Mehriban Əliyeva Romada dahi Nizami Gəncəvinin abidəsinin açılış mərasimində iştirak edib
20.04.2012“Dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin 870 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2011-ci il 23 dekabr tarixli Sərəncamına əsasən, şairin yubileyinə həsr olunmuş silsilə tədbirlər çərçivəsində Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi və Azərbaycanın İtaliyadakı səfirliyinin iştirakı ilə aprelin 20-də Roma şəhərindəki məşhur “Villa Borghese” parkında böyük söz ustadının abidəsinin açılışı olmuşdur.
Mərasimdə Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva iştirak etmişdir.
Birinci xanım Mehriban Əliyeva və Roma Şəhər Meriyasının beynəlxalq şöbəsinin müdiri xanım Serena Forni abidənin üzərindəki ağ örtüyü götürdülər.
Abidənin önünə əklil qoyuldu.
Xanım Serena Forni tədbirdə çıxış edərək Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevaya bu mərasimdə iştirakına görə minnətdarlığını bildirmiş, Romada Nizami Gəncəvinin abidəsinin ucaldılmasını ölkələrimiz arasında dostluğun rəmzi kimi qiymətləndirmişdir.
Dahi Azərbaycan şairinin xatirəsinə Romada ucaldılan abidənin həm də ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın bir hissəsi kimi qiymətləndirən Serena Forni Mehriban xanım Əliyevanın səyləri sayəsində son vaxtlar Romada bir sıra tədbirlərin keçirildiyini diqqətə çatdırmışdır.
Serena Forni ötən il Azərbaycanın müstəqilliyinin bərpa edilməsinin 20-ci ildönümü ilə bağlı Romada keçirilmiş tədbirin əhəmiyyətini də vurğulamışdır.
Nizami Gəncəvinin yaradıcılığını yüksək qiymətləndirən Neapol Şərqşünaslıq Universitetinin professoru Mineli Bernardini Azərbaycanın Gəncə şəhərində dünyaya göz açan dahi şairin əsərlərini bütün dövrlər üçün əvəzsiz xəzinə adlandırmışdır.
Professor bildirmişdir ki, dahi Nizaminin yaradıcılığı Azərbaycan xalqına xidmət etməklə yanaşı, digər xalqlar üçün də böyük əhəmiyyət daşıyır. “Nizamini İtaliyada da yaxşı tanıyırlar”, - deyən alim xalqımızın dahi oğlunun əsərlərinin italyan dilinə tərcümə edildiyini və sevildiyini, onun bütün yaradıcılığının bəşəri əhəmiyyət daşıdığını diqqətə çatdırmışdır.
Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva mərasimdə çıxış etmişdir.
Abidənin ucaldılmasında əməyi olan insanlara minnətdarlığını bildirən Mehriban xanım Əliyeva bu günlərdə İtaliyada Azərbaycan Mədəniyyəti Günlərinin keçirildiyini xatırlatmış və qeyd etmişdir ki, dahi şairimizə möhtəşəm abidənin açılması bu hadisənin kulminasiya nöqtəsidir.
“Nizami Gəncəvi Azərbaycan mədəniyyətinin və tarixinin ən görkəmli şəxsiyyətlərindən biridir”, - deyən Mehriban xanım Əliyeva Nizami yaradıcılığının bütün dünyada sevildiyindən danışmış, UNESCO tərəfindən ədibin 850 illiyi münasibətilə 1991-ci ilin “Nizami Gəncəvi ili” elan edildiyini diqqətə çatdırmışdır. Bu gün şairin əlyazmaları dünyanın bir çox kitabxanalarında və arxivlərində saxlanılır.
Mehriban xanım Əliyeva Nizami yaradıcılığının yüksək sənətkarlıq, ədalət, xeyirxahlıq düşüncələri ilə seçildiyini vurğulamış, hələ orta əsrlərdə - Renessans dövründə bir çox Avropa ədiblərinin Nizaminin əsərlərinə müraciət etdiyini söyləmişdir.
Dahi Nizaminin qədim Azərbaycan şəhəri olan Gəncədəki məqbərəsinin mədəniyyət və tarixi abidə kimi dövlət tərəfindən qorunduğunu vurğulayan Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva demişdir:
- Mən əminəm ki, belə möhtəşəm parkda, Romanın qəlbində dahi şairə, filosofa, humanist insana bu abidənin açılması İtaliyada da onun yaradıcılığına, poeziyasına diqqət və marağı artıracaqdır. Eyni zamanda, bu hadisə ölkələrimiz arasında mədəniyyət və humanitar sahələrdə əlaqələrin möhkəmləndirilməsinə şübhəsiz ki, öz töhfəsini verəcəkdir.
İtaliya ilə Azərbaycan bu gün demək olar ki, bütün sahələrdə tərəfdaşdır və bizim mədəniyyət sahəsində görüşlərimiz artıq ənənəvi xarakter daşıyır.
Ötən ilin dekabrında Romada ölkəmizin müstəqilliyinin bərpa olunmasının 20-ci ildönümünə həsr edilmiş Azərbaycan Gecəsi keçirilmişdir. Roma Opera Teatrında Azərbaycan musiqisi, muğam səslənirdi, Azərbaycanın qədim xalçaçılıq məktəbini əks etdirən sərgi təşkil olunmuşdur. Bu ilin sonunda Azərbaycanın müasir incəsənətini əks etdirən “Bakıya uçuş” adlı sərgi təşkil ediləcəkdir.
Bu ay İtaliyanın paytaxtında və digər şəhərlərində keçirilən Azərbaycan Mədəniyyəti Günləri çox böyük maraq və diqqətlə qarşılanmışdır. Bu ilin payız aylarında Azərbaycanda İtaliya Mədəniyyəti Günləri keçiriləcəkdir. Mən sizi əmin etmək istərdim ki, İtaliyanın zəngin tarixi, mədəniyyəti, incəsənəti, musiqisi, rəssamlıq və memarlıq məktəbi ölkəmizdə çox yaxşı tanınır və sevilir.
“Mədəniyyət və incəsənət xalqları, insanları bir araya gətirmək, daha yaxşı anlamaq üçün ən gözəl vasitədir”, - deyən Mehriban xanım Əliyeva əminliklə bildirmişdir ki, gələcəkdə ölkələrimiz arasında daha çox görüşlər, birgə maraqlı layihələr olacaq və əməkdaşlığımız daha da möhkəmlənəcəkdir.
Dahi şairin Romadakı abidəsinin müəllifləri Xalq Rəssamı Salxab Məmmədov və Əməkdar Rəssam Əli İbadullayevdir. Layihə Roma şəhər meriyasının tarix və incəsənət komissiyası tərəfindən də təsdiqlənmişdir.

Mehriban Aliyeva participated in the inauguration of the monument to great Azerbaijani poet Nizami in Rome
In accordance with the Resolution of the President of the Azerbaijan Republic dated December 23, 2011 on “Celebrating the 870th jubilee of Great Azerbaijani poet and thinker Nizami Ganjavi”, inauguration of the monument to the great master of word was held within the series of events devoted to the poet’s jubilee, with support from the Heydar Aliyev Foundation and participation of the Azerbaijani Embassy in Italy, in the “Villa Borghese” Park in Rome, April 20.
First Lady of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva took part in the ceremony.
First Lady Mehriban Aliyeva and head of the Rome City Mayor’s Office International Department Mrs. Serena Forni unveiled the monument.
A wreath was put before the monument.
Delivering a speech at the ceremony, Mrs. Serena Forni thanked First Lady of Azerbaijan Mehriban Aliyeva for her participation in this ceremony, and said the erection of a monument to Nizami Ganjavi in Rome should be evaluated as a sign of friendship between our countries.
Assessing the erection of a monument to great Azerbaijani poet in Rome also as part of the cooperation between our countries, Mrs. Serena Forni highlighted that a series of events have been held in Rome recently due to efforts by Mrs. Mehriban Aliyeva.
Serena Forni emphasized the significance of the event held last year in Rome to mark the 20th anniversary of regain by Azerbaijan of its state independence.
Professor of the Naples Oriental Studies University Minnelli Bernardini, who has highly assessed the creative activity of Nizami Ganjavi, said the works by the great poet, who was born in Ganja city of Azerbaijan, have been a matchless treasury for all periods.
The professor said, in addition to serving the Azerbaijani people, the creative works by great Nizami are of great importance for other nations too. Saying “Nizami is very well known in Italy too”, the scholar noted that works by the great   son of our nation were translated into Italian and are loved by Italians, and all his creative works are of universal importance.
The First Lady of Azerbaijan delivered a speech at the ceremony.
Thanking people who have contributed to the erection of the monument, Mrs. Mehriban Aliyeva recalled the Days of Azerbaijani Culture held recently in Italy and mentioned that the inauguration of a grandiose monument to the great poet is the culmination of this event.
Saying “Nizami Ganjavi is one of the most eminent personalities of the Azerbaijani culture and history, Mrs. Mehriban Aliyeva said the creative works by Nizami are loved all over the world, and brought to the attention of the attendees that the year of 1991 was proclaimed by UNESCO as “the Year of Nizami” on the occasion of his 850-year jubilee. Today manuscripts by Nizami are preserved in a number of libraries and archives throughout the world.
Mrs. Mehriban Aliyeva emphasized that Nizami’s creative works are distinguished for their high quality, justice and goodwill thoughts, and said as far back as in the Middle Ages – in the Renaissance Period – a number of European writers appealed to works by Nizami.
Emphasizing that the mausoleum of great Nizami in Ganja, an old city of Azerbaijan, has been preserved by the state as a cultural and historical monument, First Lady of Azerbaijan said;
- I’m sure the inauguration of this monument to this great poet, philosopher and humanist person in such a grandiose park in the centre of Rome will increase interest and attention in Italy too to his creative works and poetry. At the same time, this event will, without a doubt, contribute to strengthening the relations between our countries in cultural and humanitarian spheres.
Today Italy and Azerbaijan are partners almost in all spheres, and our meetings in the sphere of culture have become a tradition.
In December of the last year, “An Evening of Azerbaijan” devoted to the 20th anniversary of regain by Azerbaijan of its independence was held in Rome. An exhibition had been organized in the Rome Opera Theatre reflecting the ancient carpet weaving school, and an Azerbaijani music and mugham were played there. At the end of this year, an exhibition called “Fly to Baku” reflecting the modern Azerbaijani art will be organized.
The Days of Azerbaijani Culture held this month in the capital and other cities of Italy have been welcomed with great interest and attention. In the fall of this year, the Days of Italian Culture will be held in Azerbaijan. I would like to assure you that the rich history, culture, art, music, school of art and architecture are very well known and loved in our country.
Saying “Culture and art are a great means to bring people together and make them understand each other better”, Mrs. Mehriban Aliyeva told assuredly that more meetings and more joint projects will be between our countries in future, and our cooperation will become stronger.
Authors of the monument to the great poet in Rome are People’s Artist Salhab Mammadov and Honoured Artist Ali Ibadullayev. The project was also approved by the History and Art Commission of the Rome City Mayor’s office.