Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Şuşada Üzeyir Hacıbəylinin ev-muzeyində aparılan bərpa işləri ilə tanış olublar
10.05.2024Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Şuşada Üzeyir Hacıbəylinin ev-muzeyində aparılan bərpa işləri ilə tanış olublar.
Dövlətimizin başçısına görülən işlər barədə məlumat verildi.
Bildirildi ki, Heydər Əliyev Fondu Şuşa şəhərində Üzeyir Hacıbəylinin ev-muzeyində bərpa işlərini davam etdirir. Üzeyir Hacıbəylinin evi Şuşada XIX əsrdə inşa olunub. Bina 1959-cu ildə ev-muzeyi kimi fəaliyyətə başlayıb. Görkəmli bəstəkar, peşəkar musiqi sənətimizin və milli operamızın banisi Üzeyir Hacıbəylinin ev-muzeyi Şuşa şəhəri işğal edilən tarixədək fəaliyyət göstərib. Muzeydə dahi bəstəkarın həyat və yaradıcılığı ilə bağlı 1700 eksponatdan erməni işğalçı qüvvələrinin vəhşiliyi nəticəsində yalnız 136-sı salamat qalıb, digərləri məhv edilib.
Məlumat verildi ki, binadakı bərpa işlərinə evin ilkin görünüşünə uyğun olaraq analizlərin hazırlanması, bünövrələrin möhkəmləndirilməsi, döşəmənin, fasadların və dam örtüyünün bərpası, daxili və xarici bəzək işləri, qapıların, pəncərələrin, mühəndis-kommunikasiya sistemlərinin quraşdırılması, həmçinin həyətyanı sahənin yaşıllaşdırılması işləri daxildir. Bu günədək bərpa layihəsinin hazırlanması, ərazidə mövcud divar daşlarının sökülərək, ölçülərinə görə inventarlaşdırılması, dağılmış hissələrdə bünövrələrin qazılması və sahənin ümumi təmizlənməsi işləri aparılıb. Həmçinin material analizi üzrə nümunələr götürülərək Türkiyədəki laboratoriyada tədqiq edilib, konservasiya və restavrasiya hesabatları yerinə yetirilib. Muzeyin memarlıq, konstruksiya həlli və mühəndis-kommunikasiya sistemləri üzrə işçi layihələri yekunlaşıb, bünövrənin armaturlanması icra olunub. Ev-muzeyinin daxilində divarlar və arakəsmələr hörülüb, döşəmənin bərpası işləri görülüb. Həmçinin həyətyanı sahədə tarixi görkəmə uyğun hörgü işləri və dekorativ elementlərin qoyulması başa çatdırılıb. 2022-ci ildə başlanan bərpa işləri yekunlaşandan sonra muzeydə ekspozisiya qurulacaq.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с реставрационными работами в доме-музее Узеира Гаджибейли в Шуше
10.05.2024Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с реставрационными работами, проводимыми в доме-музее Узеира Гаджибейли в Шуше.
Глава государства был проинформирован о выполняемой работе.
Было сообщено, что Фонд Гейдара Алиева продолжает реставрационные работы в доме-музее Узеира Гаджибейли в Шуше. Дом Узеира Гаджибейли был построен в Шуше в XIX веке. В 1959 году здание начало функционировать как дом-музей выдающегося композитора, основоположника азербайджанского профессионального музыкального искусства и национальной оперы. Во время оккупации города Шуша армяне уничтожили большинство хранившихся в музее экспонатов, связанных с жизнью и творчеством гениального композитора: из 1700 предметов уцелели только 136.
Было отмечено, что реставрационные работы в здании включают анализ первоначального вида дома, укрепление его фундамента, восстановление пола, фасадов и кровли, работы по внутренней и наружной отделке, установку дверей, окон, инженерно-коммуникационных систем, а также озеленение приусадебного участка. На сегодняшний день осуществлены работы по подготовке проекта реставрации, сносу существующих на территории стен и инвентаризации камней по размерам, вырыты котлованы под фундамент в разрушенных частях и проведена общая очистка территории. Также в лаборатории в Турции были изучены взятые для анализа образцы материала, выполнены расчеты по консервации и реставрации. Завершены разработка рабочих проектов по архитектуре музея, его конструкционным решениям и инженерно-коммуникационным системам, армирование фундамента. Внутри дома-музея осуществлена кладка стен и перегородок, отреставрирован пол. Кроме того, на приусадебном участке завершены камнеукладочные работы и установлены декоративные элементы, соответствующие историческому облику здания. После завершения реставрационных работ, начавшихся в 2022 году, в музее будет создана экспозиция.