Mehriban Əliyeva xeyirxahlığın və ümidin mücəssəməsidir
08.06.2015Mehriban Əliyeva yaşından, milliyyətindən və dini etiqadından asılı olmayaraq milyonlarla insanın ürəyini necə fəth edib? Cavab sadədir. Ona ətrafdakılara humanist münasibətinə, ehtiyacı olan insanlara qayğı göstərdiyinə və kömək etdiyinə, onların dərdinə şərik çıxdığına və lazımlı məqamda yanlarında olduğuna görə ehtiram bəsləyir və sevirlər.
Mehriban Əliyeva Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri və İSESCO-nun ilk qadın xoşməramlı səfiridir.
Mehriban Əliyeva Azərbaycan mədəniyyətini daha geniş təbliğ etmək məqsədi ilə üç dildə (Azərbaycan, rus və ingilis) nəşr olunan “İRS – Naslediye” jurnalını təsis edib.
2002-ci ildə Mehriban Əliyeva Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının prezidenti seçilib. Onun təşkilatçılıq bacarığı və beynəlxalq səviyyədə nüfuzu 2003 və 2004-cü illərdə bədii gimnastika üzrə Dünya Kuboku yarışlarının, habelə 2005-ci ildə dünya çempionatının Azərbaycanda keçirilməsi haqqında qərar qəbul edilməsində həlledici rol oynayıb.
Mehriban Əliyevanın rəhbərliyi ilə həyata keçirilən layihələr səhiyyə, mədəniyyət, sosial sahə, ekologiya, idman və digər istiqamətləri əhatə edir. Onun müasir Azərbaycan tarixinin bir hissəsinə çevrilən fəaliyyəti cəmiyyətin həyatında Azərbaycan qadınının rolu haqqında aydın təsəvvür yaradır. Mehriban xanım özünü reallaşdıra bilən harmonik, məqsədyönlü və güclü qadınların etalonuna çevrilib.
Azərbaycan qadınları Mehriban xanımın timsalında təkcə lider və ictimai xadim deyil, həm də ehtiyacı olanların hamısına yardım əli uzadan etibarlı arxa, doğma insan görürlər.
Bütün bəşəriyyətə məxsus tarix və mədəniyyət abidələrinin bərpası Mehriban Əliyevanın qarşıya qoyduğu vəzifələrdən biridir. Azərbaycan Versal sarayı parkında mədəniyyət abidələrinin, Luvrda İslam incəsənəti bölməsinin, Berlin qəsrinin, Romadakı Kapitoli Muzeyində “Filosoflar zalı”nın və başqa mədəniyyət abidələrinin bərpa olunmasında fəal iştirak edir.
O, ətraf mühitin mühafizəsi, o cümlədən yaşıllıqların qırılması ilə bağlı problemlərə xüsusilə həssas yanaşır. Onun göstərişi ilə Fondun əməkdaşları dəfələrlə ağacların kəsildiyi yerlərə gedərək, nadir ağacların məhv edilməsinin qarşısını operativ şəkildə alıblar. Məhz Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə 2007-ci ildən başlayaraq ölkə ərazisində milyonlarla ağac əkilib.
Azərbaycanı dünyaya olduğu kimi - tarixən müxtəlif xalqlar və dinlər arasında qarşılıqlı hörmətə və etimada əsaslanan səmimi dostluq və əməkdaşlıq münasibətlərinin mövcud olduğu, yüksək tolerantlıq ənənələrinin formalaşdığı dünyəvi, çoxmillətli və çoxkonfessiyalı dövlət kimi təqdim etmək ölkənin birinci xanımının fəaliyyətində prioritet məsələlərdən biridir.
Onun təşəbbüsü ilə həyata keçirilən “Azərbaycan - tolerantlıq ünvanı” layihəsi çərçivəsində Bakıda Pir Həsən ziyarətgahı, “Müqəddəs Məryəm – mövlud” pravoslav kilsəsi və Müqəddəs Mirodaşıyan Qadınlar Kafedral Kilsəsi, Şamaxıda Cümə məscidi və Gəncədə “Həzrəti Zeynəb” məscidindən tutmuş Fransanın müxtəlif bölgələrində kilsələrin, Strasburqda XIV əsr Kafedral Kilsəsinin vitrajlarının bərpasına, habelə Həştərxanda Knyaz Vladimirə abidə ucaldılmasına qədər müxtəlif dini obyektlərdə bərpa işləri aparılıb. Beynəlxalq birlik Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə Müqəddəs Roma katakombalarının bərpa olunmasını xristian aləminin müqəddəs abidələrinin qorunub saxlanılmasına müsəlman dünyasının töhfəsi kimi qəbul edir.
Mehriban xanımın rəhbərliyi ilə bir çox əhəmiyyətli layihələr həyata keçirilib. O, milli-mədəni dəyərlərin qorunub saxlanmasına və dünyaya təqdim olunmasına töhfə verir, istedadlı gəncləri - idmançıları, rəssamları, musiqiçiləri dəstəkləyir. O, minlərlə adama sağlamlığını və ümidini qaytarıb. Bütün bunlar bir məqsədlə - xalqının və Vətəninin rifahına xidmət məqsədi ilə edilib. Onun fəaliyyəti insanları xeyirxah işlərə ruhlandırır, cəmiyyətdə mərhəmət və şəfqət kimi əbədiyaşar dəyərlərin təsdiqinə xidmət edir.
Heydər Əliyev Fondunun prezidentinin təşəbbüsü ilə Azərbaycanda talassemiyalı xəstələr üçün Mərkəz inşa edilib. Burada talassemiyanın istər elmi, istərsə də praktiki cəhətdən öyrənmək üçün hər cür şərait yaradılıb.
Mehriban Əliyevanın sayəsində cəmiyyətin sosial həyatında xeyriyyəçilik və mesenatlıq ənənələri dirçəldildi. O, bütün sosial problemlərin yalnız dövlət tərəfindən həll olunması barədə ictimai şüurda kök salmış təsəvvürləri dağıtdı və onların həllində cəmiyyətin bütün zümrələrinin iştirak etməyə can atmasına nail oldu.
Dünyanın müxtəlif ölkələrində Azərbaycan mədəniyyəti günlərinin, Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpası, habelə xarici ölkələrlə diplomatik münasibətlərin qurulması münasibətilə tədbirlərin keçirilməsi, onun təşəbbüsü ilə Parisdə Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin açılması, Avropa Parlamentinin və UNESCO-nun mənzil-qərargahlarında, BMT-nin Cenevrədəki qərargahında silsilə tədbirlərin təşkil edilməsi bir məqsədə - beynəlxalq arenada ölkənin mövqelərinin möhkəmlənməsinə və imicinin yaxşılaşmasına xidmət edir.
Mehriban Əliyevanın 2015-ci ildə Bakıda birinci Avropa Oyunlarının keçirilməsinə hazırlıq üzrə Təşkilat Komitəsinə başçılıq etməsi onun fəaliyyətinin Azərbaycan dövlətinin rifahına və beynəlxalq arenada ölkənin nüfuzunun yüksəlməsinə dəlalət edir.
Tarixdə birinci Avropa Oyunlarının 2015-ci ildə Azərbaycanın paytaxtında - Bakı şəhərində keçirilməsi haqqında qərar 2012-ci ilin dekabrında Romada qəbul edilib.
Oyunlar hazırda qitənin 50 milli Olimpiya komitəsini birləşdirən, qərargahı Lozannada yerləşən Avropa Olimpiya Komitəsi tərəfindən keçirilir. Oyunların açılış mərasimi 2015-ci il iyunun 12-də, bağlanış mərasimi isə iyunun 28-də olacaq.
Bu, tarixi qərar idi, çünki digər kontinental oyunlardan fərqli olaraq, Avropa Oyunları heç vaxt keçirilməyib. Bu, Avropa Olimpiya ailəsinin Azərbaycana göstərdiyi böyük etimad idi.
Bununla bərabər, son illər Azərbaycanda müasir idman infrastrukturu yaradılıb. Azərbaycanın regionlarında 40-dan çox Olimpiya idman mərkəzi açılıb. Bakıda yaradılan və əsaslı təmir edilən bütün idman obyektləri ən yüksək standartlara cavab verir.
Son illər Azərbaycanda çoxsaylı dünya və Avropa çempionatları keçirilib. Əlbəttə, Azərbaycanın sürətli iqtisadi inkişafı bu qərarın qəbul edilməsində öz rolunu oynayıb.
Bu gün Azərbaycan və Bakı şəhəri artıq həmin Oyunların keçirilməsinə tam hazırdır.
Mehriban Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Təşkilat Komitəsi etimadı yüksək səviyyədə doğruldur. Bu Oyunlar tarixə sadəcə birinci Avropa Oyunları kimi deyil, həm də ən gözəl Oyunlar kimi daxil olacaq. Bakı ağla gələn və gəlməyən bütün rekordları vurmağa hazırdır: cəmi iki il ərzində Azərbaycan birinci Avropa Oyunlarını Olimpiya oyunları vüsəti ilə keçirmək üçün bütün işləri görməyə macal tapıb.
Heç şübhəsiz, Mehriban Əliyeva bu işdə xüsusi zəhmət çəkib, Vətəninin və Beynəlxalq Olimpiya hərəkatının təbliğinə çox mühüm töhfə verib. Bu bir daha onun öz Vətəninə və xalqına böyük məhəbbətini göstərir.

Mehriban Aliyeva is a personification of benevolence and hope
08.06.2015How has Mehriban Aliyeva won the hearts of millions of people regardless of their age, nationality and faith? The answer is simple. She is respected and loved for her humanistic attitude towards people, caring for and supporting the needy, sharing their problems, and for being at their side when they need her.
Mehriban Aliyeva is Azerbaijan’s First Lady, the president of the Heydar Aliyev Foundation, a goodwill ambassador of UNESCO and the first woman-goodwill ambassador of ISESCO.
With a view to more broadly popularizing Azerbaijan’s culture, Mehriban Aliyeva founded the magazine “IRS-Nasledie” (Heritage) in Azerbaijani, Russian and English.
In 2002, Mehriban Aliyeva was elected president of the Azerbaijan Gymnastics Federation. Her organizational skills and international prestige has played a decisive role in taking a decision to hold the World Cup competitions for rhythmic gymnastics in 2003 and 2004 and the world championship in 2005 in Azerbaijan.
Projects implemented under the leadership of Mehriban Aliyeva cover such spheres as healthcare, culture, social sphere, environment, sports etc. Her activity, which has become a part of the modern Azerbaijani history, give a clear idea of an Azerbaijani woman in the life of the society. Mehriban Aliyeva has become a model of harmonic, purposeful and strong women.
Azerbaijani woman see Mehriban khanum as not only a leader and political figure, but also a reliable and close person who gives a helping hand to all who need it.
Restoration of historical and cultural monuments is one of the tasks that Mehriban Aliyeva set for herself. Azerbaijan has been taking active part in restoration of cultural monuments in Versailles Palace’s park, the Islamic Culture section in Louvre Museum, the Berlin Castle, the Philosophers Hall in Capitoline Museum in Rome, and other monuments of culture.
She approaches protection of the environment, including issues associated with chopping down trees, with special sensitivity. Under her instruction, employees of the Foundation have repeatedly been to places where trees were chopped down, and effectively prevented destruction of rare tree species. It was Mehriban Aliyeva, at whose initiative millions of trees were planted in the country since 2005.
To introduce Azerbaijan to the world as it is – as a country where historically sincere friendship and partnership relations relying on mutual respect and trust between different peoples and religions existed, and a secular, multinational and multi-confessional state where high tolerance traditions have been formed - is the first priority issue in the activity of the country’s first lady.
Within the framework of the project “Azerbaijan – the Address of Tolerance”, restoration works were carried out on various religious objects such as Pir Hasan Shrine, Saint Mary Orthodox Church and the Holy Myrrhbearers Cathedral in Baku, Juma Mosque in Shamakhy and Hazrati Zeynab Mosque in Ganja, and churches in various regions of France, stained-glass windows of the 14th -century Cathedral in Strasbourg, and a monument was erected to Prince Vladimir in Astrakhan. The international community appreciated the restoration of Saint Roman catacombs following Mehriban Aliyeva’s initiative as contribution of the Muslim world to preservation of holy monuments of the Christian world.
A number of significant projects have been implemented under Mehriban Aliyeva’s leadership. She has been contributing to preserving national and cultural values and introducing them to the world, and providing support to the talented youth – sportsmen, artists, and musicians. She has returned health and hope to thousands of people. All these serve to one purpose, for the benefit of her people and Homeland. Her activity inspires people to doing benevolent jobs, and serves to establishing such values as mercy and compassion in the society.
Following the initiative of the Heydar Aliyev Foundation’s president, a centre has been built in Azerbaijan for thalassemia patients. All conditions have been created here to study this disease both in scientific and practical terms.
Due to Mehriban Aliyeva’s efforts, charity and patronage of art traditions were revived in the social life of the society. She broke down all misconceptions established in the society’s thinking that all social problems may only be solved by the state, and secured participation of all classes of the society in their solution.
Holding of days of Azerbaijani culture, events devoted to regaining of state independence by Azerbaijan, as well as building diplomatic relations with foreign countries, opening of the Azerbaijan Culture Centre in Paris, holding of a series of events at the headquarters of the European parliament and UNESCO and UN headquarters in Geneva serve to one purpose – strengthening the position of the country at the international arena and improving its image.
The fact that Mehriban Aliyeva is heading the Organizing Committee on preparations for the first European Games to be held in 2015 in Baku testifies to her activity’s serving to the best interests of the state of Azerbaijan and lifting the country’s image at the international arena.
A decision on holding of the first in history European Games in the capital of Azerbaijan – the city of Baku – in 2015 was taken in December 2012 in Rome.
The Games are held by the European Olympic Committee - with the headquarters in Lausanne, which currently unites 50 national Olympic committees. Opening ceremony of the Games will take place on June 12, and the closing ceremony on June 28, 2015.
This was a historical decision, because, as opposed to other continental games, European Games have never been held. This was a great confidence expressed by the European Olympic Family towards Azerbaijan.
Moreover, a modern sport infrastructure has been created in Azerbaijan recent years. Over 40 Olympic centres have been opened in regions of Azerbaijan. All sport facilities created and renovated in Baku meet the highest standards.
Recent years, Azerbaijan hosted a number of world and European championships. Of course, Azerbaijan’s rapid economic development has played its role in taking this decision.
Today, Azerbaijan and the city of Baku is completely ready to hold these Games.
Headed by Mehriban Aliyeva, the Organizing Committee justified the confidence at the highest level. These Games will enter the history like not only the first European Games, but also the most beautiful Games. Baku is ready to surpass all believable and unbelievable records. In a matter of two years, Azerbaijan could manage to do all works to ensure that the first European Games are held at the level of Olympic Games.
No doubt, here Mehriban Aliyeva has played a special role with her tireless work, and significantly contributed to popularization of her Homeland and the International Olympic movement. This once more shows her great love for her Homeland and people.