18.10.2025Müqəddəs Taxt-Tacın və İtaliyanın aparıcı mətbu orqanları Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın Vatikana rəsmi səfəri çərçivəsində oktyabrın 17-də Roma Papası XIV Leo ilə görüşünə geniş yer ayırıb.
“Vatican News” portalının, Vatikanın yeganə rəsmi mətbuat orqanı olan “L’Osservatore Romano” qəzetinin, “ACI Stampa” və “Agenzia S.I.R” katolik xəbər agentliklərinin, eləcə də İtaliyanın katolik icmasına məxsus “Faro di Roma” qəzetinin yaydığı materiallarda Müqəddəs Taxt-Tacla Azərbaycanın ikitərəfli əlaqələrinin son illərdə xeyli inkişaf etdiyi vurğulanıb.
Yazılarda, həmçinin bildirilir ki, Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva həmin gün Vatikanın dövlət katibi kardinal Pietro Parolin ilə də görüşüb. Tərəflər mədəni əməkdaşlığa xüsusi diqqət yetirməklə, mövcud yaxşı ikitərəfli münasibətlərin inkişafından və möhkəmlənməsindən məmnunluq ifadə ediblər, Katolik Kilsəsinin ölkədəki fəaliyyətini yüksək qiymətləndiriblər. Səmimilik və qarşılıqlı hörmət şəraitində keçən görüş Müqəddəs Taxt-Tac ilə Azərbaycan arasında dialoq və əməkdaşlığı davam etdirmək istəyini təsdiqləyir.
Məqalələrdə, eyni zamanda, Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın iştirakı ilə oktyabrın 16-da Müqəddəs Kommodilla katakombalarının bərpası layihəsinin açılışının olduğu xatırladılır. Diqqətə çatdırılır ki, erkən xristianlıq dövrünə aid ilk artefaktların mövcud olduğu katakomba Felisio və Adauktus adlı xristian əzabkeşlərinin dəfn olunduğu məkan kimi də tanınır və orta əsrlərdə möminlərin ziyarətgahı olub. 2021-ci il martın 4-də Heydər Əliyev Fondu və Müqəddəs Arxeologiya üzrə Pontifik Komissiyası arasında Kommodilla katakombalarının bərpası ilə bağlı müqavilə imzalandığı bildirilir. Daha əvvəllər isə Heydər Əliyev Fondunun səyləri nəticəsində Müqəddəs Marçelino və Pietro, həmçinin Müqəddəs Sebastian katakombalarının bərpası layihələri həyata keçirildiyi xatırladılıb.

First Vice-President Mehriban Aliyeva's meeting with Pope Leo XIV in spotlight of Vatican and Italian media outlets
18.10.2025The authoritative media outlets of the Holy See and Italy widely covered the meeting of the First Vice-President of Azerbaijan Mehriban Aliyeva with Pope Leo XIV on October 17, as part of her official visit to the Vatican.
The “Vatican News” portal, the “L’Osservatore Romano” newspaper the only official daily newspaper of the Vatican, the “ACI Stampa” and “Agenzia S.I.R” Catholic news agencies, as well as the “Faro di Roma” newspaper of the Italian Catholic community, emphasized that the bilateral relations between the Holy See and Azerbaijan have developed significantly in recent years.
The articles also underline that First Vice-President Mehriban Aliyeva also met with the Cardinal Pietro Parolin, Secretary of State of the Vatican. The parties hailed the development and strengthening of the current good bilateral relations, paying special attention to cultural cooperation, and lauded the efforts of the Catholic Church in the country.
The articles also recall the inauguration of the restoration project of the Catacombs of Commodilla on October 16, with the participation of the First Vice-President of Azerbaijan Mehriban Aliyeva.
The report noted that the restoration of the Catacombs of Commodilla was implemented under the agreement signed on March 4, 2021, between the Heydar Aliyev Foundation and the Pontifical Commission for Sacred Archaeology.
The media outlets also highlighted that thanks to the efforts of the Heydar Aliyev Foundation, projects for restoration of the catacombs of Saints Marcelino and Pietro as well as Saint Sebastian have been also implemented.