Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Bakıda keçirilən Novruz şənliklərində iştirak ediblər
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva hər il olduğu kimi, bu il də Novruz şənliyində iştirak ediblər.
Dövlətimizin başçısı və xanımı əvvəlcə Qız qalasının qarşısındakı meydana gəldilər.
Milli geyimli oğlanlar və qızlar Azərbaycan Prezidentinə bayram xonçası təqdim etdilər, dövlətimizin başçısına və xanımına Novruz bayramı münasibətilə təbriklərini çatdırdılar.
İçərişəhərin qala divarları üstündə və meydanda qədim tariximizi xatırladan qılınc və qalxanlı döyüşçülər dayanmışdılar.
Ulu Dədə Qorqud xeyir-dua verərək, Novruz bayramının xalqımıza ruzi-bərəkət gətirməsini arzuladı.
Milli geyimli uşaqlar meydanda rəqs edirdilər. İncəsənət ustalarının baharı, Azərbaycanı tərənnüm edən mahnıları ətrafa yayılır, bayram şənliyinin iştirakçılarında xoş ovqat doğururdu.
Sonra Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Dənizkənarı Milli Parka gəldilər.
Dövlətimizin başçısını və xanımını Novruz bayramının əsas personajları olan Kosa və Keçəl qarşıladılar.
Kosa və Keçəl Prezidenti və xanımını bayram münasibətilə təbrik etdilər, dövlətimizin başçısı ilə yumurta döyüşdürdülər.
Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva bayram konsertinə baxdılar.
Dövlətimizin başçısı və xanımı Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin bayram münasibətilə təşkil etdiyi “Novruz” yarmarkası ilə tanış oldular.
Prezident İlham Əliyev və Mehriban Əliyeva “Natiq” ritm qrupunun və aşıqların ifalarını dinlədilər, Azərbaycan xalçalarının nümunələri ilə tanış oldular.
Milli Parkda təşkil edilən “Şərq bazarı” bayram şənliyinin iştirakçılarında xüsusi maraq doğururdu. Burada ölkəmizin müxtəlif bölgələrini təmsil edən özfəaliyyət kollektivlərinin çıxışları və sənətkarlıq nümunələri maraqla qarşılandı. Bir tərəfdə isə gənc pəhləvanlar xalça üzərində qurşaq tutur, idmançılar məharətlərini göstərirdilər.
Prezident İlham Əliyev, xanımı Mehriban Əliyeva və şənliyin digər iştirakçıları bu səhnələri maraqla izlədilər, qədim el sənətlərinin nümunələrinə baxdılar.
Ulu babalarımızdan bugünkü nəslə yadigar qalan qədim el sənətlərinin nümayiş olunduğu mərasimdə, həmçinin Novruz bayramının rəmzi olan müxtəlif şirniyyat nümunələri də təqdim edilirdi. Müxtəlif rayonlardan gətirilmiş Novruz mətbəxinin nümunələri də şənlik iştirakçılarında maraq doğurdu.
Prezident və xanımı mayın 5-dən 21-dək Bakıda keçiriləcək 17 yaşadək futbolçular arasında Avropa çempionatının final mərhələsi ilə bağlı yaradılan guşəyə baxdılar. Burada dövlətimizin başçısına və xanımına çempionatın açılış mərasiminin biletləri təqdim olundu.
İyunun 19-da Bakıda keçiriləcək “Formula-1” üzrə Avropa Qran-prisinin başlanmasına bu gün düz üç ay vaxt qalır. Bununla bağlı “Bakı Şəhər Halqası” Əməliyyat Şirkəti Novruz bayramı günlərində dənizkənarı bulvarda “Formula-1” əyləncə zonası yaradıb.
Burada da Prezident İlham Əliyevə və Mehriban Əliyevaya yarışları izləmək üçün biletlər təqdim olundu.
Azərbaycan Prezidenti onun pişvazına və bayram gəzintisinə çıxmış Bakı sakinlərinə və paytaxtımızın qonaqlarına Novruz münasibətilə bir daha xoş arzularını yetirdi.
Novruz bayramı münasibətilə keçirilən ümumxalq şənliyində Baş nazir Artur Rasizadə, Milli Məclisin sədri Oqtay Əsədov, Prezident Administrasiyasının rəhbəri Ramiz Mehdiyev və digər rəsmi şəxslər iştirak edirdilər.

Public festivities took place in Baku, March 19, on the occasion of Novruz – a national holiday of the Azerbaijan people.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva, as a tradition, attended Novruz festivities this year too.
The Head of the State and the First Lady first arrived at a square before the Maiden Tower.
Boys and girls in national garments presented a Novruz khoncha to the Azerbaijani President and delivered holiday congratulations to the Head of the State and his spouse on the occasion of Novruz Holiday.
Warriors armed with sward and shield, reminding us our ancient history, stood on Icherisheher’s fortification walls, and on the square.
Great Dada Gorgud, with his blessings, wished our people abundance in the new year.
Children in national garments danced on the square. Songs performed by masters of art, praising the spring and Azerbaijan, spread around and caused pleasant mood in the attendees of the festivities.
President Ilham Aliyev lit up a Novruz bonfire.
Then President Ilham Aliyev and Mrs Mehriban Aliyeva came to the Seaside National Park.
The President and the First Lady were greeted by Kosa and Kechal – the main characters of Novruz Holiday.
Kosa and Kechal congratulated the President and his spouse on the holiday, and cracked eggs with the Head of the State.
President Ilham Aliyev and Mrs Mehriban Aliyeva watched a festive concert.
The President and the First Lady made themselves acquainted with a Novruz Fair arranged by the Agriculture Ministry on the occasion of the holiday.
President Ilham Aliyev and Mehriban Aliyeva listened to performances of Natig Rhythm Group and ashygs, made themselves acquainted with samples of Azerbaijani carpets.
“Eastern Bazaar” festivity arranged in the national park was especially interesting. Performances of amateur groups representing various regions of the country and examples of art aroused much interest. Young wrestlers were struggling on a carpet and sportsmen displayed mastery.
President Ilham Aliyev and Mrs Mehriban Aliyeva and other attendees of the festivities watched the interesting show, viewed samples of an ancient folk art.
At a ceremony, where old folk arts conveyed from our great grandfathers to today’s generation were displayed, various types of sweets – the symbol of Novruz – were also presented. Samples of Novruz cuisine brought from different districts aroused much interest in attendees.
The President and the First Lady viewed a corner arranged in connection with the finals of the European football championship among children under 17 to be held in Baku during 5 to 21st May this year. Here, the Head of the State and his spouse were presented tickets to the championship’s opening ceremony.
The European Grand Prix for Formula-1 motor races will start on this day precisely in three months, 19 June. In this connection, Formula-1 entertainment zone has been arranged in the seaside boulevard for the days of Novruz Holiday by the Baku City Circuit Operations Company.
Here, President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva were presented tickets to watch the motor races.
The Azerbaijani President once more delivered pleasant Novruz wishes to residents of Baku and guests of the capital who came to see him and have a holiday walk.
The public festivities arranged on the occasion of Novruz Holiday was attended by Prime Minister Arthur Rasizadeh, chairperson of the National Assembly Ogtay Asadov, head of the Presidential Administration Ramiz Mehdiyev and other officials.