Mehriban Əliyevaya ISESCO-nun xoşməramlı səfiri adının verilməsinə həsr edilmiş mərasim keçirilib
23.11.2006Noyabrın 23-də Heydər Əliyev Fondunda görkəmli şərqşünas alim, professor Aida İmanquliyevanın "Yeni ərəb ədəbiyyatının korifeyləri" kitabının təqdimatına və Fondun prezidenti, YUNESKO-nun xoşməramlı səfiri, Milli Məclisin deputatı Mehriban xanım Əliyevaya İslam Ölkələri Təhsil, Elm və Mədəniyyət təşkilatının (İSESCO) xoşməramlı səfiri adının verilməsinə həsr edilmiş mərasim keçirilmişdir. Mərasimi Fondun icraçı direktoru Anar Ələkbərov açdı.
Sonra çıxış edən təhsil naziri Misir Mərdanov Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə təhsil sahəsində görülən işlərdən danışaraq dedi ki, son iki ildə respublikamızda 730 məktəb tikilmiş, bir o qədər məktəb də əsaslı təmir edilmişdir. Bu işlərin üçdə biri Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə görülmüşdür. İslam Konfransı Təşkilatının üzvü olan ölkələrin təhsil nazirlərinin Küveytdə keçirilən konfransından yenicə qayıtdığını xatırladan nazir bildirdi ki, həmin tədbirdə də Azərbaycana dərin marağın, Prezident İlham Əliyevə böyük hörmətin şahidi olduq. Elə bunun nəticəsidir ki, növbəti konfransın 2008-ci ilin sentyabrında Bakıda keçirilməsi yekdilliklə qərara alındı.
Görkəmli alim Aida İmanquliyevanın əsərinin ərəb dilində nəşrinin onun yaradıcılığının ərəb ölkələrində də yüksək qiymətləndirilməsinin daha bir təsdiqi olduğunu vurğulayan nazir bunu həm də Azərbaycan elminin yeni nailiyyəti kimi səciyyələndirdi.
M.Mərdanov daha sonra dedi ki, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyevaya İSESCO kimi mötəbər təşkilatın xoşməramlı səfiri adının verilməsi təhsil işçiləri tərəfindən dərin razılıq hissi ilə qarşılanmışdır. "Yeniləşən Azərbaycana yeni məktəb" proqramı çərçivəsində böyük işlər görən Azərbaycanın birinci xanımı ölkəmizdə təhsilin xeyirxah hamisidir. Onun uşaq tərbiyə müəssisələrində, internat evlərində, yeni məktəblərin açılış mərasimlərində görüşləri hamının qəlbində silinməz xatirəyə çevrilir. O, Mehriban xanımı təhsil işçiləri adından təbrik etdi, şərəfli ictimai fəaliyyətində daha böyük uğurlar arzuladı.
Bakı Dövlət Universitetinin professoru, AMEA-nın müxbir üzvü Vasim Məmmədəliyev keçmiş SSRİ məkanında ən nüfuzlu şərqşünas alimlərdən olan Aida İmanquliyevanın ölkəmizdə bu elm sahəsinin inkişafına verdiyi töhfələri xatırladaraq, İSESCO-nun təşəbbüsü ilə ərəb dilində nəşr olunmuş "Yeni ərəb ədəbiyyatının korifeyləri" kitabının elmi dəyərindən danışdı. Yeni ərəb ədəbiyyatı anlayışına dair açıqlama verən V.Məmmədəliyev kitabda haqqında bəhs edilən Cübran Xəlil Cübran, Əmin ər-Reyhani və Mixail Nüaymənin bütün ərəb şərqində yeni ədəbi oyanış, üslub, ab-hava yaratdıqlarını bildirdi. O dedi ki, Aida xanım ərəb mühacir (məhcər) ədəbiyyatının beynəlxalq miqyasda ən görkəmli tədqiqatçısıdır. Bunu Avropa və ərəb tədqiqatçıları da etiraf edirlər. Keçmiş SSRİ-də yeni ərəb ədəbiyyatının öyrənilməsi məşhur İ.Kraçkovski tərəfindən başlanmışdısa, bu sahədə araşdırmaların zirvəsi Aida xanımın yaradıcılığıdır. Aida İmanquliyeva keçmiş Sovet İttifaqında, o cümlədən Azərbaycanda yeni ərəb ədəbiyyatı kursunun yaradıcılarından biridir.
Mehriban xanımın ölkəmizdə təhsilin, mədəniyyətin, səhiyyənin inkişafına, konkret insanların qayğı və problemlərinə göstərdiyi diqqətdən, genişmiqyaslı xeyriyyəçilik fəaliyyətindən bəhs edən V.Məmmədəliyev ziyalıların, ictimaiyyətin bu işləri yüksək qiymətləndirdiyini, İSESCO-nun xoşməramlı səfiri adının qadınlar arasında ilk dəfə olaraq Azərbaycanın birinci xanımına verilməsini onun xidmətlərinin təsdiqi olduğunu vurğuladı. Çıxışını ərəb dilində davam etdirən V.Məmmədəliyev İSESCO-nun islam aləmində və bütün dünyada elmin, mədəniyyətin, təhsilin inkişafına verdiyi dəstəyə görə təşkilatın baş direktoruna Azərbaycan alimlərinin təşəkkürlərini çatdırdı.
Sonra İSESCO-nun baş direktoru Əbdüləziz bin Osman əl-Tuveycri çıxış edərək dedi:
- Ötən il Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev ilə görüşdən çox böyük təəssürat almışam, qəlbimdə silinməz iz buraxıbdır. Mən Zati-alilərinə İSESCO-nun baş mükafatını təqdim etmişəm. Bu, cənab İlham Əliyevin İSESCO-ya göstərdiyi böyük dəstəyin, İslam aləmində aparılan böyük işlərə onun qoşulmasının göstəricisi idi. İndi isə mən böyük məmnuniyyətlə Azərbaycanın birinci xanımının mərhum anası, professor Aida xanım İmanquliyevanın, - Allah ona rəhmət eləsin, - yazdığı kitabın təqdimatında iştirak edirəm. Onun müasir ərəb ədəbiyyatının korifeyləri haqqında əsərinin təqdimatında iştirak etməkdən qürur duyuram. Bir neçə ay bundan əvvəl nazir Misir Mərdanovdan bu kitabın əslini götürmüşdüm. Bu əsər dərin ağılın və zəkanın təzahürüdür.
Kitabın ilk oxucularından biri kimi tədqiqat məni valeh etdi, çünki bu istiqamətdə mən də tədqiqatlar aparırdım, əsasən də, Cübran, Ər-Reyhani, Nüaymənin yaradıcılığını araşdırmışam. O, daha dərin aparıb, bu nəşr bütün islam ölkələrində geniş əks-səda yaradacaqdır. Buradan görünür ki, müəllif ərəb ədəbiyyatı ilə yanaşı, rus, dünya ədəbiyyatını da dərindən bilirmiş. Xanım Aida İmanquliyevanın kitabı islam dünyasının ayrılmaz tərkib hissəsi olan Azərbaycanla ərəb dünyası arasında qurulan körpü olacaqdır. Ərəbistandan Atlantik okeanına qədər ərazidə oxunacaq, Mərakeşdən Bakıya qədər yayılacaq, geniş şöhrət qazanacaqdır. Bu kitabın nəşri də bizim təşkilatın məramına tam uyğundur. Allahdan Aida xanıma rəhmət diləyirəm.
Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyəti ilə yaxından tanışam və bu məcrada davam edəcəyinə inanıram. Ərəb və İslam dünyasının ayrılmaz tərkibi olan Azərbaycanın əlaqələrinin güclənməsinə yönəldiləcək, təkcə elm, mədəniyyət sahəsində yox, digər sahələrdə də əməkdaşlıq genişlənəcəkdir.
İSESCO ilə həm Heydər Əliyev Fondu, həm də Təhsil Nazirliyi arasında yaxın vaxtlarda saziş imzalanacağına inanıram və bu, əlaqələrimizin inkişafına daha böyük təkan verəcəkdir.
Mehriban xanıma bu qurumun ən yüksək fəxri adının verilməsi ilə əməkdaşlıq bundan sonra daha da genişlənəcəkdir. İSESCO-nun tarixində ilk dəfədir ki, bu ad xanıma verilir. Mehriban xanım sivilizasiyalararası dialoq və digər cəsarətli fəaliyyətləri çərçivəsində gördüyü genişmiqyaslı işlərə görə, qayğıya ehtiyacı olan uşaqlara diqqətinə, onların yaşayış şəraitinin yaxşılaşmasına, təhsilə verdiyi dəstəyə görə bu ada tam layiqdir. Cəmi 4 nəfər bu adı alıbdır. Dünyanın bu ağır günlərində, cəsarətli insanlara ehtiyac duyulduğu bir zamanda, münaqişələrin qarşısının alınmasında, sivilizasiyalararası dialoqun aparılmasında xidmətlərinə, islam aləmində görülən işlərə böyük dəstəyinə görə Mehriban xanıma İSESCO-nun ən yüksək adını veririk. Bu, İSESCO-ya da, islam aləminə də şərəf gətirəcəkdir.
Baş direktor İSESCO-nun xoşməramlı səfiri diplomunu Mehriban xanıma təqdim etdi.
Heydər Əliyev Fondun prezidenti, YUNESKO-nun xoşməramlı səfiri, Milli Məclisin deputatı Mehriban xanım Əliyeva mərasimdə çıxış etdi.
Tədbir iştirakçılarına Aida xanım İmanquliyevanın "Yeni ərəb ədəbiyyatının korifeyləri" kitabının nüsxələri paylandı.
Sonra mərasim iştirakçıları Heydər Əliyev Fondunun layihə və proqramlarını, nəşrlərini əks etdirən sərgiyə baxdılar.
Mərasimdə dövlət və hökumət rəsmiləri, Milli Məclisin deputatları, elm, mədəniyyət, incəsənət, din xadimləri, ölkəmizdə fəaliyyət göstərən diplomatik korpusun, beynəlxalq təşkilatların təmsilçiləri iştirak edirdilər.
Mərasimdən sonra Mehriban xanım Əliyeva ilə İSESCO-nun baş direktoru Əbdüləziz bin Osman əl-Tuveycrinin görüşü oldu. Söhbət zamanı bu qurumlar arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsinə dair ətraflı fikir mübadiləsi aparıldı.

Состоялась церемония присвоения звания посла доброй воли ИСЕСКО Мехрибан Алиевой
23.11.200623 ноября в Фонде Гейдара Алиева состоялась церемония, посвященная презентации книги выдающегося ученого-востоковеда, профессора Аиды Имангулиевой "Корифеи новой арабской литературы" и присвоению президенту Фонда, послу доброй воли ЮНЕСКО, депутату Милли Меджлиса Мехрибан ханум Алиевой звания посла доброй воли Организации образования, науки и культуры исламских стран (ISESCO). Церемонию открыл исполнительный директор Фонда Анар Алекберов.
Выступивший затем министр образования Мисир Марданов, говоря о политике, проводимой под руководством Президента Ильхама Алиева в сфере образования, отметил, что за последние два года в нашей республике было построено 730 школ и почти столько же - капитально отремонтировано. Треть этой работы проделана по инициативе Фонда Гейдара Алиева. Сообщив, что он недавно вернулся из Кувейта с конференции министров образования стран-членов Организации Исламская Конференция, М.Марданов сказал: На этом мероприятии мы стали очевидцами глубокого интереса к Азербайджану и большого уважения к главе нашего государства. Как результат этого было единодушно решено провести очередную конференцию в сентябре 2008 года в Баку.
Подчеркнув, что издание на арабском языке труда выдающегося ученого Аиды Имангулиевой - еще одно подтверждение высокой оценки ее творчества в арабских странах, министр охарактеризовал это как новое достижение азербайджанской науки.
Далее М.Марданов сказал: Присвоение президенту Фонда Гейдара Алиева Мехрибан ханум Алиевой звания посла доброй воли такой авторитетной организации, как ISESCO, воспринято работниками образования с чувством глубокого удовлетворения. Первая леди Азербайджана, проводящая большую работу в рамках программы "Обновляющемуся Азербайджану - новую школу", является благородным попечителем образования в нашей стране. Встречи с ней в детских воспитательных учреждениях, школах-интернатах, на церемониях открытия новых школ оставляют неизгладимый след в сердцах людей. Он поздравил Мехрибан ханум от имени работников образования и пожелал ей еще больших успехов в почетной общественной деятельности.
Профессор Бакинского государственного университета, член-корреспондент НАНА Васим Мамедалиев, отметив вклад Аиды Имангулиевой, одного из авторитетнейших ученых-востоковедов на пространстве бывшего СССР, в развитие этой отрасли науки в нашей стране, говорил о научной ценности книги "Корифеи новой арабской литературы", изданной на арабском языке по инициативе ISESCO. Внося ясность в понятие "новая арабская литература", В.Мамедалиев отметил, что Джубран Халил Джубран, Амин ар-Рейхани и Михаил Нуаймен, о которых повествуется в книге, создали на всем арабском Востоке новую литературу, стиль, атмосферу. Он сказал: Аида ханум является самым выдающимся в мировом масштабе исследователем арабской эмигрантской (махджарской) литературы. Это также признают европейские и арабские исследователи. В бывшем СССР изучению новой арабской литературы положил начало знаменитый И.Крачковский, но вершиной исследований в данной области стало творчество Аиды ханум. Аида Имангулиева является одним из создателей курса "Новая арабская литература" в бывшем Советском Союзе, в том числе в Азербайджане.
Говоря о внимании, проявляемом Мехрибан ханум к развитию образования, культуры и здравоохранения в нашей стране, к заботам и проблемам конкретных людей, о ее широкомасштабной благотворительной деятельности, В.Мамедалиев подчеркнул, что представители интеллигенции, общественность высоко оценивают эту работу, и присвоение первой леди Азербайджана Мехрибан ханум первой среди женщин звания посла доброй воли ISESCO является подтверждением ее заслуг. Продолжив свое выступление на арабском языке, В.Мамедалиев выразил генеральному директору ISESCO благодарность азербайджанских ученых за поддержку, оказываемую организацией развитию науки, культуры и образования в исламском мире и в мировом масштабе. Выступивший затем генеральный директор ISESCO Абдулазиз бен Осман аль Тувейджри сказал:
- Состоявшаяся в прошлом году встреча с Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым произвела на меня огромное впечатление и оставила неизгладимый след в моем сердце. Я вручал Его превосходительству главную награду ISESCO. Это было признанием огромной поддержки, оказываемой господином Ильхамом Алиевым ISESCO, его участия в проводимой в исламском мире большой работы. Теперь же я с огромной радостью принимаю участие в презентации книги, написанной покойной матерью первой леди Азербайджана, профессором Аидой ханум Имангулиевой, да упокоит Аллах ее душу. Я горжусь своим участием в презентации ее труда о корифеях современной арабской литературы. Несколько месяцев назад я взял у министра Мисира Марданова оригинал этой книги. Данное произведение является свидетельством глубокого ума и интеллекта.
Меня как одного из первых читателей книги восхитил труд А.Имангулиевой, так как и я проводил исследования в этом направлении, главным образом, изучал творчество Джубрана, ар-Рейхани, Нуаймена. Но ее исследования более глубоки. Это издание вызовет широкий резонанс во всех исламских странах. Отчетливо видно, что помимо арабской литературы автор глубоко знала русскую и мировую литературу. Книга госпожи Аиды Имангулиевой станет мостом между арабским миром и Азербайджаном, являющимся неотъемлемой частью исламского мира. Ее будут читать на пространстве между Аравией и Атлантическим океаном, она распространится от Марокко до Баку, приобретет широкую славу. Издание этой книги полностью соответствует целям нашей организации. Я молю Аллаха ниспослать душе Аиды ханум упокоения.
Я хорошо знаком с деятельностью Фонда Гейдара Алиева и верю в ее продолжение в этом русле. Эта деятельность будет направлена на активизацию связей Азербайджана, являющегося неотъемлемой частью исламского мира, расширение сотрудничества не только в области науки и культуры, но и в других сферах.
Я верю, что в ближайшее время будут подписаны соглашения ISESCO как с Фондом Гейдара Алиева, так и с Министерством образования, что придаст развитию наших связей еще больший импульс.
С присвоением Мехрибан ханум самого высокого почетного звания данной структуры сотрудничество еще более расширится в дальнейшем. Впервые в истории ISESCO это звание присваивается женщине. Мехрибан ханум, безусловно, достойна этого звания за широкомасштабную работу, проводимую в рамках диалога между цивилизациями, и другую самоотверженную деятельность, за внимание к нуждающимся в заботе детям, улучшению их условий жизни, оказываемую образованию поддержку. Этого звания были удостоены всего четыре человека. Мы присваиваем Мехрибан ханум самое высокое звание ISESCO за ее заслуги в предотвращении конфликтов, проведении диалога между цивилизациями в эти тяжелые для всего мира дни, в то время, когда ощущается потребность в мужественных людях, за большую поддержку проводимой в исламском мире работе. Это честь как для ISESCO, так и для исламского мира.
Генеральный директор вручил Мехрибан ханум диплом посла доброй воли ISESCO.
Президент Фонда Гейдара Алиева, посол доброй воли ЮНЕСКО, депутат Милли Меджлиса Мехрибан ханум Алиева выступила на церемонии с речью.
Участникам мероприятия были розданы экземпляры книги Аиды ханум Имангулиевой "Корифеи новой арабской литературы".
Затем участники церемонии ознакомились с выставкой, рассказывающей о проектах, программах и изданиях Фонда Гейдара Алиева.
На церемонии присутствовали официальные лица государства и правительства, депутаты Милли Меджлиса, деятели науки, культуры, искусства, религии, представители аккредитованного в нашей стране дипломатического корпуса, международных организаций.
По окончании церемонии состоялась встреча президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан ханум Алиевой с генеральным директором ISESCO Абдулазизом бен Османом аль-Тувейджри. В ходе беседы состоялся обстоятельный обмен мнениями о расширении сотрудничества между двумя структурами.