Şamaxı şəhərində Yaradıcılıq Mərkəzi istifadəyə verilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə yaradılan Yaradıcılıq Mərkəzinin açılışında iştirak ediblər.
Yaradıcılıq Mərkəzinin ikimərtəbəli binasında müxtəlif sənət növləri üzrə emalatxanalar yaradılıb. Burada toxuculuq, dulusçuluq, keçə sənəti, naxışvurma, keramika avadanlıqları, xalçaçılıq, heykəltəraşlıq, rəsm, rəngkarlıq üzrə emalatxanalar fəaliyyət göstərəcək. Yaradıcılıq Mərkəzində, eyni zamanda, satış-sərgi salonu da yaradılıb.
Qeyd edək ki, yerli sakinlərə dəstək və bölgədə əhalinin məşğulluğunun artırılması məqsədilə yaradılan Mərkəzdə bir sıra peşə istiqamətləri üzrə sənətkarlıq bacarıqları olan şəxslər işlə təmin olunacaqlar. Mərkəzin ikinci mərtəbəsində uşaqlar üçün tədris, təlim və asudə vaxtın səmərəli keçirilməsi məqsədilə otaqlar təşkil edilib. Burada 7 yaşdan yuxarı uşaqların müxtəlif dərnəklərdə bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi mümkün olacaq.

В городе Шамахы открылся Центр творчества
В открытии Центра творчества, созданного при поддержке Фонда Гейдара Алиева, приняли участие Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева.
В двухэтажном здании Центра творчества организованы мастерские по различным видам ремесел. Здесь будут действовать ткацкая, гончарная мастерские, мастерские по войлочному искусству, нанесению орнаментов, керамике, ковроткачеству, скульптуре, изобразительному искусству и живописи. В центре также создан зал выставок и продаж.
Отметим, что в Центре, созданном для поддержки местных жителей и повышения занятости населения в регионе, будут обеспечены работой лица, владеющие навыками в различных ремеслах. На втором этаже центра организованы комнаты для обучения детей и эффективного проведения ими своего досуга. Здесь в различных кружках будут заниматься дети старше 7 лет.