Mehriban Əliyevaya "2005-ci ilin adamı" mükafatı təqdim edilib
31.01.2006Milli Qəhrəman Çingiz Mustafayev Fondu və ANS Şirkətlər Qrupu ölkəmizin təhsil sisteminin inkişafında xidmətlərinə, milli mədəni irsimizin qorunub saxlanılmasına və dünyada təbliğinə, xarici ölkələrdə xalqımızın müsbət imicinin möhkəmlənməsi üçün gördüyü işlərə, bədii gimnastika üzrə 27-ci dünya çempionatının respublikamızda yüksək səviyyədə hazırlanıb keçirilməsinə, genişmiqyaslı xeyriyyəçilik fəaliyyətinə görə Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, YUNESKO-nun xoşməramlı səfiri, Milli Məclisin deputatı Mehriban xanım Əliyevanı "2005-ci ilin adamı" elan etmişdir. Yanvarın 31-də "Park İnn" hotelinin böyük mərasim salonunda mükafatın təqdim edilməsi mərasimi olmuşdur.
Mərasimi ANS Şirkətlər Qrupunun vitse-prezidenti Mirşahin Ağayev açaraq dedi:
- Xanımlar və cənablar! Milli Qəhrəman Çingiz Mustafayev Fondu və ANS Şirkətlər Qrupu tərəfindən "2005-ci ilin adamı" mükafatının təqdim olunması mərasimini açıq elan edirəm. 2001-ci ildən başlayaraq təqdim edilən bu mükafat, bir qayda olaraq, vətənpərvərliyi və millətə göstərdiyi xidmətləri ilə seçilən insanlara verilir. Azərbaycanın tərəqqisi, milli keyfiyyətlərin qorunub saxlanılması, habelə ölkəmizin dünyadakı imicini layiq olduğu şəkildə formalaşdırmaq kimi böyük amallara xidmət edən mükafatın əsas mənası özlərinin fəaliyyət və yaşam tərzlərini Azərbaycanın rifahına yönəldən şəxslərin müəyyən edilməsi və həvəsləndirilməsindən ibarətdir. Hesab edirik ki, dünya xəritəsində balaca görünən Azərbaycan adlı respublikamızın və eyni zamanda, olduqca böyük vətənimizin qüdrətlənməsinə yönəlmiş hər bir addım təbliğ edilməlidir. Klassiklərdən birinin sözləri ilə desək, bu mükafat həm də hər bir vətəndaşın özünə verməli olduğu "sən bu vətən üçün neyləmisən?" sualının məntiqəuyğun cavabıdır. Əsas qayəsi Azərbaycan və azərbaycançılıq uğrunda çalışan insanların həyat və fəaliyyətini hər bir vətəndaş üçün örnəyə çevirmək olan Milli Qəhrəman Çingiz Mustafayev Fondu və ANS Şirkətlər Qrupu tərəfindən təsis edilmiş "İlin adamı" mükafatı artıq ictimai həvəsləndirmə və təşviqetmənin ciddi atributuna çevrilibdir.
Mən mötəbər tədbirimizə dəvət edilmiş qonaqları, mətbuat nümayəndələrini salamlayır və sözü ANS Şirkətlər Qrupunun prezidenti Vahid Mustafayevə verirəm.
ANS Şirkətlər Qrupunun prezidenti Vahid Mustafayev çıxış etdikdən sonra, mükafatı, dünyanın ilk və ən məşhur saat firması tərəfindən xüsusi olaraq hazırlanmış saatı və mükafatın əsasnaməsinə uyğun olaraq, 20 milyon manatı (4 min yeni manatı) Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, YUNESKO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban xanım Əliyevaya təqdim etdi.
Mehriban xanım Əliyeva mərasimdə çıxış etdi.
Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, YUNESKO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban xanım Əliyeva ANS Şirkətlər Qrupu və Milli Qəhrəman Çingiz Mustafayev Fondunun əməkdaşları ilə xatirə şəkli çəkdirdi.
Mərasimdə Milli Məclisin sədri Oqtay Əsədov, Prezidentin İcra Aparatının rəhbəri Ramiz Mehdiyev və digər rəsmi şəxslər, deputatlar, tanınmış ziyalılar, səfirlər, ictimaiyyətin nümayəndələri iştirak edirdilər.

Mehriban Aliyeva was presented the`Person of 2005` award
31.01.2006The National Hero Chingiz Mustafayev Foundation and ANS Group of Companies named President of Heydar Aliyev Foundation, UNESCO Goodwill Ambassador, MP Mehriban Aliyeva `Person of 2005` for her services to development of education system in Azerbaijan, safeguarding and popularization of Azerbaijani national and cultural heritage in the world, the work towards enhancing the image of the Azerbaijani people in foreign countries, organization and conduct in the country of the 27th Rhythmic Gymnastics World Championship and the large-scale charitable activity. A prize-giving ceremony on this occassion was weld on 31 January at the Park Inn hotel in Baku.
Opening the ceremony, vice-president of ANS Group of Companies Mirshahin Agayev said:
Ladies and gentlemen! I announce the ceremony of presenting `Person of 2005` Award by The National Hero Chingiz Mustafayev Foundation and ANS Group of Companies open. This award having been presented since 2001 is granted as a rule to the persons distinguished with patriotism and services before the nation. The main idea of the award serving the greatest goals such as progress of Azerbaijan, protection of national qualities, as well formation of image of our country in the world in a way it deserves is definition and inspiration of persons having directed their activity and lifestyle to prosperity of Azerbaijan. We think, every step taken towards strengthening of our republic called Azerbaijan that seems small in the world map and very big homeland to us at the same time must be propagated. Saying in the way one of classics has said, this award is a logical reply to the question `what have you done for this homeland?` that is to be put on every citizen. `Person of The Year` Award founded by The National Hero Chingiz Mustafayev Foundation and ANS Group of Companies, major target of which is to change the life and activity of every person trying for Azerbaijan and Azerbaijanism to the sample for every citizen has already become a serious attribute of public inspiration and agitation.
I greet the guests and media reps invited to our esteemed event and give the floor to president of ANS Group of Companies Vahid Mustafayev.
After making a speech, president of ANS Group of Companies Vahid Mustafayev presented the award, the watch especially made by the first and most popular watchmaker of the world and 20 millions AZM ( 4 thousand new AZM), according to the statute of the award, to President of Heydar Aliyev Foundation, UNESCO Goodwill Ambassador Mrs Mehriban Aliyeva.
Mrs Mehriban Aliyeva addressed the ceremony.
President of Heydar Aliyev Foundation, UNESCO Goodwill Ambassador, MP Mehriban Aliyeva was taken picture for memory with employees of The National Hero Chingiz Mustafayev Foundation and ANS Group of Companies.
Milli Majlis Speaker Ogtay Asadov, head of Executive Office of President Ramiz Mehdiyev and other officials, MPs, famous intellectuals, ambassadors, reps of the public were present in the event.