Suqovuşan qəsəbəsindəki tam orta məktəbin binası əsaslı təmir ediləcək
20.03.2022Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Suqovuşana səfərləri çərçivəsində qəsəbədəki 144 şagird yerlik tam orta məktəbin binasında olub, təhsil müəssisəsindəki vəziyyətlə maraqlanıblar.
Qarabağ iqtisadi rayonuna daxil olan işğaldan azad edilmiş ərazilərdə (Şuşa rayonu istisna olmaqla) Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Emin Hüseynov dövlətimizin başçısına və birinci xanıma eskiz layihəsi əsasında məlumat verdi.
Qeyd olundu ki, yararsız vəziyyətə düşmüş Suqovuşan qəsəbə tam orta məktəbinin binası Təhsil Nazirliyi tərəfindən təmir olunacaq. Diqqətə çatdırılıb ki, məktəbin ərazisi 1 hektardır. Binanın ümumi sahəsi 820 kvadratmetrə yaxındır. Məktəb 12 sinif otağından, 60 nəfərlik akt zalından və kitabxanadan ibarətdir.
Bildirildi ki, dördmərtəbəli binanın fasadının ətrafdakı fərdi evlərə uyğunlaşdırılacağı nəzərdə tutulur. Fasadda fərdi evlərdə olduğu kimi, dekorativ təbii daşlardan istifadə ediləcək. Məktəbdə müasir standartlara uyğun idman meydançası qurulacaq, həyətyanı sahə abadlaşdırılacaq.

Здание полной средней школы в поселке Суговушан будет капитально отремонтировано
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева в рамках поездки в Суговушан побывали в здании поселковой полной средней школы на 144 ученических места, ознакомились с положением дел в учебном заведении.
Специальный представитель Президента Азербайджанской Республики на освобожденных от оккупации территориях, входящих в Карабахский экономический район (за исключением Шушинского района), Эмин Гусейнов предоставил главе государства и первой леди информацию на основе эскизного проекта.
Было сообщено, что здание полной средней школы поселка Суговушан, оказавшееся в непригодном состоянии, будет отремонтировано Министерством образования. Территория школы составляет 1 гектар, а общая площадь здания – около 820 квадратных метров. В школе имеются 12 классных комнат, актовый зал на 60 человек и библиотека.
Было подчеркнуто, что фасад четырехэтажного здания планируется привести в соответствие с внешним видом близлежащих частных домов. В оформлении фасада школы, как и частных домов, будут использованы декоративные натуральные камни. В школе будут созданы отвечающие современным стандартам спортивные площадки, приусадебный участок будет благоустроен.