Azərbaycan ilə Özbəkistan prezidentləri və xanımları Füzuli şəhərində yeni evlərə köçürülmüş sakinlərlə görüşüblər
Avqustun 23-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və Özbəkistan Respublikasının Prezidenti Şavkat Mirziyoyev, xanımı Ziroatxon Mirziyoyeva Füzuli şəhərində MİDA yaşayış kompleksində yeni evlərə köçürülmüş sakinlərlə görüşüblər.
Sakinləri təbrik edən Prezident İlham Əliyev dedi:
-İlk növbədə, sizi təbrik edirəm, öz vətəninizə xoş gəlmisiniz. Otuz il Vətən həsrəti ilə yaşamış insanlar artıq öz dədə-baba torpağına qayıdıblar və burada yaşayırlar. Beş gün bundan əvvəl birinci qrup Füzuli sakinləri Füzulidə yerləşdi, gözəl evlərdə yerləşdi və bundan sonra burada rahat yaşayacaqsınız. Siz buna layiqsiniz.
Mən bu gün əziz qardaşım Şavkat Miromonoviç ilə birlikdə sizinlə görüşə gəlmişəm. Bildiyiniz kimi, hörmətli Prezidentin əmri ilə Füzulidə Mirzə Uluqbəyin adını daşıyan gözəl məktəb inşa edildi. Sizin uşaqlarınız, nəvələriniz artıq sentyabrın 15-dən başlayaraq bu məktəbdə oxuyacaqlar. Bu gözəl hədiyyəyə görə sizin adınızdan əziz qardaşıma bir daha təşəkkür edirəm.
Sizi bir daha ürəkdən təbrik edirəm. Burada rahat, xoşbəxt yaşayın!
Özbəkistan Respublikasının Prezidenti Şavkat Mirziyoyev dedi:
-Əziz dostum və qardaşım İlham Əliyev ilə Qarabağa, Füzuliyə səfərim ürəyimdəki böyük arzularımdan biri idi. Bu Qələbə üçün qardaşımın çiyninə çətin vəzifələr düşdü. Amma bu vəzifələr onun ədaləti və həqiqəti bərpa etmək üçün göstərdiyi bütün səylərin nəticəsidir ki, qardaşım Qarabağda Qələbə qazandı. Bu Qələbəni ancaq Vətəninin böyük övladı, xalqını sevən belə müdrik Prezident qazana bilər. Belə bir Prezident qardaşımızın varlığından qürur duyuruq.
Bizim böyük Qarabağda əsrlər boyu davam edən birliyimiz var. Babamız Əmir Teymurdan başlayan münasibətlərimiz indi də çox yaxşıdır. Qardaşımın Qələbəsindən sonra iki xalqın böyüklüyü, gələcəkdə də bir-biri ilə dostluğunu davam etdirməsi üçün bir məktəb tikdirmək arzusunda idim. Bu gün arzum gerçəkləşdi. Mən sizləri qayıdışınız və Qələbəniz münasibətilə təbrik edirəm. Sizlərin gələcək həyatınızın firavanlığı üçün qardaşım İlham Heydər oğlu Azərbaycanın dünya birliyində ildən-ilə nüfuzunu artırır. Görülən işlər gözəl nümunədir və biz bu xəbərləri eşitməkdən, bu möhtəşəm işləri görməkdən ancaq xoşbəxtik.
Bu məktəb səmimi dostluğumuzun gələcəyinə bir abidə olacaq desəm, doğru olardı. Fürsətdən istifadə edərək, bu məktəbdə təhsil alan uşaqlarımızı ildə iki dəfə Uluqbəyin vətəninə, Özbəkistana, Səmərqəndə dəvət etdim. Qardaşımdan bir daha xahiş edirəm, uşaqlar valideynləri ilə gəlsələr, daha çox məmnun olaram.
Bizdə çox gözəl bir məsəl var ki, sevgi gözdədir. Bir-birimizi görə bildikcə sevgi artır. Birliyimiz səmimi, dostluğumuz əbədi olacaq. Bu, mənim istəyimdir. Mən sizi görməyimdən çox məmnunam. Bundan sonra sizə yalnız sülh, əmin-amanlıq və xoşbəxtlik arzulayıram. Sağ və salamat qalın.
Füzuli rayon sakini Elnur Nərimanzadə dedi: Möhtərəm cənab prezidentlər, Sizi Füzuli şəhərinin sakinləri adından salamlayırıq.
1993-cü il avqustun 23-də, - mənim 3 yaşım var idi, - bu torpaq işğal olundu. Bu gün biz öz doğma yurdumuza qayıtmışıq. Cənab Prezidentimizin göstərişi ilə bu gözəl evlər tikilib, biz bu gözəl evlərə köçmüşük. Hazırda buradayıq, öz torpağımızdayıq, öz yurdumuzdayıq. Buna görə cənab Prezidentimizə təşəkkür edirik.
Bu gün, cənab Prezident Mirziyoyev, Sizə təşəkkür edirik ki, bizim üçün, övladlarımızın təhsil almaları üçün belə gözəl bir məktəb tikdirmisiniz. Çox sağ olun, minnətdarıq.
Sakin: Dostluğunuz, qardaşlığınız əbədi olsun! Sizi təbrik edirəm, çox sağ olun.
Sakinlər: Sağ olun. Allah Sizdən razı olsun. Çox minnətdarıq.
Prezident İlham Əliyev: Təşəkkürlər, sağ olun.
Sakinlər: Sağ olun.
Sonra dövlət başçılarına və xanımlarına Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyi tərəfindən tikilmiş yaşayış kompleksi barədə məlumat verildi.
Bildirildi ki, ümumi sahəsi 8,9 hektar olan kompleks 38 yaşayış binasından ibarətdir. Binalar 4, 5, 6 və 7 mərtəbəlidir. Bu binalarda ümumilikdə 846 mənzil olacaq ki, onlardan 318-nin ikiotaqlı, 430-nun üçotaqlı, 98-nin isə dördotaqlı olması nəzərdə tutulur.
Hazırda kompleksin inşası sürətlə və yüksək keyfiyyətlə davam etdirilir. Altı bina və 144 mənzildən ibarət birinci məhəllənin tikintisi cari il avqustun sonlarında başa çatdırılacaq. Altı bina və 123 mənzildən ibarət ikinci məhəllə isə sentyabrda təhvil veriləcək. Ümumilikdə 579 mənzildən ibarət daha 26 binanın tikintisi bu ilin sonlarında başa çatdırılacaq.
Burada bütün mənzillər tam təmirli, mətbəx mebeli və qaz plitəsi, su, qaz və elektrik sayğacları ilə təchiz olunaraq sakinlərin istifadəsinə veriləcək. Bütün binalar mərkəzləşdirilmiş qazanxana vasitəsilə istilik və liftlə təmin ediləcək.
Yaşayış binaları ilə yanaşı, ərazidə park, sosial-məişət obyektləri, yeraltı və yerüstü avtodayanacaqlar, giriş və çıxış pandusları, istirahət guşələri, uşaq oyun və idman meydançaları da yaradılacaq.

Presidents of Azerbaijan and Uzbekistan and their wives met with residents of new residential complex in Fuzuli
Presidents of Azerbaijan and Uzbekistan and their wives met with residents of new residential complex in Fuzuli.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and his wife Ziroatkhon Mirziyoyeva have met with the newly resettled residents of the MIDA residential complex in Fuzuli.
Congratulating the local residents, President Ilham Aliyev said:
- First of all, I congratulate you, and welcome back to your homeland. People who had been longing for their homes for 30 years have finally returned to their ancestral land and will live here. Five days ago, the first group of Fuzuli residents settled down in Fuzuli, settled in beautiful houses, and from now on, you will live here in comfort. You deserve it.
I have come to meet you today together with my dear brother Shavkat Miromonovich. As you know, by the order of the respected President, a beautiful school named after Mirzo Ulugbek has been built in Fuzuli. Your children and grandchildren will study in this school starting from September 15. I would like to thank my dear brother again for this wonderful gift.
I heartily congratulate you once again. Live comfortably and happily here!
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev said:
- A visit to Karabakh and Fuzuli with my dear friend and brother Ilham Aliyev was one of my most cherished dreams. This Victory has placed difficult tasks on my brother's shoulders. But these tasks are the result of all his efforts to restore justice and truth, of the victory that my brother has won in Karabakh. This Victory could only have been won by such a wise President, by the great son of his Motherland who loves his people. We are proud to have such a President and brother.
We have a long-lasting unity in the great Karabakh. Our relations, which started with our grandfather Amir Timur, are still very good. After my brother's Victory, I wanted to build a school to perpetuate the greatness of the two peoples and continue our friendship into the future. Today my dream has come true. I congratulate you on your return and your Victory. For the prosperity of your future life, my brother Ilham Heydar oglu is enhancing Azerbaijan's reputation in the world year after year. This work is a great example and we are only happy to hear this news and see these great achievements.
It would only be true if I say that this school will be a monument to the future of our sincere friendship. Taking the opportunity, I am inviting the kids studying in this school to Ulugbek's homeland, Samarkand, Uzbekistan, twice a year. I am asking my brother again, I will be even more pleased if the children come with their parents.
We have a very beautiful proverb that love is in the eye. Love grows as we see each other. Our union will be sincere and our friendship will be eternal. This is my wish. I am very glad to see you. From now on, I wish you only peace, tranquility and happiness. Stay well and safe.
Elnur Narimanzadeh, a resident of Fuzuli district, said: Your Excellences, we greet you on behalf of the residents of Fuzuli city.
On August 23, 1993, when I was three years old, this land was occupied. Today we have returned to our native land. These beautiful houses were built on the instructions of Mr. President, and we have moved into them. We are here now, on our own land, in our own country. We are grateful to Mr. President for that.
President Mirziyoyev, thank you for building such a beautiful school for us, for our children to study. Thank you very much. We do appreciate that.
Resident: May your friendship and brotherhood last forever! Congratulations, thank you very much!
President Ilham Aliyev: Thank you, congratulations!
Residents: Thank you. God bless you. We are very grateful.
President Ilham Aliyev: Thank you, thank you.
Residents: Thank you.
Then, the heads of state and their wives were briefed on the residential complex built by the State Housing Development Agency (MIDA).
The residential complex covers the total area of 8.9 hectares. It is consisted of 38 residential buildings with a total of 846 flats, including 318 two-room ones, 430 three-room ones and 98 four-room ones.
The first phase will see construction of 6 buildings with 144 flats to be completed by late August this year. Six more buildings with 123 flats will be put into service in September while 26 buildings containing 579 flats will be delivered by the end of the year.