Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Türk Dövlətləri Təşkilatının IX Zirvə görüşündə iştirak etmək üçün noyabrın 10-da Özbəkistan Respublikasına səfər edib.
Hər iki ölkənin dövlət bayraqlarının dalğalandığı Səmərqənd Beynəlxalq Hava Limanında dövlətimizin başçısının şərəfinə fəxri qarovul dəstəsi düzülmüşdü.
Prezident İlham Əliyevi və birinci xanım Mehriban Əliyevanı Özbəkistanın Baş naziri Abdulla Aripov və digər rəsmi şəxslər qarşılayıblar.
Prezident İlham Əliyev Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyev ilə görüşüb
Noyabrın 10-da Səmərqənddə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Özbəkistan Respublikasının Prezidenti Şavkat Mirziyoyev ilə görüşü olub.
Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyev və xanımı Ziroatxon Mirziyoyeva Prezident İlham Əliyevi və birinci xanım Mehriban Əliyevanı qarşılayıblar.
Dövlət başçıları və birinci xanımlar birgə foto çəkdiriblər.
Görüşdə Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyev və Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev çıxış ediblər.
Özbəkistanın birinci xanımı ilə görüş
Noyabrın 10-da Səmərqənddə Azərbaycan Respublikasının birinci xanımı Mehriban Əliyevanın Özbəkistan Respublikasının birinci xanımı Ziroatxon Mirziyoyeva ilə görüşü olub.
“Özbəkistanın rəngləri” adlı sərgi ilə tanışlıq
Noyabrın 10-da Türk Dövlətləri Təşkilatının IX Zirvə Görüşü çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının birinci xanımı Mehriban Əliyeva və digər ölkələrin birinci xanımları Səmərqənddə “Özbəkistanın rəngləri” adlı sərgi ilə tanış olublar.
Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva, Özbəkistanın birinci xanımı Ziroatxon Mirziyoyeva, Türkiyə Respublikasının birinci xanımı Əminə Ərdoğan, Macarıstanın Baş nazirinin xanımı Aniko Levai birlikdə sərgiyə baxıblar.
Sərgidə Nukusda yerləşən İ.Savitski adına Qaraqalpaqıstan Respublikası Dövlət İncəsənət Muzeyinin kolleksiyasından məşhur əsərlər nümayiş olunur.
Səmərqənddə təşkil olunan şam yeməyi
Noyabrın 10-da Türk Dövlətləri Təşkilatının IX Zirvə Görüşü çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının birinci xanımı Mehriban Əliyeva, Özbəkistan Respublikasının birinci xanımı Ziroatxon Mirziyoyeva, Türkiyə Respublikasının birinci xanımı Əminə Ərdoğan və Macarıstanın Baş nazirinin xanımı Aniko Levai Səmərqənddə təşkil olunan şam yeməyində iştirak ediblər.
Mehriban Əliyeva Səmərqənddə “Lazgi” adlı baletə baxıb
Səmərqənddə təşkil olunan nahar
Noyabrın 11-də Türk Dövlətləri Təşkilatının IX Zirvə Görüşü çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının birinci xanımı Mehriban Əliyeva, Özbəkistan Respublikasının birinci xanımı Ziroatxon Mirziyoyeva, Türkiyə Respublikasının birinci xanımı Əminə Ərdoğan və Macarıstan Respublikasının Baş nazirinin xanımı Aniko Levai Səmərqənddə təşkil olunan naharda iştirak ediblər.
Sıfır Tullantı üzrə Qlobal öhdəliyə dair Bəyannamə imzalanıb
Noyabrın 11-də Səmərqənd şəhərində “Ümumi evimiz olan Dünya üçün Sıfır Tullantı üzrə Qlobal öhdəliyə dair Bəyannamə” imzalanıb.
Türkiyə Respublikasının təşəbbüsü ilə hazırlanan Bəyannaməni Azərbaycan Respublikasının birinci xanımı Mehriban Əliyeva, Özbəkistan Respublikasının birinci xanımı Ziroatxon Mirziyoyeva, Macarıstanın Baş nazirinin xanımı Aniko Levai imzalayıblar.
“Zamanın ilğımları” adlı sərgi ilə tanışlıq
Noyabrın 11-də Türk Dövlətləri Təşkilatının IX Zirvə Görüşü çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının birinci xanımı Mehriban Əliyeva, Özbəkistan Respublikasının birinci xanımı Ziroatxon Mirziyoyeva, Türkiyə Respublikasının birinci xanımı Əminə Ərdoğan və Macarıstan Respublikasının Baş nazirinin xanımı Aniko Levai Səmərqənddə Ekspo Mərkəzində təşkil edilən “Zamanın ilğımları” adlı sərgi ilə tanış olublar.
Sərgidə ziyarətçilərə hadisələrin düzgün və dolğun çatdırılması üçün obrazları insanlar canlandırır. Burada yaxın sivilizasiyaların fraqmentləri, ustaların və sənətkarların əl işləri təqdim edilir.

10 ноября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев прибыл в Республику Узбекистан для участия в IX Саммите Организации тюркских государств.
В Самаркандском международном аэропорту, где развевались флаги двух стран, в честь главы нашего государства был выстроен почетный караул.
Президента Ильхама Алиева и первую леди Мехрибан Алиеву встретили премьер-министр Узбекистана Абдулла Арипов и другие официальные лица.
Президент Ильхам Алиев встретился с президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым
10 ноября в Самарканде состоялась встреча Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева с Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев и его супруга Зироатхон Мирзиёева встретили Президента Ильхама Алиева и первую леди Мехрибан Алиеву.
Главы государств и первые леди сделали совместное фото.
На встречи выступили с речью президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев и президент Азербайджана Ильхам Алиев.
Встреча с первой леди Узбекистана
10 ноября состоялась встреча первой леди Азербайджанской Республики Мехрибан Алиевой с первой леди Республики Узбекистан Зироатхон Мирзиёевой
Ознакомление с выставкой «Краски Узбекистана»
10 ноября в рамках IX Саммита Организации тюркских государств первая леди Азербайджанской Республики Мехрибан Алиева и первые леди других стран ознакомились в Самарканде с выставкой «Краски Узбекистана».
Первая леди Азербайджана Мехрибан Алиева, первая леди Узбекистана Зироатхон Мирзиёева, первая леди Турецкой Республики Эмине Эрдоган и супруга премьер-министра Венгрии Анико Леваи вместе посмотрели выставку.
На выставке представлены известные произведения из коллекции расположенного в Нукусе Государственного музея искусств Республики Каракалпакстан имени И. Савицкого.
Ужин, организованный в Самарканде
10 ноября в рамках IX Саммита Организации тюркских государств первая леди Азербайджанской Республики Мехрибан Алиева, первая леди Республики Узбекистан Зироатхон Мирзиёева, первая леди Турецкой Республики Эмине Эрдоган и супруга премьер-министра Венгрии Анико Леваи приняли участие в ужине, организованном в Самарканде.
Мехрибан Алиева посмотрела балет «Лазги» в Самарканде
10 ноября в рамках IX Саммита Организации тюркских государств первая леди Азербайджанской Республики Мехрибан Алиева, первая леди Республики Узбекистан Зироатхон Мирзиёева, первая леди Турецкой Республики Эмине Эрдоган, супруга премьер-министра Венгрии Анико Леваи посмотрели балет «Лазги» в Самаркандском областном театре музыки и драмы имени Хамида Алимджана.
11 ноября в рамках IX Саммита Организации тюркских государств первая леди Азербайджанской Республики Мехрибан Алиева, первая леди Республики Узбекистан Зироатхон Мирзиёева, первая леди Турецкой Республики Эмине Эрдоган и супруга премьер-министра Венгрии Анико Леваи приняли участие в ужине, организованном в Самарканде.
Подписана Декларация о глобальном обязательстве по нулевым выбросам
11 ноября в городе Самарканд была подписана «Декларация о Глобальном обязательстве по нулевым выбросам во имя мира, который является нашим общим домом».
Декларацию, подготовленную по инициативе Турецкой Республики, подписали первая леди Азербайджанской Республики Мехрибан Алиева, первая леди Республики Узбекистан Зироатхон Мирзиёева и супруга премьер-министра Венгрии Анико Леваи.
Ознакомление с выставкой “Миражи времени”
11 ноября в рамках IX саммита Организации тюркских государств первая леди Азербайджанской Республики Мехрибан Алиева, первая леди Республики Узбекистан Зироатхон Мирзиёева, первая леди Турецкой Республики Эмине Эрдоган и супруга премьер-министра Венгрии Анико Леваи ознакомились с выставкой «Миражи времени», организованной в Экспо-центре в Самарканде. На выставке для правильного и полного представления событий посетителям выставки образы воссоздаются людьми.