Bəhram şah mahir ovçu idi. Hər dəfə ovdan sonra öz şücaəti ilə öyünərdi. Şahın Fitnə adlı gözəl bir kənizi vardı. Bu kəniz heç vaxt Bəhram şahın ovçuluq məharətini tərifləməzdi. Səbəbini soruşanda isə deyərdi:
– Bu ki məharət deyil, vərdişdir. O qədər ov etmisən ki, artıq quşu gözündən vurmağa öyrəşmisən.
Axırda Bəhram şah kənizə qəzəbləndi, sərkərdəni çağırıb əmr etdi ki, Fitnənin boynunu vursun. Sərkərdə “baş üstə” deyib getdi. Amma yolda fikrini dəyişdi. Öz-özünə dedi: “Bəhram şah Fitnənin xətrini çox istəyir. İndi ona qəzəblidir deyə belə hökm verdi. Hirsi soyuyandan sonra peşman olacaq”. Odur ki sərkərdə kənizi öz evinə gətirdi.
Bu, üçmərtəbəli gözəl bir imarət idi. Fitnə orada yaşamağa başladı.
Sərkərdənin çoxlu mal-qarası var idi. Bir gün naxırdakı inəklərdən biri balaladı. Təpəl - heyvanın alnında ağ ləkə -   buzov Fitnənin çox xoşuna gəldi. O hər gün buzovu boynuna alıb əzizləyə-əzizləyə yuxarı qaldırır, eyvanda yedizdirir, sonra aşağı düşürürdü. Artıq buzov da Fitnəyə isinişmişdi. O, gündən-günə böyüyür, kökəlir və ağırlaşırdı. Buzov ağırlaşdıqca sanki Fitnəyə də yeni güc gəlirdi.
Sərkərdə kənizin niyyətini başa düşmüşdü. Bir gün o, Bəhram şahı evinə qonaq çağırdı. Onlar yeyib-içəndən sonra sərkərdə şaha dedi:
– İmarətimdə gözəl bir qız yaşayır. Hər gün yekə bir öküzü boynunda bu eyvana çıxarır. Özü də birnəfəsə. Heç dincini də almır.
Bəhram şah bu sözlərə inanmadı. Sərkərdə qulluqçu ilə Fitnəyə xəbər göndərdi ki, öküzü yuxarı qaldırsın. Fitnə üzünə rübənd saldı.
Öküzü boynuna alıb düz eyvana qaldırdı.
Bəhram şah dedi:
– Bu sənin güclü olmağından xəbər vermir. Görünür, bu öküz balaca olandan sən bu işə vərdiş eləmisən.
Fitnə dedi:
– Çox qəribədir, deməli, öküzü qaldırmaq vərdişdəndir, amma ov ovlamaq məharətdən?
Bunu deyib qız rübəndi (qadınlarda üz örtüyü) üzündən götürdü. Bəhram Fitnəni tanıdı. Onu bağrına basdı. Sarayına gətirib Fitnə ilə ailə qurdu. Sərkərdəyə isə qiymətli hədiyyələr bağışladı.

Бахрам-шах был искусным охотником и хвастался своей ловкостью после очередной охоты. У шаха была прекрасная наложница по имени Фитнэ. Она никак не выражала своего отношения к охотничьему мастерству Бахрам-шаха. А когда спрашивали причину, то отвечала:
– Это не мастерство, а привычка. Ремесло тому не трудно, кто постиг его.
Бахрам разгневался и приказал полководцу казнить Фитнэ. Полководец откланялся и ушел. Но по дороге передумал. Сказал он про себя: «Бахрам-шах хорошо относится к Фитнэ. Он просто разгневался и дал такой приказ. Будет жалеть, когда остынет». Полководец решил привезти наложницу в свой дом.
Это был трехэтажный красивый замок. Фитнэ стала там жить.
У полководца было много скота. Однажды одна корова родила теленка. Фитнэ привязалась к теленку, который родился с белым пятном на голове. Она каждый день поднимала теленка наверх, кормила на крыльце, а затем спускала вниз. Он тоже привязался к Фитнэ. Теленок рос, постепенно прибавляя с каждым днем. Он тяжелел, и Фитнэ становилась сильнее.
Полководец понял намерение Фитнэ. Однажды он пригласил Бахрам-шаха в гости. После того, как трапеза закончилась, полководец сказал шаху:
– В моем замке живет прекрасная девушка. Каждый день на своей шее она поднимает быка на кровлю.К тому же, без передышки.
Бахрам-шах не поверил его словам. Через слугу полководец велел Фитнэ поднять быка наверх. Фитнэ прикрыла лицо накидкой.