Mehriban Əliyeva xeyirxahlığın və ümidin mücəssəməsidir
08.06.2015Mehriban Əliyeva yaşından, milliyyətindən və dini etiqadından asılı olmayaraq milyonlarla insanın ürəyini necə fəth edib? Cavab sadədir. Ona ətrafdakılara humanist münasibətinə, ehtiyacı olan insanlara qayğı göstərdiyinə və kömək etdiyinə, onların dərdinə şərik çıxdığına və lazımlı məqamda yanlarında olduğuna görə ehtiram bəsləyir və sevirlər.
Mehriban Əliyeva Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri və İSESCO-nun ilk qadın xoşməramlı səfiridir.
Mehriban Əliyeva Azərbaycan mədəniyyətini daha geniş təbliğ etmək məqsədi ilə üç dildə (Azərbaycan, rus və ingilis) nəşr olunan “İRS – Naslediye” jurnalını təsis edib.
2002-ci ildə Mehriban Əliyeva Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının prezidenti seçilib. Onun təşkilatçılıq bacarığı və beynəlxalq səviyyədə nüfuzu 2003 və 2004-cü illərdə bədii gimnastika üzrə Dünya Kuboku yarışlarının, habelə 2005-ci ildə dünya çempionatının Azərbaycanda keçirilməsi haqqında qərar qəbul edilməsində həlledici rol oynayıb.
Mehriban Əliyevanın rəhbərliyi ilə həyata keçirilən layihələr səhiyyə, mədəniyyət, sosial sahə, ekologiya, idman və digər istiqamətləri əhatə edir. Onun müasir Azərbaycan tarixinin bir hissəsinə çevrilən fəaliyyəti cəmiyyətin həyatında Azərbaycan qadınının rolu haqqında aydın təsəvvür yaradır. Mehriban xanım özünü reallaşdıra bilən harmonik, məqsədyönlü və güclü qadınların etalonuna çevrilib.
Azərbaycan qadınları Mehriban xanımın timsalında təkcə lider və ictimai xadim deyil, həm də ehtiyacı olanların hamısına yardım əli uzadan etibarlı arxa, doğma insan görürlər.
Bütün bəşəriyyətə məxsus tarix və mədəniyyət abidələrinin bərpası Mehriban Əliyevanın qarşıya qoyduğu vəzifələrdən biridir. Azərbaycan Versal sarayı parkında mədəniyyət abidələrinin, Luvrda İslam incəsənəti bölməsinin, Berlin qəsrinin, Romadakı Kapitoli Muzeyində “Filosoflar zalı”nın və başqa mədəniyyət abidələrinin bərpa olunmasında fəal iştirak edir.
O, ətraf mühitin mühafizəsi, o cümlədən yaşıllıqların qırılması ilə bağlı problemlərə xüsusilə həssas yanaşır. Onun göstərişi ilə Fondun əməkdaşları dəfələrlə ağacların kəsildiyi yerlərə gedərək, nadir ağacların məhv edilməsinin qarşısını operativ şəkildə alıblar. Məhz Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə 2007-ci ildən başlayaraq ölkə ərazisində milyonlarla ağac əkilib.
Azərbaycanı dünyaya olduğu kimi - tarixən müxtəlif xalqlar və dinlər arasında qarşılıqlı hörmətə və etimada əsaslanan səmimi dostluq və əməkdaşlıq münasibətlərinin mövcud olduğu, yüksək tolerantlıq ənənələrinin formalaşdığı dünyəvi, çoxmillətli və çoxkonfessiyalı dövlət kimi təqdim etmək ölkənin birinci xanımının fəaliyyətində prioritet məsələlərdən biridir.
Onun təşəbbüsü ilə həyata keçirilən “Azərbaycan - tolerantlıq ünvanı” layihəsi çərçivəsində Bakıda Pir Həsən ziyarətgahı, “Müqəddəs Məryəm – mövlud” pravoslav kilsəsi və Müqəddəs Mirodaşıyan Qadınlar Kafedral Kilsəsi, Şamaxıda Cümə məscidi və Gəncədə “Həzrəti Zeynəb” məscidindən tutmuş Fransanın müxtəlif bölgələrində kilsələrin, Strasburqda XIV əsr Kafedral Kilsəsinin vitrajlarının bərpasına, habelə Həştərxanda Knyaz Vladimirə abidə ucaldılmasına qədər müxtəlif dini obyektlərdə bərpa işləri aparılıb. Beynəlxalq birlik Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə Müqəddəs Roma katakombalarının bərpa olunmasını xristian aləminin müqəddəs abidələrinin qorunub saxlanılmasına müsəlman dünyasının töhfəsi kimi qəbul edir.
Mehriban xanımın rəhbərliyi ilə bir çox əhəmiyyətli layihələr həyata keçirilib. O, milli-mədəni dəyərlərin qorunub saxlanmasına və dünyaya təqdim olunmasına töhfə verir, istedadlı gəncləri - idmançıları, rəssamları, musiqiçiləri dəstəkləyir. O, minlərlə adama sağlamlığını və ümidini qaytarıb. Bütün bunlar bir məqsədlə - xalqının və Vətəninin rifahına xidmət məqsədi ilə edilib. Onun fəaliyyəti insanları xeyirxah işlərə ruhlandırır, cəmiyyətdə mərhəmət və şəfqət kimi əbədiyaşar dəyərlərin təsdiqinə xidmət edir.
Heydər Əliyev Fondunun prezidentinin təşəbbüsü ilə Azərbaycanda talassemiyalı xəstələr üçün Mərkəz inşa edilib. Burada talassemiyanın istər elmi, istərsə də praktiki cəhətdən öyrənmək üçün hər cür şərait yaradılıb.
Mehriban Əliyevanın sayəsində cəmiyyətin sosial həyatında xeyriyyəçilik və mesenatlıq ənənələri dirçəldildi. O, bütün sosial problemlərin yalnız dövlət tərəfindən həll olunması barədə ictimai şüurda kök salmış təsəvvürləri dağıtdı və onların həllində cəmiyyətin bütün zümrələrinin iştirak etməyə can atmasına nail oldu.
Dünyanın müxtəlif ölkələrində Azərbaycan mədəniyyəti günlərinin, Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpası, habelə xarici ölkələrlə diplomatik münasibətlərin qurulması münasibətilə tədbirlərin keçirilməsi, onun təşəbbüsü ilə Parisdə Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin açılması, Avropa Parlamentinin və UNESCO-nun mənzil-qərargahlarında, BMT-nin Cenevrədəki qərargahında silsilə tədbirlərin təşkil edilməsi bir məqsədə - beynəlxalq arenada ölkənin mövqelərinin möhkəmlənməsinə və imicinin yaxşılaşmasına xidmət edir.
Mehriban Əliyevanın 2015-ci ildə Bakıda birinci Avropa Oyunlarının keçirilməsinə hazırlıq üzrə Təşkilat Komitəsinə başçılıq etməsi onun fəaliyyətinin Azərbaycan dövlətinin rifahına və beynəlxalq arenada ölkənin nüfuzunun yüksəlməsinə dəlalət edir.
Tarixdə birinci Avropa Oyunlarının 2015-ci ildə Azərbaycanın paytaxtında - Bakı şəhərində keçirilməsi haqqında qərar 2012-ci ilin dekabrında Romada qəbul edilib.
Oyunlar hazırda qitənin 50 milli Olimpiya komitəsini birləşdirən, qərargahı Lozannada yerləşən Avropa Olimpiya Komitəsi tərəfindən keçirilir. Oyunların açılış mərasimi 2015-ci il iyunun 12-də, bağlanış mərasimi isə iyunun 28-də olacaq.
Bu, tarixi qərar idi, çünki digər kontinental oyunlardan fərqli olaraq, Avropa Oyunları heç vaxt keçirilməyib. Bu, Avropa Olimpiya ailəsinin Azərbaycana göstərdiyi böyük etimad idi.
Bununla bərabər, son illər Azərbaycanda müasir idman infrastrukturu yaradılıb. Azərbaycanın regionlarında 40-dan çox Olimpiya idman mərkəzi açılıb. Bakıda yaradılan və əsaslı təmir edilən bütün idman obyektləri ən yüksək standartlara cavab verir.
Son illər Azərbaycanda çoxsaylı dünya və Avropa çempionatları keçirilib. Əlbəttə, Azərbaycanın sürətli iqtisadi inkişafı bu qərarın qəbul edilməsində öz rolunu oynayıb.
Bu gün Azərbaycan və Bakı şəhəri artıq həmin Oyunların keçirilməsinə tam hazırdır.
Mehriban Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Təşkilat Komitəsi etimadı yüksək səviyyədə doğruldur. Bu Oyunlar tarixə sadəcə birinci Avropa Oyunları kimi deyil, həm də ən gözəl Oyunlar kimi daxil olacaq. Bakı ağla gələn və gəlməyən bütün rekordları vurmağa hazırdır: cəmi iki il ərzində Azərbaycan birinci Avropa Oyunlarını Olimpiya oyunları vüsəti ilə keçirmək üçün bütün işləri görməyə macal tapıb.
Heç şübhəsiz, Mehriban Əliyeva bu işdə xüsusi zəhmət çəkib, Vətəninin və Beynəlxalq Olimpiya hərəkatının təbliğinə çox mühüm töhfə verib. Bu bir daha onun öz Vətəninə və xalqına böyük məhəbbətini göstərir.

Мехрибан Алиева – олицетворение добра и надежды
08.06.2015Как Мехрибан Алиевой удалось завоевать сердца миллионов людей независимо от возраста, национальности и вероисповедания? Ответ прост. Ее уважают и любят за гуманное отношение ко всем окружающим, за заботу и помощь людям, нуждающимся в ней, за умение сопереживать и быть рядом в нужный момент.
Мехрибан Алиева – первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева, посол Доброй воли ЮНЕСКО и первая женщина-посол Доброй воли ИСЕСКО.
С целью более широкой пропаганды азербайджанской культуры в 1996 году Мехрибан Алиевой был учрежден журнал «Азербайджан – Ирс», издающийся на трех языках (азербайджанском, русском, английском).
В 2002 году Мехрибан Алиева была избрана президентом Федерации гимнастики Азербайджана. Её организаторские способности и авторитет на международном уровне сыграли решающую роль в принятии решения о проведении в Азербайджане Кубка Мира по художественной гимнастике в 2003 и 2004 годах, а также чемпионата мира в 2005 году.
Направления осуществляемых под ее руководством проектов охватывают образование, здравоохранение, культуру, социальную сферу, экологию, спорт и т.д. Ее деятельность стала частью истории современного Азербайджана и дает ясное представление о роли азербайджанской женщины в жизни общества. Мехрибан-ханум стала эталоном для гармоничных, целеустремленных и сильных женщин, умеющих реализовать себя.
В лице Мехрибан-ханум женщины Азербайджана видят не только лидера и общественного деятеля, но и надежную опору, родного человека, готового протянуть руку помощи всем нуждающимся в ней.
Одной из задач, поставленных Мехрибан Алиевой, является восстановление исторических и культурных памятников, принадлежащих всему человечеству. Азербайджан, принимает активное участие в реставрации памятников культуры в парке Версальского дворца, отдела исламского искусства в Лувре, Берлинского замка, "Зала философов" в Капитолийских музеях Рима и т.д.
Особо чутко она реагирует и на проблемы, связанные с охраной окружающей среды, в частности вырубкой зеленых насаждений. По ее указанию сотрудники Фонда не раз выезжали на место вырубки, оперативно предотвращая уничтожение редких пород деревьев. Именно по инициативе Мехрибан Алиевой с 2007 года по всей стране были посажены миллионы деревьев.
Представить миру Азербайджан таким, какой он есть – как светское, многонациональное и многоконфессиональное государство, где между различными народами и религиями исторически существовали отношения искренней дружбы и сотрудничества, основанные на взаимном уважении и доверии, где сформировались высокие традиции толерантности – один из приоритетных вопросов в деятельности Первой леди страны. В рамках осуществляемого по ее инициативе проекта "Адрес толерантности – Азербайджан" были проведены реставрационные работы в различных религиозных объектах – от святилища Пир Гасан, Церкви Рождества Пресвятой Богородицы и Церкви Святой Марии в Баку, Джума-мечети в Шемахе, мечети Хазрати Зейнаб в Гяндже до реставрации церквей в различных регионах Франции, витражей в Страсбургском Кафедральном соборе XIV века, а также возведения памятника Князю Владимиру в Астрахани. А реставрация по инициативе Мехрибан Алиевой священных римских катакомб, воспринимается международной общественностью как вклад мусульманского мира в сохранение святых памятников христианства.
Под руководством Мехрибан-ханум осуществлено большое количество значимых проектов. Она вносит вклад в сохранение и представление миру национально-культурных ценностей, поддерживает талантливую молодежь – спортсменов, художников, музыкантов. Она вернула здоровье и надежду тысячам людей. Все это осуществляется с одной целью – с целью служения во благо своего народа и Родины. Ее деятельность вдохновляет людей на добрые дела, служит утверждению в обществе таких непреходящих ценностей, как милосердие и сострадание.
Для борьбы с недугом по инициативе президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой в Азербайджане построен Центр для больных талассемией. Здесь созданы все условия для изучения талассемии как с научной, так и с практической стороны.
Благодаря Мехрибан Алиевой в социальной жизни общества были возрождены традиции благотворительности и меценатства. Она разрушила укоренившееся в общественном сознании представление о том, что все социальные проблемы должны решаться исключительно государством, и добилась того, чтобы все слои общества старались принять участие в их разрешении.
Проведение Дней культуры Азербайджана в различных странах мира, мероприятий по случаю восстановления государственной независимости Азербайджана, а также по случаю установления дипломатических отношений с иностранными государствами, открытие по ее инициативе Центра азербайджанской культуры в Париже, проведение цикла мероприятий в штаб-квартирах Европарламента и ЮНЕСКО, в штаб-квартире ООН в Женеве преследуют одну цель – укрепление позиций страны и улучшение ее имиджа на международной арене.
Мехрибан Алиева возглавила оргкомитет по подготовке к проведению Первых Европейских Игр в 2015 году в Баку, говорит о том, что ее деятельность направлена на благо Азербайджанского государства и повышение авторитета страны на международной арене.
Решение проведения Первых в истории Европейских игр, которые пройдут в столице Азербайджана в городе Баку в 2015 году, было принято в декабре 2012 года в Риме.
Проводятся игры Европейскими олимпийскими комитетами — организацией, объединяющей в настоящее время 50 национальных олимпийских комитетов Европы, со штаб-квартирой в Лозанне.
Церемония открытия игр состоится 12 июня 2015 года, а церемония закрытия — 28 июня 2015 года. Это было историческое решение, так как, в отличие от других континентальных игр, Европейские игры никогда не проводились. Это было большим доверием, оказанным европейской олимпийской семьей Азербайджану.
Наряду с этим, за последние годы в Азербайджане создана современная спортивная инфраструктура. В регионах Азербайджана создано более 40 Олимпийских спортивных центров.
Все созданные и капитально отремонтированные спортивные объекты в городе Баку отвечают самым высоким стандартам.
За последние годы в Азербайджане были проведены многочисленные чемпионаты мира и Европы. Стремительное экономическое развитие Азербайджана, конечно же, сыграло свою роль в принятии этого решения.
Сегодня Азербайджан и город Баку уже полностью готовы к проведению этих Игр.
Организационный комитет под руководством Мехрибан Алиевой на высоком уровне оправдывает доверие, и эти игры войдут в историю Олимпийских игр не просто как первые Европейские игры, но и как самые прекрасные игры». Баку, готов побить все мыслимые и немыслимые рекорды: всего за два года Азербайджан успел сделать все, чтобы провести Первые европейские игры с олимпийским размахом.
Безусловно, Мехрибан Алиева вложила особый труд в это дело и внесла очень важный вклад в пропаганду своей родины и Международному Олимпийскому движению.