Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Bakı Konqres Mərkəzinin açılışında iştirak ediblər
Aprelin 29-da Bakı Konqres Mərkəzinin açılışı olub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, xanımı Mehriban Əliyeva və qızı Arzu Əliyeva açılışda iştirak ediblər.
Tikintisinə 2014-cü ilin fevralında başlanılmış mərkəzin ümumi sahəsi 6,2 hektar, tikintialtı sahəsi isə 46,6 min kvadratmetrdir. Ətrafda geniş abadlıq-quruculuq işləri aparılıb, yaşıllıq zolaqları salınıb. Bina bütün zəruri infrastrukturla təmin olunub.
Binanın foyesində 405 kvadratmetrlik monitor quraşdırılıb. Bu, dünyada qapalı məkanda quraşdırılmış ən böyük və ən çox pikselli monitordur. Ümumilikdə isə binada müxtəlif ölçülü 50-dən artıq monitor quraşdırılıb. Mərkəzdə 17 konfrans zalı yaradılıb. Onların ümumi tutumu 2500 nəfərdən çoxdur. Konfrans zallarında yaradılmış şərait onların tutumunu tədbirə qatılan qonaqların sayına uyğun olaraq dəyişdirməyə imkan verir. Bina bütün zəruri kommunikasiya, o cümlədən havalandırma sistemləri ilə təchiz olunub. Burada restoran, inzibati və digər otaqlar da var. Mərkəzdə canlı yayım aparmaq üçün də müasir şərait yaradılıb.
Bakı Konqres Mərkəzinin auditoriya zalı da ən müasir səviyyədə yaradılıb. Zal 3500 yerlikdir. Burada müasir texnologiyanın ən son yeniliklərinin tətbiq olunduğu avadanlıq quraşdırılıb. Zalın akustika sistemi dünyanın aparıcı şirkətlərinin məhsuludur. Buranın işıqlandırılmasında müasir texnologiyadan istifadə edilib.

President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attend the inauguration of the Baku Congress Centre
29.04.2015Inauguration of the Baku Congress Centre took place on April 29.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and their daughter Arzu Aliyeva attended the inauguration.
With construction starting in February 2014, the centre’s total area is 6.2 hectares, while the area of the construction covers 46.6 thousand square metres. Vast improvement works have been carried out around the centre, areas of greenery laid out. The building has been provided with all necessary infrastructure.
A 405m2 monitor has been installed in the building’s foyer, which is the biggest monitor installed in an enclosed space, with the highest pixel solution, in the world. In general, over 50 monitors with different sizes have been installed in the building. 17 conference rooms have been created in the Centre. Their total capacity is over 2500 persons. The conditions created in the conference rooms allows to change their capacity according to the number of guests attending the event. The building has been provided with all utility services, including an air conditioning system. Here is also a restaurant, and administrative and other rooms. State-of-the-art conditions have been created at the Centre for live broadcasting.
The auditorium of the Baku Congress Centre too has been built to the latest standards. The hall has 3500 seats. Equipment with application of the latest technology has been installed here. The acoustic system of the hall is a product of leading companies of the world. State-of-the-art technology has been used here for illumination.