İsmayıllıda Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzinin yeni binası istifadəyə verilib
01.11.2021Noyabrın 1-də İsmayıllı şəhərində Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzinin yeni binasının açılışı olub.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova bildirdi ki, Uşaq və Ailələrə Dəstək mərkəzlərinin yaradılması və inkişafı, yerlərdə icma daxili xidmətlərin və əhali ilə aparılan işlərin səmərəliliyinin artırılması baxımından uğurlu nəticələr verib. Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzi modeli beynəlxalq təcrübədən öyrənilib və yerli vəziyyətə uyğunlaşdırılaraq Azərbaycanda tətbiq edilməyə başlanıb. Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin nəzdində 11 rayonda bu cür mərkəzlər fəaliyyət göstərir. Mərkəzlərin fəaliyyətinin əsas istiqaməti icmada risk qrupundan olan ailələrlə sosial işin aparılmasıdır. Belə ki, mərkəzlərin fəaliyyəti uşaqların internat müəssisələrinə düşməsinin, təhsildən yayınmasının, erkən nikah, məişət zorakılığı hallarının qarşısının alınmasından, yeniyetmələrin və uşaqların təhlükəli yaş dövründə problemlərinin araşdırılaraq, onlarla psixoloji işin aparılması, uşaq və yeniyetmələr üçün asudə vaxtın təşkili və digər sosial problemlərlə bağlı qabaqlayıcı tədbirlərin görülməsi, eləcə də maarifləndirmə işlərinin həyata keçirilməsindən ibarətdir.
Bildirildi ki, indiyədək bu mərkəzə 10 minə yaxın müraciət daxil olub və bu illərdə 39 min İsmayıllı sakini mərkəzin fəaliyyətindən bəhrələnib. Mərkəzin fəaliyyət istiqamətlərinə uyğun olaraq, burada aktiv terapiya, psixoloq, loqoped, ünsiyyət terapiyası, fərdi məşğələ, sensor, sosial iş, kompüter, dərnək, təlim, konfrans otaqları, qadınlar üçün məşğələ otağı, su terapiyası üçün hovuz, asudə vaxtın təşkili məqsədilə ana-uşaq klubu üçün zal və digər otaqlar var. Bundan əlavə, yaxın rayonlardan mərkəzin fəaliyyətindən bəhrələnmək istəyən risk qruplu ailələr üçün müvafiq şərait yaradılıb.

В Исмаиллы сдано в эксплуатацию новое здание Центра поддержки детей и семей
Председатель Государственного комитета по делам семьи, женщин и детей Бахар Мурадова отметила, что создание и развитие центров поддержки детей и семей дало успешные результаты с точки зрения повышения эффективности внутриобщиных услуг и работы с населением на местах. Модель Центра поддержки детей и семей изучена на основе международного опыта, адаптирована к местной обстановке и начала применяться в Азербайджане. Такие центры действуют при Государственном комитете по делам семьи, женщин и детей в 11 районах. Основное направление деятельности центров - социальная работа с семьями из группы риска. Так, деятельность центров направлена на предотвращение попадания детей в интернаты, уклонения их от образования, профилактику ранних браков, случаев бытового насилия, изучение проблем подростков и детей в опасном возрасте, проведение с ними психологической работы, организацию досуга детей и подростков, принятие превентивных мер, связанных с другими социальными проблемами, а также проведение просветительской работы.
Было отмечено, что на сегодняшний день в центр поступило около 10 тысяч обращений, за эти годы его услугами воспользовались 39 тысяч жителей Исмаиллы. В соответствии с направлениями деятельности центра здесь есть кабинеты активной терапии, психолога, логопеда, коммуникативной терапии, индивидуального обучения, сенсорная, компьютерная комнаты, кабинет социальной работы, помещения для кружков, тренингов, конференц-зал, тренировочный зал для женщин, бассейн для водной терапии, зал для клуба матери и ребенка с целью организации их досуга и другие помещения. Кроме того, созданы соответствующие условия для семей из группы риска из близлежащих районов, желающих воспользоваться услугами центра.