İtaliyanın “Eurasianews” xəbər agentliyi Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva haqqında məqalə yayıb
31.08.2020İtaliyanın “Eurasianews” xəbər agentliyi Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva haqqında məqalə yayıb.
Məqalədə Mehriban Əliyevanın çoxşaxəli fəaliyyətindən, xeyirxah əməllərindən, sivilizasiyalararası dialoqa töhfələrindən, Azərbaycanın dünyada tanıdılması istiqamətində gördüyü işlərdən bəhs edilir.
AZƏRTAC-ın “Vətəninə və xalqına xidmət Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın həyat amalıdır” sərlövhəli məqaləsi əsasında hazırlanan yazıda xüsusilə oxucuların diqqəti Mehriban Əliyevanın UNESCO-nun və ICESCO-nun xoşməramlı səfiri kimi dünya mədəni irsinin qorunması, mədəniyyətlərarası dialoqun, multikultural dəyərlərin təşviqi işinə verdiyi töhfələrə cəlb olunur. Vurğulanır ki, Birinci vitse-prezidentin fəaliyyəti təkcə öz ölkəsinin maddi və mənəvi mədəni irsinin təbliğinə deyil, eyni zamanda, dünyada sülh, sabitlik, sivilizasiyalararası dialoq, multikulturalizm kimi bəşəri ideyaların reallaşdırılmasına, bu sahələrdə səylərin birləşdirilməsinə yönəlib.
Məqalədə oxuculara Mehriban Əliyevanın Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti vəzifəsində gördüyü işlər də diqqətə çatdırılır. Bildirilir ki, onun fəaliyyətində əhalinin həssas təbəqələrinin, o cümlədən məcburi köçkünlərin problemlərinin həlli xüsusi yer tutur. O, Birinci vitse-prezident kimi ilk müşavirəsini qaçqın və məcburi köçkün ailələrinə həsr edib. Bundan başqa, Mehriban Əliyeva Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda döyüşlərdə yaralanan hərbçilərə qayğı göstərir. Onun təşəbbüsü ilə ölkədə təhsil, səhiyyə, mədəniyyət, idman sahələrində irimiqyaslı layihələr icra edilir.

Новостное агентство Eurasianews Италии опубликовало статью о Первом вице-президенте Мехрибан Алиевой
31.08.2020Новостное агентство Eurasianews Италии опубликовало статью о Первом вице-президенте Азербайджанской Республики Мехрибан Алиевой.
В статье рассказывается о многогранной деятельности Мехрибан Алиевой, ее благородных делах, вкладе в межцивилизационный диалог, работе по популяризации Азербайджана в мире.
В публикации, подготовленной на основе статьи АЗЕРТАДЖ под заголовком «Служение Родине и народу – жизненное кредо Первого вице-президента Мехрибан Алиевой», внимание читателей в основном направлено на вклад Мехрибан Алиевой как посла доброй воли ЮНЕСКО и ИСЕСКО в дело сохранения всемирного культурного наследия, поощрение межкультурного диалога, мультикультуральных ценностей. Подчеркивается, что деятельность Первого вице-президента направлена не только на пропаганду в мировом масштабе материального и духовного наследия страны, но и на реализацию таких общечеловеческих идей, как мир, стабильность, диалог цивилизаций, мультикультурализм, консолидацию усилий в этих сферах.
В статье до внимания европейских читателей доводится также работа, проводимая Мехрибан Алиевой на посту Первого вице-президента Азербайджана. Отмечается, что решение проблем уязвимых слоев населения, в том числе вынужденных переселенцев, занимает особое место в ее деятельности. Свое первое совещание в качестве Первого вице-президента она посвятила семьям беженцев и вынужденных переселенцев. Кроме того, Мехрибан Алиева заботится о военнослужащих, раненых в боях за территориальную целостность Азербайджана, по ее инициативе в стране реализуются крупномасштабные проекты в сфере образования, здравоохранения, культуры.