UNESCO-nun Baş Direktoru Koiçiro Matsuura xoşməramlı səfir Mehriban Əliyevanı qəbul edib
YUNESKO-nun baş direktoru Koiçiro Matsuura Parisdə xoşməramlı səfirlərin illik iclasında iştirak edən xoşməramlı səfir, Heydər Əliyev Fondunun və Azərbaycan Mədəniyyətinin Dostları Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyevanı qəbul etmişdir.
Görüş zamanı Mehriban xanım Əliyeva Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin səmimi salamlarını baş direktora çatdırmışdır. Son dövrdə YUNESKO ilə Azərbaycan arasında əməkdaşlığın daha da inkişaf etdiyini vurğulayan xoşməramlı səfir Azərbaycan musiqisinə, xüsusilə muğama göstərilən qayğını, onun mədəni irs siyahısına daxil edilməsini, YUNESKO-nun bu sahədə məqsədyönlü fəaliyyətini yüksək qiymətləndirmişdir.
Mehriban xanım Əliyeva rəhbərlik etdiyi fondların gördüyü işlər, maddi-mədəni irsin, o cümlədən muğamların qorunması və təbliği ilə bağlı həyata keçirilən layihələr barədə məlumat vermiş, eyni zamanda bu və digər məsələlərdə YUNESKO-nun dəstəyinə, yardımına ehtiyac duyulduğunu söyləmişdir. Mehriban xanım YUNESKO-nun xoşməramlı səfirlərinin illik iclasının ümumi fəaliyyət proqramına təsirini də vurğulamışdır.
Cənab Koiçiro Matsuura xoşməramlı səfirlərin illik iclasında iştirakına görə Mehriban xanım Əliyevaya təşəkkür etmişdir. Ötən ilin sentyabrında YUNESKO-da keçirilmiş tədbirdə Prezident İlham Əliyevin iştirakından böyük məmnunluq duyduğunu söyləyən Koiçiro Matsuura dövlətimizin başçısının onu Azərbaycana səfərə dəvət etdiyini xatırlatmış və bu il həmin səfərin baş tutacağına əmin olduğunu bildirmişdir.
Baş direktor YUNESKO ilə Azərbaycan arasında elm, təhsil və mədəniyyət sahələrində mövcud əlaqələrin inkişafından razı qaldığını xüsusi vurğulamışdır. K.Matsuura Azərbaycan Prezidentinin maddi-mədəni irsin qorunması sahəsindəki tədbirlərini yüksək qiymətləndirmiş, Azərbaycanı zəngin tarixi abidələrə, mədəniyyətə, o cümlədən musiqiyə malik bir ölkə kimi səciyyələndirmişdir.

Генеральный директор ЮНЕСКО Коичиро Мацуура принял посла доброй воли Мехрибан Алиеву
Генеральный директор ЮНЕСКО Коичиро Мацуура принял в Париже посла доброй воли, президента Фонда Гейдара Алиева и Фонда друзей азербайджанской культуры Мехрибан ханум Алиеву, принимающую участие в ежегодном заседании послов доброй воли.
В ходе встречи Мехрибан ханум Алиева передала генеральному директору сердечные приветствия Президента Азербайджана Ильхама Алиева. Подчеркнув, что в последнее время сотрудничество между ЮНЕСКО и Азербайджаном получило еще большее развитие, посол доброй воли высоко оценила заботу об азербайджанской музыке, в том числе мугаме, включение его в список культурного наследия, целенаправленную деятельность ЮНЕСКО в этом направлении.
Мехрибан ханум Алиева рассказала о работе, проводимой руководимыми ею фондами, проектах, осуществляемых в связи с охраной и пропагандой материально-культурного наследия, в том числе мугамов, отметив, что в то же время в тех или иных вопросах ощущается необходимость в поддержке, помощи ЮНЕСКО. Мехрибан ханум также подчеркнула влияние ежегодного заседания послов доброй воли ЮНЕСКО на общую программу деятельности.
Господин Коичиро Мацуура поблагодарил Мехрибан ханум Алиеву за участие в ежегодном заседании послов доброй воли. Отметив, что был очень рад участию Президента Ильхама Алиева в мероприятии, проведенном в ЮНЕСКО в сентябре минувшего года, он напомнил, что глава нашего государства пригласил его посетить Азербайджан с визитом. Коичиро Мацуура выразил уверенность в том, что визит состоится в этом году.
Генеральный директор ЮНЕСКО особо подчеркнул, что доволен развитием связей между ЮНЕСКО и Азербайджаном в области науки, образования и культуры. К.Мацуура высоко оценил меры, принимаемые Президентом Азербайджана в области охраны материально-культурного наследия, охарактеризовал Азербайджан, как страну, обладающую богатыми историческими памятниками, культурой, в том числе музыкой.
На встрече присутствовала постоянный представитель Азербайджана при ЮНЕСКО посол Элеонора Гусейнова.