Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva 2019-cu il noyabrın 20-25-də Rusiya Federasiyasında rəsmi səfərdə olub.
Moskvada naməlum əsgərin məzarını ziyarət
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva noyabrın 21-də Moskva şəhərindəki Aleksandr bağında naməlum əsgərin məzarını ziyarət edib.
Rusiya Hökumətinin sədri Dmitri Medvedevlə görüş
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva noyabrın 21-də Rusiya Federasiyası Hökumətinin sədri Dmitri Medvedevlə görüşüb.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva Rusiya Hökumətinin Qəbullar Evinə gəlib. Rusiya Hökumətinin sədri Dmitri Medvedev Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanı qarşılayıb.
Sonra Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın Rusiya Federasiyası Hökumətinin sədri Dmitri Medvedevlə görüşü olub.
“Lujniki” Olimpiya Kompleksində Gimnastika Mərkəzi ilə tanışlıq
Noyabrın 21-də Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva “Lujniki” Olimpiya Kompleksində Ümumrusiya Bədii Gimnastika Federasiyasının prezidenti İrina Viner-Usmanovanın Gimnastika Mərkəzi ilə tanış olub.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanı “Lujniki” Olimpiya Kompleksində Ümumrusiya Bədii Gimnastika Federasiyasının prezidenti İrina Viner-Usmanova qarşılayıb.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva burada İrina Viner-Usmanovanın Gimnastika Mərkəzi ilə tanış olub.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva və Ümumrusiya Bədii Gimnastika Federasiyasının prezidenti İrina Viner-Usmanova çay masası arxasında söhbət ediblər.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva İrina Viner-Usmanovaya gələcək fəaliyyətində yeni-yeni uğurlar arzulayıb.
Sonda Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevaya xatirə hədiyyəsi təqdim olunub.
Rusiya Prezidenti Vladimir Putinlə görüş
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın noyabrın 22-də Rusiya Federasiyasının Prezidenti Vladimir Putinlə görüşü olub.
Rusiya Federal Məclisi Federasiya Şurasının sədri birgə şam
Noyabrın 22-də Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva və Rusiya Federal Məclisi Federasiya Şurasının sədri Valentina Matviyenko birgə şam ediblər.
Moskvanın Xalq Təsərrüfatı Nailiyyətləri Sərgisində yenidən qurulan “Azərbaycan” pavilyonunun açılış mərasimi
Noyabrın 23-də Moskvanın Xalq Təsərrüfatı Nailiyyətləri Sərgisindəki “Azərbaycan” pavilyonunun əsaslı bərpa və təmirdən sonra açılış mərasimi olub.
Mərasimdə Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva və Rusiya Federasiyası Federal Məclisinin Federasiya Şurasının sədri Valentina Matviyenko iştirak ediblər.
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva və Rusiya Federasiyası Federal Məclisinin Federasiya Şurasının sədri Valentina Matviyenko noyabrın 23-də Moskvada işini Xalq Təsərrüfatı Nailiyyətləri Sərgisindəki “Kosmos” binasında davam etdirən X Azərbaycan-Rusiya Regionlararası Forumunda iştirak ediblər.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva forumda çıxış edib.
Sonra Federasiya Şurasının sədri Valentina Matviyenko çıxış edib.
Daha sonra imzalanmış ikitərəfli sənədlərin mübadiləsi mərasimi olub.
TASS agentliyinə, “Rossiya 24” telekanalına və “Rossiyskaya qazeta”ya müsahibə
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva noyabrın 24-də Rusiyanın TASS agentliyinə, “Rossiya 24” telekanalına və “Rossiyskaya qazeta”ya müsahibə verib.
8-ci Moskva Beynəlxalq Müasir İncəsənət Bienallesi ilə tanışlıq
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva noyabrın 24-də Dövlət Tretyakov Qalereyasında olub.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva və Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva 8-ci Moskva Beynəlxalq Müasir İncəsənət Bienallesi ilə tanış olublar.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanı Dövlət Tretyakov Qalereyasının direktoru Zelfira Trequlova və Moskva Beynəlxalq Müasir İncəsənət Biennalesinin kuratoru Yuliya Muzıkantskaya qarşılayıblar.
Tretyakov Qalereyasının direktoru Zelfira Trequlova Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevaya qalereyada davam edən 8-ci Beynəlxalq Müasir İncəsənət Biennalesi haqqında məlumat verib.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva ekspozisiyada Azərbaycan rəssamları Orxan Məmmədovun “Estetikanın saxlanması ideyası” və Leyla Əliyevanın “Əbədiyyət” multimedia installyasiyaları ilə tanış olub.

First Vice-president of the Republic Azerbaijan Mehriban Aliyeva was on an official visit to the Russian Federation over the course of November 20 to 25, 2019.
Paying a visit to the grave of an unknown soldier in Moscow
First Vice-president Mehriban Aliyeva paid a visit to the grave of an unknown soldier in the Alexander Park in Moscow, November 21.
Meeting with Chairperson of the Russian Federation Government Dmitri Medvedev
On November 21, First Vice-president Mehriban Aliyeva met with Chairperson of the Russian Federation Government Dmitri Medvedev.
First Vice-president Mehriban Aliyeva arrived at the Receptions House of the Russian Government. Chairperson of the Russian Federation Government Dmitri Medvedev welcomed First Vice-president Mehriban Aliyeva.
Then, First Vice-president of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva met with Chairperson of the Russian Federation Government Dmitri Medvedev.
Visiting the Gymnastics Centre at “Luzhniki” Olympic Complex
On November 21, First Vice-president Mehriban Aliyeva became familiarized with the Gymnastics Centre of President of the All-Russian Rhythmic Gymnastics Federation Irina Viner-Usmanova at “Luzhniki” Olympic Complex.
First Vice-president Mehriban Aliyeva was welcomed by President of the All-Russian Rhythmic Gymnastics Federation Irina Viner-Usmanova at “Luzhniki” Olympic Complex.
First Vice-president Mehriban Aliyeva became familiarized here with the Gymnastics Centre of Irina Viner-Usmanova.
First Vice-president Mehriban Aliyeva talked with President of the All-Russian Rhythmic Gymnastics Federation Irina Viner-Usmanova.
First Vice-president Mehriban Aliyeva wished successes to President of the All-Russian Rhythmic Gymnastics Federation Irina Viner-Usmanova in her activities.
First Vice-president Mehriban Aliyeva was presented a keepsake.
On November 22, First Vice-president Mehriban Aliyeva met with President of the Russian Federation Vladimir Putin.
The Russian President presented the Friendship Order, which he had conferred on the First Vice-president in accordance with the Order signed on August 13, to Mehriban Aliyeva.
Joint dinner with the chairperson of the Federation Council of the Russian Federal Assembly
On November 22, First Vice-president of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva dined together with Chairperson of the Federation Council of the Russian Federal Assembly Valentina Matvienko.
Inauguration of the rebuilt pavilion “Azerbaijan” at the Exhibition of Achievements of the National Economy in Moscow
On November 23, inauguration of the rebuilt pavilion “Azerbaijan” at the Exhibition of Achievements of the National Economy in Moscow took place.
First Vice-president of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva, Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva and chairperson of the Federation Council of the Russian Federal Assembly Valentina Matvienko attended the inauguration ceremony.
The pavilion “Azerbaijan”, one of the treasures of the Exhibition of Achievements of the National Economy, a unique exhibition village, was built in 1939. The restoration works on the national pavilion were carried out maintaining the building’s historical view, and architectural and ethnic identity.
On November 23, First Vice-president of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva and Chairperson of the Federation Council of the Russian Federal Assembly Valentina Matvienko attended the 10th Azerbaijan-Russia Interregional Forum taking place in the building “Cosmos” at the Exhibition of Achievements of the National Economy in Moscow.
First Vice-president Mehriban Aliyeva addressed the forum.
Then Chairperson of the Federation Council Valentina Matvienko delivered a speech.
Thereafter, a ceremony of exchanging bilaterally signed documents took place.
Interviews to TASS Agency, “Rossia 24” TV Channel and “Rossiyskaya Gazeta”
On November 24, First Vice-president Mehriban Aliyeva gave an interview to Russia’s TASS Agency, “Rossia 24”TV Channel and “Rossiyskaya Gazeta”.
Familiarization with the 8th Moscow International Contemporary Art Biennale
On November 24, First Vice-president Mehriban Aliyeva visited the State Tretyakov Gallery.
First Vice-president Mehriban Aliyeva and Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva became familiarized with the 8th Moscow International Contemporary Art Biennale.
First Vice-president Mehriban Aliyeva was welcomed by director of the State Tretyakov Gallery Zelfira Tregulova and curator of the Moscow International Contemporary Art Biennale Yulia Muzykantskaya.
Director of the State Tretyakov Gallery Zelfira Tregulova gave information to First Vice-president of Azerbaijan Mehriban Aliyeva about the 8th Moscow International Contemporary Art Biennale running at the gallery.
First Vice-president Mehriban Aliyeva became familiarized with the multimedia installations -“The Ideas of Maintaining Aesthetics” by Orkhan Mammadov and “Eternity” by Leyla Aliyeva.