Prezident İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və ailə üzvləri Ulu Öndər Heydər Əliyevin Fəxri xiyabanda məzarını ziyarət ediblər
Mayın 10-u müasir müstəqil Azərbaycanın memarı və qurucusu, xalqımızın dahi oğlu və Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümüdür.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və ailə üzvləri Ulu Öndərin məzarını ziyarət etmək üçün Fəxri xiyabana gəldilər.
Burada fəxri qarovul dəstəsi düzülmüşdü.
Birinci xanım Mehriban Əliyeva və ailə üzvləri Ümummilli Liderin xatirəsini dərin hörmətlə yad etdilər.
Sonra dövlətimizin başçısı, birinci xanım və ailə üzvləri Ulu Öndərin ömür-gün yoldaşı, görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın xatirəsini yad edərək məzarı üzərinə gül dəstələri qoydular.

President Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and their family members visited tomb of Great Leader Heydar Aliyev in Alley of Honors
10.05.2023President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and their family members have visited the tomb of Great Leader Heydar Aliyev in the Alley of Honors as May 10 marks the 100th anniversary of the architect and founder of modern and independent Azerbaijani state, the great son of the Azerbaijani people and the National Leader.
A guard of honor was lined up here.
President Ilham Aliyev laid a wreath at the tomb of National Leader Heydar Aliyev, and paid tribute to the Great Leader.
The National Anthem of the Republic of Azerbaijan was played.
First Lady Mehriban Aliyeva and the family members paid tribute to the National Leader.
The head of state, the First Lady and their family members then put flowers at the grave of the Great Leader`s wife, outstanding ophthalmologist, academician Zarifa Aliyeva.