Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Bakı Konqres Mərkəzinin açılışında iştirak ediblər
Aprelin 29-da Bakı Konqres Mərkəzinin açılışı olub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, xanımı Mehriban Əliyeva və qızı Arzu Əliyeva açılışda iştirak ediblər.
Tikintisinə 2014-cü ilin fevralında başlanılmış mərkəzin ümumi sahəsi 6,2 hektar, tikintialtı sahəsi isə 46,6 min kvadratmetrdir. Ətrafda geniş abadlıq-quruculuq işləri aparılıb, yaşıllıq zolaqları salınıb. Bina bütün zəruri infrastrukturla təmin olunub.
Binanın foyesində 405 kvadratmetrlik monitor quraşdırılıb. Bu, dünyada qapalı məkanda quraşdırılmış ən böyük və ən çox pikselli monitordur. Ümumilikdə isə binada müxtəlif ölçülü 50-dən artıq monitor quraşdırılıb. Mərkəzdə 17 konfrans zalı yaradılıb. Onların ümumi tutumu 2500 nəfərdən çoxdur. Konfrans zallarında yaradılmış şərait onların tutumunu tədbirə qatılan qonaqların sayına uyğun olaraq dəyişdirməyə imkan verir. Bina bütün zəruri kommunikasiya, o cümlədən havalandırma sistemləri ilə təchiz olunub. Burada restoran, inzibati və digər otaqlar da var. Mərkəzdə canlı yayım aparmaq üçün də müasir şərait yaradılıb.
Bakı Konqres Mərkəzinin auditoriya zalı da ən müasir səviyyədə yaradılıb. Zal 3500 yerlikdir. Burada müasir texnologiyanın ən son yeniliklərinin tətbiq olunduğu avadanlıq quraşdırılıb. Zalın akustika sistemi dünyanın aparıcı şirkətlərinin məhsuludur. Buranın işıqlandırılmasında müasir texnologiyadan istifadə edilib.

Президент Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева приняли участие в открытии Бакинского конгресс-центра
29.04.201529 апреля состоялось открытие Бакинского конгресс-центра.
В открытии приняли участие Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, его супруга Мехрибан Алиева и дочь Арзу Алиева.
Общая площадь Центра, строительство которого началось в феврале 2014 года, составляет 6,2 гектара, а участок, отведенный под строительство, – 46,6 тысячи квадратных метров. На прилегающей территории проделана работа по благоустройству, проведено озеленение. Здание оснащено всей необходимой инфраструктурой.
В фойе здания установлен монитор в 405 квадратных метров. Это – крупнейший в мире многопиксельный монитор, установленный в закрытом пространстве. В целом же, в здании установлено более 50 мониторов различного размера. В Центре создано 17 конференц-залов. Их общая вместимость составляет более 2500 человек. Условия, созданные в конференц-залах, позволяют изменить их вместимость в соответствии с числом участвующих в мероприятии гостей. Здание оснащено всеми необходимыми коммуникациями, в том числе системами вентиляции. Здесь имеются ресторан, административные и другие помещения. В Центре также созданы современные условия для вещания в прямом эфире.
На самом современном уровне сооружен и аудиторный зал Бакинского конгресс-центра. Зал рассчитан на 3500 мест. Здесь установлено оборудование, основанное на новейших технологиях. Акустическая система зала произведена ведущими компаниями мира. В освещении здания также использована современная технология.