Mehriban Əliyevaya ISESCO-nun xoşməramlı səfiri adının verilməsinə həsr edilmiş mərasim keçirilib
23.11.2006Noyabrın 23-də Heydər Əliyev Fondunda görkəmli şərqşünas alim, professor Aida İmanquliyevanın "Yeni ərəb ədəbiyyatının korifeyləri" kitabının təqdimatına və Fondun prezidenti, YUNESKO-nun xoşməramlı səfiri, Milli Məclisin deputatı Mehriban xanım Əliyevaya İslam Ölkələri Təhsil, Elm və Mədəniyyət təşkilatının (İSESCO) xoşməramlı səfiri adının verilməsinə həsr edilmiş mərasim keçirilmişdir. Mərasimi Fondun icraçı direktoru Anar Ələkbərov açdı.
Sonra çıxış edən təhsil naziri Misir Mərdanov Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə təhsil sahəsində görülən işlərdən danışaraq dedi ki, son iki ildə respublikamızda 730 məktəb tikilmiş, bir o qədər məktəb də əsaslı təmir edilmişdir. Bu işlərin üçdə biri Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə görülmüşdür. İslam Konfransı Təşkilatının üzvü olan ölkələrin təhsil nazirlərinin Küveytdə keçirilən konfransından yenicə qayıtdığını xatırladan nazir bildirdi ki, həmin tədbirdə də Azərbaycana dərin marağın, Prezident İlham Əliyevə böyük hörmətin şahidi olduq. Elə bunun nəticəsidir ki, növbəti konfransın 2008-ci ilin sentyabrında Bakıda keçirilməsi yekdilliklə qərara alındı.
Görkəmli alim Aida İmanquliyevanın əsərinin ərəb dilində nəşrinin onun yaradıcılığının ərəb ölkələrində də yüksək qiymətləndirilməsinin daha bir təsdiqi olduğunu vurğulayan nazir bunu həm də Azərbaycan elminin yeni nailiyyəti kimi səciyyələndirdi.
M.Mərdanov daha sonra dedi ki, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyevaya İSESCO kimi mötəbər təşkilatın xoşməramlı səfiri adının verilməsi təhsil işçiləri tərəfindən dərin razılıq hissi ilə qarşılanmışdır. "Yeniləşən Azərbaycana yeni məktəb" proqramı çərçivəsində böyük işlər görən Azərbaycanın birinci xanımı ölkəmizdə təhsilin xeyirxah hamisidir. Onun uşaq tərbiyə müəssisələrində, internat evlərində, yeni məktəblərin açılış mərasimlərində görüşləri hamının qəlbində silinməz xatirəyə çevrilir. O, Mehriban xanımı təhsil işçiləri adından təbrik etdi, şərəfli ictimai fəaliyyətində daha böyük uğurlar arzuladı.
Bakı Dövlət Universitetinin professoru, AMEA-nın müxbir üzvü Vasim Məmmədəliyev keçmiş SSRİ məkanında ən nüfuzlu şərqşünas alimlərdən olan Aida İmanquliyevanın ölkəmizdə bu elm sahəsinin inkişafına verdiyi töhfələri xatırladaraq, İSESCO-nun təşəbbüsü ilə ərəb dilində nəşr olunmuş "Yeni ərəb ədəbiyyatının korifeyləri" kitabının elmi dəyərindən danışdı. Yeni ərəb ədəbiyyatı anlayışına dair açıqlama verən V.Məmmədəliyev kitabda haqqında bəhs edilən Cübran Xəlil Cübran, Əmin ər-Reyhani və Mixail Nüaymənin bütün ərəb şərqində yeni ədəbi oyanış, üslub, ab-hava yaratdıqlarını bildirdi. O dedi ki, Aida xanım ərəb mühacir (məhcər) ədəbiyyatının beynəlxalq miqyasda ən görkəmli tədqiqatçısıdır. Bunu Avropa və ərəb tədqiqatçıları da etiraf edirlər. Keçmiş SSRİ-də yeni ərəb ədəbiyyatının öyrənilməsi məşhur İ.Kraçkovski tərəfindən başlanmışdısa, bu sahədə araşdırmaların zirvəsi Aida xanımın yaradıcılığıdır. Aida İmanquliyeva keçmiş Sovet İttifaqında, o cümlədən Azərbaycanda yeni ərəb ədəbiyyatı kursunun yaradıcılarından biridir.
Mehriban xanımın ölkəmizdə təhsilin, mədəniyyətin, səhiyyənin inkişafına, konkret insanların qayğı və problemlərinə göstərdiyi diqqətdən, genişmiqyaslı xeyriyyəçilik fəaliyyətindən bəhs edən V.Məmmədəliyev ziyalıların, ictimaiyyətin bu işləri yüksək qiymətləndirdiyini, İSESCO-nun xoşməramlı səfiri adının qadınlar arasında ilk dəfə olaraq Azərbaycanın birinci xanımına verilməsini onun xidmətlərinin təsdiqi olduğunu vurğuladı. Çıxışını ərəb dilində davam etdirən V.Məmmədəliyev İSESCO-nun islam aləmində və bütün dünyada elmin, mədəniyyətin, təhsilin inkişafına verdiyi dəstəyə görə təşkilatın baş direktoruna Azərbaycan alimlərinin təşəkkürlərini çatdırdı.
Sonra İSESCO-nun baş direktoru Əbdüləziz bin Osman əl-Tuveycri çıxış edərək dedi:
- Ötən il Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev ilə görüşdən çox böyük təəssürat almışam, qəlbimdə silinməz iz buraxıbdır. Mən Zati-alilərinə İSESCO-nun baş mükafatını təqdim etmişəm. Bu, cənab İlham Əliyevin İSESCO-ya göstərdiyi böyük dəstəyin, İslam aləmində aparılan böyük işlərə onun qoşulmasının göstəricisi idi. İndi isə mən böyük məmnuniyyətlə Azərbaycanın birinci xanımının mərhum anası, professor Aida xanım İmanquliyevanın, - Allah ona rəhmət eləsin, - yazdığı kitabın təqdimatında iştirak edirəm. Onun müasir ərəb ədəbiyyatının korifeyləri haqqında əsərinin təqdimatında iştirak etməkdən qürur duyuram. Bir neçə ay bundan əvvəl nazir Misir Mərdanovdan bu kitabın əslini götürmüşdüm. Bu əsər dərin ağılın və zəkanın təzahürüdür.
Kitabın ilk oxucularından biri kimi tədqiqat məni valeh etdi, çünki bu istiqamətdə mən də tədqiqatlar aparırdım, əsasən də, Cübran, Ər-Reyhani, Nüaymənin yaradıcılığını araşdırmışam. O, daha dərin aparıb, bu nəşr bütün islam ölkələrində geniş əks-səda yaradacaqdır. Buradan görünür ki, müəllif ərəb ədəbiyyatı ilə yanaşı, rus, dünya ədəbiyyatını da dərindən bilirmiş. Xanım Aida İmanquliyevanın kitabı islam dünyasının ayrılmaz tərkib hissəsi olan Azərbaycanla ərəb dünyası arasında qurulan körpü olacaqdır. Ərəbistandan Atlantik okeanına qədər ərazidə oxunacaq, Mərakeşdən Bakıya qədər yayılacaq, geniş şöhrət qazanacaqdır. Bu kitabın nəşri də bizim təşkilatın məramına tam uyğundur. Allahdan Aida xanıma rəhmət diləyirəm.
Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyəti ilə yaxından tanışam və bu məcrada davam edəcəyinə inanıram. Ərəb və İslam dünyasının ayrılmaz tərkibi olan Azərbaycanın əlaqələrinin güclənməsinə yönəldiləcək, təkcə elm, mədəniyyət sahəsində yox, digər sahələrdə də əməkdaşlıq genişlənəcəkdir.
İSESCO ilə həm Heydər Əliyev Fondu, həm də Təhsil Nazirliyi arasında yaxın vaxtlarda saziş imzalanacağına inanıram və bu, əlaqələrimizin inkişafına daha böyük təkan verəcəkdir.
Mehriban xanıma bu qurumun ən yüksək fəxri adının verilməsi ilə əməkdaşlıq bundan sonra daha da genişlənəcəkdir. İSESCO-nun tarixində ilk dəfədir ki, bu ad xanıma verilir. Mehriban xanım sivilizasiyalararası dialoq və digər cəsarətli fəaliyyətləri çərçivəsində gördüyü genişmiqyaslı işlərə görə, qayğıya ehtiyacı olan uşaqlara diqqətinə, onların yaşayış şəraitinin yaxşılaşmasına, təhsilə verdiyi dəstəyə görə bu ada tam layiqdir. Cəmi 4 nəfər bu adı alıbdır. Dünyanın bu ağır günlərində, cəsarətli insanlara ehtiyac duyulduğu bir zamanda, münaqişələrin qarşısının alınmasında, sivilizasiyalararası dialoqun aparılmasında xidmətlərinə, islam aləmində görülən işlərə böyük dəstəyinə görə Mehriban xanıma İSESCO-nun ən yüksək adını veririk. Bu, İSESCO-ya da, islam aləminə də şərəf gətirəcəkdir.
Baş direktor İSESCO-nun xoşməramlı səfiri diplomunu Mehriban xanıma təqdim etdi.
Heydər Əliyev Fondun prezidenti, YUNESKO-nun xoşməramlı səfiri, Milli Məclisin deputatı Mehriban xanım Əliyeva mərasimdə çıxış etdi.
Tədbir iştirakçılarına Aida xanım İmanquliyevanın "Yeni ərəb ədəbiyyatının korifeyləri" kitabının nüsxələri paylandı.
Sonra mərasim iştirakçıları Heydər Əliyev Fondunun layihə və proqramlarını, nəşrlərini əks etdirən sərgiyə baxdılar.
Mərasimdə dövlət və hökumət rəsmiləri, Milli Məclisin deputatları, elm, mədəniyyət, incəsənət, din xadimləri, ölkəmizdə fəaliyyət göstərən diplomatik korpusun, beynəlxalq təşkilatların təmsilçiləri iştirak edirdilər.
Mərasimdən sonra Mehriban xanım Əliyeva ilə İSESCO-nun baş direktoru Əbdüləziz bin Osman əl-Tuveycrinin görüşü oldu. Söhbət zamanı bu qurumlar arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsinə dair ətraflı fikir mübadiləsi aparıldı.

A ceremony devoted to rewarding Mehriban Aliyeva with the title of Goodwill Ambassador of ISESCO was held
23.11.2006Ceremony was held on November 23 at Heydar Aliyev Foundation on presentation of book `Leaders of new Arab literature` by Aida Imanguliyeva, prominent scholar in oriental studies, professor, and granting the title of Goodwill Ambassador of ISESCO - Islamic Countries Education, Science and Culture Organization to Mrs Mehriban Aliyeva, President of the Foundation, UNESCO Goodwill Ambassador, MP. Executive director of the Foundation Anar Elekberov opened the event.
Then, education minister Misir Merdanov talked in his speech of works done in field of education in country under leadership of President Ilham Aliyev, noted for last 2 years in the republic 730 schools were built and the same quantity repaired. One third of these works were carried out on initiative of Heydar Aliyev Foundation. The minister, recently returned from Kiev conference of Organization for Islamic Countries member countries education ministers, said there was deep interest in Azerbaijan and great sympathy to President Ilham Aliyev at the event. And as a result of this it was unambiguously decided to hold next conference in Baku in 2008, the minister of education added.
The minister underlined publication of the work of outstanding scientist Aida Imanguliyeva in Arab language indicates to the high value attached to her creativity in Arab countries, considered it as the new achievement of Azeri science.
M.Merdanov noted granting the title of Goodwill Ambassador of a prestigious organization such as ISESCO to President of Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva was welcomed by education employees. First Lady of Azerbaijan performing big works in frame of the program `New school to new Azerbaijan` is charitable patroness of education in country. Meetings she holds at child training institutions, boarding schools, inaugurations of new schools leave wonderful impressions on everyone. He congratulated Mrs Aliyeva on behalf of education employees, wished her bigger successes in her honorable public activity.
Professor of Baku State University, associate member of Academy of Sciences of Azerbaijan Vasim Mammadaliyev recalled contributions given by Aida Imanguliyeva, one of the most influential scholars in oriental studies in USSR, to development of this science in Azerbaijan, talked of scientific value of book `Coryphees of new Arab literature` printed in Arab language. Explaining the notion of new Arab literature V.Mammadaliyev said Jubran Khalil Jubran, Emir ar-Reyhani and Mikhail Nuayma founded a new literary rebirth, atmosphere, style in the entire Arabic east. He noted Mrs Imanguliyeva is the most outstanding researcher of Arab emigrant (mehjer) literature in international scale and it is confessed by European and Arab researchers as well. If study of new Arab literature in USSR was started by popular I.Krachkovsky, summit of studies in this field was conquered by Aida Imanguliyeva. She is one of founders of new Arab literature course in Soviet Union, in Azerbaijan as well.
Talking about attention by Mrs Mehriban Aliyeva to development of education, culture, healthcare in republic, problems of concrete people, her large-scale philanthropic activity Mr Mammadaliyev said the intellectuals, the public highly values these works, mentioned granting the title of Goodwill Ambassador of ISESCO to the First Lady of Azerbaijan for the first time among women is confirmation of her services. Continuing his speech in Arabic V.Mammadaliyev expressed thanks of Azeri scholars to the director general of ISESCO for support rendered by the organization to the development of science, culture and education in Islamic world and all over the world.
Then, ISESCO director general Abdulaziz bin Osman al-Tuveyjri gave speech:
I was impressed so much by the meeting with President of Azerbaijan Ilham Aliyev last year, it left unforgettable impressions in our heart. I have presented the main prize of ISESCO to His Excellency. It was indicator of great support rendered by Mrs Ilham Aliyev to ISESCO, to big works implemented in Islamic world. And now with great pleasure I am taking part at the presentation of the book written by Mrs Aida Imanguliyeva, the late mother of the First Lady of Azerbaijan, professor. God rest her in peace. I feel honor to attend the presentation of the work she had written on the coryphees of the contemporary Arab literature. A few months ago I had taken original of this book from minister Misir Merdanov. This work reflects deep intellect.
As one of first readers of the book I admired the study because I also was conducting studies in this direction, particularly I have studied creativity of Jubran, Ar-Reyhani, Nuayma. She has done it more deeply. This publication will cause big resonance in all Islamic countries. It is noticed that the author had deep knowledge of Russian, world literature except the Arab one. Book of Mrs Aida Imanguliyeva will become bridge between Azerbaijan, integral part of Islamic world, and Arab world. It will be read within the territory from Arabia till Atlantic Ocean, distributed from Morocco to Baku, get big popularity. Publication of this book also fully fits the objective of our organization. I wish God rest Mrs Aid Imanguliyeva in peace.
I know well activity of Heydar Aliyev Foundation and I believe it will be continued in this course. It will be directed to strengthening of ties of Azerbaijan, integral part of Arab and Islamic world, cooperation not only in field of science and culture but in other fields also will be enlarged.
I believe the agreement will soon be signed between ISESCO and Heydar Aliyev Foundation, and Education Ministry and it will be great stimulus to development of our relations.
Granting the highest honorary title of this organization to Mrs Aliyeva will further widen this cooperation. It is for the first time in history of ISESCO that this title is granted to the lady. Mrs Mehriban Aliyeva fully deserves this title for wide-scale works she implements in frame of dialog among civilizations and other brave activities, attention to children in need for care, improvement of their living conditions, support to education. This title has been granted to 4 people only. We grant the highest title of ISESCO to Mrs Mehriban Aliyeva for her services in prevention of conflicts, implementation of dialog among civilizations in these hard days of the world, while there is need for brave people, for great support to works carried out in Islamic world. It will make both ISESCO and Islamic world honorable.
The director general presented the diploma of Goodwill Ambassador of ISESCO to Mrs Mehriban Aliyeva.
Mrs Mehriban Aliyeva, President of Heydar Aliyev Foundation, UNESCO Goodwill Ambassador, MP, addressed the ceremony.
Copies of book `Leaders of new Arab literature` by Aida Imanguliyeva were given to participants of the event.
Then, participants saw the corner on projects and programmes, publications of Heydar Aliyev Foundation.
State and government officials, MPs, figures of science, culture, art and religion, reps of diplomatic corpse, international organizations in country were present at the event.
After the ceremony, meeting took place between Mrs Mehriban Aliyeva and director general of ISESCO Abdulaziz bin Osman al-Tuveyrji. Detailed exchange of views was held in the meeting on expansion of cooperation between the two organizations.