Heydər Əliyev Fondunun xristian mədəniyyətinə töhfələri İtaliya və Vatikan mətbuatında
İtaliyanın və Vatikanın aparıcı KİV-ləri Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın Vatikana səfəri çərçivəsində keçirdiyi görüşlərə, Müqəddəs Taxt-Tac ilə əməkdaşlığın genişləndirilməsi istiqamətində aparılan müzakirələrə və Fondun təşəbbüsü ilə bərpa edilən Müqəddəs Marçellinio və Pietro katakombalarının açılış mərasiminə geniş yer ayırıb.
“Vatikan radiosu”nun saytında verilmiş məqalədə Mehriban Əliyevanın “Vatikan radiosu”na müsahibəsi də yer alıb. Mehriban Əliyeva “Müsəlman ölkəsi olan Azərbaycandakı Fond xristian irsinin bərpası ilə bağlı işləri nə üçün maliyyələşdirir” sualının cavabında deyib: “Azərbaycan Avropa ilə Asiyanın, Şərq ilə Qərbin qovuşuğunda yerləşən ölkədir. Bu coğrafi mövqe ölkəmizi səciyyələndirən zəngin müxtəlifliyə təsir göstərib. Azərbaycanda məskunlaşan xalqlar arasında həmişə dostluq və qardaşlıq münasibətləri olub. Çoxsaylı dini konfessiyaların mövcud olması bizim böyük sərvətimizdir. O cümlədən Müqəddəs Marçellinio və Pietro katakombalarının bərpası Müqəddəs Taxt-Tacın və Azərbaycanın müştərək layihəsinin tərkib hissəsidir. Bizim Fondumuz bu müştərək işi gələcəkdə davam etdirməyə həmişə hazır olacaq”.
“Avvenire” qəzetinin saytında yerləşdirilmiş yazıda Müqəddəs Marçellinio və Pietro katakombalarının tarixi haqqında məlumat verilir, onların xristian dünyasının önəmli mədəni dəyərlərindən olduğu vurğulanır. Qeyd olunur ki, bu katakombaların bərpası Heydər Əliyev Fondu ilə Müqəddəs Taxt-Tac arasında 2012-ci ildə imzalanmış ikitərəfli sazişə əsasən həyata keçirilib. Cari il fevralın 23-də isə katakombaların bərpadan sonra açılış mərasimi olub. Tədbirdə iştirak edən Mehriban Əliyeva dinlərarası dialoqun önəmli dəyər olduğunu bildirib. Vatikanın Mədəniyyət üzrə Pontifik Şurasının sədri kardinal Canfranko Ravazi isə müsəlman ölkəsinin xristian abidəsinin bərpasına töhfə verməsinin tarixdə bir ilk olduğunu deyib.
Vatikanın geniş oxucu kütləsinə malik “News.va” xəbər saytında da açılış mərasimi ilə bağlı məlumatlar yer alıb. Məlumatlarda xüsusi vurğulanır ki, Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə bərpa edilən Müqəddəs Marçellinio və Pietro katakombalarında bərpa işləri ən son texnologiyalardan istifadə edilməklə və olduqca həssas şəkildə həyata keçirilib. Yazıda qeyd olunur ki, Fond və Vatikanın Mədəniyyət üzrə Pontifik Şurası arasında əməkdaşlıq bundan sonra da davam edəcək. Belə ki, növbəti layihə Müqəddəs Sebastian sərdabalarının bərpası ilə bağlıdır. Mehriban Əliyevanın Vatikana səfəri çərçivəsində həmin sərdabaların bərpasına dair ikitərəfli müqavilə imzalanıb.
“Roma sette” informasiya portalında yerləşdirilmiş digər bir yazıda isə xristian abidəsinin müsəlman ölkəsinin töhfəsi ilə yenidən həyata qayıtdığı vurğulanır. Qeyd olunur ki, əhalisinin əksəriyyəti müsəlmanlardan ibarət olan Azərbaycanın Heydər Əliyev Fondu Müqəddəs Marçellinio və Pietro katakombalarının bərpası ilə bağlı kardinal Ravazinin çağırışına cavab verən yeganə qurum olub. Kardinal Ravazi Mehriban Əliyevanın bu dəyərli jestini yüksək qiymətləndirdiyini bəyan edib.
Katolik xəbər agentliyi kimi tanınan “ACİ stampa” media qurumunun saytında yerləşdirilmiş yazıda isə Heydər Əliyev Fondu ilə Vatikanın Mədəniyyət üzrə Pontifik Şurası arasında güclü tərəfdaşlıq əlaqələrinin olduğundan və birgə layihələrin həyata keçirilməsindən bəhs edilir. Qeyd olunur ki, bəşəriyyət üçün önəmli dəyər olan Roma katakombaları Fondun dəstəyi ilə yenidən həyat qazanıb və gələcək nəsillər üçün saxlanılacaq. Bərpa işləri haqqında ətraflı məlumatın yer aldığı yazıda Mehriban Əliyevanın fikirlərindən sitatlar gətirilib: “Bizim ən böyük dəyərimiz ölkəmizdə müxtəlif dinlərin bir arada mövcudluğudur”.
İtaliyanın “La Repubblica” qəzetinin saytında da bu tarixi hadisə ilə bağlı geniş məqalə yerləşdirilib. Vurğulanır ki, xristian aləminin dəyərli incilərindən olan Müqəddəs Marçellinio və Pietro katakombalarının bərpasının müsəlman ölkəsi olan Azərbaycanın dəstəyi ilə həyata keçirilməsi təqdirəlayiqdir. Yazıda, eyni zamanda, Mehriban Əliyevanın iştirakı ilə Massimo Sarayında keçirilmiş katakombalarla bağlı təqdimat haqqında da məlumat verilir.
Vatikanda dini xəbərlərin yer aldığı ən nüfuzlu qəzetlərdən biri olan “L'Osservatore Romano”da kardinal Ravazinin məxsusi yazısı verilib. Yazıda Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə xristian katakombaları arasında önəmli yeri olan Müqəddəs Marçellinio və Pietro katakombalarının bərpası ilə bağlı məqamlara geniş yer verilib. Bu layihənin xristian katakombalarının bərpası istiqamətində vacib mərhələ adlandırıldığı məqalədə diqqətə çatdırılır ki, incə əl işləri ilə həssaslıqla həyata keçirilmiş bərpadan sonra bu katakombalar Mərhəmət yubileyi çərçivəsində Romaya gələn turistlərin ən çox ziyarət etdiyi məkan olacaq.

Вклад Фонда Гейдара Алиева в христианскую культуру в прессе Италии и Ватикана
Ведущие СМИ Италии и Ватикана широко осветили встречи, проведенные первой леди Азербайджана, президентом Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой в рамках визита в Ватикан, состоявшиеся обсуждения вопросов расширения сотрудничества со Святым Престолом и церемонию открытия катакомб Святых Марчеллино и Пьетро, отреставрированных по инициативе Фонда.
В статье, размещенной на сайте «Радио Ватикана», опубликовано интервью Мехрибан Алиевой «Радио Ватикана». На вопрос журналиста радио: «Почему фонд из Азербайджана - государства мусульманского - финансирует реставрационные работы христианского наследия? Госпожа Алиева, в частности, отметила: «Азербайджан является страной на рубеже Европы и Азии, Востока и Запада, и это географическое положение повлияло на глубокое разнообразие, которое характеризует нашу страну. Дружба и братство всегда сопровождали населяющие её народы, и наше великое богатство заключается также в присутствии многих религиозных конфессий. В частности, реставрация катакомб Святых Марцеллина и Петра является частью совместного проекта Святейшего Престола и Азербайджана. В будущем наш фонд всегда будет готов продолжать эту совместную работу».
В статье, размещенной на сайте газеты Avvenire, сообщается об истории катакомб Святых Марчеллино и Пьетро, подчеркивается, что они являются одними из важных культурных ценностей христианского мира. Отмечается, что реставрация этих катакомб осуществлена на основании двустороннего соглашения, подписанного между Фондом Гейдара Алиева и Святым Престолом в 2012 году. А 23 февраля нынешнего года состоялась церемония открытия катакомб после реставрации. Принявшая участие в мероприятии Мехрибан Алиева отметила, что межрелигиозный диалог является важной ценностью. А председатель Совета понтифика по культуре Ватикана кардинал Джанфранко Равази сказал, что впервые в истории мусульманская страна вносит вклад в реставрацию христианского памятника.
На новостном сайте Ватикана News.va, обладающем широкой читательской аудиторией, также представлена информация о церемонии открытия. Особо подчеркивается, что реставрационные работы в катакомбах Святых Марчеллино и Пьетро, осуществленные при поддержке Фонда Гейдара Алиева, были проведены предельно бережно с использованием новейших технологий. В статье отмечается, что сотрудничество между Фондом и Советом понтифика по культуре Ватикана продолжится и дальше. Так, следующий проект связан с реставрацией катакомб Святого Себастьяна. В рамках визита Мехрибан Алиевой в Ватикан подписан двусторонний договор о реставрации этих катакомб.
В статье, размещенной на информационном портале Roma sette, подчеркивается возрождение христианского памятника благодаря вкладу мусульманской страны. Отмечается, что Фонд Гейдара Алиева Азербайджана, большую часть населения которого составляют мусульмане, стал единственной структурой, откликнувшейся на призыв кардинала Равази о реставрации катакомб Святых Марчеллино и Пьетро. Кардинал Равази заявил, что высоко ценит этот благородный жест Мехрибан Алиевой.
В статье, размещенной на сайте медиа-структуры ACİ stampa, известной как католическое новостное агентство, говорится о сильных партнерских связях между Фондом Гейдара Алиева и Советом понтифика по культуре Ватикана и реализации совместных проектов. Отмечается, что Римские катакомбы, представляющие важную ценность для человечества, обрели новую жизнь при поддержке Фонда и будут сохранены для будущих поколений. В статье, где подробно рассказывается о реставрационных работах, процитированы слова Мехрибан Алиевой: «Самое большое наше достояние - сосуществование в нашей стране различных религий».
На сайте итальянской газеты La Repubblica также размещена большая статья об этом историческом событии. Подчеркивается, что реставрация катакомб Святых Марчеллино и Пьетро, являющихся одним из уникальных шедевров христианского мира, при поддержке мусульманской страны - Азербайджана, достойно похвалы. В материале также представлена информация о презентации катакомб, проведенной во Дворце Массимо с участием Мехрибан Алиевой.
В одной из самых авторитетных газет религиозных новостей в Ватикане - L'Osservatore Romano опубликована эксклюзивная статья кардинала Равази. В публикации подробно рассматриваются моменты, связанные с реставрацией при поддержке Фонда Гейдара Алиева катакомб Святых Марчеллино и Пьетро, занимающих значимое место среди христианских катакомб. В статье отмечается, что проект является важным этапом в реставрации христианских катакомб, подчеркивается, что эти катакомбы, бережно отреставрированные с помощью тончайшей ручной работы, станут самым посещаемым местом туристами, которые приедут в Рим в рамках Юбилея Милосердия.