Parisdə “Bakı-2015” birinci Avropa Oyunlarının təqdimatı keçirilib
Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı və Azərbaycanın Fransadakı səfirliyinin dəstəyi ilə keçirilən mərasimə bu ölkənin ictimai-siyasi dairələrinin nümayəndələri, mədəniyyət və idman xadimləri qatılıblar. Qonaqlar əvvəlcə Azərbaycan heykəltəraşlarının “Bakı-2015”ə həsr edilmiş bürünc heykəllərindən ibarət sərgiyə baxıblar. “Biz birlikdə” adlanan sərgidə 20-dən çox Azərbaycan heykəltəraşının idmanın müxtəlif növlərinə aid əsərləri sərgilənib. Qonaqlara Heydər Əliyev Fondunun Azərbaycan haqqında müxtəlif nəşrləri, o cümlədən birinci Avropa Oyunlarına həsr olunmuş bukletləri də təqdim edilib.
Tədbirin aparıcısı birinci Avropa Oyunlarının Bakıda keçirilməsini Azərbaycana olan beynəlxalq marağın göstəricisi adlandırıb.
Daha sonra mərasim iştirakçıları “Bakı-2015”ə həsr olunmuş filmə baxıblar. Filmdə ilk Avropa oyunlarına hazırlıq işləri və digər tədbirlər haqda məlumatlar yer alır. Bildirilir ki, birinci Avropa Oyunları Bakıda 21 məkanda keçiriləcək. Bu məqsədlə şəhərdə yeni arenalar inşa edilir, mövcud məkanlar yenilənərək oyunlara hazır vəziyyətə gətirilir. Açılış mərasiminin baş tutacağı 65 min nəfərlik Bakı Olimpiya Stadionundan əlavə, Bakıda 7300 nəfərlik tutumu olan Olimpiya şəhərciyi də oyunlara hazırlanır.
Fransanın şəhər, gənclər və idman naziri Tierri Brayar Parisdə “Bakı-2015” birinci Avropa Oyunlarının təqdimatının keçirilməsindən məmnunluğunu ifadə edib: “Fransa da bu oyunlara böyük diqqət göstərir. Ölkələrimiz arasında idman sahəsində əlaqələr getdikcə genişlənir. Fransa bu oyunlarda yüksək səviyyədə təmsil olunacaq”.
Tədbirdə Fransa Milli Assambleyasının üzvü, ikiqat Olimpiya çempionu David Dövile də çıxış edib: “Avropa Oyunlarının keçirilməsi böyük zəhmət tələb edir və inanıram ki, təşkilat komitəsi öz işinin öhdəsindən layiqincə gələcək”. David Dövile humanizm, sülh və bu kimi ideyaları təbliğ edən Avropa Oyunlarının Azərbaycanın dünyadakı müsbət imicini daha da yaxşılaşdıracağını söyləyib.
Tədbirin sonunda Qara Qarayev adına Azərbaycan Dövlət kamera orkestrinin skripkaçı xanımlardan ibarət qrupu konsert proqramı ilə çıxış edib.

В Париже состоялась презентация первых Европейских игр «Баку-2015»
В церемонии принимала участие первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева, председатель Организационного комитета Игр Мехрибан Алиева.
В церемонии презентации, организованной Фондом Гейдара Алиева при поддержке посольства Азербайджана во Франции, участвовали представители общественно-политических кругов этой страны, деятели культуры и спорта. Сначала гостипосмотрели выставку бронзовых скульптур азербайджанских мастеров, посвященную «Баку-2015». На выставке под названием «Мы вместе» были продемонстрированы свыше 20 произведений наших скульпторов, отражающих разные виды спорта. Гостям были также представлены различные издания Фонда Гейдара Алиева об Азербайджане, в том числе буклеты, посвященные первым Европейским играм.
Ведущий мероприятия назвал проведение первых Европейских игр в Баку показателем международного интереса к Азербайджану.
Затем участники церемонии посмотрели фильм, посвященный «Баку-2015». Фильм рассказывает о подготовительной работе к первым Европейским играм и других мероприятиях, осуществляемых в этом направлении. Здесь также говорится о том, что первые Европейские игры пройдут в 21 спортивном сооружении Баку. С этой целью в городе возводятся новые арены, обновляются и подготавливаются для игр уже существующие сооружения. Кроме 65-тысячного Бакинского олимпийского стадиона, на котором состоится церемония открытия, для игр в Баку также подготавливается Олимпийский городок на 7300 мест.
Министр городов, молодежи и спорта Франции Тьерри Брайарвыразил удовлетворенность проведенной в Париже презентацией первых Европейских игр: «Франция тоже уделяет большое внимание к этим играм. Связи между нашими странами в спортивной сфере постоянно расширяются. Франция будет представлена на этих играх на высоком уровне».
На мероприятии выступил также член Национальной Ассамблеи Франции, двукратный олимпийский чемпион Давид Дёвиле: «Проведение Европейских игр требует больших усилий, и я уверен, что организационный комитет достойно справится с поставленной перед ним задачей». Давид Дёвиле сказал также о том, что Европейские игры, пропагандирующие идеи гуманизма и мира, будут способствовать еще большему улучшению положительного имиджа Азербайджана на международной арене.
В завершение мероприятия с концертной программой выступила группа скрипачек Азербайджанского государственного камерного оркестра имени Гара Гараева.