələrək bizim cəmiyyətimizdə qadınlar mühüm mövqelər tutur. Onlar nəinki evdə xanım rolunu oynayırlar, həmçinin ictimai xadim kimi mühüm fəaliyyət göstərirlər.
Xanım Mehriban Əliyevanın apardığı fəaliyyət bütün dünyada tanınır. Öz təmənnasız yardımını göstərdiyinə görə məhz Macarıstandakı həmin uşaq evində yaşayan uşaqlar bu gün Mehriban xanım Əliyevaya böyük sevgi və məhəbbətlə yanaşırlar.
Hörmətli birinci xanım, Sizin həyata keçirdiyiniz bu xeyriyyəçilik fəaliyyəti, Sizin göstərdiyiniz bu yaradıcı səylər nəinki həmin uşaqlara yardımçı olur, o cümlədən ölkələrimiz arasında təşəkkül tapmış münasibətlərin inkişafına töhfə verir. Burada söhbət sırf uşaqlara yardımdan getmir. Bu, həmçinin onu göstərir ki, müsəlman ölkəsinin Fondu xristian ölkəsinin uşaqlarına yardım edir. İki mədəniyyət və dinlər arasında belə bir halda çox gözəl, ahəngdar bir ittifaq yaranır. Bugünkü dünyada artıq dini münaqişələr haqqında çox danışılır. Məhz belə bir şəraitdə bu cür fəaliyyətin göstərilməsi, səylər xüsusi diqqətə layiqdir.
Biz Macarıstanda Mehriban xanıma böyük hörmətlə yanaşırıq və olduqca minnətdarıq. Bunu xüsusilə qeyd edirik ki, o, bu cür yardımları bizə göstərir. Macarıstanın ali ordenini Sizə böyük hörmət və böyük məmnuniyyətlə təqdim edirik.
Baş nazir Viktor Orban Macarıstanın ali ordenini Mehriban Əliyevaya təqdim etdi.
Hörmətli xanım Levai.
Məni Macarıstan dövlətinin yüksək mükafatı ilə təltif etdiyinizə görə dərin təşəkkürümü bildirirəm. Mənim üçün böyük şərəfdir ki, fəaliyyətim bizə dost olan ölkədə - Macarıstanda belə yüksək qiymətləndirilib.
Azərbaycan ilə Macarıstanı qarşılıqlı dəstək, hörmətə əsaslanan dostluq, əməkdaşlıq və strateji tərəfdaşlıq bağlayır. Ölkələrimiz bir çox sahələrdə sıx əlaqələr qurub. Mən əminəm ki, Sizin ölkəmizə səfəriniz bu əlaqələrin möhkəmlənməsində öz mühüm rolunu oynayacaq.
Mən çox xoşbəxtəm ki, rəhbərlik etdiyim Heydər Əliyev Fondu ölkələrimiz arasında mövcud olan dostluq münasibətlərinə öz töhfəsini verir. Fond təhsil, sosial, səhiyyə sahələrində layihələr həyata keçirir. Humanitar sahədə həyata keçirilən layihələr, əminəm ki, insanları, xalqları bir-birinə daha dərindən tanıdır və daha yaxşı anladır.
Siz, cənab Baş nazir, dinlərarası münasibətlərlə bağlı tamamilə düz söylədiniz, bizim fəlsəfəmiz ondan ibarətdir ki, hər bir xalq, hər bir insan öz dilinə, tarixinə, mədəniyyətinə hörmətlə yanaşırsa, bütün dünyanın dini və mədəni müxtəlifliyini həmin şəkildə qəbul etməlidir.
Bu gün mənə verdiyiniz mükafatı mən, eyni zamanda, bu əməkdaşlığa verilən yüksək qiymət kimi qəbul edirəm. Ümidvaram ki, cənab Baş nazir, Sizin və cənab Prezident, Sizin köməyinizlə bu əməkdaşlıq gələcəkdə davam edəcək. Mənim üçün xüsusi şərəfdir ki, bu mükafatı mənə şəxsən Siz təqdim edirsiniz.
Siz ölkənizdə öz prinsipial siyasətinizlə, xalqınızın maraqlarını hər şeydən üstün tutmaqla böyük dəstək və hörmət qazanmısınız. Azərbaycanda isə Sizi ölkəmizin yaxşı və böyük dostu kimi tanıyırlar.
Mənim fəaliyyətimi belə yüksək qiymətləndirdiyinizə görə Sizə bir daha dərin minnətdarlığımı bildirirəm. Azərbaycana “Xoş gəlmisiniz!” deyirəm, Sizə gələcəkdə uğurlar arzulayıram. Macarıstan xalqına dərin hörmətimi və məhəbbətimi bildirir, ona sülh və əmin-amanlıq arzulayıram. Təşəkkür edirəm.

Мехрибан Алиева награждена орденом «Командорский Крест за Заслуги» Венгерской Республики
06.03.20166 марта в рамках официального визита в нашу страну премьер-министра Венгрии Виктора Орбана состоялась церемония награждения первой леди Азербайджана Мехрибан Алиевой орденом «Командорский Крест за Заслуги» Венгрии.
Выступая на церемонии, премьер-министр Венгрии Виктор Орбан сказал:
-Уважаемый господин Президент, уважаемая первая леди.
Мы собрались здесь для вручения первой леди ордена «Командорский Крест за Заслуги» Венгрии. Ваши заслуги отмечены орденом. Этот орден олицетворяет собой венгерский народ и вручается решением Президента Венгрии. По этому случаю мы выражаем Вам уважение и почтение всего венгерского народа. Мы вручаем этот орден не супруге господина Президента, а именно самой популярной азербайджанской женщине. Мне кажется, что между азербайджанскими и венгерскими женщинами много сходства. Исходя из наших обычаев и традиций, женщины в нашем обществе занимают важные позиции. Они не только играют роль хранительницы домашнего очага, но и проводят важную работу как общественные деятели.
Деятельность, осуществляемая госпожой Мехрибан Алиевой, известна во всем мире. Благодаря оказанной ею бескорыстной помощи воспитанники того самого детского дома в Венгрии относятся сегодня к Мехрибан ханум Алиевой с большой любовью.
Уважаемая первая леди, Ваша благотворительная деятельность, прилагаемые творческие усилия не только помогают этим детям, но и вносят вклад в развитие сложившихся между нашими странами отношений. Речь здесь идет не только о помощи детям. Это свидетельствует еще и о том, что Фонд мусульманской страны помогает детям христианской страны. В таком случае между двумя культурами и религиями возникает прекрасный, гармоничный союз. Сегодня много говорят о религиозных конфликтах в мире. В этих условиях осуществление такой деятельности, такие усилия заслуживают особого внимания.
Мы в Венгрии с большим уважением относимся к Мехрибан ханум и очень признательны ей. Мы особо отмечаем помощь, которую она нам оказывает. С большим почтением и огромным удовольствием вручаем Вам высший орден Венгрии.
Премьер-министр Виктор Орбан вручил высший орден Венгрии Мехрибан Алиевой.
Уважаемая госпожа Леваи.
Выражаю глубокую признательность за присуждение мне высокой награды Венгерского государства. Для меня высокая честь, что моя деятельность столь высоко оценена в дружественной для нас стране – Венгрии.
Азербайджан и Венгрию связывают взаимная поддержка, опирающиеся на уважение дружба, сотрудничество и стратегическое партнерство. Наши страны наладили тесные связи во многих областях. Уверена, что Ваш визит в нашу страну сыграет важную роль в укреплении этих связей.
Я очень счастлива, что возглавляемый мною Фонд Гейдара Алиева вносит вклад в дружественные отношения между нашими странами. Фонд реализует проекты в области образования, здравоохранения, в социальной сфере. Уверена, что проекты, реализуемые в гуманитарной сфере, позволяют людям, народам лучше узнать и понять друг друга.
Вы, господин премьер-министр, совершенно верно отметили в связи с межрелигиозными отношениями, что наша философия заключается в том, что любой народ, человек, с уважением относящийся к своему языку, истории, культуре, точно так же должен принимать все религиозное и культурное разнообразие мира.
Врученную мне сегодня награду я одновременно воспринимаю как высокую оценку этого сотрудничества. Надеюсь, господин премьер-министр, что с Вашей помощью, и, господин Президент, с Вашей помощью это сотрудничество будет продолжаться. Для меня особая честь, что эту награду мне вручаете лично Вы.
Своей принципиальной политикой, ставя превыше всего интересы своего народа, Вы завоевали в своей стране большую поддержку и уважение. В Азербайджане же Вас знают как хорошего и большого друга нашей страны.
Хочу еще раз выразить Вам глубокую признательность за столь высокую оценку моей деятельности. Хочу сказать «Добро пожаловать!» в Азербайджан, желаю Вам дальнейших успехов. Выражаю венгерскому народу глубокое уважение и любовь, желаю ему мира и процветания. Благодарю.