Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Türk Dövlətləri Təşkilatının IX Zirvə görüşündə iştirak etmək üçün noyabrın 10-da Özbəkistan Respublikasına səfər edib.
Hər iki ölkənin dövlət bayraqlarının dalğalandığı Səmərqənd Beynəlxalq Hava Limanında dövlətimizin başçısının şərəfinə fəxri qarovul dəstəsi düzülmüşdü.
Prezident İlham Əliyevi və birinci xanım Mehriban Əliyevanı Özbəkistanın Baş naziri Abdulla Aripov və digər rəsmi şəxslər qarşılayıblar.
Prezident İlham Əliyev Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyev ilə görüşüb
Noyabrın 10-da Səmərqənddə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Özbəkistan Respublikasının Prezidenti Şavkat Mirziyoyev ilə görüşü olub.
Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyev və xanımı Ziroatxon Mirziyoyeva Prezident İlham Əliyevi və birinci xanım Mehriban Əliyevanı qarşılayıblar.
Dövlət başçıları və birinci xanımlar birgə foto çəkdiriblər.
Görüşdə Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyev və Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev çıxış ediblər.
Özbəkistanın birinci xanımı ilə görüş
Noyabrın 10-da Səmərqənddə Azərbaycan Respublikasının birinci xanımı Mehriban Əliyevanın Özbəkistan Respublikasının birinci xanımı Ziroatxon Mirziyoyeva ilə görüşü olub.
“Özbəkistanın rəngləri” adlı sərgi ilə tanışlıq
Noyabrın 10-da Türk Dövlətləri Təşkilatının IX Zirvə Görüşü çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının birinci xanımı Mehriban Əliyeva və digər ölkələrin birinci xanımları Səmərqənddə “Özbəkistanın rəngləri” adlı sərgi ilə tanış olublar.
Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva, Özbəkistanın birinci xanımı Ziroatxon Mirziyoyeva, Türkiyə Respublikasının birinci xanımı Əminə Ərdoğan, Macarıstanın Baş nazirinin xanımı Aniko Levai birlikdə sərgiyə baxıblar.
Sərgidə Nukusda yerləşən İ.Savitski adına Qaraqalpaqıstan Respublikası Dövlət İncəsənət Muzeyinin kolleksiyasından məşhur əsərlər nümayiş olunur.
Səmərqənddə təşkil olunan şam yeməyi
Noyabrın 10-da Türk Dövlətləri Təşkilatının IX Zirvə Görüşü çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının birinci xanımı Mehriban Əliyeva, Özbəkistan Respublikasının birinci xanımı Ziroatxon Mirziyoyeva, Türkiyə Respublikasının birinci xanımı Əminə Ərdoğan və Macarıstanın Baş nazirinin xanımı Aniko Levai Səmərqənddə təşkil olunan şam yeməyində iştirak ediblər.
Mehriban Əliyeva Səmərqənddə “Lazgi” adlı baletə baxıb
Səmərqənddə təşkil olunan nahar
Noyabrın 11-də Türk Dövlətləri Təşkilatının IX Zirvə Görüşü çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının birinci xanımı Mehriban Əliyeva, Özbəkistan Respublikasının birinci xanımı Ziroatxon Mirziyoyeva, Türkiyə Respublikasının birinci xanımı Əminə Ərdoğan və Macarıstan Respublikasının Baş nazirinin xanımı Aniko Levai Səmərqənddə təşkil olunan naharda iştirak ediblər.
Sıfır Tullantı üzrə Qlobal öhdəliyə dair Bəyannamə imzalanıb
Noyabrın 11-də Səmərqənd şəhərində “Ümumi evimiz olan Dünya üçün Sıfır Tullantı üzrə Qlobal öhdəliyə dair Bəyannamə” imzalanıb.
Türkiyə Respublikasının təşəbbüsü ilə hazırlanan Bəyannaməni Azərbaycan Respublikasının birinci xanımı Mehriban Əliyeva, Özbəkistan Respublikasının birinci xanımı Ziroatxon Mirziyoyeva, Macarıstanın Baş nazirinin xanımı Aniko Levai imzalayıblar.
“Zamanın ilğımları” adlı sərgi ilə tanışlıq
Noyabrın 11-də Türk Dövlətləri Təşkilatının IX Zirvə Görüşü çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının birinci xanımı Mehriban Əliyeva, Özbəkistan Respublikasının birinci xanımı Ziroatxon Mirziyoyeva, Türkiyə Respublikasının birinci xanımı Əminə Ərdoğan və Macarıstan Respublikasının Baş nazirinin xanımı Aniko Levai Səmərqənddə Ekspo Mərkəzində təşkil edilən “Zamanın ilğımları” adlı sərgi ilə tanış olublar.
Sərgidə ziyarətçilərə hadisələrin düzgün və dolğun çatdırılması üçün obrazları insanlar canlandırır. Burada yaxın sivilizasiyaların fraqmentləri, ustaların və sənətkarların əl işləri təqdim edilir.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev was on a visit to the Republic of Uzbekistan to participate in the 9th Summit of the Organization of Turkic States, November 10.
A guard of honour was lined up in honour of the head of Azerbaijani state at the Samarkand International Airport, where the flags of both countries waved.
President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva were welcomed by Prime Minister of Uzbekistan Abdulla Aripov, and other officials.
President Ilham Aliyev meets with President of Uzbekistan Shavkat Mirzizoyev
On November 10, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev met with President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirzizoyev in Samarkand.
Uzbek President Shavkat Mirzizoyev and his spouse Ziroatkhon Mirzizoyeva welcomed President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva.
The heads of states and first ladies were photographed together.
Uzbek President Shavkat Mirzizoyev and Azerbaijani President Ilham Aliyev addressed the meeting.
Meeting with Uzbekistan’s first lady
On November 10, First Lady of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva met with First Lady of the Republic of Uzbekistan Ziroatkhon Mirzizoyeva.
Becoming acquainted with the exhibition “Colours of Uzbekistan”
On November 10, First Lady of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva and first ladies of other countries became acquainted with the exhibition “Colours of Uzbekistan” in the framework of the 9th Summit of the Organization of Turkic States.
First Lady of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva, First Lady of Uzbekistan Ziroatkhon Mirzizoyeva, First Lady of the Republic of Turkey Emine Erdogan, spouse of the Hungarian prime minister Anika Levai jointly viewed the exhibition.
Famous artworks from the collection of the State Art Museum of Karakalpakstan Republic named after Stavisky were showcased at the exhibition in Nukus.
A dinner party arranged in Samarkand
On November 10, in the framework of the 9th Summit of the Organization of Turkic States, First Lady of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva, First Lady of the Republic of Uzbekistan Ziroatkhon Mirzizoyeva, First Lady of the Turkish Republic Emine Erdogan and spouse of the Hungarian prime minister Anika Levai attended the dinner party arranged in Samarkand.
Mehriban Aliyeva watches a ballet called “Lazgi” in Samarkand
On November 10, in the framework of the 9th Summit of the Organization of Turkic States, First Lady of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva, First Lady of the Republic of Uzbekistan Ziroatkhon Mirzizoyeva, First Lady of the Turkish Republic Emine Erdogan and spouse of the Hungarian prime minister Anika Levai attended a ballet called “Lazgi” at the Samarkand Music Drama Theatre named after Hamid Alimjan.
Lunch arranged in Samarkand
On November 11, in the framework of the 9th Summit of the Organization of Turkic States, First Lady of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva, First Lady of the Republic of Uzbekistan Ziroatkhon Mirzizoyeva, First Lady of the Turkish Republic Emine Erdogan and spouse of the Hungarian prime minister Anika Levai attended the lunch arranged in Samarkand.
A statement is signed on Global Engagement for Zero Waste
On November 11, the “Statement on Global Engagement for Zero Waste in the World, our Home” was signed in Samarkand.
Developed on the initiative of the Turkish Republic, the statement was signed by First Lady of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva, First Lady of the Republic of Uzbekistan Ziroatkhon Mirzizoyeva and spouse of the Hungarian prime minister Anika Levai.
Acquaintance with the exhibition called “Mirages of Time”
On November 11, in the framework of the 9th Summit of the Organization of Turkic States, First Lady of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva, First Lady of the Republic of Uzbekistan Ziroatkhon Mirzizoyeva, First Lady of the Turkish Republic Emine Erdogan and spouse of the Hungarian prime minister Anika Levai became acquainted with an exhibition called “Mirages of Time” arranged at the Expo Centre in Samarkand.
To accurately and fully convey the events, characters were revived by people. Here, fragments of recent civilizations were presented through handicrafts of artisans.