Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva 2014-cü il iyunun 2-3-də İtaliyada səfərdə olub.
Mehriban Əliyeva iyunun 2-də Roma Papası Fransis ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan ilə Vatikan arasındakı ikitərəfli əlaqələr, Heydər Əliyev Fondunun İtaliyada həyata keçirdiyi işlər müzakirə olunub.
Azərbaycan ilə Vatikan arasında ikitərəfli əlaqələrin yüksələn xətlə inkişaf etdiyini deyən Mehriban Əliyeva bu əməkdaşlığın mədəni irsin qorunması sahəsində daha da genişləndiyini vurğulayıb.
Mehriban Əliyeva Ermənistanın Azərbaycana hərbi təcavüzü nəticəsində qaçqın və məcburi köçkün düşmüş insanların sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılması istiqamətində görülən işlərdən də danışıb.
2002-ci ildə Roma Papası II İohann Pavelin Azərbaycana səfərini xatırladan Mehriban Əliyeva bu səfərin iki dövlət arasında mövcud əməkdaşlığa töhfə verdiyini bildirib, Roma Papası Fransisi də Azərbaycana səfərə dəvət edib.
Dəvəti qəbul edən Roma Papası Fransis Heydər Əliyev Fondunun çoxşaxəli fəaliyyəti ilə bağlı məlumatlı olduğunu bildirib.
Vatikanın Azərbaycan ilə ikitərəfli əlaqələri inkişaf etdirməkdə maraqlı olduğunu bildirən Roma Papası bu istiqamətdə Mehriban Əliyevanın fəaliyyətini xüsusi qeyd edib. O, Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Müqəddəs Roma katakombalarının bərpasını yüksək qiymətləndirib.
Sonda qarşılıqlı hədiyyələr təqdim edilib.
Vatikan Apostol Kitabxanası ilə tanışlıq
Mehriban Əliyeva iyunun 2-də Vatikan Apostol Kitabxanası ilə tanış olub.
Mehriban Əliyevaya kitabxananın fəaliyyəti və texniki imkanları, Heydər Əliyev Fondu ilə birgə həyata keçirdiyi layihələr haqda məlumat verilib, 50-yə yaxın qədim əlyazmanın bərpa olunmuş variantları təqdim edilib.
Birinci xanım kitabxanada Xəzər dənizi regionu və Orta Şərq bölgəsini əhatə edən xəritələrə baxıb.
Sonra Mehriban Əliyeva və Vatikan Apostol Kitabxanasının direktoru Jan Lui Bruqes “2015-2016-cı illərdə yeni əlyazmaların bərpa edilməsi və onların rəqəmsallaşdırılması”na dair yeni müqavilə imzalayıblar.
Roma Papasının Müqəddəs Arxeologiya üzrə Şurasının sədri, kardinal Can-Franko Ravazi ilə görüş
İyunun 2-də Mehriban Əliyeva Roma Papasının Müqəddəs Arxeologiya üzrə Şurasının sədri, kardinal Can-Franko Ravazi ilə görüşüb.
Kardinal Vatikan ilə Azərbaycan arasında əlaqələrin inkişafına verdiyi töhfələrə və Müqəddəs Roma katakombalarının bərpasına görə Mehriban Əliyevaya minnətdarlığını bildirib. O, Heydər Əliyev Fondu tərəfindən görülən işləri yüksək qiymətləndirib.
Vatikanda olmaqdan məmnunluğunu ifadə edən Mehriban Əliyeva səfər çərçivəsində Roma Papası ilə keçirilən görüşün dövlətlərarası münasibətlərə töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib. Can-Franko Ravazinin Azərbaycanın dostu olduğunu deyən Mehriban Əliyeva Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin salamlarını kardinala çatdırıb, onu yenidən Bakıya səfərə dəvət edib.
Görüşdə Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Müqəddəs Roma katakombalarının bərpası ilə bağlı aparılan işlərin birinci mərhələsi haqda məlumat verilib.
Roma katakombaları ilə tanışlıq
Mehriban Əliyeva iyunun 2-də Vatikanda Müqəddəs Yelena adına mavzoley və Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə bərpa edilən Roma katakombaları ilə tanış olub.
Piyo-Klementino muzeyi ilə tanışlıq
İyunun 3-də Mehriban Əliyeva Piyo-Klementino muzeyi ilə tanış olub.
Muzeylə tanışlıqdan sonra Mehriban Əliyevanın və Vatikan şəhərinin qubernatorluğunun baş katibi, arxiyepiskop Fernando Verqes Alzaqanın görüşü olub.
Vatikan şəhərinin qubernatorluğunun baş katibi, arxiyepiskop Fernando Verqes Alzaqa ilə görüş
İyunun 3-də Mehriban Əliyeva Vatikan şəhərinin qubernatorluğunun baş katibi, arxiyepiskop Fernando Verqes Alzaqa ilə görüşüb.
Vatikan muzeyinə göstərdiyi marağa görə Mehriban Əliyevaya təşəkkür edən Fernando Verqes Alzaqa Heydər Əliyev Fondu ilə Vatikan muzeyi arasındakı əməkdaşlığın uğurlu olacağına əminliyini bildirib.
Sonra Heydər Əliyev Fondu tərəfindən Vatikan Muzeyində Zevsin heykəlinin bərpasına, o cümlədən “Sistina” zalında yenidənqurma işlərinin aparılmasına dair iki saziş imzalanıb.
Roma şəhərinin meri İqnatsio Marino ilə görüş
Mehriban Əliyeva iyunun 3-də Roma şəhərinin meri İqnatsio Marino ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan-İtaliya əlaqələri, Heydər Əliyev Fondunun İtaliyada həyata keçirdiyi layihələr müzakirə olunub.
Mehriban Əliyeva İqnatsio Marinonu Azərbaycana səfərə dəvət edib.
Görüşdən sonra Mehriban Əliyevaya Romanın mərkəzi küçələrindən olan Alezandrina küçəsində başlanılan arxeoloji qazıntılar haqda məlumat verilib. Roma meri bu layihəni Azərbaycanla birgə həyata keçirmək arzusunda olduğunu söyləyib. Mehriban Əliyeva isə Heydər Əliyev Fondunun İtaliya ilə elm, mədəniyyət və digər sahələrdə birgə layihələr həyata keçirməkdə hər zaman maraqlı olduğunu bildirib.

2-3 июня первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева находилась с визитом в Италии.
2 июня Мехрибан Алиева встретилась с Папой Римским Франциском.
На встрече обсуждались двусторонние связи между Азербайджаном и Ватиканом, работы, реализованные Фондом Гейдара Алиева в Италии.
Мехрибан Алиева, отметившая развитие двусторонних связей между Азербайджаном и Ватиканом по восходящей, подчеркнула расширение этого сотрудничества в области сохранения культурного наследия.
Мехрибан Алиева также рассказала о работе, проводимой по улучшению социального положения соотечественников, ставших беженцами и вынужденными переселенцами в результате военной агрессии Армении против нашей страны.
Мехрибан Алиева, напомнив о визите Папы Римского Иоанна Павла II в Азербайджан в 2002 году, отметила, что этот визит внес вклад в сотрудничество между двумя государствами, и пригласила Папу Римского Франциска посетить с визитом Азербайджан.
Приняв приглашение, Папа Римский Франциск отметил, что информирован о многосторонней деятельности Фонда Гейдара Алиева.
Отметив, что Ватикан заинтересован в развитии двусторонних связей с Азербайджаном, Папа Римский Франциск особо подчеркнул деятельность Мехрибан Алиевой в этом направлении. На встрече была высоко оценена поддержка Фонда Гейдара Алиева в реставрации священных Римских катакомб.
В заключение стороны обменялись подарками.
Ознакомление с Ватиканской апостольской библиотекой
2 июня Мехрибан Алиева ознакомилась с Ватиканской апостольской библиотекой.
Мехрибан Алиева была проинформирована о деятельности и технических возможностях библиотеки, проектах, осуществляемых совместно с ФондомГейдара Алиева, ей были продемонстрированы отреставрированные варианты около 50 древних рукописей.
Первая леди Азербайджана также посмотрела карты, охватывающие регионы Каспийского моря и Среднего Востока.
Затем Мехрибан Алиева и директор Ватиканской апостольской библиотеки Жан-Луи Брюге подписали новый договор о "Реставрации и оцифровке новых рукописей в 2015-2016 годах".
Встреча с председателем Папской комиссии по священной археологии, кардиналом Джанфранко Равази.
2 июня Мехрибан Алиева встретилась с председателем Папской комиссии по священной археологии, кардиналом Джанфранко Равази.
Кардинал выразил признательность Мехрибан Алиевой за вклад в развитие связей между Ватиканом и Азербайджаном и реставрацию священных катакомб Рима. Он высоко оценил работу, проводимую Фондом Гейдара Алиева.
Мехрибан Алиева, выразив свое удовлетворение по поводу нахождения в Ватикане, также выразила уверенность в том, что проведенная в рамках визита встреча с Папой Римским внесет вклад в межгосударственные отношения. Подчеркнув, что кардинал Джанфранко Равази является другом Азербайджана, Мехрибан Алиева передала ему приветствия главы нашего государства Ильхама Алиева и пригласила вновь совершить визит в Баку.
На встрече была предоставлена информация о первом этапе работ по реставрации священных Римских катакомб, проводимых при поддержке Фонда Гейдара Алиева.
Ознакомление с Римскими катакомбами
2 июня Мехрибан Алиева ознакомилась в Ватикане с мавзолеем Святой Елены и с Римскими катакомбами, реставрируемыми при поддержке Фонда.
Ознакомление с музеем Пио-Клементино
3 июня Мехрибан Алиева ознакомилась с музеем Пио-Клементино.
После ознакомления с музеем состоялась встреча Мехрибан Алиевой и генерального секретаря губернаторства города Ватикан, архиепископа Фернандо Вергеса Алзага.
Встреча Мехрибан Алиевой с генеральным секретарем губернаторства города Ватикан, архиепископом Фернандо Вергесом Алзага
3 июня Мехрибан Алиева встретилась с генеральным секретарем губернаторства города Ватикан, архиепископом Фернандо Вергесом Алзага.
Поблагодарив Мехрибан Алиеву за интерес к Ватиканскому музею, Фернандо Вергес Алзага выразил уверенность в том, что сотрудничество между Фондом Гейдара Алиева и Ватиканским музеем будет успешным.
Затем были подписаны два соглашения о реставрации Фондом Гейдара Алиева статуи Зевса и проведении реставрационных работ в Сикстинском зале в Ватиканском музее.
Встреча с мэром Рима Игнацио Марино
3 июня Мехрибан Алиева встретилась с мэром Рима Игнацио Марино.
На встрече обсуждались азербайджано-итальянские связи, проекты, реализованные Фондом Гейдара Алиева в Италии.
Мехрибан Алиева пригласила Игнацио Марино в Азербайджан.
После встречи Мехрибан Алиевой была предоставлена информация об археологических раскопках, начатых на одной из центральных улиц столицы Италии Алезандрина. Мэр Рима отметил, что надеется осуществить данный проект совместно с Азербайджаном. Мехрибан Алиева, в свою очередь, сказала, что Фонд Гейдара Алиева всегда заинтересован в осуществлении совместных проектов с Италией в области науки, культуры и других сферах.