Şuşada Çöl Qala məscidində aparılan bərpa işləri ilə tanışlıq
10.05.2024Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Şuşada Çöl Qala məscidində aparılan bərpa işləri ilə tanış olublar.
Bildirildi ki, Heydər Əliyev Fondu Şuşada daha bir tarixi abidənin - Çöl Qala məscidinin bərpası layihəsini həyata keçirir. “PAŞA Holdinq”in dəstəyi ilə aparılan bərpa işlərinə 2023-cü ildən başlanılıb.
Çöl Qala məscidi XIX əsrdə Şuşa şəhərində fəaliyyət göstərən 17 məsciddən biri olub. Məscid Şuşa şəhərinin yuxarı məhəllələrinə daxil olan Çöl Qala məhəlləsinin Qasım bəy Zakir küçəsində yerləşir. Bu tarixi abidə XIX əsrdə Kərbəlayi Səfixan Qarabaği tərəfindən inşa olunub. Məscid minarəsiz formada tikilib, Şuşa şəhərinin əksər məscidləri kimi düzbucaqlı, ümumi girişi isə asimmetrik şəkildə düzülmüş əsas fasaddan ibarət olub.
Çöl Qala məscidinin interyeri tamamilə İslam memarlığına uyğundur. Məscidin daxili hissəsi səkkizguşəli dörd daş sütunla bəzədilib. Bu sütunlar ümumi ibadət zalını üç hissəyə ayırır. Məscidin mehrabı ilə üzbəüz ümumi ibadət zalının içərisində qadınlar üçün açıq ibadət zalı tikilib.
Məscid Şuşa şəhərinin işğalından sonra ermənilər tərəfindən dağıdılıb və talan edilib.
Çöl Qala məscidinin yaxınlığında isə XIX əsrə aid Çöl Qala bulağı yerləşir. Bulağın divarları dördbucaq formasında olub və yaxınlığında yerləşən məscidlərin üslubunda tikilib. İşğal dövründə bulaq da dağıdılıb, daş kitabələri məhv edilib.

Ознакомление с реставрационными работами, проводимыми в мечети Чёль Гала в Шуше
10.05.2024Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с реставрационными работами, проводимыми в мечети Чёль Гала в Шуше.
Помощник Президента Азербайджанской Республики Анар Алакбаров проинформировал главу государства и первую леди о проводимой работе.
Было сообщено, что Фонд Гейдара Алиева реализует проект реставрации еще одного исторического памятника в Шуше – мечети Чёль Гала. Проводимые при поддержке PAŞA Holdinq реставрационные работы начались в 2023 году.
Мечеть Чёль Гала была одной из 17 мечетей, действовавших в городе Шуша в XIX веке. Она расположена на улице Гасым бек Закира в квартале Чёль Гала, входящем в верхние кварталы города Шуша. Этот исторический памятник был построен Кербалаи Сафиханом Карабаги в XIX веке. Мечеть была возведена без минарета и, как и большинство мечетей города Шуша, была прямоугольной. Главный фасад имеет асимметричную форму и здесь находится общий вход.
Интерьер мечети Чёль Гала полностью соответствует исламской архитектуре. Внутренняя часть мечети украшена четырьмя восьмиугольными каменными колоннами, которые делят общий молельный зал на три части. Внутри общего молельного зала напротив михраба мечети построен открытый молельный зал для женщин.
Мечеть была разрушена и разграблена армянами после оккупации города Шуша.
Рядом с мечетью Чёль Гала находится источник Чёль Гала, датируемый XIX веком. Стены источника, построенного в стиле близлежащих мечетей, были квадратными. Во время оккупации источник также был разрушен, уничтожены каменные надписи.