Üçüncü Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu çərçivəsində Bakıda “Sülh ağacı”nın açılış mərasimi olub
17.05.2015Mayın 17-də Bakıda Üçüncü Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu çərçivəsində “Sülh ağacı”nın açılış mərasimi olub.
Tədbirə UNESCO-nun baş direktoru İrina Bokova və III Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunda iştirak etmək üçün Bakıya gəlmiş bir sıra qonaqlar da qatılıblar.
“Sülh ağacı” abidəsinin önündə xatirə şəkli çəkdirilib.
Bürüncdən hazırlanmış “Sülh ağacı” abidəsi Dövlət Bayrağı Meydanının yaxınlığında, Yeni Bulvarın ərazisində yerləşir. “Sülh ağacı” UNESCO-nun tolerantlıq, sülh rəmzi hesab olunur. Bu abidə ictimai yerlərdə insanları sülh haqqında düşünməyə çağırır. “Sülh ağacı” xalqlar arasında anlaşma rəmzi kimi qəbul olunur, münaqişələri həll etməyi, dünyada sülhü yaymağı təbliğ edir.
Daha sonra İrina Bokova və “Sülh ağacı”nın müəllifi, UNESCO-nun dünya rəssamı Xedva Ser çıxış ediblər.

Inauguration of the “Tree of Peace” takes place within the framework of the Third World Forum for Intercultural Dialogue
17.05.2015İnauguratıon of the “Tree of Peace” took place, May 17, within the framework of the Third World Forum for Intercultural Dialogue in Baku.
Azerbaijan’s First Lady, UNESCO Goodwill Ambassador Mehriban Aliyeva attended the inauguration.
UNESCO Director General Irina Bokova and a number of other guests coming to Baku to attend the Third World Forum for Intercultural Dialogue joined the event.
Guests of the Forum were photographed in front of the “Tree of Peace”.
Made of bronze, the monument “Tree of Peace” has been erected on the territory of the New Boulevard, near the State Flag Square. The “Tree of Peace” is UNESCO’s emblem, the symbol of tolerance and peace. Erected in public places, this monument invites people to think about peace. The “Peace of Tree” is recognized as a symbol of mutual understanding between nations, and advocates for solution of conflicts and dissemination of peace around the world.
Then Irina Bokova and UNESCO World Artist for Peace Hedva Ser took the floor.
At the end, a dinner-party was arranged on behalf of Mehriban Aliyeva in honour of the attendees of the ceremony.