Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva 2014-cü il iyunun 2-3-də İtaliyada səfərdə olub.
Mehriban Əliyeva iyunun 2-də Roma Papası Fransis ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan ilə Vatikan arasındakı ikitərəfli əlaqələr, Heydər Əliyev Fondunun İtaliyada həyata keçirdiyi işlər müzakirə olunub.
Azərbaycan ilə Vatikan arasında ikitərəfli əlaqələrin yüksələn xətlə inkişaf etdiyini deyən Mehriban Əliyeva bu əməkdaşlığın mədəni irsin qorunması sahəsində daha da genişləndiyini vurğulayıb.
Mehriban Əliyeva Ermənistanın Azərbaycana hərbi təcavüzü nəticəsində qaçqın və məcburi köçkün düşmüş insanların sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılması istiqamətində görülən işlərdən də danışıb.
2002-ci ildə Roma Papası II İohann Pavelin Azərbaycana səfərini xatırladan Mehriban Əliyeva bu səfərin iki dövlət arasında mövcud əməkdaşlığa töhfə verdiyini bildirib, Roma Papası Fransisi də Azərbaycana səfərə dəvət edib.
Dəvəti qəbul edən Roma Papası Fransis Heydər Əliyev Fondunun çoxşaxəli fəaliyyəti ilə bağlı məlumatlı olduğunu bildirib.
Vatikanın Azərbaycan ilə ikitərəfli əlaqələri inkişaf etdirməkdə maraqlı olduğunu bildirən Roma Papası bu istiqamətdə Mehriban Əliyevanın fəaliyyətini xüsusi qeyd edib. O, Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Müqəddəs Roma katakombalarının bərpasını yüksək qiymətləndirib.
Sonda qarşılıqlı hədiyyələr təqdim edilib.
Vatikan Apostol Kitabxanası ilə tanışlıq
Mehriban Əliyeva iyunun 2-də Vatikan Apostol Kitabxanası ilə tanış olub.
Mehriban Əliyevaya kitabxananın fəaliyyəti və texniki imkanları, Heydər Əliyev Fondu ilə birgə həyata keçirdiyi layihələr haqda məlumat verilib, 50-yə yaxın qədim əlyazmanın bərpa olunmuş variantları təqdim edilib.
Birinci xanım kitabxanada Xəzər dənizi regionu və Orta Şərq bölgəsini əhatə edən xəritələrə baxıb.
Sonra Mehriban Əliyeva və Vatikan Apostol Kitabxanasının direktoru Jan Lui Bruqes “2015-2016-cı illərdə yeni əlyazmaların bərpa edilməsi və onların rəqəmsallaşdırılması”na dair yeni müqavilə imzalayıblar.
Roma Papasının Müqəddəs Arxeologiya üzrə Şurasının sədri, kardinal Can-Franko Ravazi ilə görüş
İyunun 2-də Mehriban Əliyeva Roma Papasının Müqəddəs Arxeologiya üzrə Şurasının sədri, kardinal Can-Franko Ravazi ilə görüşüb.
Kardinal Vatikan ilə Azərbaycan arasında əlaqələrin inkişafına verdiyi töhfələrə və Müqəddəs Roma katakombalarının bərpasına görə Mehriban Əliyevaya minnətdarlığını bildirib. O, Heydər Əliyev Fondu tərəfindən görülən işləri yüksək qiymətləndirib.
Vatikanda olmaqdan məmnunluğunu ifadə edən Mehriban Əliyeva səfər çərçivəsində Roma Papası ilə keçirilən görüşün dövlətlərarası münasibətlərə töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib. Can-Franko Ravazinin Azərbaycanın dostu olduğunu deyən Mehriban Əliyeva Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin salamlarını kardinala çatdırıb, onu yenidən Bakıya səfərə dəvət edib.
Görüşdə Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Müqəddəs Roma katakombalarının bərpası ilə bağlı aparılan işlərin birinci mərhələsi haqda məlumat verilib.
Roma katakombaları ilə tanışlıq
Mehriban Əliyeva iyunun 2-də Vatikanda Müqəddəs Yelena adına mavzoley və Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə bərpa edilən Roma katakombaları ilə tanış olub.
Piyo-Klementino muzeyi ilə tanışlıq
İyunun 3-də Mehriban Əliyeva Piyo-Klementino muzeyi ilə tanış olub.
Muzeylə tanışlıqdan sonra Mehriban Əliyevanın və Vatikan şəhərinin qubernatorluğunun baş katibi, arxiyepiskop Fernando Verqes Alzaqanın görüşü olub.
Vatikan şəhərinin qubernatorluğunun baş katibi, arxiyepiskop Fernando Verqes Alzaqa ilə görüş
İyunun 3-də Mehriban Əliyeva Vatikan şəhərinin qubernatorluğunun baş katibi, arxiyepiskop Fernando Verqes Alzaqa ilə görüşüb.
Vatikan muzeyinə göstərdiyi marağa görə Mehriban Əliyevaya təşəkkür edən Fernando Verqes Alzaqa Heydər Əliyev Fondu ilə Vatikan muzeyi arasındakı əməkdaşlığın uğurlu olacağına əminliyini bildirib.
Sonra Heydər Əliyev Fondu tərəfindən Vatikan Muzeyində Zevsin heykəlinin bərpasına, o cümlədən “Sistina” zalında yenidənqurma işlərinin aparılmasına dair iki saziş imzalanıb.
Roma şəhərinin meri İqnatsio Marino ilə görüş
Mehriban Əliyeva iyunun 3-də Roma şəhərinin meri İqnatsio Marino ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan-İtaliya əlaqələri, Heydər Əliyev Fondunun İtaliyada həyata keçirdiyi layihələr müzakirə olunub.
Mehriban Əliyeva İqnatsio Marinonu Azərbaycana səfərə dəvət edib.
Görüşdən sonra Mehriban Əliyevaya Romanın mərkəzi küçələrindən olan Alezandrina küçəsində başlanılan arxeoloji qazıntılar haqda məlumat verilib. Roma meri bu layihəni Azərbaycanla birgə həyata keçirmək arzusunda olduğunu söyləyib. Mehriban Əliyeva isə Heydər Əliyev Fondunun İtaliya ilə elm, mədəniyyət və digər sahələrdə birgə layihələr həyata keçirməkdə hər zaman maraqlı olduğunu bildirib.

Azerbaijan’s First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva was on a visit to Italy, 2-3 June 2014.
On June 2, Mehriban Aliyeva met Pope Francis.
At the meeting, bilateral relations between Azerbaijan and Vatican, as well as projects being implemented by the Heydar Aliyev Foundation in Italy were discussed.
Emphasizing the extending relations between Azerbaijan and Vatican, Mehriban Aliyeva noted that these relations cover wider areas in preservation of cultural heritage.
Mehriban Aliyeva talked also about the works done towards improving social conditions of refugees and internally displaced people due to the military aggression of Armenia against Azerbaijan.
Recalling the visit by Pope John Paul II to Azerbaijan in 2002, Mehriban Aliyeva said this visit has contributed to the cooperation existing between the two countries, and invited Pope Francis to visit Azerbaijan.
Accepting the invitation, Pope Francis said he was well informed of the Heydar Aliyev Foundation’s multilateral activity.
Underlining Vatican’s interest in extending bilateral relations with Azerbaijan, the Pontiff praised Mehriban Aliyeva’s activity in this direction. He highly appreciated the restoration works carried out by the Heydar Aliyev Foundation on Holy Roman catacombs.
Then, souvenirs were exchanged.
Acquaintance with the Vatican Library
Mehriban Aliyeva visited the Vatican Library on June 2nd.
Mehriban Aliyeva was informed of the library’s activity and its technical capacity, as well as the projects implemented in partnership with the Heydar Aliyev Foundation, and was presented restored versions of about 50 ancient manuscripts.
At the library, the First Lady viewed maps covering the Caspian Sea region and the Middle East.
Then Mehriban Aliyeva and Director of the Vatican Apostolic Library Jean Luis Bruges signed a new agreement on “Restoration of new manuscripts and their digitalization in 2015 - 2016” .
Meeting with President of the Pontifical Commission for Sacred Archaeology, Cardinal Gianfranco Ravasi
On June 2, Mehriban Aliyeva met President of the Pontifical Commission for Sacred Archaeology, Cardinal Gianfranco Ravasi.
The Cardinal thanked Mehriban Aliyeva for her contribution to the development of relations between Vatican and Azerbaijan and for the restoration of Roman catacombs. He highly appreciated the works done by the Heydar Aliyev Foundation.
Expressing her pleasure of visiting Vatican, Mehriban Aliyeva expressed confidence the meeting with the Pontiff will contribute to the relations between the states. Calling Gianfranco Ravasi a friend of Azerbaijan, Mehriban Aliyeva conveyed greetings of Azerbaijani President Ilham Aliyev to the Cardinal, and invited him to visit Baku again.
At the meeting, information was given about the first stage of the works being carried out in connection with restoration of Holy Roman catacombs with the support of the Heydar Aliyev Foundation.
Visit to Roman catacombs
On June 2, Mehriban Aliyeva acquainted herself with Saint Helen Mausoleum and Roman catacombs being restored with the support of the Heydar Aliyev Foundation in Vatican.
Visit to Pio Clementino Museum
On June 3, Mehriban Aliyeva acquainted herself with Pio Clementino Museum.
After visiting the museum, Mehriban Aliyeva met Vatican city Governship’s Secretary General, Archbishop Fernando Vergez Alzaga.
Meeting with Vatican city Governship’s Secretary General Archbishop Fernando Vergez Alzaga
On June 3, Mehriban Aliyeva met Vatican city Governship’s Secretary General Archbishop Fernando Vergez Alzaga.
Thanking Mehriban Aliyeva for showing interest towards Vatican museums, Fernando Vergez Alzaga expressed confidence that cooperation between the Heydar Aliyev Foundation and Vatican will be successful.
Then two agreements were signed by the Heydar Aliyev Foundation on restoration of the monument to Zeus in the Vatican Museum, and reconstruction works in the “Sestina Hall”.
Meeting with Mayor of Rome Ignacio Marino
On June 3, Mehriban Aliyeva met Rome city Mayor Ignacio Marino.
At the meeting, relations between Azerbaijan and Italy, as well as projects implemented by the Heydar Aliyev Foundation in Italy were discussed.
Mehriban Aliyeva invited Ignacio Marino to visit Azerbaijan.
After the meeting, Mehriban Aliyeva was informed of the archaeological excavations launched in Alexandria street, one of the central streets of Rome. The Mayor of Rome said they would like to implement this project in partnership with Azerbaijan. And Mehriban Aliyeva, in turn, noted that the Heydar Aliyev Foundation has always been interested in implementing joint projects with Italy in scientific, cultural and other spheres.