Dövlətimizin başçısı və birinci xanım Qarabağ xanlarının Ağdamdakı türbələri və yaşayış evi - İmarət kompleksində olublar
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva fevralın 13-də Ağdamda Qarabağ xanlarının türbələri və yaşayış evi - İmarət kompleksində olublar.
Qarabağ iqtisadi rayonuna daxil olan işğaldan azad edilmiş ərazilərdə (Şuşa rayonu istisna olmaqla) Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Emin Hüseynov dövlətimizin başçısına və xanımına kompleksdə görülməsi nəzərdə tutulan tədbirlər barədə məlumat verdi.
Qeyd edək ki, XVIII əsrə aid bu tarix-memarlıq abidəsi xan nəslinin ilk mülklərindən olmaqla, iki binadan ibarətdir. Saray Azərbaycan ərazisində yayılmış digər xan saraylarından fərqlənərək dəbdəbəli yaşayış evi xüsusiyyəti daşıyıb. Buna görə də, Pənahəli xanın imarəti də adlandırılıb. İşğal edilən ərazilərdəki digər tarixi-mədəni, dini abidələr kimi Pənahəli xanın imarəti də ermənilər tərəfindən təhqir edilib, vandalizmə məruz qalıb. Buradan tövlə kimi istifadə olunub.
Qarabağ xanları Pənahəli xanın, İbrahimxəlil xanın və Mehdiqulu xan Cavanşirin, eləcə də onların ailə üzvlərinin - Xan qızı, şairə və xeyriyyəçi Xurşidbanu Natəvanın, şair və ictimai xadim Cəfərqulu xan Cavanşirin, xeyriyyəçi, Şuşada Aşağı və Yuxarı Gövhərağa məscidlərini tikdirmiş Gövhərnisə bəyimin, şairə, “Məclisi-üns”ün iştirakçılarından olmuş Xanbikə xanımın qəbirləri burada yerləşir. Xan sarayının yaxınlığında yerləşən və Qarabağ xan nəslinin bir çox nümayəndələrinin dəfn edildiyi İmarət qəbiristanlığı da erməni vəhşiliyinə məruz qalıb.

Глава государства и первая леди посетили усыпальницы и дом Карабахских ханов в Агдаме – комплекс Имарет
13 февраля Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева посетили усыпальницы и дом Карабахских ханов в Агдаме – комплекс Имарет.
Специальный представитель Президента Азербайджанской Республики на освобожденных от оккупации территориях, входящих в Карабахский экономический район (за исключением Шушинского района), Эмин Гусейнов проинформировал главу государства и его супругу о мерах, которые планируется осуществить в комплексе.
Отметим, что этот историко-архитектурный памятник XVIII века является одним из первых имений ханской династии и состоит из двух зданий. Дворец, в отличие от других ханских дворцов, распространенных на территории Азербайджана, представлял собой роскошный жилой дом. Поэтому его называли также имением Панахали хана. Как и другие историко-культурные, религиозные памятники на оккупированных территориях, армяне подвергли осквернению, вандализму имение Панахали хана - его использовали как хлев.
Здесь также находятся могилы Карабахских ханов – Панахали хана, Ибрагимхалил хана и Мехдигулу хана Джаваншира, а также членов их семей – дочери хана, поэтессы и мецената Хуршидбану Натаван, поэта и общественного деятеля Джафаргулу хана Джаваншира, благотворительницы, построившей в Шуше мечети Ашагы и Юхары Говхар Ага, - Говхернисы бейим, одной из участниц «Меджлиси-унс» Ханбике ханым. Расположенное рядом с Ханским дворцом кладбище Имарет, где похоронены многие представители династии Карабахских ханов, также подверглось армянскому вандализму.