Ağcabədidə Avşar–Salmanbəyli–Aşağı Avşar–Xocavənd avtomobil yolu yenidənqurmadan sonra istifadəyə verilib
13.02.2022Fevralın 13-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Ağcabədi rayonunda Avşar–Salmanbəyli–Aşağı Avşar–Xocavənd avtomobil yolunun yenidənqurmadan sonra açılışında iştirak ediblər.
Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyinin idarə heyətinin sədri Saleh Məmmədov dövlətimizin başçısına və birinci xanıma görülən işlər barədə məlumat verdi.
Qeyd edildi ki, uzunluğu 41 kilometr olan və Avşar–Salmanbəyli–Aşağı Avşar–Xocavənd marşrutu üzrə yaşayış məntəqələrinə gedən avtomobil yolu başlanğıcını respublika əhəmiyyətli Mingəçevir-Stansiya Mingəçevir-Bəhrəmtəpə avtomobil magistralından götürür.
Dövlətimizin başçısının müvafiq Sərəncamına əsasən, Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyinin “Azəryolelmitədqiqatlayihə İnstitutu” MMC tərəfindən avtomobil yollarının V texniki dərəcədən IV texniki dərəcəyə uyğun təkmilləşdirilməsi məqsədilə yol layihəsi hazırlanıb. Layihəyə uyğun olaraq, yolun bir neçə marşrut üzrə yenidən qurulmasına start verilib. Bu, Avşar, Salmanbəyli, Aşağı Avşar və Xocavənd kəndlərinə gedən 27,4 kilometrlik, həmçinin Avşar kəndinin 5,6, Salmanbəyli kəndinin 2,9, Aşağı Avşar kəndinin 4,5 və Xocavənd kəndinin 0,6 kilometr uzunluğunda daxili yolları idi.
Layihə çərçivəsində yolda 4 avtobus dayanacağı inşa edilib, yol nişanları və məlumatverici lövhələr, təhlükəsizlik dirəkləri quraşdırılmaqla müasir yol infrastrukturu yaradılıb.
Prezident İlham Əliyevə və birinci xanım Mehriban Əliyevaya respublika əhəmiyyətli Ucar-Zərdab-Ağcabədi avtomobil yolunda görülmüş işlər barədə də məlumat verildi.
Bildirildi ki, respublika əhəmiyyətli bu yolun yenidən qurulması işləri sürətlə və keyfiyyətlə başa çatdırılıb. Ucar şəhərinin girişindən başlayan bu yol Ağcabədi şəhərinin cənubunda Mingəçevir-Bəhrəmtəpə avtomobil yoluna birləşir. Layihəyə əsasən, hər birinin eni 3,75 metr olmaqla iki hərəkət zolağından ibarət yolun ümumi eni 15 metrdir. Yolboyu 9 yeraltı keçid, 26 su keçidi, 74 suötürücü boru və 30 avtobus dayanacağı inşa edilib. Həmçinin uzunluqları 20 metrdən 175 metrədək olan 7 avtomobil körpüsünün inşası da uğurla başa çatdırılıb.
Bu avtomobil yolu respublikamızın regionları, o cümlədən Ucar, Zərdab, Ağcabədi rayonları arasında iqtisadi əlaqələrin, nəqliyyat xərclərinin azaldılması baxımından mühüm əhəmiyyətə malikdir. Bununla yanaşı, ölkəmizin ərazisindən keçən nəqliyyat dəhlizlərini əlaqələndirən yol tranzit xidmətlərinin səmərəliliyinin artırılmasında da mühüm rol oynayacaq.
Layihənin icrası həm də yolboyu yerləşən yaşayış məntəqələrinin sosial-iqtisadi inkişafına böyük töhfə verəcək. Prezident İlham Əliyevin sərəncam və göstərişlərinə əsasən, yolların müasirləşdirilməsi bölgələrimizin turizm, kənd təsərrüfatı potensialını da gücləndirir.

В Агджабеди после реконструкции сдана в эксплуатацию автомобильная дорога Авшар-Салманбейли-Ашагы Авшар-Ходжавенд
13 февраля Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в открытии после реконструкции автомобильной дороги Авшар-Салманбейли-Ашагы Авшар-Ходжавенд в Агджабединском районе.
Председатель правления Государственного агентства автомобильных дорог Азербайджана Салех Мамедов проинформировал главу государства и первую леди о проделанной работе.
Было отмечено, что автодорога протяженностью 41 километр, ведущая в населенные пункты по маршруту Авшар-Салманбейли-Ашагы Авшар-Ходжавенд, берет начало с автомагистрали республиканского значения Мингячевир-Станция Мингячевир-Бахрамтепе.
На основании соответствующего Распоряжения главы государства ООО «Институт Азерйолэлмитедгигатлайихе» Государственного агентства автомобильных дорог Азербайджана подготовило дорожный проект с целью усовершенствования автомобильных дорог с V технической категории до IV технической категории. В соответствии с проектом началась реконструкция дороги по нескольким маршрутам. Это были 27,4-километровая дорога, ведущая в села Авшар, Салманбейли, Ашагы Авшар и Ходжавенд, а также внутренние дороги села Авшар протяженностью 5,6, села Салманбейли – протяженностью 2,9, села Ашагы Авшар - протяженностью 4,5 и села Ходжавенд – протяженностью 0,6 километра.
В рамках проекта вдоль дороги создана современная дорожная инфраструктура - построены 4 автобусные остановки, установлены дорожные знаки и информационные щиты, опоры безопасности.
Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева также были проинформированы о работе, проделанной на автодороге республиканского значения Уджар-Зардаб-Агджабеди.
Было отмечено, что работы по реконструкции этой дороги республиканского значения выполнены качественно и завершены в короткий срок. Эта дорога, начинающаяся от въезда в город Уджар, соединяется на юге Агджабеди с автомобильной дорогой Мингячевир-Бахрамтепе. Согласно проекту, общая ширина дороги, состоящей из двух полос движения шириной 3,75 метра каждая, составляет 15 метров. Вдоль дороги построены 9 подземных переходов, проложены 26 водных переходов, 74 водоотводных труб, сооружены 30 автобусных остановок. Успешно завершилось также строительство 7 автомобильных мостов протяженностью от 20 до 175 метров.
Эта автодорога имеет важное значение с точки зрения усиления экономических связей между регионами республики, в том числе Уджарским, Зардабским, Агджабединским районами, сокращения транспортных расходов. Она также будет играть большую роль в повышении эффективности транзитных услуг на дорогах, соединяющих транспортные коридоры, проходящие через территорию нашей страны.
Реализация проекта также внесет большой вклад в социально-экономическое развитие расположенных вдоль дороги населенных пунктов. Проводимая в соответствии с распоряжениями и указаниями Президента Ильхама Алиева модернизация дорог укрепляет в том числе туристический, сельскохозяйственный потенциал регионов страны.