Dünya şöhrətli bəstəkar, görkəmli musiqişünas alim Üzeyir Hacıbəyli 1885-ci il sentyabrın 18-də Ağcabədidə anadan olmuşdur. Onun valideynləri o dövrün savadlı, ziyalı şəxslərindən sayılırdılar.
Üzeyir ilk təhsilini Şuşada rus-türk məktəbində almış, daha sonra Gürcüstanda, Qori Müəllimlər Seminariyasında (müəllimlər hazırlayan orta ixtisas məktəbi) oxumuşdur. Seminariyanı bitirən Hacıbəyli Bakıya gəlmiş, məktəblərdə dərs demiş, qəzetlərdə tərcüməçi, jurnalist kimi çalışmışdır.
1911-ci ildə musiqi təhsili almaq üçün Moskvaya getmişdir. Bu vaxtlar o artıq “Leyli və Məcnun” operasının müəllifi kimi tanınmışdı. Bu əsərlə o, Şərqdə opera sənətinin əsasını qoymuşdu.
1937-ci il aprelin 30-da Azərbaycan Opera və Balet Teatrında böyük bəstəkarın "Koroğlu" operası ilk dəfə tamaşaya qoyulmuşdur. Bu əsər Üzeyir Hacıbəylinin yaradıcılığının zirvəsi sayılır.
Üzeyir Hacıbəyli “Ər və arvad”, “O olmasın, bu olsun”, “Arşın mal alan” musiqili komediyaların, xeyli sayda xor və orkestr əsərlərinin, romans-qəzəllərin və s. müəllifidir.
Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin, indi isə müstəqil Azərbaycanın dövlət himninin musiqisi Üzeyir bəyə məxsusdur.

Выдающийся композитор, видный учёный-музыковед Узеир Гаджибейли родился 18 сентября 1885 года в Агджабеди. Его родители были образованными и интеллигентными людьми.
Получив начальное образование в Шуше в русско-татарской школе, Узеир продолжил его в Грузии, в учительской семинарии (специальное учебное заведение для подготовки педагогов) в Гори. После окончания семинарии он вернулся в Баку, где преподавал в школах, работал переводчиком в газетах и журналистом.
В 1911 году он уехал в Москву для получения музыкального образования. К тому времени он был уже известен как автор оперы «Лели и Меджнун» и основоположник оперного искусства на Востоке.
30 апреля 1937 года на сцене Азербайджанского театра оперы и балета впервые была поставлена опера великого композитора – «Кёроглу». Произведение считается вершиной творчества Узеира Гаджибейли.
Узеир Гаджибейли является автором музыкальных комедий «Муж и жена», «Не та, так эта», «Аршин мал алан», хоровых и оркестровых произведений, романс-газелей и т.д.
Мелодия гимна Азербайджанской Демократической Республики, а впоследствии гимна независимой Азербайджанской Республики, также принадлежит Узеир беку.