Aprelin 8-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Bakı Ekspo Mərkəzində “AITF-2016” XV Azərbaycan Beynəlxalq turizm və səyahətlər və “HOREX Caucasus-2016” X Qafqaz Beynəlxalq mehmanxana, restoran və supermarketlər üçün avadanlıq və ləvazimatlar sərgiləri ilə tanış olublar.
Regionda turizm sənayesi üzrə aparıcı tədbirlərdən biri olan “AITF-2016” sərgisi bu il 15 illik, “HOREX Caucasus-2016” sərgisi isə 10 illik yubileyini qeyd edir.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva ölkəmizin turizm regionlarını əks etdirən ekspozisiyalara baxıblar.
Qax, Qəbələ, Gəncə, Zaqatala, İsmayıllı, Lənkəran, Mingəçevir, Masallı, Sumqayıt və digər regionların ənənəvi ekspozisiyalarında Azərbaycanın daxili turizm potensialı təqdim edilir, milli mədəniyyətimizin zəngin nümunələri qonaqlara nümayiş olunur. Qarabağ regionunun gözəlliyini və turizm imkanlarını nümayiş etdirən ənənəvi stend də sərgidə yer alıb.
Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva sərgidə xarici ölkələrin milli pavilyonları ilə də tanış olublar.
Sonra dövlətimizin başçısı və xanımı turistlər üçün şəhər turlarında istifadə ediləcək avtobusa və mikroavtobusa baxıblar.

8 апреля Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева ознакомились в Бакинском Экспо Центре с XV Азербайджанской Международной выставкой туризма и путешествий – «AITF-2016» и X Кавказской международной выставкой оборудования и принадлежностей для гостиниц, ресторанов и супермаркетов «HОREX Caucasus -2016”.
Одни из ведущих мероприятий по индустрии туризма в регионе – выставки «AITF-2016» и «HОREX Caucasus -2016» отмечают в этом году соответственно 15- и 10-летний юбилеи.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева посмотрели экспозиции, отражающие туристические регионы нашей страны.
В традиционных экспозициях Гаха, Габалы, Гянджи, Загаталы, Исмаиллы, Лянкярана, Мингячевира, Масаллы, Сумгайыта и других регионов представлен потенциал внутреннего туризма Азербайджана, гостям демонстрируются богатые образцы нашей национальной культуры. На выставке также экспонируется традиционный стенд, демонстрирующий красоту и туристические возможности Карабахского региона.
Президент Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева также ознакомились на выставке с национальными павильонами зарубежных стран.
Затем глава нашего государства и его супруга посмотрели автобус и микроавтобус, которые будут предоставлены туристам в ходе городских туров.