14.05.2014Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva Fondun yaradılmasının 10 illiyi ilə bağlı “The Business Year” jurnalına müsahibə verib.
Müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, ümummilli lider Heydər Əliyev 2003-cü ilin dekabrında vəfat etdikdən sonra onun zəngin irsinin qorunub saxlanması, gələcək nəsillərə çatdırılması və nurlu əməllərinin davam etdirilməsi məqsədilə xüsusi bir ictimai qurumun yaradılmasına dair müxtəlif təşəbbüslər irəli sürüldü. Cəmiyyətin sosial sifarişi nəzərə alınaraq 2004-cü ilin mayında qeyri-hökumət təşkilatı olan Heydər Əliyev Fondu yaradıldı.
Fondun əsas missiyası Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətinin, ideyalarının öyrənilməsi və təbliği ilə yanaşı, ölkə daxilində və xaricdə sosial-iqtisadi və humanitar inkişafı dəstəkləməkdir.
Yarandığı dövrdən indiyədək Fond öz prinsiplərinə sadiq qalaraq, təhsil, səhiyyə, mədəniyyət, idman, elm və texnologiya, ekologiya, sosial və digər sahələrdə müxtəlif layihələr həyata keçirmişdir. Fond öz proqramları, layihələri, xeyriyyə fəaliyyəti ilə Azərbaycanda və ölkəmizin hüdudlarından kənarda yüksək nailiyyətlər qazanmışdır. Fondun təşəbbüsü ilə respublikanın müxtəlif şəhər və rayonlarında ümummilli lider Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətindən, Azərbaycanın müasir tarixi və zəngin mədəni irsindən bəhs edən, yeni avadanlıq və zəruri ədəbiyyatla təchiz edilmiş mərkəzlər yaradılmışdır. Bu mərkəzlər təkcə muzey funksiyası daşımır, eyni zamanda, yeniyetmə və gənclərin müxtəlif bilik və bacarıqlara yiyələnmələrinə xidmət edir. Mərkəzlərin nəzdində kompyuter kursları, şahmat, xalçaçılıq, təsviri və tətbiqi incəsənət, heykəltəraşlıq və s. dərnəklər fəaliyyət göstərir.
Azərbaycan vətəndaşları üçün bərabər təhsil imkanlarının yaradılmasını, gənc nəslin biliklərə yiyələnməsini və ölkəmizin dünya təhsil sisteminə inteqrasiyasını prioritet məsələlərdən hesab edən Heydər Əliyev Fondu fəaliyyətə başladığı gündən bu istiqamətdə bir sıra proqram və layihələr həyata keçirir. Bunlar “Uşaq evləri və internat məktəblərinin inkişafı”, “Yeniləşən Azərbaycana yeni məktəb”, “Təhsilə dəstək” layihələridir. Vətəndaş cəmiyyəti və özəl sektor tərəfindən dəstəklənən layihə və proqramlar çərçivəsində onlarla uşaq müəssisəsi, 400-dən çox məktəb binası inşa olunmuş və ya yenidən qurulmuşdur. Fondun təşəbbüslərinə dövlət tərəfindən yaxından dəstək verilmiş, ümumilikdə son 10 ildə respublikada 2 min 700 yeni məktəb binası tikilmiş və ya təmir olunmuşdur. Fondun bu qəbildən olan yeni təşəbbüsü “Məktəbəqədər təhsil müəssisələrinin inkişafı” layihəsidir. Cəmiyyətə bu il təqdim edilmiş layihədə Bakı şəhərində uşaq bağçalarına olan tələbatın tam ödənilməsi məqsədi ilə kompleks tədbirlərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulmuşdur.
Heydər Əliyev Fondunun mədəniyyət sahəsindəki fəaliyyəti əsasən üç istiqaməti əhatə edir: milli mənəvi dəyərlərin və mədəni irsin qorunub saxlanması, ölkə və dünya əhəmiyyətli tarixi abidələrin bərpası və yeni mədəniyyət obyektlərinin inşası, Azərbaycan mədəniyyətinin dünya ictimaiyyətinə tanıdılması. Bu sırada UNESCO-nun Bəşəriyyətin şifahi və qeyri-maddi irsinin şah əsərləri siyahısında yer almış Azərbaycan muğamının inkişafına və tanıdılmasına xidmət edən Beynəlxalq Muğam Mərkəzinin açılmasını, Müasir İncəsənət Muzeyinin, Azərbaycan Xalçası və Xalq Tətbiqi Sənəti Muzeyinin, Qala Arxeoloji-Etnoqrafik Muzey Kompleksinin yaradılmasını xatırlamaq olar.
Hər il təşkil edilən beynəlxalq musiqi yarışmaları nəinki Azərbaycanın, hətta dünyanın mədəni həyatında əlamətdar hadisə kimi qiymətləndirilir. Mstislav Rostropoviç adına Beynəlxalq Musiqi Festivalı, “Muğam aləmi” Beynəlxalq Muğam Festivalı, Qəbələ Beynəlxalq Musiqi Festivalı, Beynəlxalq Aşıq Festivalı kimi irimiqyaslı tədbirlər ifaçılıq sənətinin inkişafına əlverişli şərait yaratmaqla bərabər, xalqlar arasında mədəni əlaqələrin genişlənməsinə də xidmət edir.
Müxtəlif mədəniyyətlər və sivilizasiyaların qarşılıqlı zənginləşməsinə, xalqlararası dialoqun dərinləşməsinə, tolerantlıq ənənələrinin qorunmasına xüsusi əhəmiyyət verən Heydər Əliyev Fondu “Tolerantlığın ünvanı – Azərbaycan” layihəsini həyata keçirir. Layihə çərçivəsində dini abidə və ziyarətgahlarda təmir-bərpa işləri aparılır, mövzuya aid sərgilər təşkil olunur.
Heydər Əliyev Fondu gerçəkləşdirdiyi layihələrlə əhalinin sağlamlığının qorunmasında yaxından iştirak edir. Fondun müəyyən etdiyi başlıca vəzifələrdən biri uşaq evləri və internatlardakı azyaşlı və yeniyetmələrə, şəhid, qaçqın, məcburi köçkün və aztəminatlı ailələrdən olan, habelə müxtəlif xəstəliklərdən əziyyət çəkən uşaqlara yardım etməkdir. Fond beynəlxalq təşkilatlar və dünyanın bir sıra aparıcı səhiyyə şirkətləri ilə əməkdaşlıq şəraitində “Diabetli uşaqlara ən yüksək qayğı”, “Talassemiyasız həyat naminə” və digər layihələr həyata keçirmiş, tibb müəssisələrinin əsaslı təmiri, yenidən qurulması və inşasına nail olmuşdur. Fondun yarandığı gündən ölkədə bir sıra xəstəxana, poliklinika, diaqnostika mərkəzi və digər tibb ocaqları tikilmiş, təmir olunmuş və yenidən qurulmuşdur.
Fondun fəaliyyətinin mühüm istiqamətlərindən biri də xeyriyyəçilikdir. Valideyn himayəsindən, ailə qayğısından məhrum olan uşaqların cəmiyyətə inteqrasiyasını asanlaşdırmaq, asudə vaxtlarını səmərəli təşkil etmək məqsədi ilə Fond mütəmadi olaraq xeyriyyə aksiyaları keçirir. Bu aksiyalar çərçivəsində Fond geniş tərkibli yardımlar göstərir. Belə ki, qurum uşaq evlərinə və internat məktəblərinə hədiyyələr göndərməklə yanaşı, konsert və əyləncə proqramları təşkil edir.
Fond hər il təhsildə xüsusilə fərqlənən, uşaq evlərində və internat məktəblərində tərbiyə alan uşaqlar üçün Yeni il və Novruz şənlikləri keçirir. Fond, həmçinin qaçqın və məcburi köçkün ailələrindən, eləcə də valideyn himayəsindən, ailə qayğısından məhrum olan uşaqlara yardım edir. Azərbaycanda və xaricdə fəaliyyət göstərən qurumlara bayram hədiyyələri göndərir.
Heydər Əliyev Fondu bu uşaqların dünyanın müxtəlif ölkələrinə səfərlərini təşkil edir, həmçinin digər ölkələrdən olan uşaqların Azərbaycana gəlmələrinə və ölkəmizin tarixi, zəngin mədəniyyəti ilə tanış olmalarına imkan yaradır. Fondun təşəbbüsü və dəstəyi ilə azərbaycanlı məktəblilərin Almaniya, Belçika, Fransa, Gürcüstan, Niderland və Rumıniyaya, həmçinin ABŞ, Gürcüstan, Rumıniya və Rusiyadan olan məktəblilərin isə Azərbaycana səfərləri təşkil olunmuşdur.
Heydər Əliyev Fondu beynəlxalq səviyyəli qurumdur. Fondun ABŞ, Rumıniya, Rusiya və Türkiyədə nümayəndəlikləri fəaliyyət göstərir. Qurum BMT-nin İnkişaf Proqramı, UNESCO, İSESCO və digər beynəlxalq təşkilatlar ilə sıx əməkdaşlıq edir.
Fond Azərbaycandan kənarda da çox mühüm proqram və layihələr reallaşdırır. Xarici ölkələrdə həyata keçirilən proqram və layihələr əsasən üç istiqaməti əhatə edir: Azərbaycanın tanıdılması, o cümlədən xalqımızın tarixi və Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı həqiqətlərin beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılması; Azərbaycan və azərbaycanlılarla bağlı tarixi, mədəni irsin bərpası və qorunması; Fondun məramına uyğun olaraq humanitar və sosial inkişafa kömək göstərilməsi.
Fond xarici ölkələrdə Azərbaycanın təqdimatını mədəniyyət günləri, sərgilər, habelə əlamətdar tarixi hadisələrə, tanınmış elm və mədəniyyət xadimlərinə həsr olunmuş mərasimlər təşkil etməklə yerinə yetirir. Bunlara misal olaraq, “Azərbaycan xalçaları ilə nağıllar aləminə” adlı sərgini, Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyinin bərpa edilməsinin 20-ci ildönümünə həsr olunmuş mərasimləri, dahi Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvinin 870 illik yubileyi ilə bağlı London, Paris, Berlin, Moskva, Strasburq və Romada keçirilən tədbirləri göstərmək olar.
Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı həqiqətlərin beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılmasına xüsusi önəm verən Fond 2007-ci ildən başlayaraq hər il dünyanın bir sıra böyük şəhərlərində Xocalı soyqırımının ildönümü ilə bağlı aksiyalar keçirir. Aksiyalarda “Xocalı soyqırımı” filmi, ermənilərin Xocalıda törətdikləri vəhşilikləri əks etdirən fotoşəkillər, müxtəlif illərdə xarici ölkələrin nüfuzlu nəşrlərində Xocalı faciəsi haqqında dərc edilmiş materiallar, “Qarabağ həqiqətləri” toplusu və “Azərbaycana qarşı müharibə: mədəni irsin hədəfə alınması” kitabı təqdim olunur. 2012-ci ilin fevralında Fondun təşəbbüsü ilə Bosniya və Herseqovinanın paytaxtı Sarayevoda Srebrenitsa və Dağlıq Qarabağın Xocalı şəhərində törədilmiş soyqırımı qurbanlarının xatirəsinə abidə ucaldılmışdır.
Heydər Əliyev Fondu təhsil, səhiyyə, mədəniyyət və digər sahələrdə Azərbaycanda reallaşdırdığı layihələri xaricdə də uğurla tətbiq edir. Məsələn, “Təhsilə dəstək” layihəsi çərçivəsində Gürcüstan, Misir, Rumıniya, Rusiya, Pakistan və Niderlandda bir sıra məktəblər yenidən qurulmuş və əsaslı təmir olunmuşdur.
Pakistanda qızlar üçün yeni orta məktəb binasının inşası ən uğurlu işlərdən biridir. 2005-ci ildə Pakistanda böyük dağıntılara səbəb olmuş zəlzələdən sonra Müzəffərabad şəhərinin Rara ərazisindəki qızlar üçün məktəb tam yararsız vəziyyətə düşmüşdü. Fond tərəfindən qısa müddətdə 650 şagird yerlik yeni təhsil ocağı inşa edilmişdir. Fondun ictimai səhiyyə sahəsində yer tutan layihələrinə Pakistanda aztəminatlı ailələrdən olan on minlərlə insanın “Hepatit B” virusuna qarşı vaksinasiya edilməsi, talassemiya, hemofiliya və qan xəstəliklərindən əziyyət çəkən xəstələrin təcili tibbi yardım avtomaşını və qan paketləri ilə təmin olunması, eləcə də göz əməliyyatlarının həyata keçirilməsi də daxildir.
2013-cü ildə Heydər Əliyev Fondu ABŞ-ın Merilənd ştatındakı məktəblərə interaktiv lövhələrin və əlil uşaqlar üçün müvafiq avadanlığın alınması üçün maliyyə yardımı göstərmişdir.
Fond tərəfindən xaricdə həyata keçirilən mədəniyyət layihələri bu qurumun mədəni müxtəlifliyə və ümumbəşəri dəyərlərə hörmətini mədəniyyətlərarası və sivilizasiyalararası dialoqun möhkəmləndirilməsinə töhfələrini verməklə əyani şəkildə nümayiş etdirir. Bu sahədə görülən işlərdən Parisdə Versal Sarayının parkındakı abidələrin, Luvr Muzeyinin, İkinci Dünya müharibəsi zamanı yanmış və dağıdılmış Berlin qəsrinin, Vatikan arxivlərində qorunan orta əsr əlyazmalarının, Vatikanda Roma katakombalarının bərpasını və Romanın Kapitolini Muzeyinin “Filosoflar zalı”nın təmirini misal göstərmək olar.
Heydər Əliyev Fondu Azərbaycandan kənarda səhiyyə sahəsində də layihə və aksiyalar həyata keçirir. 2008-ci ilin aprelində Rumıniyanın İon Pop de Popa Fondu ilə əməkdaşlıq çərçivəsində ürək xəstəliklərindən əziyyət çəkən insanlara yardım göstərilmiş, 2010-cu ilin dekabrında Yekaterinburqdakı 1 nömrəli Vilayət Kliniki Xəstəxanasının Uşaq Onkohematoloji Mərkəzinə xüsusi tibbi avadanlıqla təchiz edilmiş “Sobol” markalı təcili yardım maşını hədiyyə olunmuşdur. 2012-ci ilin dekabrında Polşa Respublikasının Azərbaycandakı səfirliyi ilə əməkdaşlıq çərçivəsində Polşada fəaliyyət göstərən Anna Dımnanın “Mimo Wszystko” (Heç nəyə baxmayaraq) Fondunun terapevtlərinin Azərbaycana səfəri təşkil olunmuşdur. Səfər çərçivəsində həkimlər Daun Sindromlu Şəxslərin Assosiasiyasında bir sıra məşğələlər və kurslar keçmişlər. 2013-cü ilin martında Azərbaycandan olan daun sindromlu uşaqların və onların valideynlərinin Polşanın Krakov şəhərinə səfəri təşkil olunmuşdur.
Heydər Əliyev Fondu xarici ölkələrdə digər sosial layihələr də həyata keçirir. Fond Haitidə zəlzələnin, Rumıniyada təbii fəlakətin nəticələrinin aradan qaldırılmasına maliyyə dəstəyi vermişdir. 2011-ci ilin sentyabr ayında Heydər Əliyev Fondu Parisdə terrorizm qurbanlarına həsr olunan 7-ci Beynəlxalq Konqresin keçirilməsi üçün Fransa Terror Qurbanları Assosiasiyasına maliyyə yardımı göstərmişdir.
Heydər Əliyev Fondu tərəfindən Fransa, Rusiya, Macarıstan, İtaliya və Almaniyada sosial sahədə həyata keçirilmiş layihələr mədəniyyətlərin uğurlu inteqrasiyasına xidmət edir və xalqları bir araya toplamağa töhfələrini verir. Parkların təmirinə, tarixi abidələrin bərpasına yönəldilmiş layihələr Fondun mənəvi əhəmiyyətini göstərir. Bu, həm də bütün dünyada dostluğa və sülhə çağırışın rəmzidir.
Bu il mayın 10-da Heydər Əliyev Fondunun yaradılmasının 10 ili tamam olur. Yarandığı vaxtdan indiyə qədər yüksək təşkilatçılıq keyfiyyətləri və yorulmaz fəaliyyəti sayəsində Fond şərəfli yol keçmiş, Azərbaycanda və xaricdə ümumbəşəri dəyərlərin daşıyıcısı, inkişaf və tərəqqi, ümid və mərhəmət ünvanı kimi tanınmışdır. Heydər Əliyev Fondu Azərbaycanın yaradıcı ruhun təbliği işinə sadiqliyini təcəssüm etdirir.

Foundation for success
Azerbaijan's First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva gave an interview to “The Business Year” magazine in connection with the 10th anniversary of the Foundation's establishment.
After the founder of the Azerbaijani state, national leader Heydar Aliyev, passed away in December 2003, various initiatives were put forward to establish a special public organization with a view to preserving his rich legacy, passing it down to future generations, and continuing his noble deeds. Taking into account social demand, the Heydar Aliyev Foundation, a nongovernment organization, was founded in May.
2004. The major mission of the Foundation is both to popularize and advocate the life and activities of Heydar Aliyev, and also to support socio-economic and humanitarian development within the country and abroad. Committed to these principles since its establishment, the Foundation has implemented educational, healthcare, cultural, sport, scientific and techno-logical, environmental, social, and other projects. The Foundation has achieved positive results in both Azerbaijan and abroad through its programs, projects, and charity activities.
The Foundation initiated the creation of centres provided with state-of-the-art equipment, and the necessary literature for popularizing the history and rich culture of Azerbaijan and national leader Heydar Aliyev’s life and activities. The centres do not function simply as museums, they also help young people and teenagers acquire diverse skills and knowledge. Computer, carpet weaving, chess, fine and applied arts, sculpture, and other courses are taught in these centres.
The Heydar Aliyev Foundation, which pursues the provision of equal opportunities in education, as well as the integration of the country into the world educational system, has implemented a number of programs and projects on this front. Among them are the “Development of Orphanages and Boarding Schools,” “New Schools for a New Azerbaijan,” and the “Support for Education” projects. Supported by civil society and the private sector, these projects and programs involved the construction and overhauling of dozens of children’s facilities, and over 400 schools. The Foundation’s initiatives enjoy strong government support also, with a total of 2,700 schools built or reconstructed in the country over the past decade.  The   “Development   of Pre-School Educational Facilities” project is the latest in a line of new initiatives on this front. Made public this year, the project provides for the execution of complex measures in order to fully meet the demand for kindergartens in Baku.
The Heydar Aliyev Foundation’s activities in the field of culture cover a few major areas: preserving national and moral values and the country’s cultural legacy, restoring historic monuments in the country and in other parts of the world, building new cultural facilities, and introducing Azerbaijani culture to the global community. Successful projects include the opening of the International Mugham Center designed to develop and promote traditional Azerbaijani music, which was inscribed on the UNESCO Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity, and the establishment of the Museum of Modern Art, the Museum of Azerbaijan Carpets and Applied Art, and the Qala Archaeological and Ethnographic Museum Complex. Annual international music competitions are considered stand out as important cultural dates in Azerbaijan and across the world. High-profile events like the International Mstislav Rostropovich Festival, the International “World of Mugham” Festival, the Gabala International Music Festival, and the Inter- national Ashyg Music Festival contribute to fostering the development of performing arts and expanding cultural relations.
The Heydar Aliyev Foundation places special emphasis on the mutual enrichment of various cultures and civilizations, the expansion of dialogue among nations, and the preservation of the traditions of tolerance, and to this end is implementing the “Azerbaijan Home to Tolerance” project. Under the project, the Foundation is reconstructing religious monuments and temples and arranging relevant exhibitions.
The Heydar Aliyev Foundation is also actively contributing to preserving the health of the population of Azerbaijan. One of the key tasks the Foundation has set for itself is helping children and teenagers in orphanages and boarding schools, as well as the children of martyrs, refugees, IDPs, poor families, and children suffering from various diseases. In partnership with international organizations and the world’s leading healthcare companies, the Foundation implemented initiatives which include the “Best Care for Children with Diabetes” and the “For Life without Thalassemia” projects, and has completely repaired, remodelled, and rebuilt medical facilities. A number of hospitals, polyclinics, diagnostics centres, and other medical facilities have been built, repaired, or remodelled in Azerbaijan since the establishment of the Foundation.
Charity is one of the key priorities in the activities of the Heydar Aliyev Foundation. It carried out charity campaigns aimed at promoting the integration of children deprived of parental and family care into society, and ensuring the effective organization of leisure activities. As part of these campaigns, the Foundation provides a broad range of assistance and sends gifts to orphanages and boarding schools, while also   organizing concerts and entertainment.
The Foundation arranges annual New Year and Novruz celebrations for children who have distinguished themselves in education and those who have been brought up in orphanages and boarding schools. It also assists children from refugee and IDP families, as well as orphans and those deprived of parental care, and sends holiday gifts to such institutions operating in Azerbaijan and also abroad.
The Heydar Aliyev Foundation organizes foreign visits for these groups of children and also provides opportunities for children from other countries to visit Azerbaijan and familiarize themselves with our country’s history and rich culture. Initiated and supported by the Foundation, Azerbaijani schoolchildren have visited Germany, Belgium, France, Georgia, the Netherlands, and Romania, while school- children from the US,  Georgia, Romania, and Russia were given a chance to spend time in Azerbaijan.
The Heydar Aliyev Foundation is an organization which operates at an international level. It has offices in the US, Romania, Russia, and Turkey.
The Foundation maintains close cooperation with the UN Development Program, UNESCO, ISESCO, and other international organizations, and is carrying out important programs and projects in foreign countries. Its activities abroad focus around three priorities: promoting Azerbaijan, including raising the international community’s awareness of the truth about the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, restoring and preserving the historical and cultural legacy related to Azerbaijan and its citizens, and fostering humanitarian and social development.
In foreign countries, the Foundation presents Azerbaijan through the organization of culture days, exhibitions, as well as events to mark historic occasions and pay tribute to prominent figures in science and culture. Cultural events held by the Foundation abroad include the “Azerbaijan: To the World of Tales on Flying Carpets” exhibition, celebrating the 20th anniversary of restoration of national independence by the Republic of Azerbaijan, marking the
870th anniversary of the great Azerbaijani poet Nizami Ganjavi, which visited several cities in Europe including London, Paris, Berlin, Moscow, Strasbourg, and Rome.
The Foundation, which places a special emphasis on making the truth about the Armenia Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict known to the world community, has been carrying out commemorative campaigns about Khojaly in prominent cities across the world since 2007. These campaigns feature the presentation of the “Khojaly Genocide” film, photos documenting atrocities committed by Armenians in  Khojaly, articles on the Khojaly tragedy issued by leading foreign editions, the  “Truth  about Garabagh” series, and the “War Against Azerbaijan: Targeting Cultural Heritage” book. In February of 2012, the Heydar Aliyev Foundation initiated the erection of a memorial commemorating the victims of the Srebrenica genocide in Sarajevo, the capital of Bosnia- Herzegovina, and the Khojaly genocide in Nagorno-Karabakh.
As in Azerbaijan, the Heydar Aliyev Foundation’s projects in education, healthcare, culture, and other fields are a success abroad too. For example, several schools were remodelled and completely repaired in Georgia, Egypt, Romania, Russia, Pakistan, and the Netherlands under the “Support to Education” project. The construction of a school for girls in Pakistan is one of the major success stories. A devastating earthquake completely destroyed a girls’ school in Rara, in the Pakistani city of Muzaffarabad, in 2005. In response, within a short period of time, the Heydar Aliyev Foundation had built a new 650- seat school there.  Projects implemented by the Foundation in the sphere of public
health include the vaccination of  tens of thousands of people from low-income families against the  Hepatitis B virus in Pakistan, the provision of an  ambulances and blood banks for people suffering from thalassemia, haemophilia, and other blood diseases, and carrying out eye surgeries.
In 2013, the Foundation also provided financial assistance to schools in the State of Maryland, US, for the purchase of inter- active whiteboards, and special equipment for children with disabilities, and in 2014 embarked on a new project in partnership with the US Urban Alliance organization. This was set up to provide assistance to graduates through training sessions and practical education. Another project by the Heydar Aliyev Foundation  in  the field  of healthcare was  initiated jointly with “Save a  Child’s Heart” in Washington, and the Foundation also  provided support to the reconstruction of the Center for Blind  and Visually-impaired Children and Youth in Sarajevo.
The Foundation’s cultural projects in foreign countries demonstrate its respect for cultural diversity and universal values, contributing to a strengthening of dialogue between cultures and civilizations. This is evidenced in the restoration of monuments in the park of the Palace of Versailles, the Louvre, and the Berlin City Palace, which was destroyed in WWII, as well as medieval manuscripts in the Vatican Archives and the Roman Catacombs in the Vatican, and the repair of the Philosophers’ Room in the Rome Capitoline Museum.
The Heydar Aliyev Foundation’s work abroad also includes programs and campaigns in the field of healthcare. In April 2008, people with heart diseases received treatment in cooperation with the Ioan Pop de Popa Foundation. In December of 2010, a fully equipped Sobol ambulance car was donated to the Center of Paediatric Oncology and Haematology at the Regional Clinic Hospital No. 1 in Yekaterinburg.
In December 2012, the Heydar Aliyev Foundation organized, in partnership with the Polish Embassy in Baku, a visit of physicians from Anna Dymna’s Mimo  Wszystko Foundation to Azerbaijan. As part of the visit, the physicians conducted training and courses at the Association of People with Down syndrome. In March 2013, the Foundation organized a visit of Azerbaijani children with Down syndrome and their parents to Krakow.
The Heydar Aliyev Foundation’s activities abroad include other social projects, too. It financially assisted Haiti in dealing with the consequences of an earthquake, and Romania in tackling the consequences of a natural disaster. In September 2011, the Foundation provided financial as assistance to the French Association for the Victims of Terrorism to help it organize the 7th International Congress for the Victims of Terrorism in Paris.
Social  projects implemented by the Heydar Aliyev Foundation in  a number of cities of France, Russia, Hungary, Italy, and Germany contribute to bringing nations together,  and  the  successful integration of cultures. Projects related to the design of  parks and the restoration of  historical monuments are  of moral significance, and are  becoming a kind of symbol for calling for friendship and peace all over the world. On May 10, the Heydar Aliyev Foundation will celebrate its 10th anniversary. Thanks to its advanced organizational skills and tireless efforts, the Foundation has walked a glorious path, having become the bearer of universal values in Azerbaijan and abroad, and a symbol of development and prosperity, hope, and humanity.