Dünya şöhrətli bəstəkar, görkəmli musiqişünas alim Üzeyir Hacıbəyli 1885-ci il sentyabrın 18-də Ağcabədidə anadan olmuşdur. Onun valideynləri o dövrün savadlı, ziyalı şəxslərindən sayılırdılar.
Üzeyir ilk təhsilini Şuşada rus-türk məktəbində almış, daha sonra Gürcüstanda, Qori Müəllimlər Seminariyasında (müəllimlər hazırlayan orta ixtisas məktəbi) oxumuşdur. Seminariyanı bitirən Hacıbəyli Bakıya gəlmiş, məktəblərdə dərs demiş, qəzetlərdə tərcüməçi, jurnalist kimi çalışmışdır.
1911-ci ildə musiqi təhsili almaq üçün Moskvaya getmişdir. Bu vaxtlar o artıq “Leyli və Məcnun” operasının müəllifi kimi tanınmışdı. Bu əsərlə o, Şərqdə opera sənətinin əsasını qoymuşdu.
1937-ci il aprelin 30-da Azərbaycan Opera və Balet Teatrında böyük bəstəkarın "Koroğlu" operası ilk dəfə tamaşaya qoyulmuşdur. Bu əsər Üzeyir Hacıbəylinin yaradıcılığının zirvəsi sayılır.
Üzeyir Hacıbəyli “Ər və arvad”, “O olmasın, bu olsun”, “Arşın mal alan” musiqili komediyaların, xeyli sayda xor və orkestr əsərlərinin, romans-qəzəllərin və s. müəllifidir.
Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin, indi isə müstəqil Azərbaycanın dövlət himninin musiqisi Üzeyir bəyə məxsusdur.

World-renowned composer, eminent music expert-scholar Uzeir Hajibeyli was born on 18 September 1885 in Aghjabedi. His parents were regarded as well-educated persons of the time.
His first education Uzeir received at a Russian-Turkish school in Shusha, then at the Gori Teachers Seminary (a high school specialized in training teachers).
After finishing the Seminary, Uzeir Hajibeyli arrived in Baku. Here, he gave lessons at schools and worked as a translator and journalist for newspapers.
In 1911, Uzeir Hajibeyli went to Moscow to receive musical education. At that time, he had already been known as the author of the opera “Leyli and Majnun”. By this work, he laid the foundation of the opera art in the Orient.
On 30 April 1937, the opera “Koroghlu” by the great composer was staged for the first time at the Opera and Ballet Theatre of Azerbaijan. This work was the summit of Uzeir Hajibeyli’s creativity.
Uzeir Hajibeyli is the author of the music comedies "Husband and wife", "O olmasyn bu olsun" (If not this one, that one), "Arshyn mal alan", and much more works of choir and orchestra, romance-ghazals etc.
The music of the state anthem of the Democratic Republic of Azerbaijan and today’s independent Azerbaijan belongs to Uzeir bey.