Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva 2014-cü il iyunun 15-16-da Yunanıstanda səfərdə olublar.
İyunun 15-də Mehriban Əliyeva Afinada “ELPIDA” xərçəng xəstəliyinə tutulan uşaqların Dostluq Assosiasiyası ilə tanış olub, burada müalicə olunan uşaqlar və onların valideynləri ilə görüşüb.
Assosiasiyanın prezidenti Marianna Vardinoyannis “ELPIDA” mükafatını Mehriban Əliyevaya təqdim edib.
Akropol muzeyi ilə tanışlıq
İyunun 15-də Mehriban Əliyeva və “ELPIDA” Assosiasiyasının prezidenti Marianna Vardinoyannis Akropol Muzeyində olublar, orada nümayiş etdirilən tarixi eksponatlara baxıblar.
Daha sonra Mehriban Əliyeva və Marianna Vardinoyannis birlikdə nahar ediblər.
Afina Akropolu ilə tanışlıq
İyunun 15-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Afina Akropolunda olublar.
Afinada “Kiklad” İncəsənət Muzeyi ilə tanışlıq
İyunun 16-da Mehriban Əliyeva Afinada “Kiklad” İncəsənət Muzeyi ilə tanış olub.
Muzeydə Mehriban Əliyevanı Yunanıstanın Baş nazirinin xanımı Georgia Samaras müşayiət edib.
Mehriban Əliyeva muzeyin xatirə kitabına ürək sözlərini yazıb.
Sonra Mehriban Əliyeva və Georgia Samaras birgə nahar ediblər.
İyunun 16-da Afinada Beynəlxalq Olimpiya Akademiyasının gənc iştirakçılarının 54-cü beynəlxalq sessiyasının açılış mərasimi keçirilib.
Beynəlxalq Olimpiya Akademiyasının prezidenti İsidoros Kuvelos Olimpiya dəyərlərinin təbliğindəki xidmətlərinə görə Mehriban Əliyevaya Beynəlxalq Olimpiya Akademiyasının “Olympic Excellence” xüsusi fəxri mükafatını təqdim edib.
Prezident İlham Əliyevin və xanımı Mehriban Əliyevanın şərəfinə dövlət naharı
İyunun 16-da Yunanıstan Respublikasının Prezidenti Karolos Papulyasın adından Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və xanımı Mehriban Əliyevanın şərəfinə dövlət naharı verilib.

15-16 июня 2014 года Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева находились с визитом в Греции.
15 июня Мехрибан Алиева ознакомилась в Афинах с Ассоциацией дружбы детей с раковыми заболеваниями «ELPIDA», встретилась с находящимися здесь на лечении детьми и их родителями.
Затем началась демонстрация видеоролика о деятельности «ELPIDA».
Президент ассоциации Марианна Вардинояннис вручила Мехрибан Алиевой награду «ELPIDA».
Затем первая леди прикрепила звезду со своим именем к доске с именами выдающихся личностей, посетивших «ELPIDA», и передала детям подарки Фонда Гейдара Алиева.
Ознакомление с музеем Акрополь
15 июня Мехрибан Алиева и президент ассоциации «ELPIDA»
Марианна Вардинояннис побывали в музее Акрополь, осмотрели демонстрируемые здесь исторические экспонаты.
Затем состоялся совместный обед Мехрибан Алиевой и Марианны Вардинояннис.
Ознакомление с Музеем искусства «Киклады» в Афинах
16 июня Мехрибан Алиева озгакомилась в Афинах с Музеем искусства «Киклады».
В музее Мехрибан Алиеву сопровождала супруга премьер-министра Греции Георгия Самарас.
Мехрибан Алиева оставила запись в Книге почетных гостей музея.
Затем состоялся совместный обед Мехрибан Алиевой и Георгии Самарас.
Вручение специальной почетной награды «Олимпийское совершенство»Международной олимпийской академии
16 июня в Афинах состоялась церемония открытия 54-й международной сессии юных участников Международной олимпийской академии.
Президент Международной олимпийской академии Исидорос Кувелос вручил Мехрибан Алиевой специальную почетную награду «Олимпийское совершенство» Международной олимпийской акадеимии за заслуги в пропаганде олимпийских ценностей.
Мероприятие продолжилось концертной программой.
Государственный обед в честь Президента Ильхама Алиева и его супруги Мехрибан Алиевой
16 июня от имени Президента Греческой Республики Каролоса Папульяса был дан государственный обед в честь Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева и его супруги Мехрибан Алиевой.