Mehriban Əliyevanın İtaliyaya və Vatikana səfəri yerli mətbuatda geniş işıqlandırılıb
Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva noyabrın 28-dən dekabrın 2-dək Vatikanda və Romada səfərdə olmuş, ölkəmizin müstəqilliyinin bərpa edilməsinin 20 illiyi ilə bağlı təntənəli tədbirlərdə iştirak etmiş, bir sıra görüşlər keçirmişdir. Azərbaycanın birinci xanımının səfəri və ölkəmizlə bağlı tədbirlər yerli mətbuatda geniş işıqlandırılmışdır.
“Romanın Opera Teatrının yeni mövsümünü açan Verdinin “Maqbet”i səhnəni uzaqdan gələn musiqiçilərin ixtiyarına verdi. Bir neçə gün teatrın foyesi Avropanın son hüdudları hesab olunan ölkənin bayram tədbirlərinin məkanına çevrildi”.  Bu, İtaliyanın nüfuzlu “Cronaca di Roma” qəzetinin “Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva. Azərbaycanın Operada uğuru” sərlövhəli yazısının ilk cümlələridir.
Məqalədə deyilir: “İncəsənət, musiqi, təamlar - Azərbaycanın birinci xanımı ölkəsini İtaliyada belə təqdim edir”. Bəli, İtaliya cəmiyyəti bu təqdimatı uzun illər unutmayacaqdır. Çünki Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə İtaliyanın paytaxtında keçirilmiş təntənəli tədbir rəngarəngliyi, məzmun və forma gözəlliyi, təkrarolunmazlığı ilə qəlblərdə dərin iz buraxdı.
Azərbaycanın birinci xanımının həm Vatikan, həm də İtaliyada görüşləri, həmçinin təntənəli tədbirlər paytaxt Romanın ictimai və mədəni həyatının ən önəmli hadisələri kimi işıqlandırıldı.
“Giornalistica İtalia” agentliyi noyabrın 30-da Azərbaycanın müstəqilliyinin bərpasının 20-ci ildönümü ilə bağlı Opera Teatrında təşkil olunacaq böyük tədbir barədə anons vermişdir. Yazıda bu tədbirin ölkələrimiz arasında dostluq münasibətlərini daha da möhkəmlədəcəyi bildirilmişdir.
“Cronaca di Roma” qəzetinin 2 dekabr tarixli nömrəsində də Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevanın İtaliyaya səfəri və ölkənin Baş nazirinin xanımı Elza Monti ilə görüşü barədə məqalə dərc olunmuşdur. Məqalədə qeyd olunur ki, ölkəsinin müstəqilliyinin bərpasının 20-ci ildönümünün təbliği məqsədi ilə İtaliyada səfərdə olan birinci xanım Mehriban Əliyeva Elza Monti ilə görüşmüş, təhsil sahəsində əhəmiyyətli danışıqlar aparmışdır.
Ölkənin ən çox izlənən “roma.repubblica.it” saytında isə Azərbaycanın birinci xanımının İtaliya və Vatikana səfəri ilə bağlı xülasə yerləşdirilmişdir. Xülasədə Mehriban xanım Əliyevanın İtaliyanın Prezidenti Ciorcio Napolitano, kardinal Can-Franko Ravasi və İtaliya Baş nazirinin xanımı Elza Monti ilə görüşləri və aparılan danışıqlar barədə ətraflı məlumat verilmişdir. Sayt yazır: “Azərbaycanın gözəl birinci xanımı Mehriban Əliyeva bir neçə gündür ki, Romada ölkəsinin müstəqilliyinin 20-ci ildönümü və İtaliya ilə əlaqəli bir sıra dostluq tədbirlərində iştirak edir. İtaliya Azərbaycanın birinci ticarət tərəfdaşıdır. UNESCO-nun xoşməramlı səfiri xanım Mehriban Əliyeva keçirdiyi bir sıra rəsmi görüşlərdə də iki ölkə arasındakı əməkdaşlığın inkişafı məsələlərindən söhbət açmışdır”.
Romanın Opera Teatrında Azərbaycanın müstəqilliyinin bərpasının 20-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir də ölkənin “Tutta Roma” qəzetində ətraflı işıqlandırılmışdır. Məqalədə Azərbaycan mədəniyyətinin kiçik bir parçasının Roma ictimaiyyətində doğurduğu təəssürat öz əksini tapmışdır. Yazıda, həmçinin Mehriban xanım Əliyevanın çıxışının xülasəsi də verilmişdir. Qeyd olunmuşdur ki, tədbir İtaliyanın görkəmli insanlarının diqqətini cəlb etmişdir. Ölkənin məşhurlarının da iştirak etdiyi mədəni tədbir böyük maraq yaratmışdır.
“Corriere della Sera” qəzeti isə “Milli musiqi nümunələri və Vivaldini ifa edən dövlət orkestrinin konserti. Operanın “Azərbaycan gecəsi” başlıqlı məqaləsində Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın Roma şəhərində mühüm tarixi abidələrdən birinin bərpası üçün 100 min avro yardım edəcəyini bəyan etdiyini yazır. Məqalədə, həmçinin İtaliyanın Baş nazirinin xanımı Elza Montinin ilk beynəlxalq səviyyəli görüşünü məhz Azərbaycanın birinci xanımı ilə keçirdiyi vurğulanır.
Vatikanın rəsmisi kardinal Ravazi ilə görüşün şərhində isə Müqəddəs Taxt-Tac ilə Azərbaycan arasındakı əlaqələrdən söhbət açılır. Yazıda deyilir: “Tədbirdə Vatikan kitabxanasında Azərbaycana aid 40-a yaxın əlyazmanın bərpasına başlanıldığı barədə məlumat verildi. Bunların arasında qədim Quranın da olduğu 15 əlyazmanın bərpası artıq tamamlanmışdır. Kardinal Ravazi iki ölkə arasındakı dostluğa əsaslanaraq, Azərbaycan Hökumətindən və ölkənin birinci xanımından Müqəddəs Pietro və Marçellinonun Romadakı katakombalarının bərpasına himayədarlıq etməyi xahiş etdi”.
İtaliyanın daha bir nüfuzlu qəzeti “la Repubblica” 2 dekabr tarixli nömrəsində yer almış “Bu gün Operada Azərbaycan gecəsi” sərlövhəli məqaləsində yazır: “İtaliya Azərbaycanı bağrına basır. Keçmiş sovet respublikasının müstəqilliyinin 20 illiyi münasibətilə bu gün Opera Teatrında təntənəli tədbiri keçiriləcəkdir. Musiqili gecənin əsas məqsədi, həmçinin İtaliya ilə yüksək səviyyəli iqtisadi əlaqələrə malik olan Azərbaycanın mədəniyyətinin təqdim edilməsidir.  Gecənin sahibi Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevadır”.
İtaliya mətbuatının yazdığı kimi, Azərbaycanla bağlı tədbirlər çox geniş əks-səda doğurmuşdur. Bu heç də təsadüfi deyildir. Birinci xanım Mehriban Əliyevanın Azərbaycanın müstəqillik illərində  əldə etdiyi uğurlar barədə zəngin faktlara əsaslanan dolğun çıxışları, dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin “Koroğlu” operasının ürəkləri riqqətə gətirən uvertürası, xalqımızın qədim mədəni irsinin əvəzsiz inciləri olan xalçalarımız, misgərlik nümunələri, milli musiqi alətləri, xalq mahnılarımız, zəngin mətbəximiz italiyalıların da ürəyini ofsunladı. Bu unudulmaz tədbirlərin mahiyyətini Mehriban xanım Əliyeva çox dəqiq ifadə edərək demişdir: “Biz bu axşam mədəniyyətimizin kiçik bir hissəsini sizin diqqətinizə təqdim edəcəyik və ümidvaram ki, sizin ürəyinizdə bizim ölkəyə olan maraq və hörmət daha da artacaqdır. Ümidvaram ki, bu gün birgə keçirdiyimiz axşam dövlətlərimizi və xalqlarımızı bir-birinə daha yaxın və bağlı edəcəkdir”. Mehriban xanım Əliyevanın bu fikirləri İtaliya mətbuatında Azərbaycanla bağlı geniş yer almış yazılarda da təsdiqini tapmışdır. Müstəqilliyimizin bərpasının 20 illiyinin Avropanın qədim mədəniyyət beşiyi olan Romada təntənəli surətdə qeyd edilməsi hələ uzun müddət yaddaşlarda yaşayacaqdır.

Визит Мехрибан Алиевой в Италию и Ватикан широко освещался в местной печати
02.12.2011С 28 ноября по 2 декабря первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева находилась с визитом в Ватикане и Риме, приняла участие в торжественных мероприятиях, посвященных 20-летию восстановления независимости нашей страны, провела ряд встреч. Визит первой леди Азербайджана и мероприятия, посвященные нашей стране, широко освещались в местной печати.
«Римский оперный театр, открывший новый сезон оперой Верди «Макбет», отдал свою сцену в распоряжение музыкантов, прибывших издалека. На несколько дней фойе театра превратилось в место проведения праздничных мероприятий страны, считающейся последним рубежом Европы». Так начинается статья под заголовком «Первая леди Азербайджана Мехрибан Алиева. Успех Азербайджана в Опере» во влиятельной итальянской газете «Cronaca di Roma».
«Искусство, музыка, яства – так первая леди Азербайджана представляет свою страну», - говорится в статье. Да, итальянское общество еще долго будет помнить эту презентацию, так как состоявшееся в столице Италии по инициативе Фонда Гейдара Алиева торжественное мероприятие своей красочностью, красотой формы и содержания, неповторимостью оставило в сердцах глубокий след.
Встречи первой леди Азербайджана и в Ватикане, и в Италии, торжественные мероприятия освещались как самые важные события общественной и культурной жизни Рима.
Агентство «Giornalistica İtalia» анонсировало крупное мероприятие в связи с 20-й годовщиной восстановления независимости Азербайджана, которое состоялось 30 ноября в Оперном театре. В статье отмечалось, что это мероприятие еще больше укрепит дружественные отношения между двумя странами.
В номере газеты «Cronaca di Roma» за 2 декабря также была опубликована статья о визите первой леди Азербайджана Мехрибан Алиевой в Италию и ее встрече с супругой премьер-министра страны Эльзой Монти. В статье говорится, что первая леди Мехрибан Алиева, находящаяся с визитом в Италии с целью пропаганды 20-й годовщины восстановления независимости своей страны, встретилась с Эльзой Монти и провела важные переговоры в сфере образования.
На самом посещаемом сайте страны «roma.repubblica.it» размещен обзор, посвященный визиту первой леди Азербайджана в Италию и Ватикан. В нем дана подробная информация о встречах и переговорах Мехрибан ханум Алиевой с Президентом Италии Джорджо Наполитано, кардиналом Джанфранко Равази и супругой премьер-министра Италии Эльзой Монти. Сайт пишет: «Прекрасная первая леди Азербайджана Мехрибан Алиева уже несколько дней принимает участие в дружественных мероприятиях в Риме, связанных с 20-й годовщиной независимости своей страны и Италией. Италия является первым торговым партнером Азербайджана. На ряде официальных встреч посол доброй воли ЮНЕСКО Мехрибан Алиева также коснулась вопросов развития сотрудничества между двумя странами».
Мероприятие в Римском оперном театре, посвященное 20-й годовщине восстановления независимости Азербайджана, подробно освещалось и в итальянской газете «Tutta Roma». В статье говорится о впечатлении, которое произвела на общественность Рима частица азербайджанской культуры. В материале также дан обзор выступления Мехрибан ханум Алиевой. Отмечается, что мероприятие привлекло внимание выдающихся личностей Италии. Культурное мероприятие, на котором присутствовали известные люди страны, вызвало большой интерес.
В газете «Corriere della Sera» в статье под заголовком «Концерт государственного оркестра, исполнившего национальную музыку и произведения Вивальди. «Азербайджанский вечер» Оперы» говорится: президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан ханум Алиева заявила, что окажет реставрации одного из важных исторических памятников в Риме помощь в размере 100 тысяч евро. В статье также подчеркивается, что свою первую встречу международного уровня супруга премьер-министра Италии Эльза Монти провела именно с первой леди Азербайджана.
В комментарии к встрече с официальным представителем Ватикана кардиналом Равази говорится о связях между Святым Престолом и Азербайджаном. «На мероприятии было сообщено о начале реставрации около 40 относящихся к Азербайджану рукописей, которые хранятся в библиотеке Ватикана. Реставрация 15 рукописей, среди которых и старинный Коран, уже завершена. Основываясь на дружбе между двумя странами, кардинал Равази обратился к правительству Азербайджана и первой леди страны с просьбой покровительствовать реставрации катакомб Святого Пьетро и Марчеллино в Риме», - отмечается в статье.
Другая влиятельная итальянская газета «la Repubblica» в опубликованной в номере за 2 декабря статье под заголовком «Сегодня в Опере азербайджанский вечер» пишет: «Италия заключила Азербайджан в свои объятия. Сегодня в Оперном театре состоится торжественное мероприятие по случаю 20-летия независимости бывшей советской республики. Основная цель музыкального вечера – представить культуру Азербайджана, имеющего с Италией экономические связи высокого уровня. Хозяйка вечера – первая леди Азербайджана Мехрибан Алиева».
Как пишет итальянская пресса, мероприятия, посвященные Азербайджану, вызвали очень широкий резонанс. И это отнюдь неслучайно. Основанные на многочисленных фактах содержательные выступления первой леди Мехрибан Алиевой об успехах Азербайджана в годы независимости, волнующая сердца увертюра к опере гениального композитора Узеира Гаджибейли «Кероглу», бесценные шедевры древнего культурного наследия нашего народа – ковры, медные изделия, национальные музыкальные инструменты, народные песни, богатая кухня – завоевали сердца итальянцев. Очень точно выражая суть этих незабываемых мероприятий, Мехрибан ханум Алиева сказала: «В этот вечер мы предложим вашему вниманию лишь малую часть нашей культуры, и я надеюсь, что интерес и уважение к нашей стране в ваших сердцах еще больше возрастут. Надеюсь, что сегодняшний вечер, который мы проведем вместе, еще больше сблизит и свяжет наши государства и народы». Эти мысли Мехрибан ханум Алиевой нашли свое подтверждение и в опубликованных в итальянской прессе статьях об Азербайджане. Торжественное празднование 20-летия восстановления независимости Азербайджана в Риме - колыбели древней культуры Европы запомнится надолго.