Böyük Britaniya Baş Nazirinin Azərbaycan üzrə ticarət elçisi ilə görüş
31.10.2019Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva oktyabrın 31-də Böyük Britaniya Baş Nazirinin Azərbaycan üzrə ticarət elçisi Baronessa Emma Nikolson ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan ilə Böyük Britaniya arasında həm ənənəvi enerji sahəsində, həm də qeyri-neft sektorunda əməkdaşlığın geniş spektri müzakirə edildi. Ölkəmizin BP şirkəti ilə 25 ildən çoxdur ki, səmərəli əməkdaşlıq etdiyi qeyd olundu. Vurğulandı ki, hazırda Azərbaycanda qeyri-neft sektorunda Böyük Britaniya şirkətləri üçün yeni imkanlar açılır.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva ölkələrimiz arasında müxtəlif sahələrdə, xüsusilə də humanitar sahədə əlaqələrin inkişafında Böyük Britaniya Baş Nazirinin Azərbaycan üzrə ticarət elçisi Baronessa Emma Nikolsonun rolunu yüksək qiymətləndirdi.
Baronessa Emma Nikolson Azərbaycan ilə Böyük Britaniya arasında uğurlu əməkdaşlığın qurulduğunu bildirərək, bundan sonra da əlaqələrimizin inkişafına töhfə vermək üçün səylərini davam etdirəcəyini vurğuladı. Dünyanın aparıcı neft şirkətlərindən biri olan BP-nin humanitar, o cümlədən təhsil, səhiyyə, ətraf mühitin mühafizəsi sahələrində də əməkdaşlıq etməkdə maraqlı olduğunu bildirdi.
Böyük Britaniya Baş Nazirinin Azərbaycan üzrə ticarət elçisi ölkəmizin inkişafında Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın xüsusi rolu olduğunu vurğuladı.

A meeting with the Trade Envoy of the Great Britain’s Prime Minister for Azerbaijan
31.10.2019First Vice-president of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva met, October 31, Trade Envoy of the Great Britain’s Prime Minister for Azerbaijan Baroness Emma Nicholson.
A wide spectrum of cooperation between Azerbaijan and the Great Britain, both in the traditional energy sector and the in non-oil sector, were discussed at the meeting. Over 25-year fruitful cooperation between Azerbaijan and BP was underscored, emphasizing that new possibilities are ahead for the Great Britain’s companies in the non-oil sector in Azerbaijan at the moment.
First Vice-president Mehriban Aliyeva highly appreciated the role played by Trade Envoy of the Great Britain’s Prime Minister for Azerbaijan Baroness Emma Nicholson in the advancement of the relations between the two countries in various spheres, especially in the humanitarian.
Baroness Emma Nicholson, underscoring the successful cooperation built between Azerbaijan and the Great Britain, said she would continue her endeavours to contribute to the advancement of the relations further. She said that BP, one of the leading oil companies of the world, was interested in having cooperation in the humanitarian spheres, as well as in education, healthcare, and protection of the environment.
The Trade Envoy of the Great Britain’s Prime Minister for Azerbaijan emphasized that First Vice-president Mehriban Aliyeva has had a special role in the development of Azerbaijan.