Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva 2014-cü il sentyabrın 17-19-da Fransada səfərdə olub.
“Qobustan kölgələri” baletinin nümayişi və Qobustanın qayaüstü rəsmlərinin fotoşəkillərindən ibarət sərginin açılışı
Sentyabrın 17-də Qobustanın UNESCO-da tanıtımı çərçivəsində “Qobustan kölgələri” baletinin nümayişi və Qobustanın qayaüstü rəsmlərinin fotoşəkillərindən ibarət sərginin açılışı olub.
Mərasimdə iştirak edən Mehriban Əliyeva UNESCO-nun baş direktoru İrina Bokova ilə görüşüb. Görüşdə Azərbaycan ilə UNESCO arasında həyata keçirilən layihələrin əhəmiyyətindən danışılıb. Qobustanla bağlı UNESCO-da baş tutan təqdimatın önəmi vurğulanıb, ikitərəfli əlaqələrin bundan sonra da genişlənəcəyinə əminlik ifadə olunub.
Sonra “Qobustan kölgələri” baleti nümayiş etdirilib.
Həmin gün Azərbaycanın UNESCO yanında daimi nümayəndəliyinin təşkilatçılığı, Heydər Əliyev Fondunun və Mədəniyyət və Turizm nazirliyinin dəstəyi ilə Qobustanın qayaüstü rəsmlərinin fotoşəkillərindən ibarət sərginin açılışı da olub.
Sentyabrın 19-da Parisin San-Sülpis meydanında Heydər Əliyev Fondu tərəfindən “Azərbaycan şəhərciyi” təşkil olunub. Mehriban Əliyeva mərasimdə iştirak edib.
Açılış mərasiminə Parisin 6-cı rayonunun meri Jan-Pyer Lökoq və Fransada Azərbaycanın Dostları Assosiasiyasının prezidenti Jan-Fransua Mansel də qatılıblar.

Azerbaijan’s First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva was on a visit to France, 17-19 September 2014.
Demonstration of “Shadows of Gobustan” Ballet and inauguration of an exhibition comprised of Gobustan petroglyphs
On September 17, demonstration of “Shadows of Gobustan” Ballet and inauguration of an exhibition comprised of Gobustan petroglyphs took place within the framework of Gobustan’s promotion at UNESCO.
Mehriban Aliyeva met with UNESCO Director General Irina Bokova at the ceremony. Significance of the projects being implemented between Azerbaijan and UNESCO was emphasized at the meeting. Presentation at UNESCO in connection with Gobustan was underscored as important, and confidence was expressed that relations will be extended further.
Then “Shadows of Gobustan” Ballet was demonstrated.
On the same day, inauguration of an exhibition comprised of Gobustan petroglyphs took place with the organizational support of Azerbaijan’s Representative office under UNESCO, supported also by the Heydar Aliyev Foundation and the Ministry of Culture and Tourism of Azerbaijan.
Inauguration of the “Azerbaijani Camp“ in Paris
On September 19, an “Azerbaijani Camp” was organized by the Heydar Aliyev Foundation at Saint-Sulpice Square of Paris. Mehriban Aliyeva attended the inauguration.
Mayor of the 6th district of Paris Jean-Pierre Lecoq and President of the Association of the Friends of Azerbaijan in France Jean-Francois Mansel joined the inauguration ceremony.
The “Azerbaijani Camp” united various exhibitions devoted to our country’s history and culture, including its tourism capacity. Primary objective of arranging the camp was to introduce Azerbaijan abroad more closely, and to ensure that promotion events in France, including its capital, are held on a continuous basis.