Konyada V İslam Həmrəyliyi Oyunlarının təntənəli açılış mərasimi keçirilib
09.08.2022Avqustun 9-da Türkiyənin Konya şəhərində V İslam Həmrəyliyi Oyunlarının təntənəli açılış mərasimi keçirilib.
Açılış mərasiminin keçirildiyi Konya Böyükşəhər Bələdiyyəsi Stadionunun üzərində “Türk Yıldızları” aerobatika komandalarının nümunəvi pilotaj uçuşları möhtəşəm mərasimin iştirakçılarına xoş anlar yaşadıb.
Sonra Livan əsilli isveçli müğənni Maher Zain konsert proqramı ilə çıxış edib. Konsert zamanı dron və işıq effektləri mərasimə xüsusi rəng qatıb.
Daha sonra müqəddəs “Qurani-Kərim”dən ayələr oxunub.
Bu möhtəşəm tədbirin tamaşaçıları arenaya daxil olan Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanı, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevi, digər dövlət və hökumət başçılarını hərarətlə alqışladılar.
Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva və Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva ilə qısa söhbət etdi.
Mərasimdə əvvəlcə səhnəyə çıxan rəqqaslar V İslam Həmrəyliyi Oyunlarının loqosunu canlandırdılar. Oyunlar üçün xüsusi olaraq lalə formasında hazırlanmış loqo özündə 21 rəqəmini simvolizə edir. Loqoda, həmçinin ərəb dilində “qardaş” sözünü bildirən “ أ خ” sözü də yer alıb.
Açılış mərasimində Türkiyə tarixinin müxtəlif dövrlərini və mədəni zənginliklərini əks etdirən kompozisiya nümayiş olundu. Kompozisiyanın sonunda işıq effektləri vasitəsilə səhnədə Türkiyə bayrağı və ay-ulduz fiquru təcəssüm etdirildi. Ardınca hərbçilər Türkiyənin Dövlət Bayrağını səhnəyə gətirdilər. Bayraq Türkiyənin Dövlət Himni – “İstiqlal Marşı”nın sədaları altında qaldırıldı.
Bayrağın qaldırılmasından sonra “Konya-2021” V İslam Həmrəyliyi Oyunlarının könüllülərinin və komandaların paradı oldu.
Komandalar ölkələrin adlarının baş hərflərinə uyğun qaydada əlifba sırası ilə meydana daxil oldular. Əvvəlcə Əfqanıstan idmançılarının keçidi oldu. Azərbaycan atletləri meydana dördüncü daxil oldular.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva komandamızın üzvlərini hərarətlə alqışladılar.
Açılış mərasimində Azərbaycanın üçrəngli bayrağını atlet Nazim Babayev və voleybolçu Ayşən Abduləzimova apardılar.
Nazim Babayev Avropa çempionu, IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının qalibi, Qış Universiadasının ikiqat qalibi, Yeniyetmələrin Yay Olimpiya Oyunlarının bürünc medalçısıdır. Ayşən Abduləzimova isə qadın voleybolçulardan ibarət Azərbaycan millisinin kapitanı, “Çağırış” kubokunun, “Qızıl Avropa” liqasının və IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının qalibidir.
Azərbaycanı İslamiadada 281 idmançı təmsil edir. Onlar ağır atletika, atıcılıq, atletika, basketbol 3x3 (qadınlar və kişilər), cüdo, futbol, güləş, gimnastika, aerobika, bədii gimnastika, həndbol (qadınlar və kişilər), karate, kikboksinq, qılıncoynatma, oxatma, para-oxatma, para-atletika, para-üzgüçülük, stolüstü tennis, taekvondo, velosiped, voleybol (qadınlar və kişilər) və üzgüçülük yarışlarında güclərini sınayırlar.
Komandaların keçidini ev sahibi – Türkiyə atletləri tamamladılar. Qardaş ölkəni bu yarışlarda 461 atlet təmsil edir.
Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğan, Prezident İlham Əliyev, digər dövlət və hökumət başçıları, azarkeşlər Türkiyə idmançılarını hərarətlə salamladılar.
Sonra Konya bölgəsinə məxsus “Qaşıq havası” rəqsi ifa olundu.
Adlarını Türkiyənin idman tarixinə qızıl hərflərlə yazdıran səkkiz atlet – cüdoçu Hülya Şenyurt, taekvondoçu Nur Tatar, güləşçi Yasemin Adar, karateçi Merve Çoban, ağır atlet Halil Mutlu, taekvondoçu Servet Tazegül və güləşçi Mehmet Akif Pirim İslam Həmrəyliyi İdman Federasiyasının (ISSF) bayrağını meydana gətirdi.
ISSF-nin bayrağı qaldırıldıqdan sonra idmançıların və hakimlərin andı qəbul edildi. İdmançıların adından paralimpiyaçı kamandan oxatan Öznur Cüre, hakimlərin adından isə velosiped idmanı üzrə ədalət təmsilçisi Serkan Karademir and içdilər.
Açılış mərasimində Türkiyənin gənclər və idman naziri Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Baş katibi Hissein Brahim Taha və ISSF-nin prezidenti Abdülaziz bin Türki el Faysal el-Suud çıxış etdilər.
Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan V İslam Həmrəyliyi Oyunlarını açıq elan etdi.
Sonra atəşfəşanlıq oldu.
Ardınca V İslam Həmrəyliyi Oyunlarının proqramında yer alan 24 idman növünün 9 min illik tarixi olan Çatalhöyük mirasından ilhamlanaraq hazırlanan qrafiklərin müşayiəti ilə ecazkar təqdimatı nümayiş etdirildi.
Əsas qayəsi Mövlanə Cəlaləddin Ruminin “Biz birləşdirməyə gəldik, ayırmağa gəlmədik” olan açılış mərasimi maraqlı kompozisiyaların təqdimatı ilə davam etdi. “Salam olsun!” kompozisiyası ilə Türkiyədən bütün İslam dünyasına salam göndərildi. “Həmrəyliyin gücü” kompozisiyasının əsas qayəsi odur ki, İslam dünyası bir-biri ilə qovuşur, birlik olur. Dünya müsəlmanları həmrəyliyin gücü ilə birləşir. Bu, İslam dünyasının dəyərlər düşüncəsi ilə birləşməsinin və həmrəyliyinin göstəricisidir. “Elmin gücü” kompozisiyasında İslam dünyasının qızıl dövrü tərənnüm edilir. Bu hissədə dünya qaranlıq dövrünü yaşadığı bir zamanda İslam alimlərinin bütün insanlığa bu günümüzə qədər gəlib çatan bəşəri irs qoymaları təbliğ olunur. “Hikmətin gücü” kompozisiyasında böyük bir mədəniyyətin paytaxtı, elmin və hikmətin diyarı, könüllərin görüş yeri olan Konyanın miras qalan əsərləri təqdim olunur, bu qədim şəhərin tarixinə səyahət edilir. “Könüllər şəhəri: Konya” kompozisiyasında isə İslam aləminin müdriklərinin uzun illər elm və hikmət axtarışlarından sonra Konyaya üz tutmaları və bu şəhərdə İslam mədəniyyətinin ən nadir incilərini yaratdıqları tərənnüm olunur. “Eşqin gücü” kompozisiyasında bu gözəl diyarda kök salan hikmətli düşüncələrin öz bəhrəsini verdiyi, bu hikmətin və sevginin Konyanı “Könüllər şəhəri”nə çevirdiyi təbliğ edilir.
İdmanın birləşdirici gücü ilə həmrəyliyi inkişaf etdirməyi hədəfləyən V İslam Həmrəyliyi Oyunlarının təntənəli açılış mərasimi möhtəşəm atəşfəşanlıqla başa çatdı.
V İslam Həmrəyliyi Oyunları 2021-ci ildə keçirilməli olsa da, qlobal pandemiya səbəbindən yarış bir il təxirə salınıb. Avqustun 18-dək davam edəcək V İslam Həmrəyliyi Oyunlarında 56 ölkədən 4 mindən çox atlet idmanın 24 növü üzrə 483 dəst medal uğrunda mübarizə aparır.
Oyunların məhz Konyada keçirilməsi təsadüfi deyil. Qədim tarixi olan Konya şəhəri həm də İslam sivilizasiyasının mühüm mərkəzlərindən sayılır. Böyük təsəvvüf şairlərindən olan Cəlaləddin Ruminin türbəsi zahidlər üçün ziyarətgahdır. Ümumiyyətlə, Konya müxtəlif mədəniyyətlərin bir araya gəldiyi harmonik ruha sahibdir.
Xatırladaq ki, 2017-ci il mayın 12-22-də Bakıda keçirilmiş IV İslam Həmrəyliyi Oyunları Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi, Birinci vitse-prezident və Təşkilat Komitəsinin sədri Mehriban xanım Əliyevanın fəaliyyəti sayəsində bütün dünyaya nümayiş etdirdi ki, İslam aləmi bir ola bilir və bu birlik gücümüzü daha da artırır. “Bakı-2017”də 54 ölkədən 3 mindən çox atlet idmanın 24 növü üzrə keçirilən yarışlarda 269 dəst medal uğrunda mübarizə aparıb. Bu Oyunlara 425 atletlə qatılan Azərbaycan 162 medalla (75 qızıl, 50 gümüş və 37 bürünc) birinci oldu. Türkiyə ikinci (195 medal), İran üçüncü (98 medal), Özbəkistan dördüncü (63 medal), Bəhreyn (21 medal) isə beşinci yerdə qərarlaşdı.
İslam Həmrəyliyi Oyunları ilk dəfə Səudiyyə Ərəbistanının Ciddə şəhərində keçirilib. İranın paytaxtı Tehranda keçirilməli olan ikinci İslamiada ləğv edilib. Üçüncü Oyunlar 2013-cü ildə İndoneziyanın Palembanq şəhərində təşkil olunub. VI İslam Həmrəyliyi Oyunları isə 2025-ci ildə Kamerunun paytaxtı Yaundedə keçiriləcək.

В Конье состоялась торжественная церемония открытия V Игр исламской солидарности
10.08.20229 августа в турецком городе Конья состоялась торжественная церемония открытия V Игр исламской солидарности.
Показательный пилотаж команд по аэробатике «Турецкие звезды» над Муниципальным стадионом Коньи, где проходила церемония открытия, доставил приятные мгновения участникам грандиозной церемонии.
Затем с концертной программой выступил шведский певец ливанского происхождения Махер Заин. Дроны и световые эффекты во время концерта придали церемонии особую красоту.
Далее были прочитаны аяты из священного Корана.
Зрители этого грандиозного мероприятия тепло встретили прибывших на арену Президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, Президента Азербайджана Ильхама Алиева, других глав государств и правительств.
На церемонии вышедшие первыми на сцену танцоры оживили лого V Игр исламской солидарности. Изготовленное специально для Игр лого в форме тюльпана символизирует цифру 21. На лого также на арабском языке написано слово «братство».
На церемонии открытия была продемонстрирована композиция, отражающая различные периоды истории Турции и ее культурные богатства. В завершение композиции на сцене посредством световых эффектов были отражены флаг Турции и фигура в виде звезды и полумесяца. Следом военнослужащие вынесли на сцену государственный флаг Турции. Флаг был поднят под звуки государственного гимна Турции – «Марша независимости».
После поднятия флага состоялся парад волонтеров и команд V Игр исламской солидарности «Конья-2021».
Команды вышли на стадион в алфавитном порядке в соответствии с заглавными буквами названий стран. Вначале прошли спортсмены Афганистана. Азербайджанские спортсмены вышли на стадион четвертыми.
Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева тепло приветствовали членов нашей команды.
Трехцветный флаг Азербайджана на церемонии открытия несли атлет Назим Бабаев и волейболистка Айшан Абдулазимова.
Назим Бабаев является чемпионом Европы, победителем IV Игр исламской солидарности, двукратным победителем Зимней универсиады, бронзовым призером Летних юношеских олимпийских игр. А Айшан Абдулазимова – капитан женской сборной Азербайджана по волейболу, обладательница Кубка «Призыва», победитель Золотой лиги Европы и IV Игр исламской солидарности.
Азербайджан на Исламиаде представляет 281 спортсмен. Они ведут борьбу в соревнованиях по тяжелой атлетике, стрельбе, легкой атлетике, баскетболу 3х3 (мужчины и женщины), дзюдо, футболу, борьбе, гимнастике, аэробике, художественной гимнастике, гандболу (мужчины и женщины), каратэ, кикбоксингу, фехтованию, стрельбе из лука, пара-стрельбе из лука, пара-атлетике, пара-плаванию, настольному теннису, таэквондо, велогонкам, волейболу (мужчины и женщины) и плаванию.
Прохождение команд завершили хозяева – атлеты Турции. Братскую страну в соревнованиях представляет 461 атлет.
Президент Реджеп Тайип Эрдоган, Президент Ильхам Алиев, другие главы государств и правительств, болельщики тепло поприветствовали турецких спортсменов.
Затем был исполнен принадлежащий региону Конья танец «Гашыг хавасы».
Восемь атлетов, чьи имена золотыми буквами вписаны в спортивную историю Турции, - дзюдоистка Хюлья Шенъюрт, таэквондистка Нур Татар, борец Ясемин Адар, каратистка Мерве Чобан, тяжелоатлет Халиль Мутлу, таэквондист Сервет Тазегюль и борец Мехмет Акиф Пирим вынесли на стадион флаг Спортивной федерации исламской солидарности (ISSF).
После поднятия флага ISSF была принята присяга спортсменов и судей. От имени спортсменов присягу принес паралимпиец спортсмен по стрельбе из лука Ознур Джуре, а от имени судей – блюститель справедливости по велогонкам Серкан Карадемир.
На церемонии открытия выступили министр молодежи и спорта Турции Мехмет Мухаррем Касапоглу, генеральный секретарь Организации исламского сотрудничества Хиссеин Брахим Таха и президент ISSF Абдулазиз бин Турки аль-Фейсал Аль Сауд.
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган объявил V Игры исламской солидарности открытыми.
Затем состоялся фейерверк.
Далее была продемонстрирована великолепная презентация 24 видов спорта, вошедших в программу V Игр исламской солидарности, в сопровождении графиков, изготовленных на основе наследия Чаталхоюк, имеющего 9-тысячелетнюю историю.
Церемония открытия, главная идея которой была основана на высказывании Мевланы Джалаладдина Руми «Мы пришли, чтобы соединять, а не разъединять», была продолжена представлением интересных композиций. Композицией «Салам олсун!» было направлено приветствие из Турции всему исламскому миру. Основная идея композиции «Сила солидарности» заключается в объединении исламского мира, единстве. Мусульман мира объединяет сила солидарности. В композиции «Сила науки» воспевается золотой век исламского мира, наследие исламских ученых, которое стало достоянием всего человечества. В композиции «Сила мудрости» демонстрируются произведения, являющиеся наследием Коньи – столицы большой культуры, края науки и мудрости, места встречи человеческих сердец, совершается экскурс в историю этого древнего города. В композиции «Город сердец: Конья» воспевается то, что мудрые люди исламского мира после многих лет поиска создали в этом городе уникальные жемчужины исламской культуры. В композиции «Сила любви» пропагандируется то, что мудрые мысли, пустившие корни в этом прекрасном краю, принесли свои плоды, эта мудрость и любовь превратили Конью «в город сердец».
Торжественная церемония открытия V Игр исламской солидарности, целью которых является развитие солидарности объединяющей силой спорта, завершилась грандиозным фейерверком.
V Игры исламской солидарности должны были состояться в 2021 году, однако из-за глобальной пандемии были отложены на год. На V Играх исламской солидарности, которые продлятся до 18 августа, более 4 тысяч атлетов из 56 стран разыграют 483 комплекта медалей в 24 видах спорта.
Проведение Игр именно в Конье неслучайно. Этот город, имеющий древнюю историю, считается также одним из важных центров исламской цивилизации. Мавзолей одного из великих поэтов-суфиев Джалаладдина Руми является местом паломничества для затворников. В целом, в Конье, где соединились различные культуры, царит дух гармонии.
Напомним, что IV Игры исламской солидарности, проведенные 12-22 мая 2017 года в Баку, благодаря руководству Президента Ильхама Алиева и деятельности Первого вице-президента и председателя Организационного комитета Мехрибан ханым Алиевой показали всему миру, что исламский мир может быть единым, и это единство приумножает наше могущество. На Исламиаде-2017 азербайджанские спортсмены со 162 медалями (75 золотых, 50 серебряных и 37 бронзовых) заняли первое место в командном зачете, Турция была второй (195 медалей), Иран – третьим (98 медалей), Узбекистан – четвертым (63 медали), Бахрейн – пятым (21 медаль).
Впервые Игры исламской солидарности были проведены в городе Джидда Саудовской Аравии. Вторая Исламиада, которую планировалось провести в столице Ирана Тегеране, была отменена. Третьи Игры были организованы в 2013 году в индонезийском городе Палембанге. VI Игры исламской солидарности состоятся в 2025 году в столице Камеруна Яунде.