Martın 17-də - Novruz bayramı ərəfəsində Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva Bakıdakı diplomatik missiya rəhbərlərinin həyat yoldaşları ilə görüşüb.
Mehriban Əliyeva ölkəmizdə akkreditə olunmuş diplomatik missiya rəhbərlərinin həyat yoldaşları ilə görüşməkdən şad olduğunu bildirdi.
Pakistanın Azərbaycandakı səfirinin xanımı, Diplomatik Missiya Rəhbərlərinin Həyat Yoldaşları Təşkilatının rəhbəri Asima Qayser görüş iştirakçıları adından çıxış edərək xalqımızın qonaqpərvərliyini xüsusi vurğuladı. O, Azərbaycanda özlərini doğma evlərindəki kimi hiss etdiklərini bildirdi. Asima Qayser dedi ki, rəhbərlik etdiyi təşkilatın əsas məqsədi onun üzvlərinin bir-biri ilə dost olaraq sosial və mədəni təbirlərdə iştirak etmək, Azərbaycanı daha yaxından öyrənməkdir.
Mehriban Əliyevanın rəhbərliyi ilə görülən işlərdən, həyata keçirilən layihələrdən danışıldı. Mehriban Əliyevanın fəaliyyəti yüksək qiymətləndirildi. Görüşə görə Mehriban Əliyevaya təşəkkürünü bildirən təşkilatın rəhbəri belə görüşlərin ənənəvi olaraq keçirilməsini təklif etdi və Azərbaycan xalqına qarşıdan gələn Novruz bayramı münasibətilə təbriklərini çatdırdı.
Asima Qayser dedi:
- Hörmətli Azərbaycan Respublikasının birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva.
Əziz Diplomatik Missiya Rəhbərlərinin Həyat Yoldaşları Təşkilatının üzvləri, sabahınız xeyir.
İcazə verin, çıxışımı bizim hamımıza şərəf verdiyinə görə xanım Mehriban Əliyevaya dərin minnətdarlığımı ifadə etməklə başlayım.
Hörmətli xanım Əliyeva, mənim bu gün burada iştirak edən bütün həmkarlarım və dostlarım Sizi aramızda görməkdən olduqca məmnundurlar. Adınıza uyğun olaraq Siz həqiqətən də mehribansınız. Qiymətli vaxtınızı bizə ayırdığınıza görə Sizə təşəkkür edirəm. Siz həm Azərbaycanın birinci xanımı, həm də Heydər Əliyev Fondunun prezidenti kimi böyük rol oynayırsınız. Sizin şəxsiyyətinizdə bəşəriyyətə məhəbbət, qayğı və sevgi təcəssüm tapıb. Sizin müxtəlif mədəniyyətlər, sivilizasiyalar, dinlər və millətlər arasında anlaşmanı təşviq etməklə bağlı səyləriniz təqdirəlayiqdir. Mən bilirəm ki, Sizin Pakistana xüsusi rəğbətiniz var. Lakin mən əminəm ki, burada iştirak edən qonaqların ölkələrində də Sizi çox sevirlər. Sizin fəaliyyətiniz və sadiqliyiniz bizim hamımız üçün ilham mənbəyidir.
Mehriban Əliyeva diplomatik missiya rəhbərlərinin və onların həyat yoldaşlarının ölkələr arasında münasibətlərin daha da möhkəmləndirilməsinə töhfə verdiklərini, bu görüşün əməkdaşlığın perspektivlərinin müzakirəsi üçün gözəl imkan olduğunu bildirib.
- Hörmətli xanımlar, ilk növbədə mən sizin hamınızı burada səmimi qəlbdən salamlayıram. Sizi görməyimə çox şadam.
Mənim haqqımda dediyiniz sözlərə, fəaliyyətimi belə yüksək qiymətləndirdiyinizə görə sizə xüsusi minnətdarlığımı bildirirəm. Mənim üçün, əlbəttə, ən xoş təəssürat odur ki, siz deyirsiniz biz Azərbaycanda özümüzü çox rahat və xoşbəxt hiss edirik. Təbii ki, sizlərdən bəziləri uzun, bəziləri isə qısa müddətdir Azərbaycandadır. Amma mən ümidvaram ki, siz Azərbaycan xalqının qonaqpərvərliyini, istiqanlılığını, mərhəmətini artıq hiss etmisiniz.
Əlbəttə, Azərbaycan, xüsusilə də paytaxt Bakı bu gün demək olar ki, dünyanın ən gözəl şəhərlərindən biridir. Burada rahat və çox gözəl həyat tərzi sürmək üçün bütün imkanlar var. Əminəm ki, siz ölkəmizin və paytaxtımızın tarixi ilə tanışsınız. Bakı özündə həm Qərb, həm Şərq mədəniyyətini, həm qədimliyi, həm müasirliyi birləşdirir. Yəqin ki, siz də bu şəhərdə yaşamağın ləzzətini duyursunuz. Fikrimcə, hər yerdə olduğu kimi, Azərbaycanda da insanların qəlbində olan münasibət ən əsas məqamdır. Əlbəttə, ölkələrimiz arasında olan münasibətlərin möhkəmlənməsi işinə siz də böyük töhfə verirsiniz. Əminəm ki, görüşdə iştirak edən bütün səfirlərin xanımları və səfirlər Azərbaycan ilə öz ölkələri arasında əlaqələrin daha da möhkəm, daha da geniş, daha da sıx qardaşlıq əsasında qurulmasında səylərini göstərirlər.
Siz bu gün fəaliyyətiniz haqqında mənə ətraflı danışdınız. Əlbəttə, mən Heydər Əliyev Fondu ilə gələcəkdə mümkün olan əməkdaşlığı alqışlayıram. Siz qeyd etdiniz ki, Heydər Əliyev Fondu təkcə Azərbaycanda yox, xaricdə də humanitar sahədə həyata keçirdiyi layihələri ilə tanınır. Mən inanıram ki, insanlar, xüsusilə də qadınlar dünyada məhz bu sahədə böyük işlər görə bilərlər. Çünki mədəniyyət, təhsil, sosial sahə insanları bir-birinə daha yaxşı tanıdan, daha dolğun məlumat verən gözəl universal imkandır. Siz təklif etdiniz ki, biz gələcəkdə daha tez-tez görüşək və mümkün olan əməkdaşlığı müzakirə edək. Mən əminəm ki, biz doğrudan da birlikdə gözəl işlər görə bilərik. Mən bu əməkdaşlığa hazıram və açığam.
Mən sizə bu görüşə və ölkəmizdə göstərdiyiniz fəaliyyətə görə bir daha minnətdarlığımı bildirirəm. Qarşıdan gələn Novruz bayramı münasibətilə sizi səmimi qəlbdən təbrik edirəm. Sizə və ailələrinizə xoşbəxtlik, cansağlığı diləyirəm. Ölkələrinizə sülh və əmin-amanlıq arzulayıram.
Sonra çıxış edən Niderlandın ölkəmizdəki səfirinin xanımı Ursula Çehner təşkilatın xeyriyyə layihələrindən danışdı.
Mehriban Əliyeva bu sahədə bir çox işlərin görülə biləcəyinə əminliyini bildirdi. O, həmçinin Diplomatik Missiya Rəhbərlərinin Həyat Yoldaşları Təşkilatının layihələrini dəstəkləməyə hazır olduğunu qeyd etdi.
Görüş çay süfrəsi arxasında gələcəkdə reallaşdırılması mümkün olan layihələr, görüləcək işlərlə bağlı söhbətlə davam etdirildi.
Sonda xatirə şəkli çəkdirildi. Diplomatik missiya rəhbərlərinin həyat yoldaşlarına Novruz sovqatları təqdim olundu.

On March 17, on the eve of Novruz Holiday, Azerbaijan’s First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva met spouses of heads of diplomatic missions in Baku.
Mehriban Aliyeva expressed her delight in meeting the spouses of heads of diplomatic missions accredited in Azerbaijan.
The spouse of Pakistan’s Ambassador to Azerbaijan, the head of the Diplomatic Mission Heads Spouses Organization Asima Gayser, speaking on behalf of meeting participants, emphasized the Azerbaijani people’s hospitality. She said they felt themselves in Azerbaijan like at home. Asima Gayser said the primary objective of the organization she has been heading was to ensure that its members participate, as friends, in social and cultural events, and learn Azerbaijan more closely.
Works done, projects implemented under Mehriban Aliyeva’s leadership were talked about at the meeting. Mehriban Aliyeva’s activity was highly appreciated. Thanking Mehriban Aliyeva for the meeting, the head of the organization offered to turn such meetings into a tradition, and delivered her congratulations to the people of Azerbaijan on the coming Novruz Holiday.
Asima Gayser said:
- Dear First Lady of the Republic of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva.
Dear members of the Diplomatic Mission Heads Spouses Organization, good morning.
Let me start my speech by expressing my deep gratitude to Mrs Mehriban Aliyeva for honouring all of us with this meeting.
Dear Mrs Aliyeva, my colleagues and friends attending today’s meeting here are  extremely happy to see You. As your name implies, You are very kind indeed. Thank You for sharing your precious time with us. You have been playing a big role both as the first lady of Azerbaijan and president of the Heydar Aliyev Foundation. You personify love and care for the humankind. Your endeavours aimed at promoting understanding between different cultures, civilizations, religions and nations are worth of esteem. I know that You have special love for Pakistan. But I am sure people in the countries of those attending today’s meeting also love you very much. Your activity and loyalty is a source of inspiration for all of us.
Mehriban Aliyeva said heads of missions and their spouses contribute to strengthening of the relations between the countries further, and this meeting was a good chance for the discussion of cooperation.
- Dear ladies, first of all I would like to welcome all of you to here. I am very glad to see you.
Thank you for the words you told about me and such high appreciation of my activity. What I’ m impressed of most is that you said you were feeling yourselves in Azerbaijan very comfortable and happy. Certainly, some of you have been in Azerbaijan for longer, and other for shorter period. But I’m hopeful you have already sensed the hospitality, warm-heartedness and kindness of the people of Azerbaijan.
Of course, Baku, Azerbaijan’s capital, is one of the most beautiful cities of the world. All conditions for a comfortable and nice life exists here. I am confident you are familiar with the history of our country and capital. Baku embodies both Western and Eastern cultures, antiquity and modernity. Apparently, you have experienced the pleasure of living in this city. In my opinion, as everywhere, the impression made on people is the very important. Of course, you too have been making significant contribution to strengthening of the relations between our countries further. I am sure all spouses of ambassadors attending this meeting and ambassadors themselves have been making every effort to ensure that the relations between Azerbaijan and their countries relied on a stronger, broader and closer brotherhood.
You talked sufficiently today about your activity. Of course, I welcome  possible cooperation with the Heydar Aliyev Foundation in future. You mentioned that the Heydar Aliyev Foundation is very well known not only in Azerbaijan, but also abroad for its projects implemented in the humanitarian sphere. I believe humans, especially women, can do a lot in this sphere all over the world, as culture, education and social sphere are a universal chance to make people to know each other better, and give more comprehensive information. You suggested to meet more often in future and discuss possible cooperation. I’m sure we can indeed do good works together. I’m ready and open to this cooperation.
Thank you once more for this meeting and for your activity in our country.  Please accept my sincere congratulations on the upcoming Novruz Holiday. I wish you and your families happiness and sound health. I wish peace and tranquillity to your countries.
Speaking later, spouse of Netherland’s ambassador to our country Ursula Chehner talked about the organization’s charitable projects.
Mehriban Aliyeva noted that a great deal of works can be done in this sphere. She said she was ready to support projects of the Diplomatic Mission Heads Spouses Organization.
The meeting continued around a tea table with discussion of projects that could be realized in future, and works to be done to this end.
At the end, they were photographed. Novruz gifts were presented to spouses of heads of diplomatic missions.